· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(107)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(107)     
nikodumi

Copii
Tania: 27 ani, 6 luni
Adina: 22 ani, 11 luni
Aiyana Maria: 12 ani, 4 luni

14.08.2009 10:08     citat 

Sunshine, tu tii catelul in casa? Ca si eu am caine, dar stau la bloc, si nu stiu ce sa fac cu el....

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
12 ani, 5 luni

14.08.2009 10:12     citat 

Mersi fetelor de incurajari sarut sarut sarut

Niko sincer nici n-am intrebat si nici nu mi-a spus, sapt. trecuta avea 3200, vedem noi cand vine pe lume scot limba

Loredana sa sti ca eram constienta si impacata cu gandul ca sapt viitoare ar trebui sa se intample, dar cand mi-a zis dr. in fata....m-a cam luat cu tremuraturi rad

Sunshieme imi imaginez ce mandra erai cand radea cu toata suflarea, ooooo abia astept si eu clipele alea sarut

Icemoon sincer asta sper cel mai mult ca o sa treaca repede, cu cat e mai repede cu atat constientizez mai putin prin ce trec, ca de stau cu orele(zilele) intravaliu.......

Si totusi care-i faza cu ,colul sters, adica daca e sters inseamna ca incepe sa se deschida ? confuz n-am gasit nici pe net o explicatie concret

sus

Denunta
rome

Copii
12 ani, 5 luni

14.08.2009 10:20     citat 

Fetele care ati nascut , ati avut adeverinta de la serviciu cum ca, cotizati la asigurarile de sanatate sau ceva de genul?

sus

Denunta
rome

Copii
12 ani, 5 luni

14.08.2009 10:23     citat 

v-a cerut cineva la spital asemenea adeverinta ?

sus

Denunta
nikodumi

Copii

14.08.2009 10:30     citat 

Rome, eu am fost internata de 3 ori in cursul sarcinii, si de fiecare data mi-a cerut adeverinta. Poate ca trebuie si acum... Fetele care au nascut stiu sigur.

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 15 ani, 3 luni
mara: 12 ani, 6 luni

14.08.2009 10:41     citat 

sal'
rome, mie nu mi-au cerut adeverinta. m-am prezentat la urgenta...sa fie mai simplu. colul sters e inainte sa se deschida.
intai nu se mai simte in volum-se "sterge". dar pana la dilatatie mai poate trece hat mult.
urschuletz, tare frumoase sunteti! iar tu ce-ai slabit! algocalminul nu er bun supozitoarele se dau la peste 2 ani. un paracetamol poti lua cand e tare rau.
ICE, si noi facem cam la fel... cand nu e anna cu mine in pat... povestea nasterii?
lorellayy, intr-adevar ai retentie de lichid, se vede pe piciorute, dar las' ca o sa scazi dupa... vazand cu ochii! sarut

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 12 ani, 4 luni
Erica-Teodora: 9 ani, 5 luni

14.08.2009 10:52     citat 

Rome,eu cand am fost internata pt concediu mi-au cerut adeverinta de salariat,dar mi-au zis ca la nastere nu imi trebuie....
Oricum mi-am luat de la serviciu o adeverinta ca sa o am in caz de....
Iti e greu sa iti iei una de la serviciu,sau sa il trimiti pe sot sa ia?

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 12 ani, 4 luni
Erica-Teodora: 9 ani, 5 luni

14.08.2009 10:53     citat 

Dar gandeste-te la tiganci sau la cersetoarele astea de pe strada cum caca copchii la greu ,,,,ce alea duc adeverinta???/ rad rad rad rad

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 15 ani, 3 luni
mara: 12 ani, 6 luni

14.08.2009 10:55     citat 

suns, sa treaca repede!
elena, ce mai faceti?
anthu, abramburica?
lore, sa stai cumintica pana luni! sa vina dr.
nikodumi, vrea sa-ti vada colul? alta explicatie n-am
Bubu_stefi, saraca mi-a scris ca le mai tine in spital plang sau sunt foarte trist ea are ceva complicatii, iar micuta o infectie. detalii nu stiu... ne pune ea in tema cd vine.
adina, ankka, smiri, roxy, cristy... sarut sarut sarut

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 12 ani, 8 luni
Al mic: 9 ani

14.08.2009 11:01     citat 

nikodumi eu stau cu catelul in casa, dorm si cu el in pat si cand ma duc la fetita noaptea ma dezbrac. rad rad
in schimb nu ma joc cu el ca daca stau tot timpul cu cea mica, mi-e lene sa ma tot duc sa ma spal pe maini. asa ma joc...de la distanta.
eu stau la casa, are pe unde alerga catelul in voie si in casa si afara. rad

sus

Denunta
nikodumi

Copii

14.08.2009 11:17     citat 

Suns, deci n-ar fi o problema...decat sa ne spalam pe maini dupa ce punem mana pe el. Dar cum te descurci cu parul? pe mine m-a exasperat vara aceasta cu parul. Fac curatenie si a doua zi iar e par pe jos. Spal sosetele separat, dar tot mai gasesc si pe haine cand le scot din masina de spalat. Daca o sa gasesc si pe hainele lu'bb? Si cand o sa mearga de-a busilea???

sus

Denunta
sunshineme

Copii

14.08.2009 11:26     citat 

niko eu am caniche pitic. nu lasa par deloc. in plus e f destept, stie ca la cea mica in camera si in baie nu are voie. se opreste in pragul usii si se intinde acolo. zambet cand o sa mearga de-a busilea nu stiu ce voi face si asta nu din cauza catelului, ci din cauza ca noi nu avem covoare prin casa. e numai gresie.. cu catelul..o sa il foloseasca probabil pitica pe post de premergator. rad rad rad

sus

Denunta
sunshineme

Copii

14.08.2009 11:27     citat 

a si eu il dau cu frontline la 5-6 saptamani. rad sa nu-mi vina cu vreun purice, ca-l mananc. nervos

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 9 luni
Zuza: 12 ani, 5 luni

14.08.2009 12:12     citat 

Hai ca doarme bubulina poate apuc sa scriu ca nu e mult scot limba

Asa... pe 5 august aveam programare la ginecolog dimineata la 7:30. Ajung acolo stiam ca-mi va face control intern- pe masa cum se zice- si daca am inceput sa ma dilat imi va pune gel pt dilatatie.
Imi face analiza de urina, eco simpla tot ok.
La controlul intern cica deja esti dilatata 3 si dupa "manevra" prostit vei fi cel putin 4. Imi pune gel, dar putin.
Zice: mergi acasa, faci un dus, o plimbarica si de se intetesc contractiile bagajul si la spital. La care ii zic: daca nu ma doare nimic ne vedem maine scot limba ca urma sa fie de garda. Ma gandeam ca de am ajuns la dilataie 4 fara dureri clar va dura.
Ajung acasa, ma apuc de aranjat una-alta- ca de! cum sa am stare foarte fericit
In jur de 11 ii zic lui Lawrence cred ca ar fi bine sa mergem pana la spital ca simt contractiile cam tot la 10 min- dar durerea era ca si cea de la menstruatie, putin ma fulgera prin spate.
Il lasam pe K la cumnata si ajungem la spital in jur de 11:30.
Ii dau fisa moasei si imi zice: pai nu azi trebuia sa vii ci abia pe 11 august socat
Intr-adevar pe fisa mea asta era ultimul rand scris: in cazul in care nu apar contractii regulate sa ma prezint pe 11 la spital sa-mi declanseze nasterea.
Zic da, dar eu am contractii.
Cat de dese?
La 10 min.
Cum e durerea?
Suportabila.
Se uita cam nedumerita moasa la mine, dar zice hai totusi sa facem fisa si o monitorizare.
Apoi ne conduce in sala- nu este salon de travaliu, de la internare primesti camera unde vei naste, singura in camera, Tv, AC, baie si toata aparatura pt mama si bb inclusiv incubator.
Zice schimba-te si facem prima data un control intern.
O intreb de epidurala, zice sigur, facem controlul si vedem de e cazul sa chem anestezistul sau mai asteptam.
Dupa control, incepe sa zambeasca.
Pai nu mai e timp de epidurala ca dilatatia e deja 8 surprins
Ma intreaba iar de dureri, ii spun ca sunt suportabile si zice ar fi bine sa rupem mambranele.
Intre timp vine si ginecoloaga de garda si vazand intensitatea contractiilor inregistrata pe monitor ma intreaba si ea de vreau ceva pt durere. Ii spun ca deocamdata nu simt nevoia.
Si uite asa se face ora 13.
Vine o tipa rusoaica studenta la medicina ce era la un schimb de experinta si ma intreaba de poate sa asiste, ii zic ca da, mi-am amintit de frumoasa perioada in care faceam si eu practica- ce vremuri.
Mai vb cu ea de cum a decurs sarcina, mai cu Law o gluma si trece.
Moasa tot vine si ma intreaba de dureri.
Pe la 13:30 simt ca apare si durere la contractii, la 13:45 verifica moasa si dulatatia era 10. Imi zice de acum daca simt ca imi vine sa imping sa ii spun si ne apucam de treaba.
Ma gandesc: deja????
La 13:50 prima impinsatura o ratez jenat , uitasem de cand l-am nascut pe K.
La 14:00 inca una mai buna de data asta.
Si la 14:10 dupa o impinsatura buna si lunga se naste bubulina.
Doamne! era atat de calda! si guraliva! a avut simpla circulara de cordon dar din fericire lejera si nu a afectat-o. Cand mi-au pus-o pe piept am inceput sa plangem amandoi! nu imi venea sa cred ca deja o tin in brate, totul se petrecuse atat de repede.
Asistenta o ia sa o curete si apoi pleca cu Lawrence sa o masoare.
Zic catre moasa: e nevoie de fire? ma dandesc la cat fu de rapida bubulina si nu mi-a facut epiziotomie sigur sunt franjuri jenat
Ma ia moasa la bibilit si zice: e doar o mica ruptura externa care nu necesita sutura. sarut
Nu-mi venea sa cred ca am nascut, adica se poate naste si asa? fara ore epuizante de travaliu? fara taiaturi si suturi? Ei bine se pare ca da!
Ii zic lui Lawrence: asa as tot naste! rad rad rad si-mi zice: adica deja ma pot gandi la bb3? rad Nici chiar asa! scot limba
Bubulina a avut la nastere 3610gr. era asa bucalata mica si rozalie si a mea! sarut
Am facut un dus, am alaptat-o si apoi m-au dus in salon.
Ksenia au lua-o pt teste si vit K, apoi a fost langa mine tot timpul si lipite suntem si acum sarut

Am cam lungit-o jenat

sus

Denunta
nikodumi

Copii

14.08.2009 12:51     citat 

Ce frumos, Ice!!!! Chiar ca a fost o nastere pe care oricine si-ar dori-o! Ce norocoasa ai fost! Nu ma gandeam ca se poate si asa, fara mari dureri si fara taiatura....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: