· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de iarna-primavara (12)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de iarna-primavara (12)     
lara_ro

Copii
Teodor Luca: 11 ani, 5 luni

24.06.2009 11:39     citat 

Incerc si eu sa atasez o poza cu strumful meu dormind pe mami, sper sa imi iasa:

http://i783.photobucket.com/albums/yy11...CF1671.jpg

...iar asta e la baita:

http://i783.photobucket.com/albums/yy11...CF1574.jpg

Sper ca nu largesc pagina, e prima oara cand folosesc photobucket.

sus

Denunta
mitaloli

Copii
Alexia Maria: 11 ani, 7 luni
am nascut deja!

24.06.2009 12:20     citat 

fetelor pupam toti bebeii frumusei pe care i-am vazut.
gimi, vorbeste cu medicul pediatru. eu scaunul l-am reglat cu debridat. e pacat sa-l tot stimulezi ca se obisnuieste.
pupam si toate mamicile si-mi pare rau ca sunt pe fuga dar avem program intens de joaca si vine si ora de masa. poate mai tarziu...

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 6 luni

24.06.2009 12:54     citat 

deci ..eu vreau sa zic ca denis al meu face si de 3 ori pe zi(caca) ..lapte praf nu-i dau k nu ia in greutate si am inceput sa-i dau de vaca

sus

Denunta
bianca_90

Copii

24.06.2009 12:57     citat 

eu iam dat sab simplex (picaturi pt colici) knd era constipat si la ajutat foarte mult acum nu mai am treaba

sus

Denunta
mtl

24.06.2009 1:06     citat 

sarut sarut sarut sarbatoritului de azi! Eduard sa cresti mari si sanatos!
numai flacai frumusei se arata! sarut era si cazul, la cate fetiscane erau! foarte fericit

----------
bianca_90 a scris:
deci ..eu vreau sa zic ca denis al meu face si de 3 ori pe zi(caca) ..lapte praf nu-i dau k nu ia in greutate si am inceput sa-i dau de vaca
----------

ii dai lapte de vaca?! surprins

sus

Denunta
alexandraS

24.06.2009 1:21     citat 

salutari din nou.. dupa o luuunga pauza
imediat dupa postat poze cu bebe, adica in aceeasi zi.. mi s-a stricat calculatorul trist acum scriu de pe un laptop nesuferit
multumesc pentru aprecierile de la capitolul trecut si de la felicitari zambet o sa mai pun poze cat de curand, deocamdata nu le pot transfera de pe aparat nu stiu de ce.

despre noi ce sa va spun .. toate bune si frumoase.
lia e e cea mai dulce si cea mai cumintica zambet
papa in continuare la san, la cerere, pana acum nu am avut niciun fel de problema legata de alaptare... am facut bine ca nu am cumparat biberoane, pompe si altele. in schimb am devenit dependenta de tampoanele pentru sani zambet
noaptea doarme foarte bine, cu mici pauze de supt. deseori o luam cu noi in pat, mai ales spre dimineata...
de colici nu prea stiu ce sa zic. ea nu plange mai deloc, insa uneori e mai agitata, scanceste si da din manute si picioruse ceea ce ma face sa cred ca se intampla ceva prin burtica ei. daca o iau in brate si vorbesc cu ea, se linisteste
ne intelegem foarte bine cu pampersii nr1. nu a facut iritatie, folosim crema de galbenele de la plafar.

umm.. nu stiu ce sa va mai povesesc.. poate apare pe parcurs ceva mai palpitant

pup mamicile si puiutii sarut sarut sarut

sus

Denunta
bianca_90

Copii

24.06.2009 1:25     citat 

da ii dau lapte de vaca si face caca foarte bine cu laptele praf il facea cu supozitoru si foarte uscat

sus

Denunta
mtl

24.06.2009 1:28     citat 

cam foarte devreme pt laptele de vaca. nu e deloc indicat inainte de 1 an!

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 10 luni
print 2: 6 ani, 10 luni
am nascut deja!

24.06.2009 1:32     citat 

cioa mamicutelor si sa va traiasca piticii ca sunt tari frumosi!!!
scuzati-ma ca intervin, dar mi se pare tare ciudat sa nu ii faci baie bebelusului in fiecare zi!!! parerile sunt impartite e clar, dar sa ne gandim ce ar fi sa nu ne spalam noi zilnic....ati putea rezista!!! plus ca un bebe transpira, se murdareste de laptic si la urma urmei are nevoie de igiena zilnica....pt ca dupa baita copilul trebuie curatat la ochisori, urechiuse, trebuie dat cu ulei sau crema....trebuie masat in fiecare zi...si cand e mai bun masajul decat dupa o baita!!! plus ca si la noi s-a probat faza cu somnicul mai linistit dupa baie!!! eu v-am zis parerea mea, dar fiecare face cum simte si cum vrea!!!
ourbaby, draguta, ar fi bine sa incerci cu o crema pe baza de aloe sau cu galbenele pentru ranile de pe gatut...si incearca sa pastrezi zonele afectate cat mai uscate....eventual la gatut pune-i o bucata de scutec de bumbac.....taie asa o fasie mai mica si pune-o sub barbie.....of, micuta de ea!! pupici dulci
byanca, mai bine schimbi laptele praf si incerci sa-i dai unul care sa-i regleze scaunele, decat sa-i dai lapte de vaca, nu??? ce lapte papa bebe tau? exista lapte special pentru problemele astea: adica diaree sau constipatie.....eu una asta iti recomand...sa intrebi la farmacie.....e pacat sa ii dai unui copil asa mic lapte de vaca!!!

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 12 ani, 9 luni

24.06.2009 1:36     citat 

----------
bianca_90 a scris:
da ii dau lapte de vaca si face caca foarte bine cu laptele praf il facea cu supozitoru si foarte uscat
----------

am ajuns intamplator pe aici si astfel am ajuns sa citesc.
lapte de vaca la 2 luni? e foarte devreme! problema scaunului este una minora in comparatie cu altele ce pot fi provocate de o alimentatie necorespunzatoare.
un bebelus de varsta lor poate sa nu aiba scaune pana la 72 de ore, fara ca mama sa-si faca griji.
nu va suparati!

sus

Denunta
yazmine

Copii
Vlad - sufletul nostru
11 ani, 7 luni

24.06.2009 1:38     citat 

Buna ziua mamici si pupici bebeilor!
Dakar sa-ti traiasca micutul crestin!Noi tot asa m pus in apa:banuti si petale de flori iar in plus 2 fire de busuioc de la biserica!
Intru mai rar perioada asta cat sunt singura dar va citesc mai des decat postez!Imi scazuse f mult lapticul pt ca el papa f putin si des si deodata a vrut mai mult asa ca am ajuns sa papam 2 sani la o masa...drept urmare mami s-a muls manual si iata ca-n 2 zile am mai crescut "productia" rad rad
Aici ploua de 2 zile si se pare ca tot va mai ploua pana pe sambata!Ni s-a luat si unica placere...plimbarea! trist
sarut sarut sarut sarut sarut sarut pt toata lumea!

sus

Denunta
ella_rari

Copii

24.06.2009 1:54     citat 

----------
gimiloasa a scris:
Mai avem si noi o problema daca s-a mai confruntat cineva si ne poate ajuta , suntem ffffffff constipati nu reusim sa facem decat stimulat cu supozitor sau termometru . Dr. ne-a dat ceai de musetel dar nu ai place si nu vrea sa bea . I-am dat si baby calm si baby drink dar nu vrea sa bea deloc . La inceput am reusit sa-l fac sa bea 10 ml insa acum cand simte gustul inchide gurita iar daca reusesc sa-i dau il scuipa . Sa specific ca noi mancam doar Lp Humana si ne trebuie ceva sa facem kk. Exista vreun siropel ceva sa nu-i mai pun supozitor ca nu vreau sa-l stimulez eu tot timpul dar cand il vad ca se chinuie si il doare burtika nu-l pot lasa asa .
----------

gimi, bebele tau e un destept ca refuza ceaiurile! stie singur ce e mai bun pt. el!
in privinta scaunelor, nu-l mai stimula, se invata lenes si e greu sa-l dezobisnuiesti! asa cum am mai zis, 72h fara scaun la varsta lor nu-i bai! si noi tot Humana foloseam si folosim si la fel il stimulam cu supozitor. a fost mai greu prima oara cand l-am lasat, a facut dupa 36h, dar apoi macar o data pe zi facea singur. si apoi am dat-o in diarei si scaune moi d enu mai scapam. acum , dupa ce am experimentat si constipatia si diareea, sincer, o prefer pe prima.
plus ca acel ''chin'' de care spui tu il ajuta sa-si dezvolte si muschii abdominali.

sus

Denunta
bianca_90

Copii

24.06.2009 1:55     citat 

acum sa fim seriosi ...noi cu ce am crescut nu cred k pe vremea noastra erau atatea sortimente de lapte praf si ceaiuri si etc...si uite ca suntem toate mari si sanatoase :-P

sus

Denunta
ella_rari

Copii

24.06.2009 1:56     citat 

mamici, nu mai dati ceiutz la bebei, indiferent daca sunt alaptati la san sau artificial! ceaiul fura Fe si provoaca anemii grave!

sus

Denunta
ella_rari

Copii

24.06.2009 1:59     citat 

----------
bianca_90 a scris:
acum sa fim seriosi ...noi cu ce am crescut nu cred k pe vremea noastra erau atatea sortimente de lapte praf si ceaiuri si etc...si uite ca suntem toate mari si sanatoase scot limba
----------

da, corect!!!! argumentul suprem: pe vremea noastra! prostit pe vremea noastra multe nu erau cum sunt acum, nici macar bolile!
nu trebuie sa va suparati, trebuie doar sa va mai informati sau sa cereti ajutor atunci cand aveti probleme. e normal sa gresim, mai ales la primul copil si trebuie sa avem acel ''the open mind'' care sa ne ajute sa ne crestem copiii cat mai corect si adaptat vremurilor pe care le traim. daca ne suparam si nu acceptam ca si noi putem face greseli, nu e n avantajul copiilor nostri!
eu recunosc ca am facut multe greseli cand R era mic si n-a avut cine ma trage de maneca si-mi pare rau!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: