· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(109)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(109)     
ralus

Copii
anna: 13 ani, 4 luni
mara: 10 ani, 6 luni

21.08.2009 12:55     citat 

rome, bepanthen, daca e doar iritatie!

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 5 luni

21.08.2009 1:03     citat 

Multumesc de raspunsuri fetele.
Am incercat cu bpanthen Ralus si tot asa sunt trist

Mi-e frica cu sanii ca se inpietresc si prin unele locuri parca sunt si noduli, l-am pus pe sot sa ma mulga am zis ca innebunesc, acu l-am trimis dupa pompa sper sa fie de folos.
AM una de le primii pasi si nu ma pot face cu ea, am inteles ca cea de la avent e mai usoara si stimuleaza mai bine

Ralus cred ca e mai buna cea elecgtrica dar de la avent e 5 mil, asta manuala e 2 prostit sper sa fie buna ca de nu ma dau cu ea de cap

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 13 ani, 4 luni
mara: 10 ani, 6 luni

21.08.2009 2:03     citat 

a mea a fost vreo 20 de lei confuz sa incerci sa centrezi sfarcul, unge cu putin lapte, incearca sa fii relaxata si un masaj cu sapun si apa calda inainte, nu strica. si foi de varza in sutien. si zii ca trebuie sa reusesti, desi doare ca nervos

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 6 luni

21.08.2009 2:03     citat 

Bubu ce frumusica ai tu acolo! sarut

Rome, sa nu stai asa. Mulge-te cu ce poti. asa am patit si eu din cauza ca bebe nu sugea cat aveam eu si se imjpietresc si te dor. M-am descurcat bine cu pompa de la primii pasi. Incearca sa te mulgi dupa ce te-a supt un pic el ca se mai inmoaie . Dupa ce ai scos tot pune o batista uda pe sani sa te mai calmeze la dureri. Nu te speria daca te mulgi nu se intampla nimic si trece repede.
Cat despre iritatie chiar nu stiu.

Fetele cam cand ar treb sa aibe un program cat de cat bebei? Ca ieri nu prea a mancat nu prea a dormit azi e pe dos. Cum e treaba?

Ralus ce dragutza e Ana cum are ea gija! Cred ca si eu as fi geloasa. Eu sunt de acum cand o ia soacra in brate. Nu stiu de ce am sentimentul asta. Desi sunt momente in care mi-ar prinde bine sa o ami tina si alcineva sa o ami linisteasca parca nu-mi vine sa o dau v=cuiva, mai bine o pun in balansoar. Sunt rea nu?

Eu ii fac baie dupa 8 30 seara. Cam in jur de 9 30. Asta ca sa mai iesim seara si noi cu ea pe afara dar ce folos ca urla. Dar probabil ca la iarna o sa-i afcem mai devreme. In cartea Mama si copilul spune ca nu ebine prea tarziu ca si asa baitza ii agita(cel putin la mine asa e) si dureaza pana se linistete si uite asa se face noapte si ea tot cu agitatie. Si in ultima vreme am tot auzit ca dupa baie sunt agitati.

sus

Denunta
ionelak

Copii
Corina: 12 ani
Emma: 10 ani, 5 luni

21.08.2009 2:06     citat 

Buna mamici , viitoare mamici si puiuti mici. sarut
Ma mai tineti minte?...Am facut rost de un laptop..e cam rasnita antica dar na..Eu sunt consemnata la pat de vro 4 sapt.merg numai la toilet si la papa..am colul deschis 2 cm.Maine merg iar la control sa vedem cum mai stam.In rest...gafai si obosesc repede de atata nemiscare cand ma mai ridic cate putin din pat..
Bineinteles ca ne-am mutat la ai mei caci altfel nu ma descurcam si cu Corinuta .Noroc cu ei ca stau la casa in Sacele si are pe unde sa mai iasa la joaca cu maie si taie..(mamaia si tataia)
Bineinteles ca i-au crescut putin cornitele ca daca mami nu mai poate sa-i mai dea cate una la popou sa peste manuta cand face prostioare...si maie bineinteles ca ii face toate poftele...
Am citit putin din urma...imi pare rau ca aveti greutati cu bebeii dar din proprie experienta o sa-si faca ei un program si se vor mai calma.
Iar colicii noi i-am calmat cu sabsimplex,debridat,ceai de fincen, masaj la burtica,bicicleta din piciorusele si cand nu mergea nimc o culcam pe burtica mea sau pe a lui tati si imediat treceau..
Eu ii faceam baita in fiecare zi..noaptea pe la 9..urma masajul cu ulei si apoi papa...masajul o obosea..papa totusi bine ca avea o foame de numa numa si apoi nani 3-4 ore..o alaptam ziua cam la 3 ore..cerea ea..si noaptea la inceput o trezeam eu ca imi plezneau sanii si udam tot patul..dar dupa aceea o lasam pe ea sa se trezeaca...cand era ora de papa instantaneu imi tasnea laptic din sani..parca era fantana arteziana...
Am alaptat exclusiv pana 6-7 luni..apoi diversif+titi pana la 11 luni cand sa decis ca nu mai vrea..sa intarcat singurica.
Acum vom vedea daca si surioara va fi la fel.. scot limba
Mai jos sunt cateva pozici din prima lunita din viata lui Corinuta.
Mamici care ati nascut de curand..cat ati dat la dr.ginecolog.?..la pliculet ma refer trag cu ochiul ..

http://s301.photobucket.com/albums/nn54...b02b78.pbr

Ultima modificare efectuata de catre ionelak la 21.08.2009 2:17, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
bubu_stefi

Copii
nico
elena-teodora

21.08.2009 2:16     citat 

Multumesc urschu sarut
Eu o spal pe Teo cam pe la 8,30-9.00 depinde de cum se trezeste .Dupa baita papa si seculca atunci doarme 6 ore deci pe la 2,jumate 3 se trezeste sa pape sarut
Eu am o rana la sanul stang trist mi-am luat azi garmastan sper sa fie mai bun decat bepantenul.Of cand pune gurita imi vine sa ma urc pe pereti trist

sus

Denunta
ankkka

Copii
Antonia Maria : 10 ani, 6 luni

21.08.2009 2:25     citat 

Sinoi facem baita tot pe la 9 -9.30 ,dupa baita noi nu dormim ,probabil ca se agita pt ca sta tare incordata la baita ,cred ca ii este frica prostit
Eu ma dusei la dr .cu fata sa vad ce are de vomita ,si e din cauza la kk ,face prea putin si e balonata ,ma dispera ,nici supozitorul nu mai e bun !! Acum i-am mai dat debridat si sa potolit ,sper sa doarma mai mult !
Daca mai ii dateam san ,dr sigur zicea ca cine stie ce am mancat eu ,dar asa ,ce sa mai zica !!A urlat in cabinet la dr ,de foame jenat ,incat am uitat sa ii dau si bani dr. nervos ce o fi zis femeia ,ca am venit gratis , mi-am dat seama acasa ,data viitoare acum ochi peste cap

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

21.08.2009 2:58     citat 

Rome, ca sa-ti fie mai usor sa te mulgi intra si stai sub dusi cu apapa calda si maseaza sanii circular in timpul asta in special pe partea cu nodulii. Apoi incepe asa sub dus calc cald sa te mulgi cat poti de mult sau macar un pic pana se mai detensioneaza un pic si apoi foloseste pompa. Eu nu am avut pompa si am avut la fel ca tine si doar sub dus cu apa aproape fierbinte, dupa ce ma masam bine puteam sa ma mulg si ma mulgeam si ma mulgea...parca nu se mai termina! In cateva zile mi-am revenit dar doar asa.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

21.08.2009 2:59     citat 

Aaaa... si am uitat sa stii ca sub apa calda cu masaj inainte nu e dureros sa te mulgi.

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 6 luni

21.08.2009 3:02     citat 

ne mutam aici

http://www.parinti.com/modules.php?name...809#959809

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: