· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Burtici de iulie-decembrie(77)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Burtici de iulie-decembrie(77)     
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 4 luni

18.06.2009 4:54   Burtici de iulie-decembrie(77)  citat 

----------------------- ------- -----------

-------------------------------

---------------------------- ------------

--------------------------------------
____________________ ____________________

Ssimona............................DPN 03.07.2009 **baietel**
urschuletz............................DPN 08.07.2009 **fetita**
jojo_miha.............................DPN 18.07.2009 **fetita**
ralus......................................DPN 19.07.2009 **fetita**
elena_raluca........................DPN 23.07.2009 **fetita**
Ankkka...................................DPN 26.07.2009 **fetita**
AdinaGr..................................DPN 29.07.2009 **baietel**
Mirumati.................................DPN 30.07.2009**baietel**

-----------------------------------------------------

anthurium............................DPN 10.08.2009 **baietel**
vero-ioana............................DPN
ro21.......................................DPN 13.08.2009
oanam..................................DPN13.08.2009 **baietel**
ICEMOON.............................DPN 15.08.2009 **fetita**
Anklichk.................................DPN 16.08.2009
Bubu_stefi............................DPN 19.08.2009 **fetita**
Crisugelu..............................DPN 20.08.2009 **baietel**
rome.......................................DPN 21.08.2009**baietel**
lorellayy..................................DPN 23.08.2009 **fetita**
Loredana023.......................DPN 24.08.2009 **fetita**

--------------------------------------------------

bui_bui..................................DPN 02.09.2009
pota_honey..........................DPN 12.09.2009
ionelak..................................DPN 14.09.2009
smiri......................................DPN 23.09.2009 **baietel**
ramona79.............................DPN 28.09.2009

---------------------------------------
________________________ _____________________

loveparade--------------------DPN 1.10.2009 **baietel**
bubulina77..................................DPN 06.10.2009 **fetita**
polin......................................DPN 20.10.2009 **fetita**
deitza--------------------DPN 24.10.2009 **baietel**

-------------------------------------------
______________________ ______________________

crysy_m..................................DPN 07.11.2009
yubi..................................DPN 18.11.2009
andreeameme.....................DPN 19.11.2009

----------------------------------------------

abramburica.........................DPN 14.12.2009 **baietel**
biencut....................................DPN 25.12.2009 **baietel**

Avem 10 burtici

Avem 12 burtici

-------------------------------------------

Luna ianuarie
16.01.1981Ssimona-

Luna februarie
04.02.1981- mirumati- Teodoru Raluca

Luna martie
02.03.1980-ICEMOON- Mizzi Alina-Maria

Luna aprilie

16.04.1980- Ankkka- Sfetcu Anca Marilena

Luna mai
01.05.1981- Loveparade
23.05.1982- smiri- Mititelu Smaranda

Luna iunie
24.06.1980- lorellayy- Dan Andreea Monica
29.06.1984- Loredana023- Stoica Paula Loredana

Luna iulie
24.07.1982 - yubi

Luna august
08.08.1983- bubu_stefi- Coseru Ana
28.08.1979- abramburica- Tanase Alberta
28.08.1980- urschuletz- Motorga Irina

Luna septembrie

Luna octombrie

Luna noiembrie
03.11.1986- elena_raluca- Iordan Elena Raluca
11.11.1983- anthurium- Ilina Cristina
19.11.1982- rome- Butulescu Romelia

Luna decembrie
26.12.1984- AdinaGr- Koutzohionis Adina

------------------------------------------------------------------------------------
Capitolul anterior

Cine doreste sa faca parte din colajul cu poze va rog sa o contactati pe Lorellay
Cine doreste sa faca parte din listuta aniversatilor va rog sa-mi trimiteti un MP

sus

Denunta
urschuletz

Copii

18.06.2009 4:55     citat 

Eu ma duc sa continui calcatul ca nu mai am multe.

sus

Denunta
lorellayy

Copii
bebe drag - Natalia Maria: 10 ani, 3 luni

18.06.2009 4:56     citat 

multumim pt listuta urschuletz sarut
si eu ma intorc la calcat pt ca mi s-a terminat pauza rad

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 10 ani, 4 luni

18.06.2009 4:58     citat 

multumim pt listuta urschuletz sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii

18.06.2009 5:24     citat 

Gata, nu-mi vine sa cred ca am terminat. Am calcat de pe scaun ca babele, defapt cred ca si mamaie calca din picioare. Acum mai am iar de strans lucrurile zilnice .....De care m-am saturat....

sus

Denunta
urschuletz

Copii

18.06.2009 5:30     citat 

Fetelor, nasc si nu apuc colajul plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
lorellayy

Copii

18.06.2009 5:37     citat 

urschuletz, elena nu ati avea voi timp sa faceti colajul? eu l-as face, dar mama lui de calculator ca nu imi accepta programul pt colaj nervos nervos nervos nervos

sus

Denunta
urschuletz

Copii

18.06.2009 5:46     citat 

Eu abia am invatat sa scimb lista si eventual sa-i scimb fata dar de colaj chiar nu stiu....Ziceam si eu asa...Lasa ca va astept si facem alt topic despre bebei si facem alte colaje cu minunile noastre trag cu ochiul

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

18.06.2009 5:54     citat 

In sfarsit am ajuns si noi acasa, am facut un pangasius pane, am papat si eu si fica-mea de-am rupt si acum ne odihnim inainte sa trecem la baita...
Azi am dat iar o tura prin Cora si m-am minunat cate reduceri sunt. Am vazut niste salopetele plusate pt fetite cu niste futurasi pe ea, care se incheie in fata. Ma mir ca nu le-ai vazut Ursuletz sau ieri nu or fi fost la reducere? Erau pe mai multe nuante. Una din ele nu mi-a placut ca era cam spalacita dar mai era una pe un roz exact ca saculetul pt scos bebele la plimbare.
In fine am luat si eu o salopetica ca a ta cu iepurasi si una tot de genul ala dar albastru cu bleu, cu un motanel mare pe ea tot in stilul iepurasului.
Doamne erau atatea ca-mi venea sa iau o gramada dar am incercat sa ma opresc caci bebelinul va avea destule hainute si de la Bia care merg si la baietei (sunt unisex).

Abramburici felicitari pt baietel! sarut

Lorellayy sarut

Ice... sarut Doamne arati tare bine!

Cat despre banii dati la dr...Eu am auzit ca la al meu cel putin se da de regiula 700 nasterea normala si 1000 cezariana. Cine da mai mult o mai fi vreo exceptie de la regula. Oricum lui chiar daca i-ai da mai putin de-atat tot bine te-ar trata! De fapt el nici nu ia banii inainte. Sotului n-a vrut sa-i ia banii nici dupa ce am nascut. I-am dat eu mult mai tarziu cand m-au mutat pe salon si a venit si a vazut ca sunt ok.
La moasa n-am dat acum aproape 4 ani 50 ron si tot atat cred ca voi da si atat. N-a facut nimic deosebit in afara ca in momentul cand m-a adus in sala de nasteri aproape pe ultima suta de metrii m-a incurajat si m-a mangaiat pe mana sa ma calmeze ca urlam ca disperata si a vazut ce rau imi e.
Cele cu adevarat nehalite si care pana nu dai nu primesti atentie sunt cele de sus de pe salon. Niste scarbe! Bine ca n-am avut nevoie de ele. Eu astept intai sa primesc si apoi dau nu ca la c... sa platesc inainte! jenat
Cand le-am vazut asa indiferente n-au mai vazut un leu de la mine!
Cat despre neonatolog...Asa o acritura am nimerit si asa draci mi-a facut de la prima vizita incat nu i-am mai dat absolut nimic, nici macar la externare! nervos Din fericire am inteles ca sunt unele si mai dragute.
Acum eu am si avut noroc ca eu si bebe n-am avut probleme si puteam sa ma lipsesc de ele caci altfel poate ar fi tb sa mai dau la cate una ...
Mi-aduc aminte o faza care m-a scos tare de tot din sarite. Bia avea nasucul infundat si era asa finutza...Mi-a fost frica si nici nu stiam cum sa-i curat nasucul. Era noapte...M-am dus la cabinetul asistenteleor si i-am zis tipei de acolo care era problema...Mi-a zambit, mi-a zis ca tb s aiasa din tura atunci dar imediat dupa vine la mine. Eu aveam banutul pregatit daca venea cu mine spre salon sa-i bag in buzunar. Credeti ca a mai venit careva? nervos Si asistenta respectiva a fost asa finuta si draguta ca chiar am crezut-o ca va veni! nervos Pana la urma una a venit ca m-am dus eu super nervoasa si cu gura mare si n-au indraznit s ama refuze.
Am vazut ca in spital ori tb sa fi cu gura mare si sa le sperii ca le reclami sau ceva de genul ori sa dai banul gros la alea nesimtite.

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 10 ani, 4 luni

18.06.2009 6:00     citat 

Pai l-as face dar cum se face ce program imi trebuie? Daca ma invatati asa putin il fac cu ce-a mai mare placere!!! sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii

18.06.2009 6:27     citat 

Nici eu nu stiu Elena cum..

Binecutz, am mai fost si azi cu o prietena sa-si i-a si ea dar nu am mai luat decat o pereche de blugisiori la 12 lei. Nu mai iau ca nici banuti nu prea avem....Am mai si primit inca cateva costumase de iarna mai ne descurcam. Dar prietena mea a gasit ultimul costumas pt iesit afara....Se dau imediat si probabil in fiecare zi baga alceva....

sus

Denunta
urschuletz

Copii

18.06.2009 6:28     citat 

Si in leg cu spitalul am auzit ca neonatoloaga e o scarba care nu face nimic eu de aia nici nu am pus bani pt ea la plic. Iar cu moasa nu stiu cum sa procedez, e cineva care va sta cu mine intre vizitele lui B nu?

sus

Denunta
lorellayy

Copii

18.06.2009 6:33     citat 

Adina mo-a dat un link de unde am descarcat programul. elena o sa ti-l trimit pe privat ...mai departe iti explica adina, iar eu o sa iti trimit pozele fetelor. o rugaminte mai am: daca vrei sa imi dai pe privat adresa de mail ca asa le pot trimite mai usor pozele.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

18.06.2009 7:00     citat 

Ursuletz, tu cand spui costumas te referi la saculetul ala pt scos copilul la plimbare? Daca da, afla ca chiar mai expusesera cateva dar erau mai mult expuse acolo unde sunt lucrusoarele pt interior, nu in cos. Si aveau atat pt 0-3 luni cat si pt 3-6 luni dar doar pe roz.
Cat despre nastere...La mine a fost asa: dupa ce B m-a consultat, le-a zis la moase sa ma monitorizeze pe mine si bebe, iar apoi dupa ce mi-a pus perfuzia, m-a expediat intr-o alta sala de nasteri, mi-a stins lumina si mi-a zis sa dorm caci nu nasc curand. Cat timp am stat pe acolo nu m-a bagat nimeni in seama si nici nu am simtit nevoia o perioada lunga de timp. Pt ca nu puteam dormi m-am tot foit intre baie si sala si nimeni nu s-a agitat ca ma plimb cu perfuzia in mana caci imi era incomoda pe suportul ala sa o tarai dupa mine.
La intervale de cateva ore venea B si ma consulta. Cand au inceput durerile infernale nimeni nu m-a intrebat de sanatate cu toate ca am urlat non stop.
Atunci imi venea sa-l strag de gat pe B ca nu era langa mine caci sigur cu felul lui amuzant m-ar fi facut sa trec mai usor peste. Am inceput sa-l sunt in draci dar ii auzeam telefonul sunand degeaba in hol. Cred ca era la vreo cezariana caci el stiu ca nu si-l uita de regula pe nicaieri. Dupa cateva ore (ca au fost 2 cau au fost mai multe nu stiu dar nu cred ca mai mult de 3 ore totusi) a venit si B...De fapt partea asta mi-e cam confuza. nu-mi amintesc daca a venit el intai sau a venit moasa sa ma consulte...Parca a venit el...caci parca i-am zis ca nu mai suport durerile si sa-mi faca ceva. Abia aveam dilatatie 5 si simteam ca inebunesc de ca inebunesc de cateva ore. I-am zis sa-mi faca ceva. Mi-au bafgat ceva pe perfuzie dar mi s-a parut apa de ploaie si parca i-a zis asitentei sa-mi puna un tub de oxigen si mi-a zis sa incerc sa ma calmez.
De la dilatatie 5 am stat in sala unde tb sa nasc si din acel moment moasa a cam stat numai in preajma mea si ma mai controla din cand in cand.
Acum daca stau s ama gandesc imi vine sa rad de ce naiva sunt. Cred ca chestia care mi-au bagat-o pe perfuzie n-a fost nici macar apa de ploaie! Cred ca era sa-mi grabeasca dilatatia de fapt! rad
Ce realizare...dupa 4 ani! rad
Dupa cum ziceam din acel moment a mai stat cateva ore cu mine o singura moasa care ma controla si pe masura ce m-am dilatat ma incuraja sa imping pana a inceput sa se vada capul copilului. Cand a inceput sa se vada capul lui bebe s-a dus si l-a chemat pe B care m-a suit iar pe masa de data asta fiind cu intentia sa si nasc.
Deci cele care se asteapta ca pt banii dati un dr sa stea cu ele non stop se amagesc! Travaliul poate dura si 10-12 ore ca la mine. ce dr sta non stop cand sunt si alte gravidute de vazut? Ca de nu e dr meu personal!
Important e totusi el sa vina frecvent pe parcursul travaliului sa vada situatia ta si a lui bebe, nu doar ca sa prinda pe bebe in brate!
In mod normal am intelez ca la epiziotomie sunt lasate moasele sa coase dar B te coase el ca sa fie sigur ca treaba e facuta bine.
Eu am fost f multumita de el. Singurul meu regret e ca atunci cand m-a apucat panica din cauza durerilor n-a putut sa vina macar cateva minute.
Cand eram pe masa de nasteri si ma cosea il auzem ca povestea moasei ca l-a sunat cineva de n ori cand era in cezariana si nu intelegea cine poate fi la ora aia. Deci era clar ca il preocupa treaba ca cineva a avut nevoie de el si el n-a putut raspunde...
Moasa m-a mai ajutat cand eram pe masa de nasteri incuranjand-ma cum sa nasc si urcandu-se cu cotul si framantandu-ma pe burta ca sa il scot pe bebe repede.
Deci per anasamblu eu am fost multumita de naster si moasa chiar s-a implicat si a facut-o cu omenie, nu era botoasa sau scarbita.
Singura parte din nastere pe care consider ca putea fi imbunatatita e cea cand dr nu putea sa vina la mine si eu urlam ca disperata. Cred ca putina atentie si incurajare m-ar fi ajutat f mult chiar daca numi-ar fi luat durerea.
Aici consider ca am gresit si eu caci puteam sa incep sa ma ajut eu singura, incercand sa citesc ceva sau sa ascult muzica la cd-player ca sa-mi distrag atentia.

sus

Denunta
urschuletz

Copii

18.06.2009 7:46     citat 

Si nu putea sa-ti faca de dilatare de la inceput?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: