· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > ce facem cand copilul face crize,cum il linistim? 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor ce facem cand copilul face crize,cum il linistim? 2     
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 1 luna

08.01.2011 6:05     citat 

Eu nu inteleg cum palma unui copil de un an poate sa fie atat de puternica incat sa produca atata durere mamei...acum o fi si cum ziceti voi, doar ca la noi nici vorba de asa ceva. Dia da destul de incet plus ca-si si infraneaza mana cand ajunge aproape . Eu ii mai spun dupa ce da :mai-mai mami, mai-mai tzitzi si ea din dat incepe sa faca mai-mai (sa mangaie).
Desigur ca nu sunt de acord ca mama sa se prefaca nici ca n-o doare...nici ca o doare...Cred ca trebuie sa arate exact ce simte, dar fara a invinui copilul sau a-l trage in vreun fel la raspundere. Cu timpul isi va da seama

Cum sa stie un copil de un 1 an ca face rau daca nu i se spune ce e rau si ce e bine?
Oricum nu va intelege la un an diferenta intre rau si bine oricat i-ai explica. Explicatul e o forma de comunicare intre mama si copil excelenta. Problema apare cand mama se asteapta ca acel copil sa priceapa din prima sau cand mama se simte frustrata ca tocmai a explicat si copilul nu asculta ca "e rau". Intrebai, Manu, intrebai cum isi vor da singuri seama? Atunci cand crescand vor ajunge sa-si imite parintii in bune si in rele, cand vor ajunge sa emapatizeze cu ei si sa inteleaga emotiile care-i stapanesc cand vor putea sa inteleaga consecintele faptelor sale.

Si inca ceva...fara nicio referire la cineva de aici...pur si simpu mi-a venit acum in cap. Daca mama se preface a plange si intr-o zi incepe copilul sa priceapa ca ea se preface...de ce nu s-ar tranti si el cu funduletul de pamant in magazin sa imite o durere profunda ca nu primeste jucaria X ? Asta referitor la imitarea durerii.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

08.01.2011 6:35     citat 

alexxya Cand ma mai joc cateodata cu bebii ii pun pe spate in pat si ma asez deasupra lor sa ii pupacesc si gadil, etc. (nu deasupra lor sa ii sufoc, sper ca intelegeti ce vreau sa spun rad ) . Se mai intampla sa imi traga cate un picior in burta sau in san. Pai cand primesc acel picior imi iese un tipat si un ''au'' foarte tare fara sa imi dau seama. Nu tip la ei ci de durere. Poate te uimeste faptul ca bebelusi asa mici lovesc asa tare dar da, se intampla. Si nu incep sa rad cu ei cand se intampla asta, ci le zic ca pe mami o doare si ca nu e frumos ce au facut. Poate sunt nebuna ca le zic asa acum ca sunt asa mici, dar voi continua sa le zic cand ceva nu e bine pentru ca odata cu trecerea timpului ei vor incepe sa inteleaga.

Mai mult ca sigur un copil de un an NU va intelege de prima data, dar mai mult ca sigur NU isi va da el seama cu timpul daca nu i se spune. Unii parintii cad intr-o extrema sau alta : ori ii pedepsesc fizic, ori nu ii pedepsesc deloc. Eu zic ca cel mai bine e sa fii undeva la mijloc zambet .

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

08.01.2011 6:37     citat 

alexxya nu am pretentie cum ca as avea un copil precoce, dar sincer la varsta de 1 an cand i-am spus NU e voie, clar m-a inteles trag cu ochiul

aici probabil intervin principiile de cresterea unui copil...personal, imi ador copii, insa nu le permit totul...ii observ / supraveghez si cand incep a face ceva ce apartine categoriei "asa nu", le explic ca nu e voie si de ce (exact ca unui adult insa folosesc cuvinte scurte, inteligibile ) si ii indrum spre partea buna a "drumului".(pe un ton bland , dar autoritar)
pana si cu théa careia observ ca-i place a ma trage de par, ii desprind incetisor manuta si o duc spre obrazul meu gen mangaiere (nu stiu daca am fost indeajuns de explicita) zambet

la mine functioneaza principiul o educatie buna se cultiva devreme cand cei mici sunt inca modelabili si nu incep a se "rebeliza" zambet

sus

Denunta
Manucrissa

Copii

08.01.2011 6:40     citat 

----------
ralu-mada a scris:
alexxya nu am pretentie cum ca as avea un copil precoce, dar sincer la varsta de 1 an cand i-am spus NU e voie, clar m-a inteles trag cu ochiul

aici probabil intervin principiile de cresterea unui copil...personal, imi ador copii, insa nu le permit totul...ii observ / supraveghez si cand incep a face ceva ce apartine categoriei "asa nu", le explic ca nu e voie si de ce (exact ca unui adult insa folosesc cuvinte scurte, inteligibile ) si ii indrum spre partea buna a "drumului".(pe un ton bland , dar autoritar)
pana si cu théa careia observ ca-i place a ma trage de par, ii desprind incetisor manuta si o duc spre obrazul meu gen mangaiere (nu stiu daca am fost indeajuns de explicita) zambet

la mine functioneaza principiul o educatie buna se cultiva devreme cand cei mici sunt inca modelabili si nu incep a se "rebeliza" zambet
----------

Total si 100% de acord. Asta am vrut sa spun trag cu ochiul

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 11 ani, 5 luni

08.01.2011 10:43     citat 

Alexxya , Bogdan nu loveste cu mana sau piciorul el loveste cu jucarii sau cu ce nimereste si are o forta .......crede-ma ca-ti dau lacrimile instant uneori . Mai devreme se juca cu taica-su si se prefaceau ca repara masinuta cu trusa lui de scule . E statea pe scaunelul de la masa de construit si se ridica deoata , il ia si ai da cu el in cap lui taica-su , noroc ca scaunelul e din plastic . Eu am scapat pe ziua de azi trag cu ochiul

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.01.2011 12:54     citat 

----------
ralu-mada a scris:
----------

Ralu...e diferenta ca de la cer la pamant intre ce am spus eu si ce ai scris tu. Sunt convinsa ca intelege sensul cuvantului NU, dar de aici si pana a face diferenta dintre bine si rau ca venind dintr-o analiza a lui interioara....e cale lunga.
Iar cu restul paragrafului scris de tine sunt perfect de acord. Asta am scris si eu...comunicarea e cheia succesului. Cred ca am fost suficient de clara cand am spus ca sunt pentru comunicarea dintre mama si copil 100%-explicatii, intrebari, raspunsuri...dar nu pentru forme de comunicare de genul reprosurilor sau a celor care pot dauna pe viitor personalitatii copiilor.

Manu,
Se mai intampla sa imi traga cate un picior in burta sau in san. Pai cand primesc acel picior imi iese un tipat si un ''au'' foarte tare fara sa imi dau seama. Nu tip la ei ci de durere. Poate te uimeste faptul ca bebelusi asa mici lovesc asa tare dar da, se intampla.
Ei bine, la mine chiar nu se intampla. Nu ca nu m-as apleca eu asupra ei, dar pur si simplu nu loveste asa.

Si nu incep sa rad cu ei cand se intampla asta, ci le zic ca pe mami o doare si ca nu e frumos ce au facut. Poate sunt nebuna ca le zic asa acum ca sunt asa mici, dar voi continua sa le zic cand ceva nu e bine pentru ca odata cu trecerea timpului ei vor incepe sa inteleaga.
E firesc sa nu razi cand te doare. Uite ce scrisesem mai sus:
Desigur ca nu sunt de acord ca mama sa se prefaca nici ca n-o doare...nici ca o doare...Cred ca trebuie sa arate exact ce simte E de admirat ca le comunici ceea ce simti si mi se pare o atitudine perfect normala si sanatoasa.

Dar cu partea asta cred ca stii perfect ca nu sunt de acord.
Unii parintii cad intr-o extrema sau alta : ori ii pedepsesc fizic, ori nu ii pedepsesc deloc. Eu zic ca cel mai bine e sa fii undeva la mijloc zambet
Eu nu voi fi niciodata de acord cu pedeapsa corporala nici macar cu cea simbolica: trasul de ureche fara sa doara sau mai stiu eu ce. Toate aceste forme de pedeapsa stirbesc respectul copilului fata de sine si ii distrug echilibrul interior (ajungi sa te intrebi la un moment dat de ce nu stiu sa lege relatii normale cu cei din jur, de ce nu pot exprima ceea ce simt sau de ce simt mult mai mult decat ar trebui sa simta).
Eu sunt absolut convinsa ca se poate creste un copil extraordinar fara sa il pedepsesti fizic nici macar o singura data!

Gimi, nu stiu ce sa zic. Eu nu am experienta decat cu fata mea ca si parinte si ea nu face ceea ce spuneti voi...sau cel putin nu asa de brutal cum vad ca explicati voi. Acum, daca m-as pune in situatia pe care ai descris-o cu Bogdanel, eu i-as fi distras brusc atunci atentia catre altceva. Mie imi face impresia ca el a inteles ca aceste gesturi ale lui trezesc niste reactii specifice din partea voastra, pe care pana acum nu le vedea, si acum doar experimenteaza.
Parerea mea e ca ar trebui sa treci exact in acel moment la alta activitate, ceva ce stii ca i-ar schimba brusc centrul de interes. Astfel, scapati si voi intregi si copilul poate pierde in timp obisnuinta asta de a lovi.
Experienta cu alti copii, am din alt domeniu, si iti spun ca acei copii violenti provin din familii care-i pedepsesc fizic sau in care parintii sunt violenti unii cu altii. Alte cazuri de violenta, copiate de la alti copii, se rezolva usor si sunt trecatoare. Sunt ferm convinsa ca nu e cazul vostru (ne-am cunoscut, va admir). Spuneam numai ca tocmai datorita faptului ca in familia voastra nu sunt cazuri de violenta si daca nici voi nu veti fi violenti cu el, cel mai probabil, va pierde aceasta tendinta de a lovi, pe parcurs.

sus

Denunta
papusa1

09.01.2011 1:08     citat 

----------
ralu-mada a scris:
----------

Mie mi se pare ca ai oferit o definitie cu desavarsire opusa celei de educatie. zambet Asa as defini, mai degraba, dresajul. No offense.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii

09.01.2011 1:11     citat 

alexxya nu m-am referit la violenta fizica cand am zis sa fim undeva la mijloc . Am vrut sa zic ca ok, nu il pedepsesti fizic, dar nici nu il lasi sa faca ce vrea ca o sa isi dea el seama cu timpul. Cu atat mai putin nu razi cu el cand a facut ceva rau (zic tot timpul de ras pentru ca tu ai scris ca razi cand fata ta te loveste peste san si ii zici faza cu laptele batut (gluma care mi s-a parut fffff amuzanta apropo rad ) ). Asa ca undeva la mijloc dupa parerea mea a fost comunicarea (chiar daca copilul e mic si avem impresia ca nu intelege ) lucru cu care vad ca esti de acord, dar eu am inteles inainte ca tu nu ii atragi atentia fetei tale pentru ca tu crezi ca la 1 an oricum nu intelege zambet . Poate am inteles eu gresit ce ai zis.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 11 luni
Mara Sofia: 11 ani, 3 luni

09.01.2011 1:12     citat 

da, si eu cred ca in momentul acesta e un fel de atragere a tentiei. sofia ma trage de par, da cu palmuta pentru ca a observat reactii la noi. tati a invatat-o sa faca "mai-mai" si acum mai mult te atinge cu palma decat sa te loveasca, in semn de joaca si cu o privire ghidusa si apoi iti face mai-mai. iar cand vrea sa loveasca (e foarte simpatica si ramanem ca blegii uitandu-ne la ea si deodata ne trage cate un pumn in nas... si doare taaaareeee), ii atragem atentia spre altceva... avem vreo saptamana de cand facem asta si observam ca si ea a pierdut interesul de a lovi (dar nu de tot).

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.01.2011 1:39     citat 

Manu, nu ai inteles deloc gresit. Atata timp cat Dia da peste sanul meu cu manuta fara sa ma doara nu vad unde-i baiul. Da, rad, pentru ca ea o face in joaca, asa cum si eu cand ma joc cu ea o musc in joaca de pulpite si asa cum si cateii se joaca muscandu-se si impingandu-se.

Referitor la ce-i atrag atentia si la ce nu...Eu am modificat casa dupa copil, nu invers. Nu astept ca ea sa inteleaga ca nu are voie sa ia cutitul din sertarul de sus doar pt ca spun eu NU. De fapt, la noi, nu se foloseste NU, in general. Daca un copil nu are voie la lucrurile lui tati pt ca sunt ale lui tati, atunci sa nu se mire parintele ca acel copil nu va da masinuta unui coleg pt ca ii apartine. Daca i se spune mereu NU de ce mai tarziu sa nu foloseasca si el cat mai mult acest cuvant?...ca doar a vazut ce putere are cel care-l foloseste. Sa nu-ti imaginezi ca daca nu spun NU ,in general, fata face lucruri pe care n-ar trebui sa le faca. Doar ca atunci cand intr-adevar e de NU ea intelege ca e intr-adevar o situatie periculoasa-si aici ma refer la lucruri pe care nu le pot schimba -prize, cuptorul fierbinte,spoturi fixe.Astfel, iti spun sincer, ca Diana cand am spus NU atunci imediat se da inapoi si ma priveste fix. Ii explic de ce e NU si imi arata apoi cu degetelul alarmata si ea ca si cand mi-ar explica si ea mie. Daca as folosi NU in fiecare zi, la orice miscare a ei, si-ar pierde intelesul. Daca ii impui copilului sa respecte acel NU pt ca esti mare si tare si daca nu-l respecta il dai afara si vreo doua la fund, atunci copilul va intelege ca NU este un cuvant cu o putere fantastica pe care si el il va respecta si il va folosi intr-o zi...doar asa pt a-si arata puterea.

Si eu din chestia asta scrisa de tine
Unii parintii cad intr-o extrema sau alta : ori ii pedepsesc fizic, ori nu ii pedepsesc deloc. Eu zic ca cel mai bine e sa fii undeva la mijloc
...am inteles ca mijlocul ala inseamna pedeapsa fizica intr-o mai mica masura.
Acum inteleg ca si tu esti impotriva pedepselor fizice, nu? Atunci scuza-ma ca am inteles gresit si sunt foarte fericita ca mai exista o mama in lumea asta care nu-si va lovi copiii.

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.01.2011 1:46     citat 

Acum imi dau seama ca ceva nu e normal in privinta cuvantului NU. De fapt, daca ma gandesc bine, sunt total impotriva lui. Cred ca ar trebui gasit un cu totul alt cuvant sau cu totul alta modalitate de a atrage atentia asupra unui lucru periculos. As fi tare curioasa sa aflu de la alte mamici care reusesc, totusi, sa nu foloseasca acest cuvant.
Deci observi, Manu, ca si eu gresesc mult, sau cel putin nu ma ridic la inaltimea teoriei mele. Ori ca nu am suficienta informatie, ori ca nu sunt in general, spontana.
Ideea e ca eu constientizez unde am gresit ca mama si ca in continuare gresec. Voi incerca sa caut articole pe tema asta. Mi se pare extrem de interesant la ora asta...asta asa ca m-am obisnuit sa stau noptile treaza. prostit

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 11 luni
Mara Sofia: 11 ani, 3 luni

09.01.2011 1:56     citat 

eheee, alexxya, si eu sunt curioasa sa vad daca vin idei.
Eu Cezarei i-am explicat mereu totul, de ce da, de ce nu, si a ajuns ca daca merge la cineva si vede guma de mestecat sa le explice ca nu e bine sa mesteci guma pentru ca stomacul lucreaza in gol, ca nu e bine sa bei coca cola rad si o gramada de alte chestii... aaa, stie si de dermatita si ca nu trebuie sa se machieze cu chestii de la alte fete, ca ea are speciale cumparate de la plafar... insa am folosit inca folosesc cuvantul nu urmat de o explicatie. chiar si nu plus au e de ajuns pt ca cel mic sa inteleaga ca e nu pentru ca doare.

offtopic: iar nu iti e somn nici tie? hai sa emigram in canada sau state, ca sa schimbam si fusul orar, ca asta e problema, iti spun eu trag cu ochiul

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.01.2011 2:02     citat 

NU cu explicatie ...interesant dar tot NU e. Ai o fetita tare isteata!

----------
Cristine a scris:
.
offtopic: iar nu iti e somn nici tie? hai sa emigram in canada sau state, ca sa schimbam si fusul orar, ca asta e problema, iti spun eu trag cu ochiul
----------

rad Mai fata, da-mi si mie messengerul tau, ca vad ca noptile numai noi mai bantuim pe aici...
Legat de dermatita...asta se si ia? Am si eu...dar din aia necontagioasa.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

09.01.2011 11:37     citat 

----------
papusa1 a scris:

Mie mi se pare ca ai oferit o definitie cu desavarsire opusa celei de educatie. zambet Asa as defini, mai degraba, dresajul. No offense.
----------

papusa1 , te-as ruga sa fi mai explicita in raspunsul dat...caci personal nu inteleg ce ai vrut sa spui!

dresaj surprins surprins surprins ...educatia draga mea,in propria-mi opinie ,sau mai bine spus modul in care se face, este sa gasesti calea cea mai buna ptr a ii explica lucrurile mai putin placute,in cazul meu prin infinit de multa rabdare si comunicare!
o fi profesia (de baza) de vina , in "dresajul" de care vorbesti trag cu ochiul

alexxya, am inteles ce ai vrut sa spui, insa diferenta dintre bine si rau la o varsta frageda incepe a se face prin cuvantul "NU" (urmat de explicatie)..zambet

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

09.01.2011 11:42     citat 

he he, tocmai am citit ca si Cristine imi impartaseste gandul zambet

apropo alexxya, de ce nu vrei sa folosesti cuvantul NU?e singurul , dupa mine, care reprezinta clar, net, simplu ca nu trebuie facut ...si iarasi ne izbim de nu scot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: