· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > ce facem cand copilul face crize,cum il linistim? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor ce facem cand copilul face crize,cum il linistim? 2     
ralu-mada

Copii
D
S
E

09.01.2011 9:49     citat 

Christa in ceea ce ai scris cred ca problema este prostul discernamant al educatorului si metoda de educare aplicata si nu o proasta pregatire a cadrelor didactice !

a fi EDUCATOR este cea mai nobila profesie in opinia mea si cred ca si responsabilitatea este pe masura. Pana la urma, de priceperea acestor oameni depind deciziile multor tineri pentru ceea ce vor face in viata si ce tip de persoana vor fi in societate.
A EDUCA inseamna a deschide drumuri de viata, iar PEDAGOGIA este doar un instrumentar incarcat de valori (pozitive).

si alexya, cred ca adevaratii educatori sunt cei cu chemare si har, care raman ptr toata viata in mintile si inimiile copiilor!....deci trebuie sa ti se potriveasca aceasta profesie, in cazul meu a fost super pana la un moment dat cand am simtit nevoia de auto-depasire si am lasat totul balta , m-am dus si m-am facut inginer de mediu( vezi, tot latura sensibila zambet si o mare provocare de altfel, avand in vedere ca am baza peda!!!
dar ador copii si imi place enorm sa lucrez cu ei, (sunt implicata in mai multe actiuni infantile + masterul in psiho /peda de care m-am apucat in Fr) nu m-au impins parintii sa urmez o anumita pregatire , am ales-o singura in functie de sentiment!
pe undeva chiar iti inteleg frustrarea si te compatimesc trist

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani
Paul: 7 ani, 11 luni

10.01.2011 1:35     citat 

Eu personal, revenind la controversatul NU, incerc sa fac uz de el cat mai rar, sa-l dublez cu "daca - atunci", sa-l insotesc de explicatii obligatoriu....si cam atat. Din pacate, ce spunea papusa ----------
citat:
Educatia nu-nseamna complinirea cu niste norme, conventii de ordin strict exterior (nu bagi mana in nas, nu-l tragi pe x de par, spui te rog si multumesc).
----------
, peste tot in jurul meu, asta e adevarata educatie. Asta si palmuta: doar la fund, doar cand trebuie..... Ma doare sufletul pur si simplu cand vad, aud in jurul meu. Incerc sa ies din mediul asta, sa ignor apropiatii care imi spun ca imi cresc copilul ca in filme, asta m-a amuzat dar si intristat ca era frate-miu asta ochi peste cap , si sa-mi vad de viata care ne asteapta sa ne bucuram de ea.

sus

Denunta
e-alice

Copii

10.01.2011 1:36     citat 

----------
citat:
ralu-mada
a fi EDUCATOR este cea mai nobila profesie in opinia mea

----------

intrebare sincera, tu ce intelegi prin nobil?

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

10.01.2011 2:16     citat 

----------
e-alice a scris:

intrebare sincera, tu ce intelegi prin nobil?
----------

sunt sigura ca intelegi sensul ales si anume, in contextul dat, o profesie care vadeste inalte calitati morale, careia ii putem atribui idei si sentimente alese...si etc, etc...am putea dezbate la infinit, doar ca aici (pe acest topic), nu asta e scopul! trag cu ochiul

sus

Denunta
Safa

01.06.2011 5:41     citat 

Azi am fost si e depasita de situatie.....am luat-o de la gradi,ploua si am venit in casa.....la intrarea in scara a inceput sa urle ca i-am botit o foaie ce avea in mana...si urla si nu vroia s aurce in casa...am luat-o de mana si mai mult fortat a urcat scarile...cand a ajuns in casa a inceput sa ma loveasca! I-am zis ca nu e frumos asa,sa nu dea in mine ca eu nu o lovesc si sa nu mai urle,cand vrea ceva sa vb frumos ce are ,ce vrea....dupa cateva minute ma pupa si zicea ca nu mai face!!!!!!!!!!! Of,dar nu ar fi mai bine daca chiar nu ar face asta?!

sus

Denunta
Corinutza89

25.06.2011 11:26     citat 

Am si eu un nepotel si are niste iesiri foarte agresive mai ales de cand este la gradinita. :-s Eu ma inteleg mai bine cu el dar parintii lui nu reusesc sub nici o forma sa il linisteasca. Este foarte agitat.

sus

Denunta
hellokatty

07.10.2011 3:21     citat 

Eu imi duc fetita la tot felul de cursuri interactive, si de cand fac asta am observat o schimbare majora in comportamentul ei. Interactioneaza altfel cu copii din parc si cu copii musafirilor. Pana acum , cand venea cineva in vizita si avea copil iesea cu scandal de la jucarii si alte lucruri, era foarte posesiva cu obiectele ei, nu vroia sa le imparta. Acum am inscris-o la cursul asta http://www.fundatiacaleavictoriei.ro/20...-cei-mici/
Nu stiu poti cauta ceva sa i se potriveasca si sa vezi cum e.

sus

Denunta
Safa

07.10.2011 3:33     citat 

De atunci s-a comportat bine pana acum....alta e insa problema,....are la gradi o fetita ce o cam i apeste picior,ii zice mereu ca ea e mai mare,ca e mai nu stiu cum,chestii de astea,daca o aude ca-mi zice mie ca vrea sa se duca pe leagan,fetita aia fuge inaintea la a mea si apoi rade ca i-a furat locul.....iar pe aia nu o suporta deloc,cand vine aia in parc e nervoasa! Fetita aia mai are si obiceiul de a ridica mana,iar daca da in a mea ,ii da si ea,desi eu mereu ii zic sa nu faca asa,ca nu e frumos,chiar daca aia o loveste,sa-mi zica mie sau mamei ei...........of,ce solutii aveti pt cand e fetita aia in preajma la a mea?

sus

Denunta
e-alice

Copii

07.10.2011 5:44     citat 

incepe prin a nu mai numi tu fetita " AIA " zambet

apoi evita pur si simplu sa te intalnesti cu ea, stiu eu?
Eu nu pot sa zic copilului altcuiva nimic. Prefer sa il alin pe Vlad daca e lovit, in ultima instanta sa ne mutam din zona "problema", mai degraba decat sa tin prelegeri...Asa-s io, nu zic ca asa e bine.

sus

Denunta
Safa

07.10.2011 5:50     citat 

Dar cum sa o numesc,printesa?! Iti dai seama ca eram nervoasa cand am scris......te-a dreranjat ca am zis de prea multe ori aia ......Faza e ca ea si vine la noi in comuna,ca locuieste langa noi si o aduce aici la gradi ,ar putea bine mersi mama ei sa o duca in zona lor,eu ce sa fac,sa fac kilometri ca nu se comporta bine? Nu e usor deloc ....

sus

Denunta
e-alice

Copii

07.10.2011 5:56     citat 

Nu ma deranjeaza ca ai numit-o aia, de ce sa ma deranjeze cand eu nu o cunosc nici pe ea nici pe voi... Zic doar ca tu vrei ascultare, respectiv respect de la un copil, dar uiti sa le dai tu mai intai...

sus

Denunta
Safa

07.10.2011 5:59     citat 

Acum am inteles ce ai zis,dar stai linistita ca ei nu i-am zis nimic,nici mamicii respective....postasem doar aici ca sa vad ce sfaturi imi dati.Iti dai seama ca si eu m-am gandit ca,atunci cand e in parc sa plec,dar cum fac sa-i explic fetitei mele ca nu putem sa stam cand ea are chef de joaca....

sus

Denunta
e-alice

Copii

07.10.2011 6:12     citat 

Zilele trecute o fetita a intrat in casuta de lemn in care deja se juca Vlad, si il stergea usor cu mana, nu il batea, ca sa se duca de langa ea. Cand a vazut ca al meu nu zice nimic, nici nu pleaca, ba mai vroia si sa se joace cu ea, a luat un pumn de nisip si l-a arucat in capul lui. Al meu a inceput sa urle ca altceva, desi nu l-a lovit, nici nu i-a intrat nisip in ochi, dar urla si se tavalea in stilu-i personal zambet. Daca n-as fi vazut faza de la cap la coada, ci doar nisipul din parul lui Vlad si plansul lui, as fi catalogat fetita drept prost crescuta (era marisoara ce-i drept 6-7 ani) DAR , am fost acolo, si am vazut foarte clar ca cea mica vroia casuta doar pt. ea. Sigur ca parcul e al tuturor, dar hai sa nu vedem totul in alb si negru, sa bagam eticheta in fata si sa ne dam cu parerea repede despre cutare situatie. I-am spus lui Vlad ca motivul pt. care fata a aruncat cu nisip in el este pt. ca a vrut in acel moment casuta doar pt. ea. I-am spsu ca si el vrea de multe ori o anume jucarie doar pt. el. Si i-am mai spus ca mergems a cautam ceva super interesant de facut. Si m-am tinut de cuvant zambet
E greu sa "lucrezi" continuu la relatia cu copilul : nici sa-l superi, nici sa-l minti, si sa ai implinirea ca ai facut ce trebuia, ai spus ce trebuia, dar nu e deloc imposibil. Iar "efortul" asta, sa-i zic asa, merita total.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 4 luni
Zuza: 11 ani

08.10.2011 10:03     citat 

----------
e-alice a scris:
I-am spsu ca si el vrea de multe ori o anume jucarie doar pt. el. Si i-am mai spus ca mergems a cautam ceva super interesant de facut. Si m-am tinut de cuvant zambet
E greu sa "lucrezi" continuu la relatia cu copilul : nici sa-l superi, nici sa-l minti, si sa ai implinirea ca ai facut ce trebuia, ai spus ce trebuia, dar nu e deloc imposibil. Iar "efortul" asta, sa-i zic asa, merita total.
----------

Eu nu as fi procedat asa.
Eventual as intreba fata daca vor sa se joace impreuna, insa nu as lua copilul meu din locul respectiv.
Nu stiu daca ar fi lucrul cel mai potrivit de facut, dar la ai mei- chiar si cand era doar Keane si nu aparuse inca Ksenia- "cultivam" impartitul -cand e vb de jucarii, loc de joaca etc. Ca nu functioneaza totdeauna si apoi trebuie cautate alternative e drept, dar daca eu incerc sa-l invat sa imparta si apoi ii dau explicatii ca si cele date de tine cum ca alt copil vrea ceva numai pt el si sa plecam nu stiu ce ar intelege.

sus

Denunta
Safa

08.10.2011 11:01     citat 

Icemoon,ai mare dreptate,cam asta incerc si eu sa fac cu fetita mea,ai vazut ca am postat deja ca eu ii zic mereu sa nu ridice mana la nimeni chiar daca a primit o palma de l acineva....incerc sa o fac sa se joace cu toti copii,ii zic mereu ca fetita aia nu a vrut sa fie rea,sa nu se mai supere daca ii fura sa zic asa leaganul...ca dupa ce se elibereaza se poate duce si ea....normal ca sunt suparata ca acea fetita are asa un comportament si in sinea mea ma enervez....Educatoarea Giuliei a zis ca e normal ca uneori sa raspunda si ea cu aceeasi moneda pt ca acea fetita are ceva timp de cand o necajeste...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: