· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de iarna-primavara 2009 (22)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de iarna-primavara 2009 (22)     
mitaloli

Copii
Alexia Maria: 11 ani, 7 luni
am nascut deja!

05.09.2009 8:49     citat 

'neata!
la multe lunite Diana-Maria! sa cresti mare si sanatoasa!
fetelor, am si eu o intrebare si-i fara ironie: cum recunoasteti voi fructele si legumele romanesti????????? confuz ca daca la legume mai poti crede ca ar fi ceva-ceva si de la noi, spuneti-mi si mie de exemplu cum stiti voi care sunt piersicile romanesti?
eu am un stomac extrem de sensibil de vreo 2 ani. si-l cam folosesc pe post de "radar", in sensul ca simte imediat tot ce-i "injectat". motiv pentru care de 2 ani nu mai mananc nectarine, pentru ca e o poveste fara sfarsit..., iar anul asta creed ca am mancat piersici autohtone doar de vreo 2 ori. ca desi pe etichete prin piata scria mare Constanta iar precupetii erau in stare sa jure pe tot ce aveau mai sfant ca-s de la noi, eu pot garanta ca nu e asa. plus ca o tanti care vinde fructe de ani de zile, i-a spus mamei ca cea mai mare cantitate de piersici care se vinde in romania vine din grecia..
asa ca....eu nu am incredere. dar le prefer asa decat sa recurg la acele borcanase. sper de la anul sa reusesc sa pun legume si grau pe care sa le crestem bio.
week-end placut!

sus

Denunta
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 11 ani, 5 luni

05.09.2009 9:38     citat 

buna dimineata!
ceva sa va descreteasca putin fruntile foarte fericit
parerile copiilor despre... mame

Raspunsuri date de copii din clasa a doua la urmatoarele intrebari:

De ce a facut Dumnezeu mame?
1). Ea e singura care stie unde e banda de lipit.
2). Mai mult ca sa curete casa.
3). Sa ne ajute pe noi cind ne nastem.
Cum le-a facut Dumnezeu pe mame?
1). El a folosit pamant, cum ne-a facut si pe noi.
2). Magie, plus putere suprema, si a amestecat mult.
3). Dumnezeu a facut mame la fel ca mine si tine ... Numai ca el a folosit piese mai mari...
Din ce ingrediente au fost facute mamele?
1). Dumnezeu a facut mame din nori si par de inger si cele mai frumoase lucruri din lume si o masura de severitate.
2). Ele trebuie sa aiba startul din oase de om. Dupa aia s-a folosit foarte multa ata, ma gandesc.
De ce Dumnezeu te-a dat pe tine mamei tale si nu la altei mame?
1). Pentru ca noi sintem neamuri..
2). Dumnezeu a stiut ca ea ma iubeste mai mult decat mamele altor oameni.
Ce fel de fetita a fost mama ta?
1). Mama mea a fost totdeauna mama mea si nimic altceva.
2). Nu stiu, ca nu am fost pe vremea aia, dar cred ca a fost mare sefa.
3). Altii imi spun ca ea era buna candva.
Ce a trebuit sa stie mama ta despre tatal tau inainte ca ea sa se casatoreasca cu el?
1). Numele lui de familie.
2). Ea a trebuit sa stie trecutul lui. Daca a fost un escroc? Daca se imbata cu bere?
3). Daca face cel putin $800 pe an, daca el a spus ’nu’ la droguri si ’da’ la treburile casei?
De ce mama ta s-a casatorit cu tatal tau?
1). Tatal meu face cele mai bune macaroane din lume. Si mama mea mananca mult.
2). Ea a devenit foarte batrana si nu mai putea sa faca nimic fara el.
3). Bunica mea mi-a spus ca mama mea nu a avut sapca gindirii pe cap cand s-a maritat cu tata.
Cine-i boss la voi in casa?
1). Mama mea nu vrea sa fie boasa, dar ea trebuie sa fie pentru ca tatal meu e pampalau.
2). Mama e. Poti sa-ti dai seama dupa cum face inspectia camerei mele. Ea vede orice sub pat.
3). Eu cred ca mama e, numai pentru ca ea are mai multe de facut decat tatal meu.
Care-i diferenta dintre mama si tata?
1).. Mama lucreaza la lucru si lucreaza acasa, iar tata lucreaza numai la lucru.
2). Mama stie cum sa vorbeasca cu profesorii fara ca sa-i sperie.
3). Tatii sint inalti si puternici, dar mama are puterea reala, pentru ca ea este cea pe care o intrebi cind vrei sa perteci o noapte acasa la prieteni...
4). Mama are magie, ea te face sa te simti bine fara doctor.
Ce face mama ta in timpul liber?
1). Mamele nu au timp liber.
2). O auzi pe ea zicand ca plateste facturi toata ziua.
Ce ar trebui sa schimbe mama ta, ca sa fie perfecta?
1). In interior ea e déjà perfecta. Pe dinafara cred ca ar trebui o operatie de frumusete.
2). Dieta.
Daca ai putea sa schimbi ceva la mama ta, ce ar fi?
1). Ea ma obliga tot timpul sa imi tin camera curata. As sterge asta din ea.
2). As face-o mai desteapta. Atunci ea ar sti ca sora mea e cea care a facut prostii, si nu eu.
3). Eu as dori ca ea sa scape de ochii invizibili de la spatele capului.

si o cafeluta

sus

Denunta
mtl

05.09.2009 10:07     citat 

Buna dimineata!
Mitaloli, nu mi se pare deloc ironica intrebarea ta! De cand am inceput diversificarea, noi am incercat sa folosim fructe si legume din gradina bunicii mele. Nectarine nu i-am dat, pentru ca si eu am patit-o anul asta! Caisele si piersicile am considerat la momentul respectiv ca sunt autohtone (la cat de micute si aromate erau). Cu borcanasele nici eu nu fraternizez, de nici o culoare.
Dusena eu ii dau gluconat de calciu, cate 5 ml dimineata si 5 ml seara, cate 10 zile pe luna, timp de 3 luni (la 4, 5 si respectiv 6 luni).
Super bine arata cafeluta, cristianka. Multumim!
Revin, trebuie sa mancam legume bio din gradina stra-bunicii! scot limba

sus

Denunta
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 11 ani, 5 luni

05.09.2009 10:31     citat 

gluconat de calciu i-am dat si eu la 2 luni, 10 zile cate 5 ml pe zi, amestecati in laptele de mami, in biberon... de atunci nu mi-a mai luat biberonul prostit

sus

Denunta
mtl

05.09.2009 11:06     citat 

gluconatul de calciu i l-am dat si i-l dau cu lingurita, fara nici o alta combinatie. si il bea fara nici o problema. sincer, eu nu l-as bea.
si azi a reinceput sa manance si supica, iar legumele din supica, taiate bastonase, le-a mancat din manuta.

sus

Denunta
yazmine

Copii
Vlad - sufletul nostru
11 ani, 7 luni

05.09.2009 11:10     citat 

Eu ii dau in fiecare luna timp de 10 zile gluconat de Ca 5 ml el 5 ml ii beau eu...Tot in lapte muls ii dau cu bibe....
Mitaloli ce bine ar fi daca am putea depista intr-un fel fructele si legumele romanesti......Nu ne mai arati niste poze cu voi??? sarut sarut
Dakar e valabil si pt tine.... sarut sarut
noi am nceput cu suculet de morcov si merge cam greu....Dar nu-l fortez...incet incet...
Mtl apropos de congelator imi pare rau ca nu am mai cumparat unul ca cel de la frigider desi e destul de mare...nu-i suficient pt cate mi-ar trebui....acum e prea tarziu.... trist si nici bani nu sunt iar de una singura nu stiu daca as reusi sa fac mare lucru la cat de scancit e Vladutz!
sarut sarut sarut sarut pt toata lumea

sus

Denunta
mitaloli

Copii
am nascut deja!

05.09.2009 12:08     citat 

yupiiiiiiiiiiii pt Maia care a regasit pofta de mancare! sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut ferice de tine mtl ca exista gradina bio a strabunicii....la mine unii s-au dus...iar ceilalti...mai bine nu. parintii stau la bloc iar socrii sunt extrem de interesati de fata: au vazut-o pana acum de 5 ori, desi stau la 60 de km de noi. si stau la casa si au fructe si legume prostit prostit prostit
eu chiar ieri am patit ceva: luasem din piata morcovi pentru suc si tipa care mi i-a dat, desi ma cunoaste, mi-a zis ca-s tare buni. si ce dreptate a avut... nervos ca am dat pe razatoarea de sticla de am facut scurta la mana si suc tot n-a iesit. noroc ca mai aveam in frigider 2 morcovi rataciti si dintr-o jum atate am reusit sa-i asigur portia Mariei.
yazmine, din punctul asta de vedere la noi e bine. chiar daca ne murdarim mai peste tot, ne place. sa speram ca si la urmatoarele alimente vom avea acelasi succes! rabdare si putere mami! sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 5 luni
Maria: 12 ani

05.09.2009 12:12     citat 

Mitaloli,eu nu stiam ca morcovii sa dau prin razatoarea de sticla confuz de citeva ori i-am facut suc Mariei,si i-am dat prin razatoarea metalica mica,apoi am stors totul prin tifon...si s-a facut o cescuta intreaga de suc,era prea mult pt M si i-am dat si lui Tudor.

sus

Denunta
mtl

05.09.2009 12:16     citat 

La multe lunite Diana-Maria! sarut sarut sarut

sus

Denunta
mtl

05.09.2009 12:20     citat 

Yazmine nu-l forta pe Vladut, lasa-l in ritmul lui. sarut sarut sarut succes mami si multa rabdare!

Legumele si fructele se oxideaza mult mult mai repede folosind razatoarea metalica decat cea de sticla sau, eventual, plastic.

sus

Denunta
mitaloli

Copii
am nascut deja!

05.09.2009 12:22     citat 

mamistef eu stiu ca nu e recomandata razatoarea metalica, are legatura cu oxidarea legumelor sau a fructelor. asa ca merg pe cea de sticla, recomandata la copii. tara libera, pareri multe, optiunea fiecaruia...

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 5 luni
Maria: 12 ani

05.09.2009 12:27     citat 

Chiar nu am vrut sa va supar cu interventia mea trist Era doar o explicatie pentru faptul ca a curs putin suc.Imi pare rau ca ati interpretat ca si cum as vrea sa impun ceva cuiva.Scuze de deranj.

sus

Denunta
mitaloli

Copii
am nascut deja!

05.09.2009 12:30     citat 

nu m-am suparat.
ideea era ca morcovul era iasca. ca si jumatatea din care totusi am facut, a fost data tot pe razatoarea de sticla. si s-a facut imediat. jenat

sus

Denunta
elidia_st

Copii
ELISA: 11 ani, 8 luni

05.09.2009 12:49     citat 

Mamistef nu ne-ai deranjat, nici nu ne-ai suparat niciodata sarut sarut sarut te mai asteptam pe la noi!!!
eu le dau la razatoarea din plastic si apoi storc prin tifon, acum are si Mitaloli dreptate - mai sint morcovi care nu au cine stie ce suc. in legatura cu fructele si legumele romanesti, in supermarketuri deseori scrie pe linga pret si tara de unde provin. mami Mitaloli pune pozeeeee pls
Mtl mi-a fost dor de voi, chiar imi lipseau postarile tale. Maia e o papusa adevarata si ce frumos papa!!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
elidia_st

Copii
ELISA: 11 ani, 8 luni

05.09.2009 1:01     citat 

acum buna ziua si de la noi jenat
imi cer scuze si ma grabesc sa-i urez lui Lucas LA MULTE LUNITE!!! sa cresti mare mare!
la fel si pt Diana Maria care astazi face 4 lunite, te pup printesa mica!
Alinutza felicitari lui Edi pt dintuc!!!!!! e un dulce! sarut
pup mamicile si bebelusii bolnaviori, va doresc multa sanatate! sarut sarut sarut
Cristianka felicitari pt micul crestin, frumoase poze, iar voi sinteti o familie fericita, se vede trag cu ochiul sarut
Dusenca eu pina acum i-am dat calciu gluconic 5 ml pe zi, 10 zile pe luna, i le-am dat cu seringa, iar acum dr mi-a zis ca ii pot da calciu siropel de la Pharco.
Ambraa ce faceti? nu mai intri deloc?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: