· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de iarna-primavara (19)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de iarna-primavara (19)     
mirene

Copii
Hannelore: 11 ani, 1 luna
Adelheid: 8 ani, 9 luni

01.08.2009 11:44   Bebelusi de iarna-primavara (19)  citat 

------------------------ sarut --------------------------- Ianuarie 2009 ----------------------------- sarut ---------------------------
05.01 - Dayana-Ioana- pui de 75ella
08.01 - Timeea Maria- pui de Vioelena

10.01 - Sebastian- pui de Criscros
16.01 - Imam- pui de Rabiatiron

24.01 - Bianca Ioana- pui de Nicols
24.01 - Paula Maria- pui de Micutza_25
28.01 - Raluca Maria- pui de Naty_1974

------------------------ sarut -------------------------- Februarie 2009----------------------------- sarut ---------------------------
08.02 - Maia Liana- pui de Mtl
08.02 - Dorothea Maria- pui de Dianabv
12.02 - Ioana Teodora- pui de Ruxu
13.02 - Hannelore- pui de Mirene
17.02 - Andreea- pui de Innuta_85
17.02 - Elisa- pui de Elidia_st

17.02 - Eduard-Andrei- pui de Alinutza_s
22.02 - Matei- pui de Ruxi_Mici

23.02 - Ana Maria- pui de Blackspell
25.02 - Timeea Alexandra- pui de Ambraa
26.02 - Maria-Denisa Ariana- pui de Ingeras-dolce

------------------------ sarut --------------------------- Martie 2009 --------------------------------- sarut ---------------------------
02.03 - Andrei Cosmin- pui de Dusenca
03.03 - Lucas- pui de Diutza
26.03 - Vlad- pui de Yazmine

28.03 - Alexia Maria- pui de Mitaloli
29.03 - Iulia Teodora- pui de Danimo

------------------------ sarut ---------------------------Aprilie 2009 --------------------------------- sarut ---------------------------
06.04 - Denis-Florin - pui de Bianca_90
20.04 - Laurentiu-Andrei- pui de Katya
24.04 - Eduard-Gabriel- pui de Georgy26
29.04 - Mihnea Andrei- pui de Golden_daffodil

------------------------ sarut ------------------------------Mai 2009 ------------------------------------ sarut ---------------------------
02.05 - Deniz-Andrei- pui de Dakar
05.05 - Diana Maria- pui de Mihaela12
07.05 - Teodora- pui de Tamy
07.05 - Maya Cristiana- pui de Sim0n3l
09.05 - Andreea-Maria- pui de Cleos06
15.05 - Ema- pui de Sunshineme
19.05 - Carla Alexia- pui de Ourbaby

20.05 – Robert Alexandru- pui de Mika_22
22.05 – Teodor Luca- pui de Lara_ro

29.05 - Dinu-Iancu - pui de Cristianka

------------------------ sarut ------------------------------Iunie 2009 ------------------------------------ sarut ---------------------------
06.06 – Vlad Andrei- pui de Roxy_xyz
07.06 - Lia Sophie- pui de AlexandraS
09.06 – Bogdan-Gabriel- pui de Gimiloasa
11.06 – Sonia Sorina- pui de Marina_auto
19-06 - Daria Maria- pui de Haiducitza
26.06 - Albert- pui de Ssimona
28.06 – Mihnea Mihail- pui de Mf13

Avem 44 bebelusi, 25 fetitze si 19 baietzei ! asteptam si alti bebelusi si mamici sa ni se alature!!

pentru a posta poze,urmati acesti pasi:
-va faceti cont in www.photobucket.com
-incarcati pozele preferate(optiunea upload)
-dati click pe o poza ca sa va apara singura in pagina
-pe latura de sus a pozei daca miscati mouse-ul veti vedea mai multe optiuni-alegeti resize,si apoi alegeti din marimile aparute optiunea Large sau Medium
-mai aveti si optiunea rotate in caz ca e nevoie sa rotiti poza
-dupa ce alegeti Large,nu uitati sa dati Save,altfel v-ati chinuit degeaba
-in dreapta pozei vor aparea 4 coduri-alegeti IMG Code,il copiati cu copy si faceti paste in mesaj
Bafta si spor la poze!!

Capitolul 1,2, 3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18.

sus

Denunta
mitaloli

Copii
Alexia Maria: 11 ani
am nascut deja!

01.08.2009 11:58     citat 

ourbaby, eu sunt o mamica detinatoare de cantar. si nu m-am prea plans scot limba tin situatia sub control, in sensul ca nu o cantaresc decat o data pe saptamana.
Mihaela, tu stii in final ce-i mai bine pentru puiul tau.
multumim de aprecieri si de pupici fetelor. send mamy more back to you.

sus

Denunta
GEORGY26

Copii
EDUARD GABRIEL: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

01.08.2009 12:00     citat 

Mirene multumim ptr capitolul nou,Hanne ce mai face?
Ati inceput diversificarea alimentatiei?Sau astepti sa implineasca 6 luni?

sus

Denunta
mihaela12

Copii
Diana - Maria: 10 ani, 11 luni
Alexandra-Iulia: 7 ani, 11 luni

01.08.2009 12:57     citat 

Multumesc fetelor!
Baieteii ne intereseaza mai putin,,,ca ei iau mai mult din start.
Mirene tu mai stii cat a luat Hane in a doua si a treia luna? Ca sa-mi fac o idee.
O sa punem si pozici recente foarte fericit

sus

Denunta
ourBaby

Copii
Carla Alexia: 10 ani, 10 luni
Emma Lara: 8 ani, 9 luni

01.08.2009 12:57     citat 

miha ma gandeam ca poate te superi....nu ma confunda, nu sunt "inversunata" !ziceam doar ca daca Diana e bine si nu plange dupa ce papa ca poate asa e ea!doar nu sunt 2 copii la ffel!
iti spun inca o data: faci cum crezi ca e mai bine ptr voi!pupici Dianei!! sarut si nu te mai stresa ca o agiti si pe ea sarut sarut sarut
mitaloli sarut sarut ce mi-e dor parca de conversatiile "noastre" de pe la gravidute zambet
cum e Alexia??ce mare a crescut!! sarut sarut sarut
noi va pupam si daca va suparati pe noi nu mai zicem nimic...

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 7 luni
Teodora Maria: 13 ani, 7 luni

01.08.2009 1:10     citat 

Mihaela12, ma bag si eu. De la spital la Diana atat mi s-a spus: 100 de grame pe saptamana e suficient in prima luna. Daca e mai mult nu e bai, daca e mai putin, atunci sa spun pediatrei si sa vedem ce putem face (chiar si cu mai putin, ideea era sa se mearga pe alimentatie exclusiva san, cu anumite sfaturi, eventual un consultant de lactatie, verificarea copilului de catre medic ca sa vada daca nu e alta problema medicala).
Dupa prima luna nu mai e batut in cuie deja copilul invata cum sa manance, isi ia el necesarul. Atata vreme cat e vioi si uda 6-7 scutece pe zi, e in regula. Respectiv pe masura ce creste, luarea in greutate incetineste.

Uite aici si noile grafice de crestere date de Organizatia Mondiala a sanatitii. Vezi si tu daca e in medie. http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

Parerea mea e ca sunteti absolut ok, acum la 3 luni va veni si un puseu maricel de crestere (poate chiar esti in mijlocul lui) in care copilul va avea nevoie sa suga mai mult, probabil va fi nelinistit, agitat, tu vei avea senzatia ca nu e destul lapte. In 3-4 zile se regleaza si asta.
Ar fi pacat sa incepi laptele praf. In 4-5 luni e foarte posibil sa se intarce de tot in acest mod... Si nimen nu-ti va garanta ca de la lapte praf va lua mai mult in greutate. Insa atunci vor veni intrebari de genul: "nu-i place marca asta, hai sa incerc o alta".

Crede-ma, laptele de mama este cel mai bun pentru copil, cel mai usor de preparat, cel mai ieftin. Si este suficient. Insa trebuie sa fie liniste, rabdare si intelegere acum, la inceput. Trebuie sa invatati reciproc. Nu te mai lua atat dupa greutate, uitat-te la pui!

sus

Denunta
mf13

Copii
Mihnea Mihail: 10 ani, 9 luni

01.08.2009 1:39     citat 

Mirene multumim si noi pentru listuta..tare frumoasa este...

Suntem bucurosi pentru ca am primit invitatiile la botez si marturiile ....si suntem tare incantati de ele...
Va plac???

sus

Denunta
mitaloli

Copii
am nascut deja!

01.08.2009 2:26     citat 

ourbaby suparacioasa. scot limba scot limba scot limba
mf, super dragute. pentru un asa flacau....ce nu face mama?
Georgy, stiu ca Hanne era demult la suculetul de morcovi...
mirene, multumim pentru noul capitol.

sus

Denunta
ourBaby

Copii
Carla Alexia: 10 ani, 10 luni
Emma Lara: 8 ani, 9 luni

01.08.2009 2:31     citat 

----------
mitaloli a scris:
ourbaby suparacioasa. scot limba scot limba scot limba
mf, super dragute. pentru un asa flacau....ce nu face mama?
Georgy, stiu ca Hanne era demult la suculetul de morcovi...
mirene, multumim pentru noul capitol.
----------

scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba sarut
sarut pupici la falcoasa ta! sarut

sus

Denunta
GEORGY26

Copii
EDUARD GABRIEL: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

01.08.2009 2:32     citat 

Mitaloli nu stiu dc pe la 4 luni sa-i introduc si eu sucurile de fructe si legume, ca m-au inebunit babele cu sfaturile prostit ...tu parca nu ai inceput din cate imi amintesc eu

sus

Denunta
mitaloli

Copii
am nascut deja!

01.08.2009 2:38     citat 

inca nu Georgy. am avut si eu indoielile mele, intrebari peste intrebari, dar am dat peste un "consilier" bun, stie ea cine e, si m-a facut sa inteleg ca e mai bine sa mai astept. oricum merg saptamana viitoare la medic sa vad ce-mi zice.
ourbaby revii incet la spiritul "gravidos". sarut sarut sarut la Carla.

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 10 ani, 11 luni

01.08.2009 4:55     citat 

mirenemultumim sarut
nici denis nu a luat in greutate cum scrie la carte chiar acum cateva sapt am facut o diferenta cu o cunostinta fetita ei este mai gasuta ca denis cu 500gr si denis daca ar avea greutatea ei nu s-ar observa este foarte lung are 70 cm si nu pot sa zic ca nu manca mananca foarte bine

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani, 4 luni
alaptat, purtat, rasfatat

01.08.2009 5:06     citat 

Mihaela (sper ca pot interveni, stiu ca poate de multe ori nu doriti un sfat necerut sau o parere din afara, dar suntem in saptamana mondiala a alaptarii si tin sa-mi spun parerea pentru a ajuta un alt bb sa fie alaptat exclusiv) eu iti pun cateva intrebari la care sa-ti raspunzi singura si sa tragi o concluzie:

- cine stabileste consistenta laptelui tau?
-in lungime cat a luat bebelusul?
-cine stabileste cate kg sa ia un copil in primele luni, si nu numai, cand se stie foarte bine ca fiecare copil e unic? (important este ca ia in greutate, nu cat!)
-de ce crezi ca laptele de vaca (ca asta e laptele praf , de fapt) ar fi mai bun decat laptele tau? (se vrea o imitatie a laptelui matern, iar o imitatie niciodata nu va fi ca originalul}
-ce beneficii are laptele matern si ce beneficii are laptele praf?
- de ce toate organizatiile internationale de profil din lume se zbat sa promoveze alaptarea?

Daca mai ai nelamuriri sau vrei informatii despre alaptarea exclusiva ma gasesti pe "mesaj privat".
Toate cele bune!

rox

sus

Denunta
mtl

01.08.2009 5:11     citat 

offff offfff foarte fericit tot citesc si ma minunez! scot limba ce au reusit sa faca copiii astia din noi! ce vremuri pe cand aveam burtici! trag cu ochiul
si eu sunt posesoare de cantar, l-am trimis pe tati sa-l cumpere in ziua in care am ajuns acasa de la spital. si nu-mi pare rau ca l-am luat! zambet
nici un copil nu e la fel cu celalalt, la fel cum nici o mama nu este la fel cu alta! doar pentru ca luam anumite hotarari in ceea ce ne priveste pe noi sau pe minunatiile noastre, nu inseamna ca-i iubim mai putin sau ca manifestam mai putin interes sau ca una dintre noi e mai mama decat alta.
sunt fericita ca Maia e alaptata, ca refuza biberonul, indiferent ce contine el, dar asta nu inseamna ca le blamez pe mamele care nu au si nu au avut norocul meu, indraznesc sa numesc noroc faptul ca am lapte si ca Maia e alaptata. nu vreau sa fiu inteleasa gresit!
eram o gasca atat de faina la gravidute .... ce s-a ales de ea?!
sarut sarut sarut frumusetilor mici pe care le-am vazut zilele astea pe aici!
superbe marturiile si invitatia la botezul micutului pui de mf!

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani, 6 luni

01.08.2009 5:50     citat 

----------
mtl a scris:
mamele care nu au si nu au avut norocul meu, indraznesc sa numesc noroc faptul ca am lapte si ca Maia e alaptata. !
----------

Din punct de vedere medical, mamele alea is undeva pe la 1%, si de regula e vorba de dezechilibre hormonale grave. Restul mamelor care "nu au" sunt pur si simplu prost informate trist trist trist
Alaptarea nu e un noroc, e un dat normal, e in firea lucrurilor sa fie asa. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: