· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > ciorapi elastici
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor ciorapi elastici     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani
Hanna: 16 ani, 8 luni

10.07.2004 9:47   ciorapi elastici  citat 

mi se umfla picioarele si totul a inceput cam prea devreme. medicul mi-a prescris ciorapi elastici. ok, i-am si primit. dupa vreo 2 sapt. i-am si incercat jenat
daaaar: poate cineva sa-mi spuna cat de stransi pe picioare trebuie sa fie? de unde stiu daca sunt buni sau tanti de la farmacie mi-a masurat gresit picioarele?

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 10 luni
Federica: 14 ani, 8 luni

10.07.2004 10:43     citat 

Eu stiu ca nu trebuie sa fie foarte strinsi, ca se opreste circulatia prin picioare si te trezesti si cu celulita. Si nu trebuie ai senzatia de disconfort, si sa simti picioarele ca intr-o menghina
Ana

sus

Denunta
SMOKY

10.07.2004 4:39     citat 

trebuie sa te simti bine in ei..sa poti sa te misti...

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

10.07.2004 6:05     citat 

Si eu trebuie sa-mi cumpar ciorapi, numai pentru piciorul stang unde mi s-au facut niste varice urate. Doctorul mi-a recomandat ciorap, sa stau cu el elevat, sa incerc sa ma odihnesc. Dispar dupa nastere, asta stiu, dar pana atunci, daca stau prea mult in picioare devine butuc.

Noe, si eu cred ca nu trebuie sa fie strans pe picior, nu face bine la circulatia sangelui. Du-te si schimba-i, cumpara unii mai lejeri.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

11.07.2004 12:18     citat 

aha, o sa ma duc sa-i schimb. de fapt mi-am inchipuit si eu, ca Raul a trebuit sa mi-i traga prostit iar masuratori peste masuratori, dar daca trebuie...

sus

Denunta
Lorelei

12.07.2004 10:49     citat 

Stii ca si eu am avut in sarcina ciorapei foarte fericit .Si pe mine m-au strans destul de tare la inceput .Dupa aceea m-am obisnuit fain,ii port si acum. Sunt tare greu de imbracat si dezbracat,foloseste niste manusi de cauciuc (d-alea de vase) .Mie mi-au fost prescrisi pt. varice nu pt. picioare umflate. In spital,inainte de OP mi.-au dat ciorapi si a trebuit sa-i port pana la externare (Ii schimbau regulat foarte fericit ).Aia parca nu strangeau chiar asa dar nici nu cadeau de pe mine...

sus

Denunta
cami_alex

Copii
Alexander: 17 ani, 7 luni
Verena: 15 ani, 4 luni
Daniela: 11 ani, 9 luni

12.07.2004 11:04     citat 

In farmacia in care am facut eu practica( aici in Germania) aveam o colega care avea acesta sarcina, si anume sa masoare pacientele care veneau cu reteta pt ciorapi elastici.Si eu am intalnit in farmacie numai paciente cu ciorapi recomandati din cauza varicelor.
Colega care facea masuratorile ca sa stie ce sa comande nu a avut niciodata reclamatii.Stiu de la paciente ca la-nceput li se pareau foarte stramti dar pe urma se obisnuiau cu ei.

Oricum in cazul tau daca ti-au fost recomandati pt umflarea picioarelor (care in general e un semn care duce la varice..., dar nu in cazul tau fiind vorba de sarcina) nu poti sa porti aceasi masura pana la sfarsitul sarcinii findca spre safarsitul sarcinii in general la aproape toate gravidele li se mai umfla picioarele( nu am cautat sa gasesc in ce luna esti insarcinata)...ca atare cred ca trebuie sa mai vorbesti cu tipa care te-a masurat sau cu medicul care ti i-a recomandat.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

12.07.2004 10:54     citat 

mersi mult fetele!
sunt in luna a 6-a, din a 4-a mi se umfla picioarele la caldura (cu eric prin a 7-a mi s-au umflat, dar parca nu asa de mult), in a 5-a am primit ciorapii. medicul a zis sa le port numai daca fac plimbari mai lungi. saptamana viitoare ma duc la control si intreb.
sarut

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

04.08.2004 2:20     citat 

bine ca mi-ati adus aminte, si medicul mi-a confirmat ca trebuie sa ma chinui sa imbrac ciorapii ca atunci sunt buni... mai vedem, deocamdata nu a mai fost nevoie trag cu ochiul

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 15 ani, 11 luni

14.03.2005 1:03     citat 

Duamnelor... oribila inventzie strampii astia plang sau sunt foarte trist. Tocmai i-am achizitionat azi si dupa o lupta crancena de jumatate de ora, in care a iesit la iveala tot ce aveam eu mai birjaresc in mine foarte fericit am reusit sa-i pun pe mine... habar n-am daca i-am imbracat corect, strang ca naiba plang sau sunt foarte trist.

Mie mi i-a prescris doctorita lunea trecuta, in sap. 21 de sarcina, pentru ca in spatele genunchilor mi-au aparut niste vinisoare movulii si mi se cam umfla picioarele... nu foarte tare, insa se umfla. Sunt clasa II de compresie. Io de felul meu is inalta si slabutza, dar in chestiile astea tot mi se pare ca arat ca un carnat presat trist.

Mai ziceti daca a mai avut careva experientze din astea horror si cum s-au terminat? Chiar ati purtat monstruozitatzile pana la sfarsitul sarcinii? Au ajutat la ceva? Mi-e groaza ca imediat vine vara si o sa mooooor de cald cu astia pe mine plang sau sunt foarte trist. Cu toata bunavointza de care sunt in stare, nu ma vad purtand chestiile astea hidoase inca 4 luni de acum inainte. Help! Help! Help!

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 16 ani
Raducu Sebastian Molnar: 14 ani
Frisky Molnar: 16 ani, 10 luni

14.03.2005 5:58     citat 

hellou fetelor.
Eu multumesc lui D-zeu nu am probleme cu picioarele, nu mi s-au umlfat deloc.
Mi-am luat insa de la un magazin pt gravide, niste ciorapi care sunt mai inalti sus, pt burtica. Eu i-am cumparat ca sa ii port pt sub pantaloni caci pe la noi tot mai e frig. Scria pe ei Maternity thights, dar nu cred ca sunt ce si cei de care vorbiti voi, caci nu ma strang deloc, sunt chiar comozi.
Cei de care vorbiti voi, va strange si burtica? ca atunci nu e bine...nu?
Ce scrie pe ei, in caz ca va fii nevoie sa imi iau si eu...caci cine stie..inca 2 luni si un pic este timp mult.

sus

Denunta
Lee

Copii

14.03.2005 6:12     citat 

----------
RoBlondy a scris:
hellou fetelor.Scria pe ei Maternity thights, dar nu cred ca sunt ce si cei de care vorbiti voi, caci nu ma strang deloc, sunt chiar comozi.
Cei de care vorbiti voi, va strange si burtica? ca atunci nu e bine...nu?.
----------

Blondy, astia de care vorbesc eu (in germana se cheama Kompressionstrumpfhose, in romaneste s-ar chema ceva de genul ciorapi de compresie? ciorapi medicinali?) mi-au fost prescrisi pe reteta de doctorita mea, am fost la farmacie, mi-au masurat picioarele si pe baza masuratorilor au facut ciorapii. Nu stiu sa se poata cumpara asa ceva din magazine, din cate am inteles se fac doar la comanda, pe baza de reteta.

Au si loc de burtica, nu ma strang la burtica, insa in rest, pe picioare, strang ingrozitor. Ma intreb daca o fi gresit farmacista cand m-a masurat, sau daca intr-adevar asa ar trebui sa fie... trist.

Chiar n-a mai avut nimeni experientze cu ciorapi de genul asta? trist

sus

Denunta
dadriana

14.03.2005 8:37     citat 

Alea trebuie sa stringa, ca sa poata sa pulseze singele in sus. Venele au niste Veneklappen care se inchid cind singele este pulsat in sus, daca sint slabite acestea ,se ajuta cu aceasta compresiune. Am purtat dupa nastere(cezareana), in spital se da cind nu te misti prea mult, dar alea erau asa largi de i-mi cadeau. Ciorapii astia sint profilactici la varice.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

15.03.2005 9:52     citat 

lee, de 2 ori i-am avut pe mine...
in rest fara sare, picioarele in apa rece sau cand nu mai puteam, ridicate.
am auzit si sfaturi sa nu beau asa de mult, dar evident ca medicul a zis ca asa ceva nu se poate, trebuie baut pt. refacerea lichidului amniotic.
bucura-te, eu ar fi trebut sa-i port in iulie!

sus

Denunta
Lee

Copii

15.03.2005 10:08     citat 

----------
mamaluieric a scris:
lee, de 2 ori i-am avut pe mine...
in rest fara sare, picioarele in apa rece sau cand nu mai puteam, ridicate.
am auzit si sfaturi sa nu beau asa de mult, dar evident ca medicul a zis ca asa ceva nu se poate, trebuie baut pt. refacerea lichidului amniotic.
bucura-te, eu ar fi trebut sa-i port in iulie!
----------

Noe, multumesc de raspuns... si io tot pana in iulie ar trebui sa-i port, da' in mod sigur n-o sa reusesc. Ieri mi-am luat inima in dinti si am sunat la doctorita sa intreb cat timp si cum trebuie sa-i port. Tot aceleasi sfaturi: in timpul zilei, daca se poate zilnic, mancare fara sare, dusuri alternative cald-rece... etc. O sa mai incerc totusi sa-i port vreo cateva zile, desi imbracatul si dezbracatul lor e o tortura, insa cand va da caldura, nici nu ma gandesc foarte fericit. Mai bine imi desumflu picioarele in ligheanul cu apa rece zambet.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: