· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de iarna-primavara (12)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de iarna-primavara (12)     
lara_ro

Copii
Teodor Luca: 11 ani, 5 luni

20.06.2009 11:59     citat 

Buna ziua dragi mamici,

Sunt si eu mamica unui baietel nascut pe 22 mai. Citesc forumul de pe cand eram graviduta, dar nu m-am "inscris la cuvant" ca ma stiu mai lenesa la scris. Iar de cand a aparut bebe, chiar nu apuc decat sa citesc pe fuga forumul. Acum apelez la voi pentru un sfat. Imi alaptez baietelul exclusiv la san. Intrebarea mea este: voi ce mai mancati, mamici, astfel incat sa va hraniti bine, sa fie laptic suficient si bebe sa nu sufere prea mult de colici? Ca parca doar piept de pui la gratar cu pilaf, si supa, si branza nu e meniul ideal pe termen lung prostit . Multumesc pentru raspunsuri si promit sa incerc sa scriu si eu mai des din experienta mea cu cel mic. sarut

sus

Denunta
mihaela12

Copii
Diana - Maria: 11 ani, 5 luni
Alexandra-Iulia: 8 ani, 6 luni

20.06.2009 12:53     citat 

Cristianka e super simpatic Dinutul tau cum doarme asa ca un brotacel sarut sarut sarut
Ma gandeam ca Bubu seamana cu mine doarme doar pe spate ca o mica pleasca. O pun pe burtica cand o masez cu ulei doar si nu sta foarte mult.
Fetelor o intrebare...maine merg sa-mi fac molifta la biserica. Cica asa trebuie, ca fara molifta asta n-am voie sa intru in biserica. Si voiam sa stiu voi ati facut? Cele care ati botezat sigur ati facut...si cati bani ati dat la preot? Ma intereseaza in special pretul din Bucuresti.
Multumesc anticipat sarut

sus

Denunta
mihaela12

Copii
Diana - Maria: 11 ani, 5 luni
Alexandra-Iulia: 8 ani, 6 luni

20.06.2009 1:01     citat 

Lara eu mai halesc si ficatei fierti/gratar, ciorbica si friptura de vita, oua fierte tari, salata de sfecla rosie (mai nou cumpar la borcan ca nu mai gasesc sfecla la piata). Iaurturi, lapte dulce cu fulgi. Am mancat si capsuni, cirese si visine (am observat ca daca mananc multe face cam multicele gaze Bubu, asa ca m-am mai temperat). Mai nou mananc pepene si nectarine. Am mancat si salata alaltaieri in care am pus doar cateva frunze de ceapa si o rosie, azi vreau sa adaug si castravete.
Mtl imi spunea ca pot sa incerc sa mananc cam tot ce mancam si cand eram gravida si sa urmaresc cum reactioneaza ea dupa.
Deocamdata e ok. foarte fericit

sus

Denunta
diutza

Copii
Lucas - ingerasul meu
11 ani, 7 luni

20.06.2009 3:13     citat 

buna ziua nu pre am mai apucat sa intru

mika: bine ai venit e un scump Robert

elidia: drum bun si dristactie placuta in vcanta sper sa fie cuminte elisa

mihaela12 ce scumpica e

sim0n3l: si noua nea copt vaccinu si acum abia daca se mai vede

cristianka: sa iti traiasca minunea si Lucas doarme asa si tati ii zice broscuta scot limba foarte fericit

lara:sincer eu manca aproape tot mai putin ce face gaze si pt noi astea mari (varza ,fasole ,mazare)

o zi buna tuturor pupici la toata lumea sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 11 ani, 5 luni

20.06.2009 4:31     citat 

miha eu nu stiu nimic de chestia cu biserica si nici preotul nu mi-a zis nimic cand a venit acasa, noi l-am chemat la 10 zile ca sa citeasca cateva rugaciuni pentru mine si pentru bebica... cica asa trebuie ca sa putem iesi afara foarte fericit
noi i-am dat pt asta 20 de lei dar l-am dus si l-am adus cu masina
revin cu mancarurile mele... dar acum s-a trezit piciulinul

sus

Denunta
blackspell

Copii
Ana Maria - o printesa dulce!
11 ani, 8 luni

20.06.2009 4:50     citat 

lara...potimanca orice..din ce am testat eu..nu ajm avut probleme la nimic...doar ca ..sfatul meu este sa o iei treptat! adik sa testezi daca are vreo reactie urata. ai mancat eu - stiu-ce..astepti pana a doua zi daca e si vezi..daca a avut vreo reactie..

sus

Denunta
ourBaby

Copii
Carla Alexia: 11 ani, 5 luni
Emma Lara: 9 ani, 4 luni

20.06.2009 6:06     citat 

fetele ajutati-ma pls!!!!!!!!!!
are rani un pic mai urate ca in poza:

nu stiu cu ce sa-i dau!! azi am vazut ca are un pic si pe manute la pliuri...
cu ce a-ti dat voi la bb??? nu am ce medic sa intreb...

sus

Denunta
sim0n3l

am nascut deja!

20.06.2009 10:38     citat 

ourbaby, noua dr ne-a zis sa spalam bine bine zonele cu pliuri (gat, manute, picioruse) si sa o dam cu ulei. Baia ne-a zis sa o facem de 1-2 ori pe sapt si cu ulei sa facem masaj zilnic, si sa dam si in pliuri. Acum nu sh e sa iti zic de acea iritatie, poate poti incerca cu bepanthen?! Eu am zis sa iti zic ce sa faci preventiv sa nu ii mai apara asa.
pupi la toate mamicile si la puiuti

sus

Denunta
mika_22

Copii
Robert Alexandru - sufletelul nostru
11 ani, 5 luni

20.06.2009 10:58     citat 

Buna seara dragi mamici! Multumim pentru primire! sarut sarut sarut
    Ourbaby si bb al meu se irita usor la gat si in zona pliurilor,eu ii pun in apa in care-i fac baitza ceai de musetel si am cerut de la farmacie o crema hidratanta pt bebelusi cu piele sensibila ,cu iritatii si am renuntat la uleiul pt bb ca noua nu ne-a priit.Sper sa te ajute,noi asa am scapat de iritatii. sarut sarut sarut sarut sarut sarut pt tine si Carla.
    Cristianka e tare simpatic Dinutzu tau cand doarme asa pe burtica! sarut sarut sarut
    Mihaela bebelina ta e o scumpa si o frumoasa! sarut sarut sarut
    Mtl,Ambraa,Diutza,Mitaloli ,Yazmine si pt puiutii vostri:x sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 6 luni

20.06.2009 11:03     citat 

pt ourbaby incearca fluocinolon bebele meu se irita foarte des la putulica si tot timpu ii trece cu crema asta ...am incercat si cu bepenten dar degeaba si costa doar 3 lei si ceva

sus

Denunta
bianca_90

Copii

20.06.2009 11:09     citat 

am mai citit ceva ...mie pedriata mi-a zis pana la 4-5 luni sa-i fac baie zilnic pt ca bebele transpira de la caldura si asta duce la iritatie ,acum faceti cum vreti eu asa fac si o duc bine:) pusi la bebelusi

sus

Denunta
sim0n3l

am nascut deja!

20.06.2009 11:17     citat 

a!
stiu ca si nidoflorul face bine la iritatii, doar ca am inteles ca ,, contine antibiotic! deci nu sh cat de indicat e...
bianca, eu stiu ca bebelusii nu transpira..asa am auzit..
iar explicatia ce ne-a dat-o dr in legatura cu baita a fost aceea ca bebelusii isi fac prin piele o protectie iar noi o indepartam prin baita zilnica...
acum nu sh ce sa zic, parerile cred ca sunt impartite legate de baitza, consider ca cel mai bine e sa faca fiecare cum ii e mai bine bebelusului

sus

Denunta
bianca_90

Copii

20.06.2009 11:20     citat 

eu spun ce mi-a zis pedriata ...nu o fac de capu meu si bebele meu cand mananca e tot o apa deci transpira :)

sus

Denunta
sim0n3l

am nascut deja!

20.06.2009 11:24     citat 

hihi chiar acum citeam de curiozitate daca bebeii transpira si se pare ca asa e, exista cazuri in care mai transpira si ei scot limba a fost doar o vorba pe care am auzit-o , se pare neadevarata. a mea nu transpira, desi se face ziua f cald si in casa de deja disper...
apropo, voi aveti aer conditionat? e bine sa punem? e daunator pt bebe?

sus

Denunta
bianca_90

Copii

20.06.2009 11:26     citat 

e daunator si pt noi dar mai ales pt ei ...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: