· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > mersul pe varfuri?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor mersul pe varfuri?     
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 9 ani, 8 luni
Maria Anastasia: 13 ani, 5 luni

03.06.2009 11:49   mersul pe varfuri?  citat 

buna

am pus un semn de intrebare fiindca nu stiu daca este ceva in neregula sau nu...

Maria merge uneori pe varfuri, alteori cu toata talpa; dar nu este zi in care sa nu incerce sa mearga si pe varfuri confuz
nu pare ca o deranjeaza sau o doare ceva....si totusi ce o fi?

mentionez ca a inceput sa mearga destul de tarziu(dupa un an), nu a folosit premergator; insa a fost diagnosticata cu o oarecare displazie de sold- care in timp s-a atenuat
vineri merg cu ea la ortoped sa vad cum a evoluat

pana atunci as vrea sa aflu mai multe de la voi; poate mai este cineva in aceiasi siuatie

multumesc

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 11 luni
Maria: 12 ani, 6 luni

03.06.2009 12:03     citat 

mie Tudor mi-a mers multa vreme oe virfuri,il amuza zambet(asta cind era mic,pe la 1,8 - 2 ani ).E f bine ca mergi la ortoped,pentru linistea ta,insa din cite am vazut majoritatea copilasilor au o perioada de mers pe virfuri,care trece de la sine

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 6 luni

03.06.2009 12:08     citat 

o prietena de-a mea i-a luat copilului adidasi din aia cu chitaitoare in talpa si "l-a fortat" intr-un fel sa puna toata laba piciorului la mers. a fost mult pana si-a dat seama copilul ca daca nu mai merge pe varfuri si merge norma aia chitaie si asa s-a rezolvat problema.
dar, pentru linistea ta, mergi si la un ortoped zambet

sus

Denunta
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 9 ani, 8 luni
Maria Anastasia: 13 ani, 5 luni

04.06.2009 1:52     citat 

multumesc

sus

Denunta
rozaroza

Copii
Alesia: 13 ani, 5 luni
Diana-Aurora: 8 ani, 2 luni

04.06.2009 3:09     citat 

Si a mea mandra experimenta mersul pe varfuri. CRed ca descopera si ei diferite moduri de a merge si experimenteaza. Eu as sta linistita, ca se plictiseste ea curand.
Acum, mai nou, merge si isi intoarce varful pantofului sa il taraie pe pamant. E noua chestie dupa mersul pe varfuri.
Pupam frumoasa si asteptam poze noi sarut

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 14 ani, 9 luni

04.06.2009 5:31     citat 

Miriam si acum merge tot pe varfuri, mai ales cand e desculta in casa, dar chiar si afara incaltata cu pantofiori ! ii spun "balerina" si nu consider ca este o problema , am intrebat medicul de familie !

sus

Denunta
dana2008

Copii
Andreea: 12 ani, 8 luni

04.06.2009 10:04     citat 

buna

eu la varsta de 1 an si ceva mergeam pe varfuri si toata lumea spunea ca e ok , ca asa ma joc eu.. etc pana cand intamplator un medic m-a vazut si a recomandat un consult si dupa o vizita la ortoped si o radiografie s-a constatat ca aveam displazie de sold destul de grava.Tratamentul a durat la vremea aia cand abia erau la inceputuri cu asa ceva cam 2 ani..si plus cativa ani de supraveghere.Acum era pericol ca si fetitza sa ma mosteneasca pt ca se zice ca una din cauze este genetica.I-am facut 2 ecografii pana la 6 luni pt ca daca ar fi fost ceva se corecteaza mult mai bine si mai usor cu cat e mai devreme si dupa i-am facut si radiografie pt linistea noastra la recomandarea ortopedului, si acolo se vedeau clar soldurile ok. De multe ori mersul pe varfuri e un alint al copilului dar cel mai bine este un consult la ortoped pt linistea noastra si sanatatea copiilor.Chiar daca nu e vb de ceva grav poate da niste sfaturi si e mult mai in masura sa faca asta decat un med de fam sau chiar unii pediatri.Atentie insa si la medicii ortopezi ...nu trebuie mers la oricine.Noi am fost la Spataru Radu de la med life care lucreaza si la Budimex si e super ok si ca om si ca medic.Pupici si multa sanatate si sa auzim numai vesti bune sarut

sus

Denunta
Deas

Copii
Andreas Lucian - E minunat!!!
12 ani, 10 luni

17.11.2009 1:18     citat 

si bebe meu merge pe varfuri inca de cand a inceput sa mearga pe la 6-7 luni.LA un momendat numai asa umbla si ne intrbam cu sotul cand va umbla normal.Dar acum se amuza cand umbla asa,se rasfata,se uita la noi si rade.Stie ca il urmarim cu coada ochiului si dupa aia vine si ne da pusi,mai mult mie ca sotul mai e si plecat cu serviciul. zambet zambet rad

sus

Denunta
Deas

Copii
12 ani, 10 luni

17.11.2009 1:20     citat 

ii spuneam balerin ca doar ca balerinele umbla.

sus

Denunta
Deas

Copii
12 ani, 10 luni

17.11.2009 1:24     citat 

Nici nu mi-a trecut prin cap ca ar avea ceva.
Multumesc ca ne spui de pb ta ca sa luam si nou aminte pe viitor la orice amanunt,fie cat de mic si de nesimnificativ zambet

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 11 ani
Teodor: 14 ani, 1 luna

25.11.2009 10:51     citat 

Zi mersi ca nu sare tot timpul cum face al meu.

sus

Denunta
Deas

Copii
12 ani, 10 luni

29.11.2009 1:00     citat 

apropo de sarit de cateva zile bune sare piciul meu de numa numa ,cu unul pe varfuri si cu unul normal,va sa zica danseaza,asta o face doar cand aude o muzica si pare fffffff fericit! rad foarte fericit foarte fericit
pupici mamicilor sarut

sus

Denunta
Mickymy

Copii
Bianca-Maria: 12 ani, 5 luni
Laurentiu-Stefan: 12 ani, 5 luni

04.12.2009 3:04     citat 

Buna si stefan merge pe varfuri dar nu tot timpul si nu ma ingrijorez atata timp cat calca si pe toata talpa poate o sa fac un control asa pt linistea mea dar nu acum mai incolo ca nu sta sg in picioare .

sus

Denunta
Deas

Copii
12 ani, 10 luni

07.12.2009 4:12     citat 

Buna Mickymy daca intradevar copilasii tai au 1 an si 2 saptamani si nu merg in picioare singuri,ai scris ca nu sta singur pe picioare..................al meu a inceput de la 7 luni sa faca primii pasi iar de umblat cam in 2 luni sia dat drumul si e si prematur(la7luni) si e foarte incantat ca poate umbla singur ,ca poate merge unde vrea el singur .Eu zic totusi sa consulti un doctor deoarece nu sta singur pe picioruse nu ca de ce sta pe varfuri . eu cred ca ar fi trebuit sa umble singurei.Acuma depinde si de la copil la altul.Dar fa-o pt linistea ta sufleteasca.te pup si Doamne fereste de orice .
Sa aveti o zi buna tuturor de pe forum!!! foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 12 ani, 9 luni
Ana Lorena-bebelina: 8 ani, 10 luni

19.01.2010 6:53     citat 

si mandra mea a descoperit mersul pe varfuri de vreo saptamana...a mers 6 luni cum trebuie si acu de vreo saptamana merge cand pe varfuri, cand corect....eu am banuit fie ca se stramba ca a descoperit mersul pe varfuri si-l experimenteaza, fie ca o deranjeaza cizmele ca-s grelute la mers si ramane cu trauma dupa mersul afara.....o mai urmaresc sa vad ce se mai intampla....nici nu mi-a trecut prin cap ca ar fi o problema avand in vedere ca a mers atatea luni corect....dar miu-ati dat de gandit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: