· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > suzeta periculoasa?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor suzeta periculoasa?     
cami_alex

Copii
Alexander: 18 ani, 7 luni
Verena: 16 ani, 5 luni
Daniela: 12 ani, 10 luni

13.07.2004 9:07   suzeta periculoasa?  citat 

Fetelor,
ieri am tras o sperietura cu Alex.
si-a la suzeta in gura in pozitie verticala si i s-a am fugit repede la el la patut.
M-am speriat si eu si l-am tras cu greu afara.Cred ca l-am ranit putin in gurita cand l-am scos findca a mult dupa.
Nu am vrut sa-i mai dau suzeta dar findca era foarte agitat i-am dat-o dupa cateva ore iar.Eu stateam langa el.
In fata mea, din 3 miscari a-a a repede suzeta incat nu am apucat sa-mi dau seama ce face.
Aseara inainte de culcare iar i-am dat-o dar am stat langa el pana a am luat-o pe urma.
de dimineata iar am fost nevoita sa i-o dau findca a gand sa incerc sa-l dezvat de ea dar usor se pare ca nu e.

Ati patit si voi asa ceva cu copiii vostri?

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 24 ani, 3 luni
Teodora Ioana: 21 ani, 5 luni

13.07.2004 9:17     citat 

N-am patit, dar e cam nasol, din cate spui. Incearca sa-l dezveti de suzeta, ca sa nu se raneasca.
Teo n-a greu s-o dezvat, pe la 1 an si jumatate.

sus

Denunta
ttcrissy

13.07.2004 9:25     citat 

eu iti sugerez sa schimbi suzeta, eventual cu un maner mai mare. Bafta la dezvatat...ca intr-adevar, usor nu e.

sus

Denunta
gheghe

Copii
Maria Sofia: 20 ani, 7 luni
Daria Alexandra: 20 ani, 7 luni

13.07.2004 9:33     citat 

Asa cum ti-am mai spus cu cat amani cu atat va fi mai greu.
Eu te as sfatui sa tai putin cate putin suzeta pana cand nu mai e. Asa trecerea nu va fi brusca si se va obisnui cu ideea. Pe mine asa m-a pana acum doua luni ne-am chinuit cu suzetele. Plus ca de acum fiind mari si umbland de colo colo nu este igienic, le mai scapa pe jos.....
Trebuie sa te chinui putin dar asta este.

sus

Denunta
lumy24

13.07.2004 11:47     citat 

Cami - am vazut suzete p-aici - cred ca tot de la Nuk sunt - in loc de maner, au un bumbisor. ma gandesc ca bumbisorul nu are cum sa se blocheze in gurita. Chiar m-ai speriat sa stii! Voi fi atenta la David.
Problema la suzetele cu bumb ca nu stiu cum le poti atasa de cordonul acela de plastic - stii ca sa nu cada pe jos..poti cumpara cred un cordon mai special, care prinde bumbisorul..si il folosesti cnd iesi cu el pe strada.

sarut la amandoi,
Lumy

sus

Denunta
cami_alex

Copii
Alexander: 18 ani, 7 luni
Verena: 16 ani, 5 luni
Daniela: 12 ani, 10 luni

13.07.2004 11:52     citat 

mi-am amintit ca am vazut si eu suzeta fara maner.O sa cumpar si o sa urmaresc cum se poarta cu ea.

Acum doarme cu suzeta in gura (altfel nu s-a sunt facute dintr-o singura bucata, neexistand pericolul sa se innece cu vreo particica din ea. Acum numai sa vrea sa traga din asa ceva-forma tetinei e foarte destept facuta - e plata, dar mandra mea nu a suzetele astea:

/nuk2003/html/main.php?target=root&path=%2Fdownload&lang=fr" target="_blank">http://www.nuk.de/nuk2003/html/main.php...ad&lang=fr

sus

Denunta
lumy24

13.07.2004 1:24     citat 

of - vad ca se duce pe pagina de inceput - nu am verificat..
deci - pe Produits Nuk (in dreapta sus a apoi se alege sucettes.. - snt niste suzete roz si bleu cu bumb.

sarut

sus

Denunta
amer

13.07.2004 2:49     citat 

/produkte/schnuller/schnuller_1636.php" target="_blank">http://www.mam-scheessel.de/produkte/sc...r_1636.php

asta pt suzeta

/produkte/schnuller/schnullerband.php" target="_blank">http://www.mam-scheessel.de/produkte/sc...erband.php

asta e snurul pentru suzeta
de la firma "mam"
nu stiu daca se gasesc in Romania dar merita sa incerci.

daca nu incerc sa-ti trimit eu

sus

Denunta
Toronto_gal

13.07.2004 2:55     citat 

Cami,

Fii foarte atenta, aici este absolut interzis sa lasi copii sa doarma cu suzeta, din cauza posibilelor accidente, mi-a nu stiu cate ori acest lucru, ba chiar mi-a eu si dupa 2 luni cea mica nu a nu o ia. Intreaba medicul tau pediatru ce solutie iti propune el.

Mult succes si pupici

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 8 luni
Marcus: 15 ani
Milo: 11 ani, 5 luni

13.07.2004 8:02     citat 

Daca aveti asemenea probleme, eu as sugera sa renunti de tot la suzeta. Din experienta mea, cu cat i-o lasi mai mult, cu atat e mai greu sa il dezveti pe urma. Cat despre cum va reactiona, eu cred ca totul este in mintea noastra. Eu i-am dat suzeta lui David pana la un an, mi-a perioada in care am renuntat la ea, si iti pot spune ca a, nu i-am pus nimic pe ea, pur si simplu nu i-am mai dat-o. Nu ii faci nici un bine puiutului dandu-i suzeta, este vorba aici de comoditatea noastra, a elibereze si ei frustrarile pe care le au, iar atunci cand o fac, se pot folosi alte metode de calmare. Uite aici un link, subiectul s-a mai multe subiecte.

http://www.parinti.com/modules.php?name...ght=suzeta

sus

Denunta
madi23

Copii
Antonia Nicole: 21 ani, 5 luni
Lukas Eduard: 18 ani, 8 luni
am nascut deja!

14.07.2004 12:23     citat 

Amandoi copiii au folosit suzete. Lukas si acum, si in general la somn.
Folosesc suzete MAM si e tare incantat baiatul.....
Ce se poate intampla in somn Toronto_gal?
Hai ca m-ai speriat rau prostit

Va pupic,
Mada

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

14.07.2004 5:22     citat 

Pupici Mada.....ma bucur ca ai mai aparut p'aici. Ce fac piticii?
Cat despre suzeta......al meu a san cat erea ziua de lunga. Dar a.....nu a, o mushca, o intindea .....dar atata.

Daca m-ash fi lovit de problema ta ash fi incetat sa-i mai dau suzeta aia care intra in guritza....ashi fi cumparat alta cu garda mai mare.......

sus

Denunta
ramonelu

Copii
patricia andreea constantin: 20 ani, 7 luni

14.07.2004 11:38   suzeta periculoasa  citat 

si patricia a un an ,a.
nu stiu mie personal ,bine asta e parerea mea refeitor la snurulet ,eu n-as folosi asa ceva ,e destul de periculos mai bine schimba-i suzeta si gata decat sa-ti mai faci alte ganduri dupa aceea
trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: