· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > ce facem cand copilul face crize,cum il linistim? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor ce facem cand copilul face crize,cum il linistim? 2     
freedelia

Copii
John: 16 ani, 7 luni
Jodie: 14 ani, 7 luni
am nascut deja!

23.07.2009 9:42     citat 

Cred ca e foarte greu sa fii cu copilul 24/7 si mi-e greu sa imi inchipui chiar sa nu existe o solutie. Macar tatal, oricat de obosit ar fi, cand vine, trebuie sa incerce sa ii dea mamei o pauza. Tatal trebuie sa fie la fel de implicat in relatia cu copilul ca si mama si daca de la bun inceput anumite responsibilitati sunt ale lui, copilul se invata, asa este rutina lui, de exemplu tati imi face baie, tati imi da micul dejun, tati ma culca seara, etc. Acum 16 ore pe zi, e o gramada de munca si eu una cred ca as obiecta daca sotul meu ar lua asa un job. Poate pentru o perioada scurta, dar in nici un caz pe timp nelimitat. Unde mai avem timpul nostru ca familie cand tatal vine acasa poate dupa ce copilul s-a culcat, se spala, mananca si se culca? Si dupa 6 ore se scoala, se imbraca, mananca si pleaca? Mi se pare greu si cred ca afecteaza relatiile de familie si nu as fi de acord si cred ca nici sotul meu nu ar considera sa accepte asa un job.

Cat despre timpul one one one cu copilul, daca ai diferenta de 1.5 pana la 2.5 ani exista o perioada critica foarte greu de depasit, in general cand copilul mic are un an jumate. Atunci el nu mai doarme decat o data pe zi si in cele mai multe cazuri, copilul mare mai doarme si el inca si e greu de gasit timp doar cu cel mare, mai ales daca tatal sau o alta persoana apropiata copiilor nu se poate implica sa il scoata pe cel mic la joaca sau sa ii faca baie sau cvea placut, cat timp mama poate avea timp liber pentru copilul cel mare.

Am trecut si noi prin asta si am ajuns la concluzia ca singura solutie era sa il tin pe John acasa de la gradi 2 zile pe saptamana si sa nu il culc (se culca mai tarziu seara) si sa ma joc numai cu el cat timp dormea Jodie. A trecut periada, acum, a 3 ani si 5 ani, fiecare are activitati pe care vor sa le faca singuri si, cum am mai spus, noi avem ajutor, o femeie care pana acum un an locuia la noi in casa, deci era aici mereu, parintii mei care petrec cel putin 2 zile pe saptamana la noi, asa ca la noi a fost usor. Dar a existat acea perioada cand simteam ca nu petrec destul timp cu John.

Eu una nu cred in metoda pedepsirii copilului. Si nici in metoda "cumpararii" comportamentului frumos cu promisiuni. Asta nu inseamna ca nu fac asta niciodata. Dar imi pare rau cand fac. Nu zic ca nu functioneaza, zic doar ca nu mi se pare sanatos ca un copil sa faca ceva impotriva vointei lui, fara sa fie convins, doar pentru ca vrea la leagane sau vreo o jucarie. Repet, mult prea des nu am timp sau rabdare sa aplic principiile in care cred, si promit si eu una sau alta si intr-adevar functioneaza. Dar nu cred ca are un efect pozitiv asupra copilului.

In rest, rabdare si mai multa nesimtire si nepasare fata de ce zic vecinii sau cei de la magazine. Imi zice sa il cumpar si nu vreau, ce poa sa faca? Sa cheme politia sa vedem cine are dreptate.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 7 luni
Zuza: 11 ani, 2 luni

23.07.2009 10:06     citat 

Nu am inteles prea bine treaba asta cu "cumpararea" comportamentului confuz de ce o vezi ca pe ceva ce face impotriva vointei lui? crede-ma la un copil ca si K daca nu ar vrea sa faca ceva i-as putea promite/cumpara un magazin intreg: raspunsul ar fi clar si raspicat: NU!
Eu o vad mai degraba ca pe o negociere care uneori da alteori nu da rezultat.

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 27 ani, 4 luni
alexandru ioan: 20 ani, 1 luna

23.07.2009 3:03     citat 

Nu toata lumea are serviciu perfect, si nu toate serviciile sunt ideale, 8 ore si apoi ai timp de famile, copii. Sunt unii parinti care sunt fortati de imprejurari nu ca nu si-ar dori sa isi petreaca timpul cu familia.

sus

Denunta
tudormihaela

23.03.2010 10:53     citat 

la mine merge leganatul :)

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 2 luni
Paul: 8 ani, 1 luna

22.06.2010 1:04     citat 

am si eu o intrebare. Pustiul meu nu e inca de crize, adik mai avem pana la frustrarile, isteriile inerente varstei zambet . Intrebarea mea e: comportamentul lui de la 2-3 ani, are legatura cu felul in care era la cateva luni? Respectiv, ati avut un copilas foarte cuminte, la san, la culcare, la baita, la masa, care s-a transformat intr-un dracusor si invers? Al meu e foarte agitat in general. La san se zbate, in brate se zbate, la culcare plange.....foarte foarte foarte mult. Cand e bucuros ma loveste in continuu cu mainile, cand e curios incearca sa-mi scoata ochii rad rad , nu radeti, ca nu glumesc. Deci, sa ma astept sa se lase cu din astea grele pe viitor? Poate e stupida intrebarea dar nu pot sa nu ma gandesc ca fiind astfel fara stare acum, o sa-i supravietuiesc peste un an? zambet

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani
Pufarina: 9 ani, 10 luni

22.06.2010 1:17     citat 

fimiu a facut si face de alea grele, si nu a fost un bebelus comod ca sa zic asa foarte fericit ...
io zic sa iti cumperi niste doape pt urechi.... sau un ipod cu casti.... eventual o casca de protectie... si atuncea poti sa il tii in brate si sa te relaxezi in timpul orelor de urlete... io asa o sa fac la urmatoru'. foarte fericit

sus

Denunta
e-alice

Copii

22.06.2010 1:20     citat 

rad casca de protectie!! super idee, buna de pe acum, unde mai pui ca asa am sanse sa imi mai salvez ultimele fire de par care mi le-a mai lasat nesmulse... rad
----------
citat:
io asa o sa fac la urmatoru'
----------

io am zis ca nu mai fac urmatorul... foarte fericit , tocmai din cauza ca prea am fost abuzata de asta micu scot limba rad

sus

Denunta
e-alice

Copii

22.06.2010 1:21     citat 

auzi mai furnicutza, off topic, tu de ce nu te numesti bufnicutza? rad sarut

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

22.06.2010 1:25     citat 

ei, si io am zis asa timp de 3 ani jumate, si pan la urma tot am facut... te mai razgandesti cu timpu'....

chiar discutam de curand cu legalu' ca poate de data asta iese unu cuminte ...si care sa doarma noaptea....vise, de.

ei, am facut demult contul de parinti si nu prea am avut inspiratie la nick.... si acu nu ma lasa sa il mai schimb rad

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani

22.06.2010 1:50     citat 

e-alice, Elouan a fost bebelusul adorabil, care dormea bine, minca bine, suridea mult, era permanent ziua treaz si activ
in acelasi timp, crescind, primele contacte cu frustrarile au fost neiertatoare, o personalitate puternica, nu cumva sa ii incalci spatiul lui, dreptul lui, sa nu ii calci in picioare dorintele si visele
de unde furii, manifestari puternice
si asa a ramas, adorabil cind e satisfacut
dar si isteric cind nu e satisfacut, furia se manifesta zgomotos, ne stie strada cind incepe sa tipe, sa se rostogoleasca, incearca sa ma loveasca (doar pe mine, pe V niciodata)
odata intrat in starea asta, ii e greu sa iasa, si cind iese, sintem cu totii epuizati, el izbucneste in plins si redevine bebelus, pe umarul meu, in bratele mele
puternic, perseverent, cu o vointa de neclintit
chiar daca ajungem la compromisuri uneori, la intelegeri (accesibile de cind stapineste binisor nivelul verbal) si asta ne ajuta sa evitam parte din "crize"

nu stiu ce legatura au primele luni de viata cu ce se intimpla acum
sau au una foarte mare
Elouan e consecvent cu sine
si poarta in el si bebelusul curios de o luna, si pe cel disperat de sase luni cind pentru prima data a simtit dorul, si pe cel extaziat de propriile puteri de zece luni, si copilasul de doi ani, plingind in tacere samd

cum o sa supravietuiesti peste un an, doi? doar cind timpul acela va veni vei sti
ce sens are sa iti faci scenarii, un copil nu-i ceva previzibil si neschimbat, imuabil, fix, ci o existenta in plina miscare, in plina schimbare

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

22.06.2010 1:57     citat 

Subscriu la ce zice Teo...
intr-adevar, e ceva mai usor de cand se poate exprima verbal... la noi fiindc vorba si de multe limbi vorbite in casa, el inca nu vorbeste f bine, asa ca inca mai avem crize si frustrari... dar se raresc vazand cu ochii.
incapatanarea insa nu trece nici cu varsta, nici cu vorbitul, deci cu asta va trebui sa ne impacam pana s-o insura... ca dupa aia o sa se impace nevasta foarte fericit

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 27 ani, 4 luni
alexandru ioan: 20 ani, 1 luna

22.06.2010 2:14     citat 

Eu zic ca un copil energic ramane un copil energic, oricat te-ai stradui tu sa fie "cuminte". Am pus in ghilimele ca nu toata lumea intelege acelasi lucru. Poate isi mai schimba din comportament o data cu cresterea, isi consuma energia intr-un fel care tie ti-ar place, ex se joaca frumos rad cu jucariile si nu cu oalele si polonicele tale din bucatarie spargandu-ti timpanele. Ha, uite pentru ce iti trebuia casca, vezi? rad rad
No, acum fiecare cu parerea lui!

sus

Denunta
mihiab

Copii

22.06.2010 2:39     citat 

e-alice ce-mi place ca-ti faci planuri rad rad rad , supravietuiesti cu siguranta.
Ai mei cat au fost bebelusi au fost la extreme : baiatul cu colici si plansete cu orele (cu sau fara lacrimi) fara alinare ,iar fata prostit parca nu stia sa planga (somn si papa) la inceput imi era frica ca-i bolnava jenat . La 2 ani ,daca stau sa-mi amintesc , comportamentul e aproape identic ............o idee parca comunic mai usor cu ea.

sus

Denunta
e-alice

Copii

22.06.2010 4:22     citat 

foarte fericit aveti dreptate cand psuneti ca ma gandesc prea departe, dar, nah, citesc si eu despre problemele cu care ma voi confrunta cu siguranta, intr-o masura mai mica sau mai mare zambet
----------
citat:
Teodora29
ce sens are sa iti faci scenarii, un copil nu-i ceva previzibil si neschimbat, imuabil, fix, ci o existenta in plina miscare, in plina schimbare
----------

sigur ca asa e, si daca va fii la fel de zvapaiat cum e acum, nu e copilul meu? normal ca am sa-l iubesc. Vroiam doar sa stiu ce model de casca sa comand rad
cel mai frica si mai frica e sa nu-mi pierd cumpatul si sa dau in el. Nu-mi doresc asta sub nici o forma sa se intample nici o data, nici macar o data. Si la cat ma stiu de rabdatoare..... ochi peste cap

sus

Denunta
e-alice

Copii

22.06.2010 4:26     citat 

a propos de vise, am sa incerc sa ii spun cat se poate de rar NU, asta ca sa invete ca in viata se poate orice, nu exista Nu cand vrei ceva cu adevarat. Insa aici evident ca se naste problema : cum invata el sa nu faca anumite lucruri: gen tranteala, urlate, lovite...etc Aici cred eu ca e marea arta.... socat Sa nu ii reprimi personalitatea, sa-i inabusi dorintele, dar nici sa ajungi sa nu te intelegi cu el trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: