· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > venirea pe lume a Ioanei - pui de mireaadrianaflorina
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor venirea pe lume a Ioanei - pui de mireaadrianaflorina     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 10 ani, 8 luni
am nascut deja!

20.03.2010 3:10   venirea pe lume a Ioanei - pui de mireaadrianaflorina  citat 

In luna iulie 2009, ca si in celelalte 2 luni neprotejate, ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia! Dar......... surprizaaaaaaaa! Mult asteptatele 2 liniute au aparut la un test facut mai mult ca sa-l agit pe sot nervos !!!!!!!! Nici macar nu-mi intarziase, tocmai de aceea pana la eco de 8 saptamani, mie nu-mi venea sa cred ca sunt insarcinata! Sarcina a decurs bine, cu multe stari de voma, greata, dar stiam ca toate aceste simptome sunt semne ca fatul se dezvolta normal!
Ioana a stat in burtica la mami pana pe 10.03.2010, adica 39 de saptamani si 3 zile! Data la care a fost programata cezariana! Pe 09.03.2010 am avut o stare de somnolenta acuta scot limba , am dormit dupa-amiaza 3 ore, apoi toata noaptea, de abia m-am trezit dimineata la 6.30! nu aveam deloc emotii sau teama! Tati era mai agitat decat mine scot limba rad La ora 8 am ajuns la spital, ne-am intalnit cu dl dr, mi-a facut internarea, apoi am mers intr-o sala de travaliu (cred!!) acolo mi s-a luat sange pentru analize (si acum mai sunt vanata la mana) ochi peste cap am stat pana pe la ora 11, apoi m-a mutat in alta sala unde am asteptat sa intru in operatie! A venit o tanti nr 1 la mine si mi-a spus sa merg la pishu inainte sa-mi puna perfuzia, apoi a venit alta tanti nr 2 care mi-a bagat branula (f putin dureros) si am intrebat-o cand sa merg la pishu! mi-a raspuns ca nu mai e nevoie ca-mi monteaza sonda urinara! ochi peste cap a venit din nou tanti nr 1 si m-a intrebat daca am fost la pishu prostit prostit prostit i-am spus ce-mi spusese tanti nr 2, dar ea a insistat sa merg acum! imi iau perfuzia in mana si plec! cand m-am intors dau nas in nas cu tanti nr 2 care ma intreaba (pe un ton mai ridicat) unde am plecat cu perfuzia dupa mine......... i-am spus ca la insistentele colegei am fost la pishu....... nu prea i-a convenit, dar a tacut! oricum, ma simteam ca-n filmele cu prosti rad rad rad rad Pe la 12.30 am intrat in operatie! M-au dat cu iod pe spate, mi-au facut anestezie rahi (ma asteptam sa doara mai rau!!!!!!!) si m-am intins pe masa! deja amortisem! mi-au bagat in nas chestie d-aia cu oxigen si.......................... peste putin timp s-au apucat sa taie........simteam ca si cum ar trage cineva de hainele de pe mine, niciun fel de durere, nimic! Atmosfera in sala era una relaxata, se spuneau glume, bancuri, barfe!!!!!!! rad rad deodata il aud pe medic spunand ''sa vina neonato ca o scoatem''.......... si atunci am inceput sa ma agit......stiam ca mai am un pic si imi vedeam mogaldeata care m-a inghiontit atata in ficat, gandacelul caruia i-am vb 9 luni de zile................ si a scos-o.....am auzit-o plangand, am inceput si eu sa plang ............... si am vazut-o........era foarte curata (doar un pic de sange pe capsor) si era ffff violet,.......dar ffff frumoasa! am vazut-o ca fiind cel mai frumos copil de pe pamant! am vazut cum o stergea, o curata in gurita si nasuc! si a inceput sa i se schimbe culoarea din violet in rosu (si asa a ramas, rumena in obraji, pana am plecat acasa) dupa ce au infasat-o, mi-au dat-o sa o pup si a plecat cu mandretea mea de fata la tati sa o vada si el! vreau sa va spun ca dupa ce am vazut-o, nu am mai simtit nimic, nici ca trage de burta mea, nici ca ca ma sufoc de lacrimi.......... eram fericita! a mai durat vreo 20 de minute coaserea (timp in care ma luase somnul) jenat am fost mutata in salon, la 6 ore de la operatie am alaptat pentru prima oara! iubita noastra a papat bine, laptele mi-a venit imediat! la primul alaptat m-am ridicat si in fund (nu simteam nicio durere de fericire)! Noaptea am dormit iepureste, asteptam sa se faca dimineata sa ma pot da jos din pat!
Mai pe scurt............ am fost operata miercuri la 13.00, joi alergam prin spital, joi noaptea am avut-o pe pitica in salon cu mine (trebuia sa o am cu mine o noapte ca sa pot pleca acasa) vineri a ridicat tati certificatul fetei, am dat gaurele in urechiuse, am umblat dupa neonatolog sa o examineze si sa ne externeze..................... la ora 13.00 printesica noastra isi ocupa patutul pregatit de mami si de tati, cu multa dragoste!!!!!!
acum avem o saptamana si 3 zile, papam bine, am lapte destul (faceam fata si la gemeni ) rad rad dormim si cate 5 ore! ne-a cazut buricutul a 4 zi, de atunci facem baita in fiecare seara! eu m-am refacut neasteptat de repede si de bine! tati ne ajuta cu orice (el ne spala hainutele, ne pregateste mancarica, face curatenie)! asteptam sa se mai incalzeasca un pic afara ca sa iesim la plimbare!
aaaaaaaaaaaaaaa am uitat - la nastere a avut 3240 g si 48 de cm (toate astea le-am aflat mai tarzior, cu inaltimea a fost o neintelegere, tati a inteles ca are 51 de cm, apoi a venit cineva si ne-a zis ca are 49, apoi am vazut eu cartonasul pe care scria 48 de cm)! la externare a avut 3020g!
cand o privesc simt ca nu mai pot sa respir de atata dragoste ce-mi invadeaza sufletul! Dumnezeu ne-a binecuvantat cu o minune si noi ii multumim in fiecare clipa! sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

20.03.2010 4:20     citat 

O poveste atat de calda si de plina de iubire! Felicitari ptr printesa!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
Micky1307

Copii
Cristian Bogdan - iubitul meu!
12 ani, 10 luni
Diana Catalina: 10 ani, 2 luni

20.03.2010 4:31     citat 

Felicitari, sa fiti sanatosi si toata viata sa va bucurati de micuta voastra printesa! O poveste foarte frumoasa. sarut sarut

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 5 luni

20.03.2010 5:35     citat 

Super povestea sarut ma emotionez si eu knd o citesc prostit ,sa va trraiasca si sa va bucurati din plin de ea sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

20.03.2010 6:25     citat 

Felicitari mami Adriana sarut sarut sarut sarut sa fiti sanatosi sa va bucurati de minunea Ioana sarut sarut

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

20.03.2010 11:20     citat 

Doamne ce frumos!!!! Felicitari, sa va traiasca scumpa Ioana Daniela alaturi de mami si tati sanatosi si fericiti! Esti o mamica deosebita si puternica, ma bucur mult ca este cuminte, doamne ajuta sa fie asa tot timpul! La Multi Ani!

sus

Denunta
lidia_new

Copii
murmu=Maximilian Constantin: 11 ani, 3 luni

20.03.2010 11:35     citat 

frumoase momente,mi-aduc aminte si la mine cu placere.eu nu m-am refacut asa de rpd dupa ceza,probabil varsta,cine stie
sa va bucurati de micuta,sa ai mult timp lapte,sa fie papacioasa
pupici sarut sarut

sus

Denunta
anika29

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 6 luni

22.03.2010 11:45     citat 

foarte frumoasa poveste nasterii Ioanei sarut sa va bucurati de minunea voastra sarut sarut sarut

sus

Denunta
ferre

Copii
tudor: 10 ani, 8 luni
am nascut deja!

22.03.2010 6:15     citat 

frumoasa poveste mami, sa va traiasca bebelina ioana sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore