· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Totul despre BONE > pot fi bona -chiar si pentru mai multi copii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor pot fi bona -chiar si pentru mai multi copii?     
adana_

Copii
Delia: 16 ani

22.07.2009 2:03   pot fi bona -chiar si pentru mai multi copii?  citat 

In cautarea unei solutii de a ma implica in educatie (domeniu care ma pasioneaza tare) si a gasi o gradinita pentru fata mea care sa fie si buna (sa ia copilul in serios si sa-l respecte, sa nu aplice pedepse, recompense gen buline sau mai rau...), dar sa mi-o si permit, m-am gandit cum ar fi sa-i ofer eu educatia asta si cum, in acelasi timp, sa fie cu copiii, iar eu sa pot sa lucrez cu un grup de copii, asa cum imi doresc.
Asa ca vreau sa testez posibilitatea asta, din punct de vedere practic si legal.
In ideea asta, as vrea sa va intreb, daca stiti:

1. cine poate deveni o bona ? iti trebuie o anumita diploma ca sa poti lucra legal sau iti trebuie doar pentru a fi credibila pentru parintii copilului/copiilor pe care-i ai in grija?

2. de cati copii poate avea legal o singura persoana grija o data? Poti fi bona pentru propriul copil si inca doi sau trei?

3. cat castiga, in medie, o bona/ functie de numarul de ore de avut grija de copii? dar o bona care are grija de mai multi copii? asta daca ati mai auzit cazuri.

4. ce alte lucruri trebuie sa mai ai in vedere cand te apuci de asa o treaba ? sigur imi scapa foarte multe.

5. este obligatorie grupa pregatitoare pentru gradinita(sau doar o anumita pregatire) ? cu alte cuvinte as avea dificultati sa am in grija un copil de 5 ani?

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 10 luni
D: 11 ani, 4 luni

22.07.2009 2:20     citat 

of, nadana, u stiu sa te ajut, si pe mine m-ar interesa raspunsurile pentru cumnata mea...
Am intrat de fapt pentru ca vroiam sa iti spun ca eu ca ti-as da-o pe maia in grija daca ai fi mai aproape zambet sarut

sus

Denunta
adana_

Copii

22.07.2009 2:23     citat 

ana, iti multumesc.
iti dai seama cum suna asta pentru mine acum?
mi-ai inseninat dimineata zambet

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 10 luni
D: 11 ani, 4 luni

22.07.2009 2:25     citat 

sarut
acum am vazut ca am scris cu greseli ca de obicei, s-a ratacit un "n" aiurea prostit

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

24.07.2009 8:16     citat 

Adana, eu in locul tau as tine-o acasa o perioada, pentru ca ceea ce-i ceri tu e sa se adapteze la o alta cultura care n-are nimic in comun cu ce-i obisnuita ea.
Fii-mea desi-si cunoaste limitele, cred ca mi-ar face crize de nervi si de depresie s-o trimit undeva unde primeste buline negre si nu i se explica ce-o facut gresit, nu-i lasata sa aiba initiativa si e bruscata verbal, pedepsita etc. S-o puna sa stea pe scaun cuminte fara sa aiba ea chef, cu orele...aoleeeeu...pare greu de inteles, da de unde venim noi e total inacceptabil, cultural e o diferenta enorma.
Mai ia o fetita, sa aiba companie, si incet-incet explica-i ca-i diferit, eventual du-o o dimineata pe saptamana si las-o sa aleaga daca se mai duce sau nu.
Bafta!

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 9 luni

24.07.2009 12:50     citat 

Adana, nu stiu deloc cum functioneaza bonele in Ro
insa la noi exista o astfel de "meserie" cum ai vrea sa propui tu, recunoscuta ca atare
persoanelor respective nu li se cer studii specifice, dar au obligatia sa faca anumite stagii despre dezvoltarea copiilor; sint acreditate (dupa un dosar maare si lung in timp) de catre prefectura, verificate de personal de la protectia copilului
detalii: trebuie sa dispuna de spatiu suficient, material de puericultura (pentru somn, masa, joaca, plimbari), casa sa fie suficient securizata (avind in vedere ca pot primi, ca si cei de la cresa, copii incepind cu virsta de trei luni)
verificarile sint stricte din aceste puncte de vedere, inaintea acreditarii
sa aiba disponibilitatea temporala
lucreaza cu contract de munca, stabilit impreuna cu parintii, in care se prevad toate detaliile (orele pe care copilul le va petrece acolo, administrarea de medicamente doar avind ordonanta de la medic, autorizarea pentru contactarea medicului/serviciului de urgente in caz de nevoie, autorizarea pentru iesiri de exemplu in masina, dar atunci trebuie sa dispuna de suficiente scaune pentru copii, se stabileste de asemenea daca primeste sau nu un copil care e bolnav etc)
pot primi trei copii, in acest numar sint inclusi si copiii proprii de virsta pina la sase ani (deci daca persoana are deja un copil, are dreptul sa mai primeasca inca doi alti copii)
salariile nu-s extraordinare, plateam doi euro si ceva de ora, o suma derizorie pentru masa si gustare plus nici doi euro pentru menaj pe zi (tinind cont de faptul ca o assistante maternelle e obligata sa indeplineasca si conditii de igiena, casa trebuie sa fie foarte curata, dezinfectata si de faptul ca oricum, la sfirsitul zilei are menajul de facut dupa copii)
in tot, undeva pe la 500 de euro (dau sumele aproximative, nu caut facturile) de la un copil, impozabili, mensualizati (adica se calculeaza totalul pe un an, perioada contractului, dupa care se imparte in mod egal la nr de luni; astfel ea poate beneficia de concedii legale si e platita in toate lunile); stiind salariile si cheltuielile de aici, cu trei copii ajunge la un salariu....ceva mai mare decit minimumul
(care bani noua ne erau in mare parte rambursati de catre CAF, o organizatie oficiala de protectie a familiei, iar ei ii ofereau posibilitatea ca, dupa incetarea contractului sa beneficieze de somaj daca e cazul)

cam astea ar fi bazele, aici
acum nu stiu daca ar fi posibil in Ro, incearca sa vezi
cit despre Delia si gradinita, iti inteleg asa bine reticentele sarut

sus

Denunta
david_ionela2000

Copii
DAVID-ANDREI - UN INGERAS
13 ani, 8 luni

24.07.2009 3:50     citat 

si eu l-as lasa pe david cu o bona daca as cunoaste-o si as avea incredere in ea abia as incepe si eu sa lucrez din nou caci am inceput sa innebunesc acasa prostit

sus

Denunta
adana_

Copii

08.08.2009 5:03     citat 

multumesc pentru raspunsuri zambet
teodora, stiu ca la voi se poate.
am o prietena care asa isi lasa puiutul.
nu este insa nimeni, vad, care sa-mi poata spune cum se intampla lucrurile in ro.
cum sunt legile, mai ales trist.

sus

Denunta
Onush

08.08.2009 6:59   Re: pot fi bona -chiar si pentru mai multi copii?  citat 

----------
adana_ a scris:
1. cine poate deveni o bona ? iti trebuie o anumita diploma ca sa poti lucra legal sau iti trebuie doar pentru a fi credibila pentru parintii copilului/copiilor pe care-i ai in grija?
----------

In Romania acum nu exista legislatie si nici forma de acreditare a bonelor. Totul merge pe recomadari de la un parinte la altul.
----------
adana_ a scris:
2. de cati copii poate avea legal o singura persoana grija o data? Poti fi bona pentru propriul copil si inca doi sau trei?
----------

Nu exista limita pentru ca nu exista lege. Limita o dau parintii care daca isi permit o bona vor ca atentia ei sa fie focalizata doar pe copilul lor.
----------
adana_ a scris:
3. cat castiga, in medie, o bona/ functie de numarul de ore de avut grija de copii? dar o bona care are grija de mai multi copii? asta daca ati mai auzit cazuri.
----------

Preturile difera de la Bucuresti la restul tarii. In Bucuresti dupa ultimele mele cunostinte o bona care vine acasa ( nu prea se practica mersul la bona) castiga intre 1000 si 2000 de lei pe luna - bani la negru- in functie de orele lucrate, de ceea ce face, de cat de multumiti sunt parintii si cat de mult isi doresc sa o pastreze .
----------
adana_ a scris:
4. ce alte lucruri trebuie sa mai ai in vedere cand te apuci de asa o treaba ? sigur imi scapa foarte multe.
----------

Ca in Romania nu exista legislatie si nici practica acelor day-care pe care care tu le-ai intalnit in State unde o persoana acreditata poate face acasa cu resurse proprii acest lucru.
----------
adana_ a scris:
5. este obligatorie grupa pregatitoare pentru gradinita(sau doar o anumita pregatire) ? cu alte cuvinte as avea dificultati sa am in grija un copil de 5 ani?
----------

Grupa pregatitoare este recomandata acum ( nimeni nu m-a intrebat cand am inscris-o pe R la scoala daca a facut si unde) dar mult proiectata lege a invatamantului transforma grupa pregatitoare in clasa obligatorie din cei 10 ani de invatamant obligatoriu.
Ca tu sa predai si sa atesti faptul ca un copil a fost pregatit la nivelul cerut de ministerul educatiei nu cred ca e suficiet sa fii bona. Pentru asta trebuie sa infiintezi o gradinita.

sus

Denunta
adana_

Copii

09.08.2009 4:25     citat 

onush,

multumesc tare mult.
mi-ai oferit fix raspunsul pe care il cautam.
si partial raspunsul la care ma asteptam.
este insa ceva ce ma intriga.
de ce oare parintii nu si-ar dori ca al lor copil sa fie cu alti copii?
in mod sigur copii au nevoie de atentie mai putina indreptata asupra lor cand sunt cu alti copii. pentru ca se stimuleaza incredibil unul pe celalalt.
de aici cred ca un observator atent si ne intruziv care din cand in cand sa propuna, provoace, si sa sesizeze cand are cineva anume nevoie de o atentie mai speciala mi se pare mult mai potrivit.

revenind la dorinta de a-si avea copilul in grup - daca isi doresc asta ,de ce musai in cadrul unei gradinite unde, in mod evident, raportul adult/copii creste extrem. asa...un fel de totul sau nimic.

per ansamblu este faptul ca nu prea se crede in capacitatea cuiva care nu-i educator de profesie de a lucra cu grupuri?
uite, eu de exemplu ma simt poate mult mai competenta in a lucra cu grupuri decat individual. poate si pentru ca sunt infinite resurse pe care ti le ofera grupul, prin ceea ce stimuleaza in fiecare. uneori pur si simplu un copil prinde o idee de la tine si o transmite mai departe cu in incredibil mai putin timp decat ti-ar lua tie...
asta ca sa nu mai zic ca in raportul de 1 la 1 iti lipsesc atatea... entuziasmul, surpriza, toate acele emotii care se transmit cu intensitate intre ei, care se inteleg asa de fain unul pe celalalt, intr-un mod care tie iti scapa si, in mod fundamenta, iti va scapa mereu, exceptand cazul in care chiar iti lasi copilul din tine sa iasa afara si sa participe si el, ca un egal.

in fine...e o discutie interesanta.
si probabil ca ai dreptate. poate ca eu vad toate lucrurile astea dupa ce am asistat la tot felul de activitati de grup in state. si am vazut cat de mult infloresc copiii impreuna, in conditiile in care, principial, fac cam ce-si doresc. dar sunt o gramada de lucruri/activitati care-i imbie.

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 14 ani
Ilinca Rebeca: 10 ani, 9 luni

10.08.2009 6:14     citat 

adana, iti zic doar ca daca ai fi in Brasov eu ti-as da-o pe Matea cu mare incredere zambet

sus

Denunta
ekaterina_k

Copii
Ionela-Ekaterina: 13 ani, 5 luni
Cristina-Cornelia: 8 ani, 11 luni

10.08.2009 12:42     citat 

Intradevar, daca lucrezi cu mai multi copii, uneori e si mai usor. O vad ca exemplu, pe cumnata mea, are 2 fetite cu diferenta de un an intre ele. fetele sunt echilibrat dezvoltate, la cea mica aproape nu se simte diferenta in varsta, fac totul impreuna si se iubesc de nu pot sa explic cum. La noi in Rusia (sunt rusoaica, dar acum traiesc aici, in Bucuresti) se practica asa ceva, dar mai mult la mame care au mai multi copii, adica e trecut cum ar veni "gradinita acasa".. statul le plateste anumite sume de bani pentru mancare, dezvoltare profesionala si asa mai departe.
Eu una m-am gandit la asa ceva mai devreme, dar ma tem ca vor fi putini parintii de acord ca copilul lor sa fie inca cu cativa copii. Si mai exista o problema de spatiu (de jucat, de dormit, de luat masa).
Daca, draga ADANA_, reusesti sa faci asa ceva in Ro - ai sa fii cu siguranta binevenita! cel putin eu mi-asa lasa fetita la "mini-gradinita" de genul asta.

sus

Denunta
adana_

Copii

10.08.2009 4:26     citat 

multumesc tare mult pentru incredere si informatii zambet.

sus

Denunta
Onush

11.08.2009 10:27     citat 

----------
adana_ a scris:

de ce oare parintii nu si-ar dori ca al lor copil sa fie cu alti copii?
in mod sigur copii au nevoie de atentie mai putina indreptata asupra lor cand sunt cu alti copii. pentru ca se stimuleaza incredibil unul pe celalalt.
de aici cred ca un observator atent si ne intruziv care din cand in cand sa propuna, provoace, si sa sesizeze cand are cineva anume nevoie de o atentie mai speciala mi se pare mult mai potrivit.

revenind la dorinta de a-si avea copilul in grup - daca isi doresc asta ,de ce musai in cadrul unei gradinite unde, in mod evident, raportul adult/copii creste extrem. asa...un fel de totul sau nimic.

per ansamblu este faptul ca nu prea se crede in capacitatea cuiva care nu-i educator de profesie de a lucra cu grupuri?
----------

Nu cred ca e vorba de capacitatea de a lucra cu grupuri si nici de calificare.
Cred ca este vorba de faptul ca in momentul in care apar si alti copii atentia supraveghetorului trebuie sa se imparta la numarul de copii existent mai ales ca deobicei copiii ai caror parinti apeleaza la bone au intre 6 luni si 3 ani.
Socoteala e simpla ... cum se imparte un singur om la 3 copii atat de mici si in acelasi fiecare dintre ei vrea sau are nevoie de altceva?
Cum o singura persoana satisface cele 3 cereri fara a neglija nevoia celuilalt.
Eu sincer pot sa spun ca atunci ca copiii mei erau atat de mici erau momente in care trebuia sa decid ca unul trebuie sa planga pana celalalt e "rezolvat". jenat

Apoi e discutia bona vs gradinita la varste mai mari (peste 3 ani).
Aici sunt doua categorii de parinti:
** cei care isi permit o gradinita particulara si acolo copiii sunt cam 5-6 la o educatoare si educatoarele lucreaza impreuna. (2-3 la grupa) deci problema atentiei si a socializarii sunt rezolvate.
**cei care nu isi permit o gradinita particulara sau o bona si duc copilul in clase in care sunt 25-35 de copii la o educatoare pentru ca nu au de ales.

Discutand despre parintii care isi permit sa apeleze la o gradinita particulara sau o bona e fireasca dorinta lor de a merge pe un drum batatorit, e fireasca lipsa de dorinta de a experimenta pe pielea copiilor lor.

sus

Denunta
arbebe

10.09.2009 3:06     citat 

Onush a scris:
Aici sunt doua categorii de parinti:
** cei care isi permit o gradinita particulara si acolo copiii sunt cam 5-6 la o educatoare si educatoarele lucreaza impreuna. (2-3 la grupa) deci problema atentiei si a socializarii sunt rezolvate.
**cei care nu isi permit o gradinita particulara sau o bona si duc copilul in clase in care sunt 25-35 de copii la o educatoare pentru ca nu au de ales.
Discutand despre parintii care isi permit sa apeleze la o gradinita particulara sau o bona e fireasca dorinta lor de a merge pe un drum batatorit, e fireasca lipsa de dorinta de a experimenta pe pielea copiilor lor.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sa intelegem ca, acolo unde sunt in grupa 20-30 copii la o educatoare, problema socializarii nu este rezolvata?
Sa intelegem ca parintii care nu-si permit ......o gradinita particulara sau o bona au dorinta da a experimenta pe pielea copiilor ceva anume? intrebare

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: