· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > cele mai frecvente nume
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor cele mai frecvente nume     
adanita

Copii
Delia Stefania: 16 ani, 10 luni

20.04.2005 8:13   cele mai frecvente nume  citat 

caut un nume pentru fetita mea si mi-e teama sa nu-i dau unul pe care sa-l poarte apoi 1/2 din clasa ei.
de exemplu maria e un nume care-mi placea mult, apoi am auzit o gramada de mamici strigandu-si copilutul pe acest nume.
andrei si andrei sunt iarasi nume foarte frecvent date. parca si ioana, ana.

alexandra? ce stiti de acest nume. mie imi place, dar am senzatia ca in perioada cu andrei/andreea a fost si o explozie de alexanri/alexandre.

sus

Denunta
angicut

Copii
Diana Alexandra: 19 ani
Ilinca Gabriela: 16 ani

20.04.2005 8:21     citat 

Buna adanita, ai mare dreptate sa sti ca sint pline parcurile de alexandra si alexandru rad rad rad acum am tot auzit si de daria, dara, mara, sara................nici nu mai stii ce nume sa pui scot limba trag cu ochiul ...............pe fata mea o cheama Diana Alexandra - rad , dar nu-i spune nimeni alexandra l-am pus pt. a avea un nume de sfint......................pt. urmatorul copil daca va fi fetita, desi ne dorim baietel cred ca o va chema Erica (cum mi-am dorit si la primul copil dar tati a invins cu Diana) sau Bianca
Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva confuz
pupici sarut sarut si spor la treaba cu numele
DAR IN PRIMUL RIND TREBUIE SA-TI PLACA TIE si eventual ii mai pui unul de rezerva ca sa poate fi strigata in clasa si altfel decit va fi sa pp. jum din clasa rad rad rad

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 8 luni
D: 12 ani, 2 luni

20.04.2005 9:05     citat 

Alexandra si Alexandru sunt foarte la moda acum....toate prietenele care au nascut de curant si-au botezat copii asa...

Eu as vrea Victor, Andrei....poate Matei...Bianca, Mara, Diana, Maya...dar mi-e frica de acelasi lucru.
Poate mai veniti si voi cu sugestii trag cu ochiul

sus

Denunta
pupaciuni

Copii
Delia : 18 ani, 6 luni

20.04.2005 9:51     citat 

Din cate am vazut, cel mai la moda nume de fata este Daria, apoi cred ca urmeaza Alexandra, Maria....
Cred ca cel mai bine ii poti alege numele astfel in cat sa-l asociezi cu ceva, cineva. Mie mi-a fost destul de greu cand i-am ales numele fetitei mele, daca sotul imi dadea vreo sugestie, imediat asociam cu vreo persoana cunoscuta si daca-mi placea bine, daca nu, nu! Mi-ar fi placut Ingrid sau Agnes dar ai mei ziceau ca-i greu de pronuntat, cum sa-si zica copilul numele??? Asa ca am renuntat. Apoi ma indragostisem de Carla pana mi-a zis o colega ca asa o cheama pe cateaua ei! surprins Iar am renuntat....cu toate ca si acum ma gandesc la numele asta! Am si o carte cu nume de copii si semnificatia lor, dar mai rau m-a zapacit, asa ca tot sotul a avut ideea salvatoare: Delia (nume feminin- zicea el, s-o fi gandit la Delia Matache? scot limba Chiar daca si mie imi place tipa! Asa ca am fost de acord), iar eu am ales Marina.
Nici mie nu mi-a placut ideea de a avea acelasi nume cu jumatate din parc sau clasa, asa ca Delia Marina mi-am zis ca e OK! Cu toate ca multa lume ii zice Dalia...... scot limba
Incearca la Nume de copii, poate pe tine te ajuta mai mult!

sus

Denunta
angicut

Copii

20.04.2005 10:09     citat 

Chestia cu asocierea numelui cu persoane cunoscute am avut-o si noi, si am eliminat multe nume frumoase....Andreea, Monica, Iris, Andra, Alexia , Irina...........deocamdata de astea imi aduc aminte........ foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
adanita

Copii

20.04.2005 10:29     citat 

si fetitei mele tot delia ii spune toata lumea zambet desi noi le-am spus ca ne place numele dar inca nu ne-am hotarat. am luat lista cu nume de pe site si delia a fost singurul nume pe care l-am subliniat si eu si sotul meu. mie imi placea tot asa, pentru ca-i feminin si delicat. dar de la o vreme simt ca as vrea un nume mai sonor si puternic pentru puiut.
deci alexandra cade trist uff, credeam ca s-a mai lasat lumea de pus numele asta.
ma intreb: oare se va deschide acum sezonul deliilor? ca nu mai stiu ce nume sa-i mai dau.

sus

Denunta
Giovanella

Copii
Alex: 17 ani, 4 luni
Sofia: 8 ani, 8 luni

20.04.2005 11:38     citat 

Pe puiul meu il cheama Alexandru, ca asa a vrut sotul...dar daca ar fi fost sa fie fata i-as fi spus Ana.

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 3 luni
Maria Romana: 17 ani, 7 luni
Mircea Victor: 13 ani, 9 luni

20.04.2005 12:32     citat 

pe copiii mei ii cheama Matei si Romana. Fiecare are cite 2 nume, pe Matei il cheama si Tudor iar pe Romana o cheama si Maria.
Matei am inteles ca e un nume destul de des intilnit acum in RO si tare la moda, la fel ca si Andrei, Alexandru,Vlad... Nu cred insa ca Romana e la fel de popular...Sper ca nu)

Amindoi copiii s-au nascut in NZ dar am dorit sa le dam nume cu rezonanta romaneasca sa nu uite de unde se trag si , pentru ca aici aceste nume suna foarte exotic, mereu primesc complimente ce nume frumoase au copiii mei. scot limba

Pentru numele fetitei am oscilat mult, am cautat enorm pe internet si prin carti, am avut liste intregi, cel mai mult mi-au placut Ilinca, Mara, Sofia, Lia, Iris,
Cred ca sint foarte frumoase numele vechi, ar trebui reactivate scot limba

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 9 luni
Teodora Maria: 15 ani, 9 luni

20.04.2005 12:34     citat 

Mie imi place mult si Iulia, un nume care mi se pare ca nu e des folosit.

sus

Denunta
ana_348

Copii

20.04.2005 12:39     citat 

Eu ma gandeam la Victor Andrei, sa il inlocuiesc cu Victor Matei, credeam ca Matei e mai rar decat Andrei. Grea problema si mai am doar 5 luni sa ma gandesc la ea plang sau sunt foarte trist .

mai spuneti si voi cum ii cheama pe copii ,pe fini, pe prieteni poate imi vine o idee jenat

sus

Denunta
angicut

Copii

20.04.2005 12:47     citat 

----------
ana_348 a scris:
Eu ma gandeam la Victor Andrei, sa il inlocuiesc cu Victor Matei, credeam ca Matei e mai rar decat Andrei. Grea problema si mai am doar 5 luni sa ma gandesc la ea plang sau sunt foarte trist .

mai spuneti si voi cum ii cheama pe copii ,pe fini, pe prieteni poate imi vine o idee jenat
----------

Ana sigur e baietel? foarte fericit foarte fericit foarte fericit
Uite iti spun niste nume de prieteni, nepoti, samd: Vlad, Paul, Razvan, Narcis, Ciprian, Marius, Cosmin, Stefan, Radu, Robert, Claudiu, Valentin, Florin, Liviu, Cezar, Traian, David, Bogdan, Mircea,Virgil, Ionut, Serban, Catalin.
Mie plac mult: Luca, Stefan, Cosmin, Radu si Razvan
p.s: sa-ti spun cum am facut eu : prin luna a 7-a am facut fiecare o lista, una eu si una sotul si care nume au fost comune alea au ramas in picioare..................singurul a fost Diana foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
danas

20.04.2005 12:54     citat 

Nu am avut o lista de nume ... doar Miruna pentru fetita si Mihnea pentru baiat...., dar pana la urma l-am numit ROBERT, nu suna bine in engleza Mihnea (pe care eu l-as fi alintat MIHUTZ).

sus

Denunta
ana_348

Copii

20.04.2005 1:01     citat 

Ha, mersi mult Angi!
Toata lumea zice ca e baietel, eu de ieri am inceput sa simt ca e fetitza dar nu stiu...
Ideea e ca am si eu lista, dar lista de fete e mai lungaaa decat aia de baieti (parca sunt mai multe nume de fete), de-aia insist acu pe nume de baieti...
La fete am o problema, ca sotul vrea Diana si io nu vreau ca asa o cheama pe fosta mea sefa rea trist ....

sus

Denunta
AlinaC

Copii
Bianca Madalina: 18 ani
Bogdan Rares: 14 ani, 3 luni

20.04.2005 1:48     citat 

La noi s-a intamplat ca atunci cand eu eram insarcinata in luna a 5-a sotul meu sa plece intr-o alta tara pentru 6 luni. trist
Inainte de plecarea lui bineinteles ca ne-am facut si noi liste, am avut si nume comune, dar nici unul nu a ramas in picioare. Apoi m-am gandit eu ca cel mai mult mi-ar placea Bianca cool si am hotarat de comun acord ca acest nume va ramane, insa mai doream inca un nume pentru fetita noastra. Vorbeam zilnic la telefon si totusi pana in ziua cand s-a nascut fiica noastra nu hotarasem inca care ii va fi al doilea nume.
Imediat dupa ce am nascut l-am anuntat si atunci abia ne-am hotarat ca al doilea ei nume sa fie Madalina. rad
Daca ar fi fost baiat mi-ar fi placut Rares, Raul, Bogdan, Adrian...
sarut sarut sarut

sus

Denunta
adanita

Copii

20.04.2005 6:00     citat 

zambet, vad ca s-a transformat tare mult subiectul asta. de unde deduc ca se cere deschis un nou subiect. ceva gen: cum de-l cheama cum il cheama rad
va rog eu frumos, cat pot eu de frumos, haideti sa vedem pe bune ce nume sunt tare frecvente acum:
la baieti, din ce-am mai observat, incepe sa fie matei, mihnea. dar nu sunt sigura, cunosc destul de putini copiluti. dar voi, mamici cu state vechi, ce nume sunt prea des folosite la fetite si baietei. in clasa puitului, printre prietenii lor, ce nume sunt insotite de precizari suplimentare ca sa fii sigur despre care din ei e vorba?

sau mai putem ceva: sa incercam sa raspundem la 3 intrebari:
1. care nume-s prea frecvente
2.cum il cheama (il va chema pe al nostru) si din ce alte nume ne-am hotarat la el?
3. cum l-ar fi chemat daca ar fi fost de alt sex?

asa toata lumea va avea tot ce va dori. ce ziceti?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: