· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Cat lapte tb dat dupa 3 ani?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Cat lapte tb dat dupa 3 ani?     
cristicros

Copii
ALEXANDRU: 13 ani, 4 luni
S: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

05.05.2009 4:04   Cat lapte tb dat dupa 3 ani?  citat 

Stiu ca pana la 3 ani tb sa bea 500 ml, dar dupa 3 ani nu mai stiu.Ma gandesc ca poate diminuata cantitatea? Ce stiti?Multumesc.

sus

Denunta
viatainroz

Copii
Arthur: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

11.06.2009 4:24     citat 

buna intrebarea asta ... si eu as vrea sa stiu

poate sa gaseste cineva mai specializat sa ne spuna confuz

sus

Denunta
petronela

Copii
Lavinia: 13 ani, 5 luni

03.07.2009 7:45     citat 

eu stiu ca o cana de lapte e buna la orice varsta, deci daca se da cam 250-300 de grame pe zi, ar fi perfect.

sus

Denunta
mamae

07.07.2009 3:51     citat 

fata mea,de cand nu mai bea cu biberonul lapte,nu-l vrea cu cana.o mai pacalesc de mananca cu biscuit sau cu cereale,insa cu cana nu vrea sa mai bea.

sus

Denunta
carmen76

Copii
alexandru: 16 ani
clarisa: 11 ani, 4 luni

28.07.2009 12:59     citat 

alex bea o sticluta de 500 ml de lapte dimineata, chiar si inainte sa plece la gradi si uneori ii mai dau si seara daca nu a baut prea mult suc.
are zile in care mai vrea si cereale cu lapte dupa ce si-a baut sticla de lapte. i-a placut laptele dintotdeauna.

sus

Denunta
Lelisor

Copii
Vlad: 13 ani, 4 luni
am nascut deja!

29.07.2009 11:18     citat 

Pai, in principiu o cana (250 ml) lapte alaturi micul dejun si una seara, inainte de culcare. In rest, la cerere zambet

sus

Denunta
Onush

29.07.2009 11:26     citat 

Acea limita de 500 de ml se refera la cantitatea maxima si nu doar la lapte ci la toate lactatele.

Dupa 1 an recomandarea este sa nu consume MAI MULT de ECHIVALENTUL a 500 de ml de lapte.

Eu cred ca e o recomandare care poate merge si dupa 3 ani.
Ai mei beau o cana de lapte sau un castron cu cereale pe zi la care se adauga si o felie de cascaval, un iaurt ori o portie de branza cu smantana.
Cred ca dupa 3 ani nu mai e cazul sa masuram chiar asa de mult ce le dam.

sus

Denunta
Safa

19.06.2010 6:37     citat 

A mea,de cele mai multe ori papa dimineata un castron de lapte cu cereale sau biscuiti,peste zi mai bea un pahar de lapte.Dupa 3 ani a inceput sa bea mai putin,dar oricum bea si mult iaurt de baut,papa branza,papa iaurt cu biscuiti.

sus

Denunta
camitica

19.07.2010 7:09     citat 

eu am fost la pediatru acu' cateva zile pt ca avem probleme cu greutatea....o sa avem 4 ani in august si 26 de kg si 1,12 m...nu e grasuta...e mai mult "solida"...dar zicea pediatrul ca e limita. a constatat ca ii dau prea mult lapte. bea 1 litru pe zi, in conditiile in care mananca normal. a zis sa bea maxim 300 ml.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 2 luni
D: 9 ani, 8 luni

19.07.2010 9:54     citat 

dar ce se intampla daca bei prea mult lapte? Mai mult de 300, 500ml/zi? De ce nu e ok? Se considera o alimentatie dezechilibrata confuz

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 7 luni
Zuza: 10 ani, 3 luni

19.07.2010 10:36     citat 

In genere trebuie sa existe un anume echilibru si consumate toate cu masura, evitand sau consumand cat mai putin din cele ce se stie ca fac mai putin bine foarte fericit usor de zis uneori greu de pus in practica cu mofturosi de genul atomicului meu.
Ce stiu eu in leg ca lactatele- de fapt cu calciul- este ca intr-o cant prea mare impiedica asimilarea fierului.
Acuma " cant mare" nu as putea spune exact cam cat inseamna- dar ma gandesc ca la un copil de 3 ani care consuma 1l de lapte pe zi( am auzit de copiii care beau mai mult de atat) la care se adauca poate si alte produse lactate si alte alimente ce contin Ca- se poate sa fie cam mult.

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 13 ani, 1 luna

27.09.2010 3:21     citat 

Noi am fost de curand internati cu Stefan la hematologie cu anemie severa , din cauza ca nu prea manca , se hranea doar cu lapte , peste 2 litri pe zi .
Stefan implineste 4 ani peste o saptamana .
Ni s-a spus ca nu trebuie sa depasim 500ml de lapte pe zi .

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 7 luni
Zuza: 10 ani, 3 luni

27.09.2010 3:25     citat 

Lili imi pare tare bine ca Stef e ok acum si mananca! si ma bucur ca ai postat aici astfel mai multe mame vor afla experienta voastra.
Sanatate multa si pofta mare in continuare!

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 13 ani, 1 luna

28.09.2010 6:38     citat 

Ice .... multumim frumos sarut

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 4 luni
Antonia: 8 ani, 10 luni

27.10.2010 7:07     citat 

Reiau si eu acest subiect pentru a va intreba cum sa procedez in continuare.
Paul, la 3 ani si 3 luni, inca mai bea lapte seara si dimineata, cate 200 de ml.
Pediatra lui mi-a zis mai demult ca va renunta singur in timp la a mai bea atata lapte dar el nu da niciun semn ca ar vrea sa renunte. Inainte sa plece la gradinita el isi bea laptele, chiar daca ia micul dejun acolo, iar seara nu se culca pana nu isi bea laptele.
I-am dat in continuare lapte praf, Humana 3, dar intrebarea mea este daca ar fi cazul sa il inlocuiesc cu lapte UHT. Credeti ca i-ar fi benefica schimbarea?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: