· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Dependenta de biberon si de lapte
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Dependenta de biberon si de lapte     
Etienne

23.06.2008 2:05   Dependenta de biberon si de lapte  citat 

Puiul meu are 3 ani si 3 luni si inca nu am renuntat la biberonul cu lapte de dimineata si de seara.

Am incercat pe nepusa masa, ce-i drept, sa ii dau cereale cu musli seara, in loc de bibe cu lapte si cereale de bebelusi. A mancat tot si dupa aia a inceput sa planga dupa...laptic.Nu dupa biberon, ci dupa laptic. Acum, nimic rau in asta, doar ca seara bea 240 ml de lapte Nestle Junior (lapte de bebelusi) si cereale tot de bebelusi si ma gandesc ca ar trebui sa renuntam la produsele de bebei.

Cum renuntam la laptele de seara? Ce trucuri ar trebui sa folosesc pt ca renuntarea la lapte in favoarea iaurtului sau a unei mese semisolide de seara sa fie facuta de "placere"?

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 7 luni

23.06.2008 2:11     citat 

si de ce ar trebui sa renunte la lapte, atita vreme si mai cu seama daca ii place? (sa renunte la biberon inteleg, dar la lapte....)

sus

Denunta
ddadriana

23.06.2008 2:24     citat 

Etienne, ti-am scris un mesaj privat, intri te rog!!

sus

Denunta
Etienne

23.06.2008 2:40     citat 

----------
ddadriana a scris:
Etienne, ti-am scris un mesaj privat, intri te rog!!
----------

Citit, raspuns sarut !

Multumesc din suflet jenat !

sus

Denunta
Etienne

23.06.2008 2:44     citat 

----------
Teodora29 a scris:
si de ce ar trebui sa renunte la lapte, atita vreme si mai cu seama daca ii place? (sa renunte la biberon inteleg, dar la lapte....)
----------

E o teorie mai lungaaa...legata de consumul de lapte seara si scutecul cu pipi noaptea, de teoria conform careia ar fi mai bine sa nu trezesti copilul noaptea din somn, si alta cum ca laptele (de orice fel) nu ar mai trebui consumat dupa ce copilul este intarcat ...

Deocamdata eu ma cramponez numai de consumul de lapte seara in ideea ca nu vreau sa il trezesc noaptea la olita si el are in timpul noptii 2 pipi.Uneori kiar unul spre dimineata. Si nu pot influenta cantitatea de pipi eliminata decat modificand masa de seara, ultima de altfel, pe care el o are la 21.30.

Biberonul in sne nu ma deranjeaza. Are tetina gaurita complet, adica tot motzul taiat, il bea pe nerasuflate, are o dantura sanatoasa. Poate folosi biberonul pana la pensie daca vrea foarte fericit , dar pampersul e o problema de care trebuie sa scapam...si tare mi-e teama ca am dat-o in off-tpoic cu pipi si lapte surprins !

sus

Denunta
adriana_i_

Copii
Maya: 13 ani, 2 luni

23.06.2008 3:05     citat 

----------
Etienne a scris:
si alta cum ca laptele (de orice fel) nu ar mai trebui consumat dupa ce copilul este intarcat ...

----------

surprins surprins surprins

Poti sa detaliezi te rog? Cum adica sa nu mai bea lapte copilul dupa ce e intarcat???

Maya inca mai bea laptic din sticluta, la culcare (pranz si seara), dar si uneori peste zi. Asa ii place ei, desi poate cand are chef sa bea si din cana. Dar pt ea lapticul in biberon e si un mijloc de linistire. Si nici prin cap nu imi trece sa ii desfiintez acest biberon.

Avem niste prieteni care au facut-o si copilul a refuzat laptele din cana. Asa ca i-au dat inapoi biberonul. Si ei ca si mine au considerat ca e mai rau sa nu bea lapte decat riscul sa isi deformeze dintisorii.

Dar fiecare face cum crede ca e mai bine zambet

sus

Denunta
Etienne

23.06.2008 3:11     citat 

----------
adriana_i_ a scris:
----------
Etienne a scris:
si alta cum ca laptele (de orice fel) nu ar mai trebui consumat dupa ce copilul este intarcat ...

----------

surprins surprins surprins

Poti sa detaliezi te rog? Cum adica sa nu mai bea lapte copilul dupa ce e intarcat???

----------

Petre Anca, discipolul lui Popa Valeriu si continuatorul acestuia din urma vorbea in cartea despre cancer, fara a avea o legatura cu cancerul in sine, de faptul ca nici un animal nu mananca laptele altei specii decat al celei din care face parte, in plus, dupa ce mama il intarca (pe animal), acesta nu mai bea lapte deloc (niciodata).

Si dr.Spock recomanda pe undeva asa, delicat, reducerea consumului de orice produse animaliere, inclusiv laptele, dupa varsta de 3 ani.Acum, nu imi amintesc daca Spock vorbeste de varsta de 3 ani sau Petre Anca, pt ca ambele carti le-am citit cu ceva vreme in urma.

Si...da...fiecare face cum crede ca-i mai bine! Asta a fost asa, ca o paranteaza mai mare.

sus

Denunta
dabelea

23.06.2008 3:24     citat 

Etienne,
Nu esti singura. Copilul meu are 3 ani si aproape 9 luni si tot mai bea laptele cu biberonul rad . Pe mine nu ma deranjeaza scot limba . Intr-o vreme imi faceam griji, la presiunea lui soacra-mea trist . Mi-a trecut. Degeaba am incercat sa-i cumpar diverse cani frumos colorate sau care au diverse forme. N-am avut nici un rezultat trist . Copilul prefera sa nu mai bea lapte trist . Cum nu mi-a convenit ideea ca nu mai bea lapte, am hotarat sa-i dau in continuare lapte cu biberonul zambet .
Bea 240-250 lapte dimineata, iar seara la fel.
Doar de la mine bea laptele cu biberonul trag cu ochiul . Nu tati, nu bunica, nu bunicul, nu mamaia, nu tataia.
Ii dau biberonul in mana si nu-l bea daca nu-l iau eu in brate (pe baietelul meu). Iti spun,cu mana pe inima, ca asa de mult imi place aceasta dorinta a puiului meu. Nu dureaza mult, doar 5 minute pana termina tot biberonul (sau poate mai putin sau mai mult, nu stiu nu m-am uitat la ceas).
Cred ca va renunta singur cu timpul, o sa-i fie rusine. Cred zambet .

sus

Denunta
dabelea

23.06.2008 3:32     citat 

Etienne a scris:
Deocamdata eu ma cramponez numai de consumul de lapte seara in ideea ca nu vreau sa il trezesc noaptea la olita si el are in timpul noptii 2 pipi.Uneori kiar unul spre dimineata. Si nu pot influenta cantitatea de pipi eliminata decat modificand masa de seara, ultima de altfel, pe care el o are la 21.30.
---------------------------------------------------------------------------

Nu cred ca doar laptele de seara influenteaza pipi facut de copil in pampers.
Nu vreau sa ma laud, dar puiul meu de la varsta de un an nu mai doarme cu pampers-ul noaptea, dar laptele de seara tot timpul la baut. Asa ca slaba este teoria ta jenat ...................si nu cred ca este cazul sa te cramponezi de acest lucru.
Daca e sa faca pipi noapte il face si sau fara laptele pe care i-l administrezi seara.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 7 luni

23.06.2008 3:52     citat 

cantitatea de lichide bauta seara sau/si peste noapte poate influenta, insa nu e un factor decisiv
deci in nici un caz nu cred ca suprimarea laptelui va aduce absenta scutecului peste noapte
pentru a ajunge la eliminarea scutecului peste noapte, sint alti factori mult mai importanti....cit de bine se controleaza copilul singur, daca este capabil sa se retina sau sa mearga la toaleta (chiar si singur), exact atunci cind are nevoie etc
cit despre
----------
citat:
laptele (de orice fel) nu ar mai trebui consumat dupa ce copilul este intarcat ...
----------
confuz confuz
dar tu ca adult nu mai consumi lapte? dar copiii care nu au avut niciodata sau foarte putin sin n-ar mai trebui sa bea lapte?

sus

Denunta
ANYA

Copii
Amalia Catalina: 13 ani, 10 luni
Andrei Alexandru: 7 ani, 9 luni

24.06.2008 7:07     citat 

Si dupa parerea mea laptele influneteaza intr-o mica masura capacitatea copilului de a se mentine curat peste noapte, Amalia de la 2 ani fix....a renuntat la scutec in favoarea chiloteilor, si in cateva sapatamani de atunci am renuntat sa-i mai pun si noaptea pt ca il luam uscat....si ea bea apa multa seara dupa cina si apoi o cantitate de lapte care variaza in functie de cat a mancat inainte dar de cele mai multe ori prefera biberonul plin (am incercat o cana cu pai si ii place si asa sa bea...dar biberonul o linisteste si o pregateste pentru nani...si am observat ca doarme mai repede si mai linistita astfel, dar daca nu are bibi al ei cand suntem plecati si nu l-am luat. (intentionat binenteles trag cu ochiul ) bea f bine si din cana cu pai ).
Asa ca mai degraba as astepta sa mai treaca timpul si sa se maturizeze copilul decat sa modific cantitatea de lapte din bibi...si inca ceva fiecare are proriul ritm in dezvoltare nu incerca sa-l grabesti doar pt ca altul la 2 ani dormea fara scutec....sau pt ca te preseaza mama sau soacra...

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 7:33     citat 

----------
Teodora29 a scris:
dar tu ca adult nu mai consumi lapte? dar copiii care nu au avut niciodata sau foarte putin sin n-ar mai trebui sa bea lapte?
----------

Am scris despre niste pure terorii ale altora. Restul, fiecare il particularizeaza dupa cum doreste. Si, ca sa raspund intrebarii tale totusi, eu, ca si adult, am multe obiceiuri alimentare sadite prost inca din copilarie.Incerc acum, la batranete, sa le remediez cat de cat, in fnctie de ce mi se pare mie santaos sau nu ca si informatie.

Dabelea, nu stiu ce sa zic...as fi incantata daca laptele de seara nu ar influenta cu nimic scutecul de noaptea. Al meu retine foarte bine urina pe parcursul zilei, in skimb in timpul somnului nu se trezeste decat dupa ce a facut (asta numai la somnul d ela amiaza pot spune, cand se mai intampla cate un accident, pt noaptea nu am incercat sa il culc fara scutec).

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 7:35     citat 

----------
ANYA a scris:
Asa ca mai degraba as astepta sa mai treaca timpul si sa se maturizeze copilul decat sa modific cantitatea de lapte din bibi...si inca ceva fiecare are proriul ritm in dezvoltare nu incerca sa-l grabesti doar pt ca altul la 2 ani dormea fara scutec....sau pt ca te preseaza mama sau soacra...
----------

Asta mi-am tot zis de la 2 ani incoace, ca inca nu e maturata suficient vezica bla-bla...dar avea 3 ani si 3 luni si tot mai avem in pampers 1 pipi.

Dr.Spock spune ca copilul e pregatit abia atunci cand, cum spui si tu, dimineata scutecul este uscat. Dar acum stau si ma intreb: pampersul asta nu puturoseste cumva copilul? Ma refer la pampersul de noapte. Pe tmpul zilei am renuntat la scutec de la 1 an si 10 luni definitiv.Insa noaptea inca mai este o necesitate pt.noi.

Mai sunt copilasi de peste 3 ani puturosei in privinta pipi-ului d epeste noapte?

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 14 ani, 2 luni
Carina-Patricia: 11 ani, 3 luni

24.06.2008 7:57     citat 

Apropo de pampersul de noapte... Noi am scapat de pampersul de noapte cu putin inainte de 3 ani. Uda scutecul chiar la trezire... noapte nu mai facea dar ii era frica sa se culce fara pampers. I-am cumparat niste chilotei si, foarte incantata de ei, a cerut sa se culce cu ei fara sa-i mai pun pampers. De atunci dormim fara pampersi, fara sa o trezesc noaptea ca sa o duc la toaleta. S-au produs 2-3 accidente dar asta e, va trece si asta...
In ce priveste laptele in biberon, si acum dimineata isi bea "cafeluta" din biberon. Seara nu mai bea lapte din biberon pentru ca ii dau laptele sub diverse forme, cu taitei, cu gris, cu orez, cu alte cereale, si in cantitati mai mici decat bea din biberon. Biberonul a ramas o placere a ei, mai ales acum cand o vede pe cea mica... Cu siguranta va renunta singura cand va considera ea ca e suficient de "mare" ca sa nu mai bea din biberon... foarte fericit

sus

Denunta
ddadriana

24.06.2008 9:48     citat 

Eu nu as reduce lichidele la copii ptr a-i tine uscati peste noapte. Lichide suficiente este o profilaxa inpotriva pneumoniei, virozelor, infectiilor urinare, mycozelor.
----------
citat:
Dar acum stau si ma intreb: pampersul asta nu puturoseste cumva copilul?
----------

Eu sint convinsa ca are o infruenta, este obijnuinta de-a da drumul in scutec. Procesul de-a urina este foarte complex, de aicea si necesitatea de cel putin doi ani ptr a se maturiza. Acesta are legaturi foarte strinse de sistemul nervos, totul se produce in creier. Creierul este alarmat de un nerv de e vezica plina, iar alt nerv tot in creier da ok ptr da da drumul la pipi. Eu sint convinsa ca copilul uscat peste zi ,simte ca da drumul la pipi chiar si noaptea, oe baza alarmelor care se produc in creier, dar nu se deranjeaza ca are scutecul.
Eu de la premiza asta am plecat si nu am mai pus scutec in momentul in care peste zi sa cerut singura la olita si a functionat. Mi-a facut o data in pat dar a avut o zi foarte stresata, cu multe activitati, cu multa lume, cu lupte cu alti copii, a vista urit si a udat patul. In momentul de se cerea la olita, pot sa spun ca putea mai mult timp sa tina decit mine, a mea nu i-mi amintesc sa se fi trezit noaptea, sau sa o trezesc eu, mergea inainte de culcare si la trezire umplea olita.
In legatura cu dependenta de lapte, parerea mea este ca daca copii sint mai mari de 2 ani, sa se treaca la lapte normal ca producatorii de lapte de bebe nu sint eu sigura de nu baga ceva de i face dependent de el. Eu sint sigura ca a mea era dependenta de gris(ptr bebesusi) cu lapte. Pe motivul ca dupa 1 an o refuzat categoric laptele, i dadeam lapte cu gris, asta pina la 4 ani. Ori ce efort de-a nu-i da grisul cu lapte, a esuat, se lasa cu crize de nervi, vazindu-ma obligata sa-i dau. Am intrebat medici, de cred ei ca ar putea fi ceva in gris de o face dependenta de el, toti au ris si au zis ca nu cred asta. In momentul in care i-am facut lapte cu gris normal pe care i-l folosesc la gatit, dintr-o data grisul nu a mai fost o necesitate ptr ea. Deci ptr mine mai mult ca sigur ca grisul de bebe a avut o substanta in ea, de a facut-o dependenta de el. De aicea cred eu ca ori ce hrana de bebe, ca e lapte, ca e gris, sau mai stiu eu ce alta mincare de bebe, ca am mai auzit si de borcane ca nu le mai poate scoate din meniul copilului, sa se inlocuiasca cu mincare normala de vreti sa scapati de el. As fi curioasa cum se comporta ai vostri copii la aceasta schimbare, de scapa de dependenta, in momntul in care i scoateti laptele praf.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: