· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Scutece refolosibile (lavabile)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
Ai considera sa incerci scutecele refolosibile?
le folosesc deja, si-mi plac
27%
 27%  [ 3 ]
da, sunt curioasa
18%
 18%  [ 2 ]
nu ma intereseaza, imi plac scutecele de unica folosinta
54%
 54%  [ 6 ]
voturi totale : 11

autor Scutece refolosibile (lavabile)     
Gawain

22.07.2009 11:25     citat 

Oricati membri noi s-ar inscrie pentru acest topic raspunsul ramane acelasi.
Contactati pe privat pentru detaliile comerciale.

sus

Denunta
wrapmama

22.07.2009 11:32     citat 

Gawain, asa am si procedat. zambet

sus

Denunta
Cupilu

22.07.2009 6:51     citat 

Nu vad ce e rau in a face "reclama" scutecelor refolosibile in sine (indiferent de unde si cum se cumpara zambet )

Va pot scrie doar povestea mea, eu le-am folosit (ca alternativa in vacanta cu scutece biodegradabile de la Molte***, calitate zic eu groaznica) si paralel cu asta am mers si pe sistemul "fara scutec" de pe la 8 luni incolo (ma trezisem mult prea tarziu) cu intreruperi din cand in cand.

Copilul meu nu a avut NICIODATA fundul rosu, nu aa vut dermatite sau ciuperci sau stiu eu ce minuni. Asa cu scutece "refolosibile". Eu am sistemul Popolini si il voi folosi si la al doilea bebe.

A fost pentru mine o chestie de training sa imi regandesc "ce se face la un copil si ce nu" si sa caut reteta mea personala insa nici o secunda nu m-am gandit la aspectul daunarii sanatatii in vreun fel.

Ce ma irita e ca marile firme producatoare de scutece unice imbiba scutecele cu antimicotice si antibiotice ca funduletzele sa ramana neiritate. ASTA simt eu ca ar fi daunator copilulu meu. Si in majoritatea tarilor nici nu exista obligativitatea declararii acestor substate in scutecele de unica folosinta.

To la fel am trecut de la a folosi ca femeie tampoanele igienice (cat gunoi face o femeie, sunt statistici bune pe net!). Eu aleg alternativa asta pentru ca ma face sa ma simt mai bine si economic si ecologic. Si asta nu o zic de reclama ci e reteta mea personala.

Imi pare sincer rau, dar cand ma gandesc la cate tone de scutece (sunt statistici serioase pentru toate orasele mari ale lumii) imi vine sa ma iau de cap. Eu nu vreau sa las mostenire copiilor mei un morman de gunoaie si de poluare.

In orasul in care locuiesc eu la nasterea copilului se primesc pachete de scutece refolosibile (de marca!) pentru a incuraja ecologia orasului. Si multe mame o fac pentru ca exista o constiinta publica. Nu stiu pe nimeni sa se fi plans de calitatea scutecelor (inca o data indiferent de marca si sursa).
Daca speli "biologic" adica cu detergenti biodegradabili consumul implicit e minim (dar asta au scris-o altii mai bine decat mine).

Le prefer de un milion de ori celor de unica folosinta, desi inteleg putin reticenta mamelor care se confrunta acum prima data fata de ele, probabil ca multe mame au in minte inca scutecele din vremurile vechi. Ei nu, exista si interioare de scutece din matase, o binecuvantare si un remediu chiar pentru orice piele!

Fara a se dori reclama, e pledoaria meu pentru scutece refolosibile, sper ca nu v-am plictisit trag cu ochiul

sus

Denunta
wrapmama

23.07.2009 9:32     citat 

Cupilu, ma bucur ca si tu esti adepta scutecelor refolosibile. Sper ca incet incet se va schimba mentalitatea mamicilor din Romania, si vor fi mai deschisi spre solutii mai sanatoase si ecologice, precum si scutecele lavabile. .

sus

Denunta
Cupilu

23.07.2009 9:38     citat 

----------
wrapmama a scris:
Cupilu, ma bucur ca si tu esti adepta scutecelor refolosibile. Sper ca incet incet se va schimba mentalitatea mamicilor din Romania, si vor fi mai deschisi spre solutii mai sanatoase si ecologice, precum si scutecele lavabile. .
----------

Wrapmama, ce minunat sa gasesc in Ro mamici care gandesc eco ca si mine zambet

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 16 ani, 6 luni
Ema: 12 ani, 6 luni

23.07.2009 11:50     citat 

Cupilu, eu una n-am inteles faza cu tampoanele igienice! Si astea sunt refolosibile?! Vai, ce ignoranta sunt!

sus

Denunta
Cupilu

23.07.2009 3:23     citat 

Oana, de la scutece la tampoane rad

Nu esti deloc ignoranta...Exista multe modalitati de "refolosire" fie tampoane igienice ce pot fi spalate in masina de spalat (eu le folosesc alternativ, am testat mai multe) sunt din matase foarte placute la purtat si se pot spala la 60°. Eu folosesc si mooncup (sunt alte alternative se cheama altfel nu stiu acuma cum, ladycup si divacup cred), in functie de daca sunt acasa sau nu. Cu mooncup in plus nu mai am dureri menstruale.

Google si vezi ce gasesti inca sunt multe variante, asta a fost pentru mine cea mai potrivita si cea mai igienica.

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 13 ani, 4 luni
Ilinca Rebeca: 10 ani, 1 luna

19.08.2009 1:10     citat 

salut!
sunt decisa la bb2 sa le folosesc, asa ca sunt in mare cautare de info. deci, ce recomandari aveti pentru nou-nascuti?
din cele citite pina acum am inteles ca cele care se modifica, ca si marime ar fi ok. pina aici m-am lamurit, dar mai departe?

sus

Denunta
wrapmama

20.08.2009 8:58     citat 

Buna Uika. Pentru nou nascuti se pot folosi mai multe tipuri de scutece refolosibile.

Multi prefera scutecele tip prefold cu chilotei de protectie. Pentru un nou nascut este nevoie de cam 16-18 scutece prefold si 3-4 chilotei de protectie. Prefoldul se gaseste de obicei in doua marimi, iar chiloteii in mai multe. Deci cum creste copilul, trebuie sa cumperi un set nou de prefolduri, si mai multe seturi de chilotei de protectie. Avantajul acestei variante este uscarea rapida a prefoldului.

Se gasesc si scutece tip pantalonas, care de obicei sunt pe marimi, deci ai nevoie de mai multe seturi, si se folosesc tot cu chilotei de protectie.

O alta optiune, mai simpla de montat ar fi scutecele cu buzunar (un scutec cu buzunar consta dintr-un chilotel de protectie cu buzunar, in care se introduce absorbantul) sau all-in-one, care se monteaza pe bebelus intr-o bucata. Daca cumperi scutece cu buzunar sau all-in-one one size, acestea sunt bune de la nastere pana la aproximativ 16 kilograme, deci daca esti norocoasa, un singur set de scutece iti ajunge pana la olita. Din scutecele de acest tip ai nevoie de cam 16-18 bucati, ca sa speli in fiecare 2-3 zile.

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 13 ani, 4 luni
Ilinca Rebeca: 10 ani, 1 luna

21.08.2009 11:06     citat 

multumesc wrapmama,
imi plac si mi se par ok cele all in one one size

sus

Denunta
luura

30.08.2009 4:06     citat 

Salutare

Din experienta mea, atat scutecele one size cat si cele cu 2 straturi (absorbant + impermeabil) sunt cam mari pentru un nou-nascut. Fetita mea a avut 3,2 kg la nastere si cand i-am pus scutecele (la 2 saptamani), mi sa prea ca are un fund imens si foarte ridicat cand statea culcata foarte fericit
Pentru nou nascuti recomand varianta prefold sau scutec de bumbac pliat cu snappy + chilot impermeabil marimea cea mai mica. Pe cele 3 in 1 le-am pus cam de la 1 luna incolo. La nou nascuti trebuie si multe pe zi, de aceea varianta cu scutece de bumbac pliate mi se pare cea mai ecnomica pentru inceput.

Spor la infasat foarte fericit
Laura

sus

Denunta
carlitos

Copii
Andra-Analis: 14 ani, 11 luni
Antonio Gabriel: 12 ani, 5 luni

18.12.2009 9:09     citat 

Eu una nu am folosit si nu as folosi. Nu pentru ca sunt mai incomode ci pentru ca sunt mai bune cele de unica folosinta.

sus

Denunta
JoannaV

Copii
Andreas - Our little sunshine
12 ani

12.01.2010 4:45     citat 

Vad ca votul este inchis; probabil ca am descoperit prea tarziu subiectul. Eu folosesc scutece refolosibile de aprox 6 luni, si sunt f multumita de ele. Le spal de doua-trei ori pe saptamana si arata f.bine. Noaptea le folosesc inca pe cele de unica folosinta totusi, pt ca au putere de absorbtie mai mare. Nu am incercat inca sa folosec de panza, ca sa pot spune in ce stare s-ar trezi dimineata, dar ma bate gandul sa incerc curand. Pt mai multe informatii despre scutecele de panza, cunoscatorii de limba engleza pot accesa http://clothdiapers.thefunnyemu.com/

sus

Denunta
wrapmama

17.01.2010 10:47     citat 

Ioanna, ma bucur ca si tu esti in tabara mamicilor care folosesc scutece refolosibile zambet Eu le folosesc si pentru noapte, si sunt foarte multumita. Se poate intampla ca scutecele folosite in timpul zilei nu sunt potrivite pentru noapte, doar cu adaugarea unor absorbante in plus, dar se poate gasi o solutie cu siguranta zambet

sus

Denunta
JoannaV

Copii
Andreas - Our little sunshine
12 ani

18.01.2010 2:01     citat 

Am incercat acum cateva zile un scutec de panza peste noapte, Fuzzi Bunz,si s-a udat atat de tare, ca a trebuit sa schimb tot de pe el la 4 dimineata. Initial l-am verificat daca ii este suficient de cald (cum fac de obicei), si obrajii si mainile ii erau de o raceala cadaverica! M-am dumirit ca scutecul era prea mic, asa ca am comandat altele mai mari. Noaptea trecuta l-am culcat din nou cu Fuzzi Bunz, si desi nu s-a udat, la 4 dimineata ii era fulduletul atat de rece, ca l-am schimbat si am trecut din nou pe scutec de unica folosinta. Experimentati si voi aceleasi probleme?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: