· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Nesquik
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Nesquik     
ynca13

Copii
ILINCA-MARIA: 13 ani, 3 luni

12.08.2009 1:00   Nesquik  citat 

As vrea sa stiu daca pot sa ii adaug fetitei in canita de 200ml de lapte o lingurita rasa de nesquik. A baut la cineva si de atunci tot ma roaga sa ii cumpar si ei "cafea pt copii" . Eu nu i-am dat pana acum. o data pe zi sau la 2 zile i-as putea da? ce ma puteti sfatui?

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 7 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 9 luni

12.08.2009 1:24     citat 

Eu ai dau dimineata de pe la 3 ani...ne bem cafeaua impreuna foarte fericit

sus

Denunta
ynca13

Copii

12.08.2009 1:29     citat 

Sper sa fie ok. Astept pareri pro si contra...motivate. foarte fericit Ca sa ma decid...o sa intreb si pediatra.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 14 ani, 11 luni
Teodora Maria: 12 ani, 11 luni

12.08.2009 1:44     citat 

Cacao stiu ca e buna. In combinatie cu laptele stiu ca-si pierde o parte din antioxidanti, dar hai ca merge.

Ce vad problematic e zaharul foarte mult, respectiv emulgatorii (nu stiu exact ce contine, dar parca sunt ceva agenti de ingrosare, de fac laptele "cremos" ). Si unele variante au conservanti.

Sincer as prefera sfanta cacao, cu zahar dupa gust (mai putin decat la nesquick), preferabil de fapt miere si fara alte adaugiri.

Din punct de vedere a culorii iese la fel, insa efortul mamei e putin mai mare, ca trebuie sa fie atenta la cocoloase... trag cu ochiul

Si sa se dea dimineata, nu inainte de somn, ca le creste energia.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 3 luni
Maria: 10 ani, 10 luni

12.08.2009 1:45     citat 

Eu sunt pro.Mai bine zis, nu militez pentru asta,insa de la trei ani nu vad ce efect negativ ar avea.Tudor bea dupa preferinta,uneori lapte"simplu",alteori cu Brumi(tot un fel de Nesquik).Atita vreme cit nu il bea seara, sa existe posibilitatea de a-i deranja somnul,nu vad de ce ar fi o problema cite o cana cu lapte "colorat".Si T tot de pe la 3 ani a inceput sa bea laptele si cu cacao.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 3 luni
Maria: 10 ani, 10 luni

12.08.2009 1:47     citat 

Bun asa foarte fericit merci,Adelia,ca mi-ai confirmat ce gindeam deja zambet

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 14 ani
Teodora Stefania: 10 ani, 9 luni

12.08.2009 3:08     citat 

Si Claudia mea bea "cafea pt copii" si-i place ff mult......nu bea in fiecare dimineata, doar cand ii vine ei cate o pofta de "cafea" (cam cand ma vede pe mine) prostit

sus

Denunta
Kara

Copii
Gabriela: 14 ani, 4 luni
Lucian: 8 ani, 10 luni

12.08.2009 5:10     citat 

GG bea dimineata si seara cate o cana mare de lapte cu doua lingurite mici zambet de Brumi sau Nesquik. La trei ani ii faceam mai degraba lapte cu cacao si miere de albine in incercarea de a elimina, pe cat posibil, conservantii.

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 7 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 9 luni

12.08.2009 5:21     citat 

Eu ai pun o linguritza la 200 ml de lapte, ochiometric vb...cu mai mult nici nu-i place...nu cred ca e atat de mult zahar, plus ca nu bea in fiecare dimineata...
Cred ca mai mult zahar isi ia din dulciuri, care orice copil le mananca, ca papa un kinder, ca papa un corn cu cioco sau vanilie, sau o ciocolata...nu cred ca poti tine un copil chiar fara nimik dulce...

sus

Denunta
gaguta

Copii
ema maria: 13 ani
stefania elisabeta: 11 ani, 10 luni
Sofia Elena: 3 ani, 10 luni

13.08.2009 3:56     citat 

eu am dat si seara si nu a avut nimik..chiar doarme toata noaptea trag cu ochiul ..in schimb mi se pare enorm de dulce..pun 2 masuri foarte fericit

sus

Denunta
ynca13

Copii

14.08.2009 2:39     citat 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Pe mine m-a incantat faptul ca acest nesquik are un adaos de vitamine. Si ii pun foarte putin. Dintr-un pliculet i-am facut de 3 ori. Mai facem si cu cacao simplu dar va spun ca m-au atras vitaminele pe care le mai contine acel preparat. Dar pan la urma si pe margarina scrie ca are vitamine de tot felul si stim cu totii ce produs e margarina..... De aceea mai voiam si alte pareri pentru care va multumesc!

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 12 ani, 1 luna
Ilinca Rebeca: 8 ani, 10 luni

16.10.2009 10:13     citat 

am mai intrebat pe forum, dar cred ca aici e mai potrivita intrebarea:
Orzo(orz prajit si macinat) a-ti dat copiilor? de la ce varsta?
Orzo am vazut la magazinele naturiste, se adauga in lapte, ca si cacao. La ingridiente scrie doar orz. Orzo se mai foloseste si ca inlocuitor de nes, dar nu agita/energizeaza.

sus

Denunta
ynca13

Copii

17.10.2009 3:36     citat 

Eu nu stiu nimic despre orz...pare sa fie ceva sanatos daca e natural...astept si io raspuns la acest subiect...

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 13 ani, 8 luni
Mara Sofia: 10 ani

02.12.2009 12:52     citat 

uuuf, eu nesquick nu beau nici sa mi-l dai cadou. cautati Boicot Nestle pe google; nu am timp acum ca as scrie eu despre ce e vorba. Alta marca nu e?In Spania e Cola Cao... trebuie sa mai fie si alta marca in Ro, doar nu au acaarat ticalosii astia toata piata.

si Ceza bea Cola Cao... de pe l trei ani.

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 12 ani, 1 luna
Ilinca Rebeca: 8 ani, 10 luni

02.12.2009 6:32     citat 

am luat Orzo, are exact acelasi gust ca si cacao in lapte, ironia sortii e ca nu ia placut copilului foarte fericit , dar il pot bea eu ca e bun si ca inlocuitor de cafea
si e mai sanatos ca nesquik-ul exclamatie

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: