· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Varsa pahare
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Varsa pahare     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 3 luni
cea mica: 9 ani, 7 luni

27.08.2009 8:24     citat 

si fiica-mea avea obiceiul sa verse apa ramasa in cana dupa ce bea din ea, asta imediat dupa ce a invatat sa bea din cana si a renuntat la biberon. cred ca toti copiii trec prin asta. i-am tot explicat ca uda covorul, etc. o data a varsat pe parchet si i-am dat un servetel sa stearga dupa ea. dupa aia nu a mai varsat apa. scot limba pana la urma a inteles ca cu apa se poate juca cand face baie, in curte la bunici sau la noi in balcon , (ii dadeam o galetuta de-a ei cu apa si cateva canite de plastic si avea ocupatie multa vreme cu ele) dar nu sa verse in casa.

sus

Denunta
liliana-theodora

Copii
sebastian ionut: 13 ani, 4 luni

24.11.2009 6:01     citat 

eu cred ca e si asta o etapa prin care trec toti / aproape toti copiii. experimenteaza, se amuza de descoperirile pe care le fac, apoi renunta la obiceiurile astea care ne scot pe noi din sarite.

sus

Denunta
diana00

09.08.2010 2:00     citat 

Pana sa reuesti sa il faci sa intelega ca nu e bina si nu e distractiv deloc e destula munca, insa bineinteles sunt si eu neindemanatic chair daca mai varsa trebuie sa-i intelegem.

sus

Denunta
elaga

24.08.2010 3:05     citat 

Al meu facea la fel. I-am spus ca nu e voie pe un ton obisnuit dar serios, l-am urmarit o perioada ca sa nu-l verse si s-a dezobisnuit. Crec ca e doar o etapa. Al meu are aproape 2 ani. Al tau?
http://mamasiiubita.blogspot.com/

sus

Denunta
alioana

Copii
dan: 12 ani, 1 luna

14.03.2011 12:21     citat 

noi ii spuneam lui fimiu ca e neam de grec. dupa fiecare gura de lichid dadea cu paharul de pamant.

a durat vreo 4-5 luni de explicatii pana cand a reusit sa se abtina. acum face misto de noi: bea dupa care tine paharul deasupra mesei urmarindu-ne reactiile si zambind in coltul gurii, dupa care il aseaza pe masa.

cred ca difera de la copil la copil, in primul rand trebuie gasita cauza (nu e tot timpul aceeasi).

sus

Denunta
hellokatty

07.10.2011 3:23     citat 

Eu imi duc fetita la tot felul de cursuri interactive, si de cand fac asta am observat o schimbare majora in comportamentul ei. Interactioneaza altfel cu copii din parc si cu copii musafirilor. Pana acum , cand venea cineva in vizita si avea copil iesea cu scandal de la jucarii si alte lucruri, era foarte posesiva cu obiectele ei, nu vroia sa le imparta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: