· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Scutece refolosibile (lavabile)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
Ai considera sa incerci scutecele refolosibile?
le folosesc deja, si-mi plac
27%
 27%  [ 3 ]
da, sunt curioasa
18%
 18%  [ 2 ]
nu ma intereseaza, imi plac scutecele de unica folosinta
54%
 54%  [ 6 ]
voturi totale : 11

autor Scutece refolosibile (lavabile)     
luura

03.07.2009 10:31     citat 

Da, ai dreptate, Onush, ecologia ne costa foarte scump... si asta tot din cauza oamenilor si a comoditatii lor. Din pacate, nimeni dintre cei care nu fac acum eforturi nu va fi aici peste 80-100 de ani, sa vada ce planeta le-au lasat nepotilor...
E simplu sa calculezi cat te costa acum un anumit lucru, pentru ca ai portofelul in fata, insa e mai greu sa calculezi impactul pe care-l are pe termen lung. E pacat. Iar trierea deseurilor in propria casa chiar nu costa nimic. Din nefericire, indolenta e regina. Totusi, in timp, sunt sigura ca majoritatea se poate educa.

Revenind la scutece, fetita mea mai mare a facut nenumarate alergii, pe rand, de la mai tote marcile existente aici. Trebuia sa alergam mereu dupa o anumita marca, pana cand reactiona si la aceea. Unii au noroc sa suporte orice, nu a fost cazul nostru, si asta a fost unul din motivele pentru care am cautat scutece lavabile din bumbac.

sus

Denunta
wrapmama

04.07.2009 7:09     citat 

----------
luura a scris:
Eu folosesc ambele sisteme. Am 3 scutece integrate, pe care le las pentru iesiri sau pentru... tata zambet In rest, am scutece din bumbac si celuloza, cu chilot imermeabil deasupra. Am 2 chiloti impermeabili pe care-i alternez. Pe acestea le prefer si noaptea, pentru ca nu da absolut nimic pe-afara, din cele 3 in 1 se intampla sa mai iasa, daca nu sunt bine puse.
A, cele integrate nu sunt cu buzunar, probabil avem marci diferite. Au un fel de dublura care se poate pune in interior, la fel si cele cu chilot impermeabil.
In timp, cred ca va lua si la noi amploare folosirea acestor scutece. Face parte dintr-un stil de viata pe care lumea il adopta incet-incet. Vad, de exemplu, la containerele pentru separarea deseurilor... acum un an toata lumea arunca te miri ce acolo dar acum, din ce vad eu, par sa fie pline in mare masura cu ce scrie pe ele, adica hartie, plastic, sticla. Si faptul ca cineva a raspuns la sondajul tau, fie si cu "nu", arata ca lumea, totusi, s-a gandit si la varianta asta, ceea ce nu e deloc rau zambet
----------

Inteleg, Luura. Eu folosesc scutece cu buzunar ziua, si scutece tip pantalonas din bumbac cu chilotei den lana noaptea. Lana este indragita de multi, fiind ca lasa funduletul copilului sa aeriseasca. Dar nu se recomanda copiilor alergici.
Imi plac scutecele cu buzunar mail mult decat cele integrate, pt ca datorita faptului ca absorbantul si partea exterioara se poate detasa(nu stiu daca aaceasta este cuvantul potrivit), se curata mai bine (macar mie-mi place sa cred acest lucru) si se usuca mai repede.

Sper sa ai dreptate in ceea ce priveste faptul ca va lua amploare si la noi folosirea acestor scutece. Cred ca multi mamici se tem ca curatarea scutecelor este prea complicata. Si eu credeam asa inainte sa incerc. Chiar credeam ca scutecele refolosibile sunt demodate si ca eu nu le voi incerca nicicand. Si iata ma, am devenit o mare iubitoare a acestor scutece.

sus

Denunta
roxmaryn

05.07.2009 7:23     citat 

Am vazut si eu pe ici pe colo asa ceva, si chiar mi-au atras atentia. Gandul ca i-ar sta funduleata intr-un scutecel de bumbac, ca un chilotel, mi-a placut. Tu uiti sa precizezi un lucru insa. Sunt foarte scumpe surprins Si cand nu stii cam cat timp il poate purta si sa fie eficient, fara sa se deterioreze, nu prea-ti vine sa dai banii pe ele. Acum, ca Luca e deja pe drumul de renuntare la orice fel de pampers, da. as da banii aia .Ar murdari sa zicem, unul pe zi. Dar atunci cand este mic, cred ca e mult prea obositor si incomod sa folosesti asa ceva.M-as gandi intotdeauna daca sunt bine spalati si clatiti, ar fi un stres pentru mine. Daca i-as spala la mana, sigur i-as distruge rapid, in dorinta mea obsesiva sa-i spal cat mai bine ochi peste cap Iar la masina, cum spunea si Onush..la o socoteala simpla..eu vad un dezavantaj.
Surorile mele au crescut amandoua cu scutece din pinza, din finet si am spalat tone. Era o munca titanica. Acum, acestea noi probabil ca tin un pisu, 2, 3 dar nu cred ca sunt la fel de bune absorbante ca cele de unica folosinta.
Acum ma gandesc si eu asa...Am vrut sa iau un pachet de scutece de care spui tu. Un pachet cu 5, este 246 Ron.Sa zicem ca fac banii astia. Eu acum iau pentru Luca pampers chilotel, Lets go, aceia mov care cred ca's cei mai scumpi din gama Pampers.36 bucati...37 Ron Sunt foarte buni si comozi, cel putin din punctul meu de vedere. Deci nu cred ca in aceeasi bani as putea sa folosesc pe aceia refolosibili, cat de mult as folosi de unica folosinta. 6 pachete versus 5 pampersi scot limba
Poate o sa spui ca ti-am dat un exemplu dintre cei mai scumpi.Posibil, dar la noi functioneaza din pacate in cele mai multe cazuri, ce e ieftin e si prost.Asa ca daca nu dau 246 ron dar gasesc unii la jum din pretul astora dar sunt varza..nu fac decat sa pierd bani din nou.
Si inca ceva. Ca mai toate lucrurile nou aparute pe la noi..au un pret exagerat de mare, mai mult ca sigur nemeritat si nerealist. Probabil daca s-ar comercializa la un pret rezonabil, ca mamicile sa fie tentate sa-i incerce, si daca ar fi intradevar bune, s-ar vinde si la noi, implicit s-ar folosi pe scara mai larga zambet

sus

Denunta
luura

05.07.2009 10:18     citat 

E adevarat ca sunt scumpe, insa te tin mult. Cele 12 pe care le am inlocuiesc 2,5 ani de pampers. Oricum as calcula, ies mai ieftin: 2800 lei pe pampers vs 600 pe lavabile. Oricata apa, detergent si curent pun, nu ajung sa acopar restul de 2200 lei. Plus ca se pot folosi si la urmatorul copil. Eu zic ca merita si dpdv financiar. Cel putin, eu mi-am facut socoteala inainte de a lua o hotarare.

sus

Denunta
roxmaryn

05.07.2009 11:12     citat 

2 ani jumate? surprins Dar ce au in ele de fapt.. de pot fi spalate atat de mult timp si inca sa fie eficiente? Alt copil nu mai fac dar imi plac cum arata pe bebici, as da banii daca s-ar merita, jur. rad
Cum ti-ai facut socoteala, de unde stiai tu sigur cat au sa te tina? Asta e dilema mea. ochi peste cap

sus

Denunta
wrapmama

05.07.2009 2:08     citat 

roxymarin, aceste scutece sunt facute din materiale rezistente: partea absorbanta este de obicei din bumbac, bambus sau microfibra, iar partea impermeabila dintr-un material numit PUL (polyurethane laminate). Acestea rezista foarte bine sute de spalari. Eu folosesc scutecele pe care le am de 9 luni, si cele care devin mici pentru fiica mea, le pun la o parte pentru urmatorul copil, pentru ca sunt in stare foarte buna, si o sa reziste.

Ceea ce priveste pretul: si eu am facut socoteala inainte sa investesc in ele. Inainte cheltuiam cam 100 de lei pe scutece de unica folosinta lunar (si nu foloseam marca cea mai scumpa). Daca spunem ca un copil are nevoie de scutece cam 2 ani, 2 ani jumate, atunci suntem la 2400-3000 de lei. Si chiar daca cheltuiesc 1000 de lei pe 20 de scutece refolosibile, am facut o mare economie, sa nu pomenim celelalte avantaje.

La stadiul nou-nascut este nevoie de 7-9 scutece pe zi, iar mai tarziu cam de 5-6. Un scutec rezista 2-4 ore.

sus

Denunta
roxmaryn

05.07.2009 2:19     citat 

Bai, asta e o chestie, daca sunt atat de rezistente. Mie imi plac ca arata foaaarte bine pe copilusi foarte fericit Cred ca o sa ma risc la o investitie daca voi spuneti ca asa sta treaba rad foarte fericit

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

05.07.2009 2:23     citat 

Eu am intrat pe blogul tau,wrapmama,si am observat ca in curind vei deschide un magazin online care comercializeaza printre altele si scutece refolosibile.
Sper din suflet ca acest subiect deschis de tine si tinut in discutie cu atita entuziasm sa nu aiba ca scop real(nedeclarat) incercarea de a-ti face reclama. hm

sus

Denunta
roxmaryn

05.07.2009 2:47     citat 

mamistef,logic ca are legatura, cum altfel rad Insa nu e rau daca stie sa si dea informatii corecte despre ele si ceea ce spune e real. Iar daca ea le foloseste si sunt bune, s-o fi gandit chiar sa faca o afacere cu ele.Si eu ca tot omul daca gasesc ceva bun si nu stiu prea multi de acel ceva, dau mai departe cu drag informatia.La o alta categorie aici pe site se vb despre slinguri si wraps.Imi par minunate si imi pare rau acum ca nu am stiut mai multe despre ele cand Luca era mic. Imi doresc sa fi folosit unul foarte fericit

sus

Denunta
wrapmama

05.07.2009 3:06     citat 

Mamistef, roxymarin, este adevarat ca am deschis un magazin unde comercializez printre altele si scutece refolosibile. DAR folosesc scutece refolosibile de cand fetita mea avea 10 luni (acum are 19). Blogul meu, in care incerc sa promovez aceste lucruri am inceput deja din anul trecut, cand nici nu-mi trecea prin cap sa vand scutece sau orice de genul aceasta. Ideea magazinului mi-a venit din convingerea ca aceste produse sunt bune, dar la noi greu accesibile. Subiectul aceasta face reclama la scutecele refolosibile, despre care multa lume nu stie multe lucruri. Sunt dispusa sa va raspund la intrebari, sa-mi impartasesc experientele in acest domeniu, daca sunteti interesate de subiect, si daca voi reusi sa conving cineva sa le incerce, voi fi bucuroasa.

sus

Denunta
luura

05.07.2009 4:58   despre reclama  citat 

Cum am mai zis, si eu ma gandeam sa deschid un subiect, iar eu chiar nu vand nimic. Ceea ce folosesc eu e diferit de ceea ce vinde wrapmama, si va pot spune ca exista cel putin doi alti distribuitori de astfel de scutece.
Si apoi, daca e reclama, nu-i chiar asa grav, sunt alte discutii in care se dau si date de contact, si preturi, etc, si nu se supara nimeni. Sunt lucruri noi si e bine sa stie lumea de ele. Mie imi pare rau ca n-am aflat de ele inca de la primul copil, abia spre sfarsit am inceput sa le folosesc, pentru ca am cautat eu informatii despre asta si pana la urma am gasit si un distribuitor aici.

Eu le vorbesc tuturor prietenelor - care au rabdare sa ma asculte - despre asta, sunt o adepta entuziasta. Si, in fond, ma gandesc ca daca aceste firme rezista pe piata, undeva inseamna ca exista si rentabilitate, deci persoane care au incercat, au vazut ca merita si au cumparat si mai departe.

roxmaryn, socoteala am facut-o la o medie de 5 scutece pe zi, timp de 2,5 ani (desi fetita mai mare inca mai foloseste noaptea), la 0,70 lei un scutec - exista si mai ieftine si mai scumpe decat atat. Vad ca prin articole se scrie ca un bebe cpnsuma intre 4000 si 6000 de scutece de unica folosinta, mie mi-au iesit aprox. 4500.
Ca sa stiu ca rezista, le-am vazut, sa nu-ti inchipui ca sunt niste carpe, cum aveam noi cand eram mici, sunt solide, cusute, dublate si tot ce vrei. Acum, daca intr-adevar rezista atata timp nu-ti pot spune decat peste 2 ani... Cele pe care le am eu sunt garantate parca la 400 de spalari, nu mai stiu. Deci garantate, asta nu inseamna ca se desira la spalarea nr. 401, mai ales daca nu le speli la 90 de grade, centrifugate la 1000 de turatii sau bagate in masina de uscat. Eu incerc sa folosesc si detergenti naturali, care nu ataca fibra.

sus

Denunta
wrapmama

08.07.2009 7:10     citat 

Luura, si eu sunt o adepta a acestor scutece, si daca vad ca cineva este interesat de subiect, vorbesc despre experientele mele cu mare placere. Cred ca multi nu au destule informatii despre scutecele refolosibile, sau cand aud de ele, cred ca este vorba de scutecele de panza pe care si mamele noastre le foloseau si le spalau de mana in fiecare zi. Cu aceste scutece refolosibile moderne chiar ca nu este greu.

sus

Denunta
david_ionela2000

Copii
DAVID-ANDREI - UN INGERAS
13 ani

18.07.2009 10:37     citat 

mai fetelor spuneti-mi si jmie deunde cumparati scutecele de unica folosinta si chiloteii aceia impermeabili daca am spus bine va rog sa cumpar si eu sa-i incerc sa vad daca este bine asa

sus

Denunta
wrapmama

19.07.2009 2:18     citat 

Buna Ionela. Cred ca te-ai referit la scutecele refolosibile si chiloteii impermeabili, asa-i? Aceste scutece se pot cumpara din mai multe magazine online din tara.

Daca vrei sa afli mai multe despre felurile de scutece refolosibile care exista, iti recomand acest articol:
[...]

Gawain: Alte referinte pe privat.

sus

Denunta
bubulanu

22.07.2009 10:33     citat 

wrapmama totusi nu am inteles de unde poti sa cumperi aceste scutece refolosibile. Ele se gasesc impreuna cu chilotelul impermeabil? Eu am un baietel de 1 an si 4 luni care ziua face numai la olita, dar problema e cand iesim in parc pt ca nu zice cand ii vine sa faca si ma gandeam sa ii cumpar chilotei impermeabili in ideea in care asa se va obisnui mai repede sa ceara olita.Dar nu am nici cea mai mica idee unde as putea gasi acetsi chilotei impermeabili. In cateva zile plecam in italia si sper sa gasesc acolo. Dar spune-mi si tu te rog de unde i-ai luat la inceput copilului acesti chilotei

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: