· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > a
autor a o fata. Erau colegi de facultate; ea 20 ani si el 21. S-au cunoscut, s-au placut si s-au indragostit. Dupa 3 ani de iubire s-au gandit sa se casatoreasca insa nici parintii ei si nici ai lui nu au fost de acord. Ei si? nu-i nimic, pentru ca dragostea lor era mai presus de orice si oricine, atunci s-au casatorit fara voia parintilor si fara macar sa stie.
Au urmat 9 ani de dragoste cum numai o data in viata ai parte si apoi Dumnezeu le-a printesa lui mami si a nimic nu parea ca le va umbrii fericirea celor trei insa a "bomba atomica". El o anunta pe ea ca divorteaza.
Explicatii? o respecta insa nu o mai iubeste si a" in viata lui.
si acum din dragostea cea mare si unica ce a: cu sufletul pustiit si cu un pui de om nevinovat langa ea
El: liber si cu noua iubire- poate din nou "unica"
Am incalecat pe o sa si v-am spus povestea asa.
si ATAT

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani, 5 luni

09.06.2003 8:12     citat 

Roxule, considera-te un Razboinic al Luminii!

Dupa asta, voi reveni cu alte ganduri, despre cum stie un Razboinic al Luminii sa infrunte totul...

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 11 luni

09.06.2003 9:44     citat 

trist trist trist

Fii tare , ai o minune de fetita ... zambet
Nu am cuvinte ...sunt pustiita...
Poate am sa revin...

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 21 ani, 8 luni
Imara Romina Luona: 17 ani
Amylyn: 22 ani, 10 luni

09.06.2003 10:16     citat 

trist buna rox

in primul rind imi pare rau ca ti se intimpla asta dar as vrea cit de cit sa te incurajez.

viata nu se sfirseste aici nicidecum.........poti gindii si la acei ani frumosi la care teai bucurat de fericire si gindeste ca vor urma alti ani care poate iti va aduce si mai multa fericire in viata.............tot la fel ai un copil sanatos si sa fii mindra ca ai un suflet linga tine care te iubeste si ai pt. cine lupta .
ca lu cine o sa ii para rau pina la urma cind va ajunge la batrinete?cred ca fostului sot trag cu ochiul ..........si lasa draga rox ca atunci cind crezi ca nu ai cui ii spune ce ai pe suflet poti venii aici si poti vorbii cu cineva in care ai incredere(ce bine ca avem internetul asta)...................sint sigura ca dupa ceva timp te vei bucura in deplin dar deocamdata e insuportabil.

iti doresc multa tarie si multa fericire in viitor atit tie cit si copilului tau.

sper sa nu te fii suparat vorbele mele dar altfel nu stiu sa ma exprim si nu vreau nici sa te imping mai rau in durerea pe care o ai in suflet .........vreau insa sa iti spun ca viata e plina de surprize si ce ti sa intimplat tie e foarte greu de inteles pt. mine cea care nu sa intimpinat cu asa ceva ''inca''..........da nu se stie niciodata si nici nu imi doresc asa ceva si nici altuia.

multa tarie si sint sigura ca va venii si timpul cind vei privii in trecutul tau si vei zimbii ''poate'' si vei realiza ca toate aceste experiente te intareste si mai mult si in viitor vei fii tratata cu respect mai ales de copilul tau.

zambet sarut

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 9 luni
Maria Romana: 18 ani, 1 luna
Mircea Victor: 14 ani, 3 luni

09.06.2003 1:11     citat 

Roxi draga, e asa de trist dar trebuie sa incerci sa te distantezi de ce ti se intimpla, si cit mai repede, sa nu cazi in tristete si disperare.

Daca poti incearca sa mergi la counselling, e important caci o sa te ajute sa treci mai usor prin situatia de acum.

si cel mai important e sa gindesti pozitiv, sa fii fericita ca ai trait ani atit de frumosi, ca ai avut parte de o perioada frumoasa care ti-a echilibrul in viata, si sa crezi mereu ca ceva frumos, poate si mai frumos, ti se poate intimpla. Important e sa crezi si sa fii optimista, daca gindesti pozitiv vei atrage pozitivul in viata ta !

Iti urez sa ai parte de liniste si echilibru si sa fii cit mai fericita alaturi de fetita ta si , intr-un viitor apropiat, alaturi de altcineva care sa te aprecieze si sa te faca sa te simti din nou iubita.

sus

Denunta
bg

Copii
Bianca Andreea: 22 ani, 5 luni
Radu Tudor: 20 ani

09.06.2003 2:26     citat 

plang sau sunt foarte trist sunt foarte trista si incerc sa gasesc cuvintele potrivite.
Am simtit ca ma sufoc atunci cand ti-am citit povestea dar apoi m-am scuturat si mi-am zis: rox e puternica !
Puternica si trista.

Iti doresc putere sa treci peste ceea ce ti se intampla.

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 33 ani, 2 luni
Cristiana: 16 ani, 11 luni

09.06.2003 2:32     citat 

Sa fii isteata si sa nu faci pe victima sau sa declansezi un scandal. Daca vrei sa iti salvezi casnicia, trage usor de timp, si spune-i sa se mai gandeasca, lasa-l sa se mute daca vrea dar inca sa nu bage divort(cere-i putin timp timp sa iti revii, inventeaza ceva, apeleaza fin la sentimentele lui de tata). Incearca sa redevii cea de care s-a sa participe in fiecare zi la educatia micutei. Sa nu capitulezi daca inca il mai vrei, dar sa ai grija ce carti joci. Cel mai important este sa nu provoci un scandal sa fii o doamna pentru ca oricum nu ai ce pierde mai mult. Daca este o aventura, timpul o va rezolva, insa trebuie ajutat de tine. Mult noroc si inainte de toate gandeste-te bine daca il mai vrei sau nu!

sus

Denunta
Michandro

Copii
Mara Ruxandra: 17 ani, 8 luni

09.06.2003 3:19     citat 

Roxane, capul sus! Sa ai puterea sa treci peste aceste momente si sa te bucuri in continuare de minunea de langa tine! Nu am trecut prin asa ceva ca sa-ti spun din experienta, insa incercati sa nu transformati despartirea voastra intr-un circ! de dragul copilului. Amandoi sunteti parintii ei!

Multa, multa putere!

Mihaela

sus

Denunta
Cora

09.06.2003 5:41     citat 

Draga mea Roxane, cind am aflat de tarasenia asta acum ceva vreme, am sperat sa nu se termine asa cum a l-ai iertat. Dar vad ca nu a-mi vine sa pling de dragul fetitei tale, care am auzit ca sufera enorm dupa tati. Pacat ca se intimpla si astfel de lucruri, si mai ales dupa ce totul a dupa atitia ani de asteptare pt. un copil.

Sint alaturi de tine si fii puternica, nu te lasa doborita de aceasta incercare. Esti tinara, frumoasa, ai un copil minunat, bucura-te de viata in continuare, alaturi de el. Tine-te pe "pozitii" de dragul puiului tau, dar si pt. tine. sarut

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 19 ani, 3 luni
Maya: 13 ani, 3 luni

10.06.2003 1:44     citat 

sarut sarut sarut Roxane !!
Nu-mi vine sa cred ce ti se intampla, am citit mesajul tau de cateva ori si nu imi venea sa cred ca despre tine e vorba. Imi pare nespus de rau ca treci prin asa ceva....nu e normal si nu e drept. Sunt alaturi de tine si iti pun un umar la dispozitie daca simti ca ai nevoie.
Sa ai grija de fetita in primul rand, incearca sa o feresti cat mai mult de lucrurile urate care uneori se mai intampla intampla sa iasa la iveala in asemenea situatii. ma rog la Dumnezeu sa-ti dea rabdare, intelepciune si ganduri bune....

sus

Denunta
Roxane

Copii
Carla Alexandra: 24 ani, 4 luni

10.06.2003 9:47     citat 

Va multzumesc pentru gandurile bune si ca suntetzi alaturi de mine.
Cele care ma cunosc mai bine stiu ca nu asi fi in stare sa provoc scandal sau sa fac lucruri care mai tarziu cu sigurantza m-ar face sa-mi fie rusine. Hotararea lui este luata deja pentru ca pe 13.06 avem prima infatzisare pentru divortz si custodie. Nu am ce sa mai incerc, dragoste cu sila nu se face. Azi este deja o luna de cand a acasa si de cand nu si-a la teorie la practica este cale tare lunga. Inca nu stiu care-i drumul pe care sa-l urmez. Poate este prea curand sa ma gandesc la asta sau poate nu am sa-l gasec niciodata trist

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

10.06.2003 9:59     citat 

Doamne Rox, mi-au dat lacrimile cand am citit ce ai scris si inca nu ma dumiresc. Nu pot sa cred ce ti se intampla. Sincer, imi pare rau prin ce treci si daca as putea sa te ajut intr-un fel sau altul as face-o cu inima deschisa.
Ai grija de tine si de fetita ta, capul sus si mergi inainte. Sunt sigura ca vei gasi calea pe care trebuie sa o urmezi. Nici nu stii ce puternici devenim in asemenea momente.
Multi pupici si numai bine. sarut

sus

Denunta
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 22 ani, 9 luni
Thomas-Nikolas: 19 ani, 9 luni

10.06.2003 11:28     citat 

... odata o persoana pe care am iubit-o m-a nici busturi, nu li se canta laude, ci numai pe mormantul uitat picura din cand in cand o lacrima pioasa de la un tovaras de lupta si de suferinta, pe care nu l-a usor e sa spui : "fii tare, mergi inainte!"... Cand omul se lupta cu infernul din sufletul lui... cand toate altarele se prabusesc... E bine totusi sa stii ca exista oameni cu suflet care se gandesc la tine si te sprinjina si iti doresc binele...
Uf! Ce groaznic! Eu una nu cred ca as fi putut fi atat de puternica cum esti tu, Roxule!
si mie, odata, un om care insemna totul pentru mine, mi-a doare si ma uimeste la culme, este... cum a mult???? Ce vina are puiul acela de om si ce suflet poate avea el????

sus

Denunta
ttcrissy

10.06.2003 1:58     citat 

Roxi...trebuie sa fii tare si sa nu cedezi...atat in fata micutei tale, dar mai ales in fata ta. Incearca sa te gandesti la viitor si nu la trecut, incearca sa iei partea plina a cat de mica. Poate ca acum nu vezi nimic in fata ochilor...poate decat o maaaare tristete...dar gandeste-te ca pe tine te asteapta viitorul fetitei tale, te asteapta altcineva alaturi de care sa te bucuri de viata. Nu regreta nimic, mergi inainte si croieste-ti drum mai departe. Numai asa vei reusi sa fii puternica.
Asa am incurajat-o si pe o prietena buna dupa ce a un copil la mijloc.

Despre fetita...nu stiu cum ar trebui sa reactionezi ca sa o faci sa sufere mai putin. Din pacate nu poate nimeni sa sufere in locul ei...si e strigator la cer.
Fie ca Dumnezeu sa compenseze raul care s-a a