· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de iarna-primavara (12)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de iarna-primavara (12)     
sim0n3l

am nascut deja!

20.06.2009 11:28     citat 

si ce sa mai fac cu caldura asta?!
la noi bate soarele pe o parte toata ziua, dormitorul se incinge f tare..ieri erau 29 de grade in dormitor prostit
noroc ca in living e mai racoare ca altfel innebunim...

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 6 luni

20.06.2009 11:31     citat 

Iata ce trebuie sa stii!
Pana la varsta de 1 an, bebelusul trebuie imbaiat zilnic, iar apoi cel putin din doua in doua zile. Baia copilului mic se face, ca regula nescrisa, inainte de masa de seara a celui mic, dupa care puiul de om trebuie sa isi faca somnul. Baia il reaxeaza pe cel mic, pofta de mancare ii creste si tot datorita baitei, bebelusul va avea un somn mult mai linistit. Ideal ar fi ca baia sa se faca in fiecare zi, la aceeasi ora,

Asta am gasit pe net

sus

Denunta
sim0n3l

am nascut deja!

20.06.2009 11:36     citat 

da,nu sh ce sa zic zau..eu i-am facut de 2 ori pe sapt de cand s-a nascut si i-a mers bine asa...are pielea f fina, nu e iritata pe nicaieri, nu se cojeste decat putin la sprancene, chiar e ok..
ti-am zis o dau zilnic cu ulei ii fac masajel, si asta relaxeaza bebelusii..
la fundulet o spal dupa fiecare caca...
nu sh cum e mai bine, cred ca fiecare face cum considera...
sfaturi primim fiecare zilnic sunt convinsa, si la fel de convinsa sunt ca luam in considerare doar sfaturile care credem noi ca i se potrivesc bebelusului...

sus

Denunta
sim0n3l

am nascut deja!

20.06.2009 11:39     citat 

uite poti citi si aici ca sa vezi ca intr-adeva parerile sunt impartite
http://www.gds.ro/Util%20si%20placut/20...u+bebelusi

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 6 luni

20.06.2009 11:43     citat 

cumnata mea ia indepartat la bebele ei cojita cu ulei de bebe si cu un piaptan nust cum dar ia trecut ...da nimeni nu are aceeasi parere in leg cu site-ul ala cum ai zis si tu lu-am in considerare ce e mai bun pt bebe

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 14 ani, 2 luni
Sebastian: 11 ani, 9 luni

21.06.2009 11:24     citat 

am revenit si noi si suntem la zi cu cititul .

se pare ca au fost calduri ca de azi in Timi e cam frig ba chiar trebe sa imi iau si o bluza peste tricou foarte fericit .

mirene cand mai schimbi colajul vreau si eu poza cu Sebi acolo.

apropo de baita, eu tare is curioasa care ar fi demonstratia teoriei cu spaatul copilului zilnic pana la un an si dupa mai rar , e chiar superrrr aberant, cand sunt asa mici cu ce se murdaresc inafara ca traspira? Eu seara oricum il sterg cu laveta umeda peste faa, fundulet, manute picioruse chiar daca nu ii fac baie, dar un copil mai mare de 1 an care zilnic pune mana pe mizerii si umbla in 4 labe pe cine stie unde ala chiar trebe spalat zilnic. Dupa mine teorie ar fi ezact invers, in primele luni cat mai rar apoi cat mai des foarte fericit .

ce mai fac mamicile cu 2 copii? la mine singurul lucru greu e sa o tin pe terorista la distanta de Sebi cand o apuca iubirea prea mare, il sufoca pe frate su, cred ca saracu nu o sa suporte mare nici o pupatura foarte fericit

Am pus cateva poze pe net :

http://picasaweb.google.com/maniucristina/09_iunie#

sus

Denunta
yazmine

Copii
Vlad - sufletul nostru
11 ani, 7 luni

21.06.2009 3:40     citat 

Simona asa stiu si eu!Baie 1-2 ori pe sapt pt ca au anticorpi in piele si noi ii indepartam!Stiu asta de la una din cele mai mari clinici de pediatrie din Germania!Il stergi zilnic cu ceiut sau apa cum vrei pe la pliuri si fundulet plus ulei dar baitza in caditza se 1-2 ori pe sapt!Asa ne-au zis!Na acum fiecare cum vrea.....

sus

Denunta
sim0n3l

am nascut deja!

21.06.2009 4:08     citat 

da yazmine asa fac..de 1-2 ori pe sapt in cadita si in rest o sterg pe fata la manute..o dau cu ulei...iar la fundic o spal dupa cacuta..
m-am panicat aseara cand am vbit cu bianca am crezut ca procedez gresit, dar am mai citit pe net si am vazut ca parerile sunt impartite..
eu o sa merg in continuare pe varianta asta iar atunci cand va mai creste o sa o spal mai des ca banuiesc ca se va murdari mai des

sus

Denunta
ourBaby

Copii
Carla Alexia: 11 ani, 5 luni
Emma Lara: 9 ani, 4 luni

21.06.2009 4:52     citat 

mai eu nu stiu ce sa zic! abia acum foarte recent am auzit de varianta cu baita de 2 ori pe sapt! stiam ca se face zilnic...dar e logica si varianta cu baita de 2-3 ori//sapt...
oricum fiecare face cum vrea si cum crede ca e mai bine!si noi cred ca vom face mai rar: adica nu zilnic zambet
fetele, la o luna a-ti fost cu piticii la control la dr??daca da, ce a urmarit dr??
mika!!!ai disparut ceva timp, mai scot limba sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
mitaloli

Copii
Alexia Maria: 11 ani, 7 luni
am nascut deja!

21.06.2009 5:38     citat 

mika, ma bucur ca ai ajuns la noi! ce face ginerica? sarut sarut sarut sarut
fetelor sa va spun ce am patit eu, apropo de baita. bine sau nu eu si buni facem zilnic baita la fetita. asa cum v-am mai spus, dupa 3 nopti agitate de dupa botez, de marti, fata mea a inceput, dupa baita si papa, sa doarma toata noaptea. buuuuuuuun. va dati seama ca eu eram super incantata si un pic mai odihnita. vineri seara a lipsit buni la apel, asa ca nu i-am mai facut baita, ci doar am sters-o cu o manusa si apa calda pe tot corpul. a papat si.....a incercat sa adoarma....dar nu a reusit. o vedeam ca se uita in jur, parca ar fi asteptat ceva. posibil sa fie si imaginatia mea... prostit cert e ca nu a dormit toata noapteasi nici ieri nu a reusit sa adoarma decat pe la 13.30. asa ca aseara abia am asteptat sa facem baita, am papat si iar am dormit linistite toata noaptea.
eu raman la baita zilnica, mai ales ca atunci cand venim de la plimbare suntem pline de praf, lipicioasa de la suzi, etc.
ourbaby, sper ca problema Carlei sa se rezolve cat mai repede! n-o deranjeaza??????? si eu as spune sa incerci cu bepanthene.
pupici la mamici si bebei!

sus

Denunta
ourBaby

Copii
Carla Alexia: 11 ani, 5 luni
Emma Lara: 9 ani, 4 luni

21.06.2009 6:09     citat 

----------
mitaloli a scris:
mika, ma bucur ca ai ajuns la noi! ce face ginerica? sarut sarut sarut sarut
fetelor sa va spun ce am patit eu, apropo de baita. bine sau nu eu si buni facem zilnic baita la fetita. asa cum v-am mai spus, dupa 3 nopti agitate de dupa botez, de marti, fata mea a inceput, dupa baita si papa, sa doarma toata noaptea. buuuuuuuun. va dati seama ca eu eram super incantata si un pic mai odihnita. vineri seara a lipsit buni la apel, asa ca nu i-am mai facut baita, ci doar am sters-o cu o manusa si apa calda pe tot corpul. a papat si.....a incercat sa adoarma....dar nu a reusit. o vedeam ca se uita in jur, parca ar fi asteptat ceva. posibil sa fie si imaginatia mea... prostit cert e ca nu a dormit toata noapteasi nici ieri nu a reusit sa adoarma decat pe la 13.30. asa ca aseara abia am asteptat sa facem baita, am papat si iar am dormit linistite toata noaptea.
eu raman la baita zilnica, mai ales ca atunci cand venim de la plimbare suntem pline de praf, lipicioasa de la suzi, etc.
ourbaby, sper ca problema Carlei sa se rezolve cat mai repede! n-o deranjeaza??????? si eu as spune sa incerci cu bepanthene.
pupici la mamici si bebei!
----------

sarut sarut sarut sarut thx! exact azi mi-a mai zis cineva de bepanthene!sper sa-i treaca ca-mi vine sa -i plang de mila!!parca are arsuri si se trage saraca cand o curat...
mai cu baia nu stiu..o sa vad..la noi nu influenteaza somnul -zic eu- ca tot ne trezim o dataa de 2ori pe noapte dar ii place enorm de mult cand ii facem baie..asa frumos sta, nu zice nici pas si nu se misca de la tati de pe brate... zambet
ti-ai luat sling? zambet

sus

Denunta
mika_22

Copii
Robert Alexandru - sufletelul nostru
11 ani, 5 luni

21.06.2009 8:12     citat 

Buna seara fetelor! In legatura cu baitza noi facem in fiecare seara si ii marge tare bine mai ales ca dupa baie papa si dupa aceea doarme 4-5 ore neintors! foarte fericit
    Mitaloli ginerica e tare bine,mai plange din cand in cand din cauza colicilor dar ne descurcam.Am fost la controlul pt o luna si a luat 1055g si 4,5cm trag cu ochiul foarte fericit Multi sarut sarut sarut pt tine si sarut sarut sarut sarut sarut sarut pt Alexia din partea lui Alex!
    Ourbaby eu am disparut ca am avut tare mult de umblat dupa o gramada de acte pt ca luna viitoare venim si noi acasa! foarte fericit sarut sarut sarut sarut pt tine si Carla!
    Pupacim toate mamicile si toti piticii! sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 21 ani, 4 luni
Patricia-Osana: 19 ani, 7 luni
Dorothea Maria: 11 ani, 8 luni

21.06.2009 8:35     citat 

salutam mamicutele!

va citim si noi zilnic, dar nu apucam sa scriem prea des... suntem bine, crestem...
vrem si noi o pozica noua la colaj

cu baita nici noi nu facem zilnic, dar e drept ca doarme mai bine cand face seara baita!
ourbaby, si eu zic ca bepanthenul ajuta!

pupici
diana

sus

Denunta
GEORGY26

Copii
EDUARD GABRIEL: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

22.06.2009 10:35     citat 

buna
Ourbaby si eu iti recomand bephanten eu de cand l-am nascut pe Eduard il folosesc si nu am avut probleme cu iritatia...la fel ca si Mitaloli si eu sunt ptr baia zilnica..la maternitate bebelusii erau imbaiati zilnic deci cand am venit acasa am respectat acest lucru si in fiecare seara facem baita...dc depasim ora de baie se pune pe plans,nu se linisteste..

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 7 luni
Zuza: 11 ani, 2 luni

22.06.2009 10:44     citat 

Mamici care alegeti sa faceti baitza zilnica bebelusilor mare atentie la ce produse folositi, K din exces de igiena dupa 1 an a fost diagnosticat cu eczema plang sau sunt foarte trist
Iar faptul ca sunt sau nu mai linistiti seara dupa baita este doar din cauza unui ritual cu, care s-au deprins deja, asa cum isi formeaza si un program pr masa, somn etc.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: