· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Ce produse/marci folositi zilnic pentru ingrijire / hranire?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Ce produse/marci folositi zilnic pentru ingrijire / hranire?     
mtl

11.09.2009 11:57     citat 

Anthu sarut sarut sarut frumoasa prezentare!

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 5 luni
Radu Stefan: 8 ani, 2 luni

13.09.2009 10:29     citat 

anthurium creme cu oxid de zinc:bebicina luata de la plafar ce crema este, ca am inteles ca ar fi buna atunci cand ii apar bubitele pe fata si gat ca le usuca si la farmacie mi-a spus ca nu au crema cu zinc decat pt adolescenti.
alexxya cu placere
Mie mi se facea apa tulbure atunci cand foloseam Zizin, dar pentru ca apa este bogata in calciu, de aceea apare asa. Acum la Biborteni nu am nici o problema.
Izvorul Minunilor stiam ca este bogata in sulfati ceea ce nu este foarte bine pentru bebe.

sus

Denunta
mtl

13.09.2009 11:53     citat 

nu ai incercat apa de izvor? mai ales ca sunteti in zona de munte, izvoare sunt! foarte fericit trag cu ochiul

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

13.09.2009 5:07     citat 

mtl nu am incerca, sincera sa fiui nici macar nu m-am gandit pana acum la asta. E o idee buna.

sus

Denunta
evenstar

14.09.2009 7:26     citat 

Eu folosesc scutece Huggies - de la pampers a facut bubite, gel de dus sampon si crema cu ceara de albine si galbenele (pentru fundulet) de la Mayam (organice), ulei nu folosesc si nici masaj nu-i fac pentru ca piciului meu nu-i place sa stea dezbracat si mai rau il chinui, se invineteste de plans pana il imbrac la loc... ce mai e? Pentru iritatii am Sudocrem si Cicalfate - nush care e mai buna au oxid de zinc amandoua.
De mancat mancam Nan1 (am papat Lactana dar nu ne-am impacat cu modul de preparare ca e fomist rau si nu avea rabdare asa ca am trecut pe Nan care e instant). Pentru colici ii dau alternativ Bonnisan si Espumisan - uneori au si efect foarte fericit
Nu stiu ce mai folosesc... Vigantol oil.
A si lapticul i-l fac in apa de fantana fiarta 5 minute - stam la curte si avem statie de tratare a apei...

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 11 ani, 3 luni

15.09.2009 10:41     citat 

Am luat si eu crema de galbenele de la dr Baciu si mi separe infinit mai buna decat Melkfett
Roxy chiar asa se cheama crema Bebicina. Am luat de la plafar.
Alexandra si Mtl sarut sarut

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

15.09.2009 3:34     citat 

[quote="anthurium"]Am luat si eu crema de galbenele de la dr Baciu si mi separe infinit mai buna decat Melkfett
Roxy chiar asa se cheama crema Bebicina. Am luat de la plafar.
/quote]

Tu i-ai dat cu ea pe corp sau doar la fundulet? Cand o folosesti?

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 11 ani, 3 luni

15.09.2009 10:21     citat 

Bebicina folosesc doar daca este necesar la fundulet. Crema de galbenele o folosesc la funduletz si pe corp acolo unde face pielea cute. Insa mi se pare infinit mai buna datorita faptului ca de cand o folosesc nu s-a mai iritat la funduleatza.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

16.09.2009 7:55     citat 

anthurium merci mult de info.

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 1 luna
mara: 11 ani, 4 luni

16.09.2009 8:27     citat 

noi asa:
lapte marca tzitzi ca avem vacuta buna trag cu ochiul
hainute si lucrusoare de bumbac,
scutece pampers no3, bepanthen si petrini cand se irita, servetele pamp, nivea, happy, cand nu putem spala! si un sapunel de bb nu stiu firma
romazulan/ceai de musetel la baita, apoi ulei de parafina
ser fiziologic si pompita de la Tigex, cu vf de silicon la nasuc, atunci cand e nevoie
am mai folosit baneocin pudra pe buricutz.
bepanthen la singura si mica rana de pe titi care a trecut de seata pana dimineata.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

16.09.2009 10:48     citat 

Fetele stie cineva care varianta de crema cu galbenele este mai buna: dr Baciu sau Maria Treben?

sus

Denunta
nico2sweety

Copii
jessica monica

16.09.2009 11:24     citat 

Buna tuturor!
Noi folosim:
-apa plata dorna
-lapte praf humana 2
-cereale milupa sau nestle
-ceiuturi hipp si milupa
-glicerina boraxata pt gurita
-vigantol cate 3 picaturi/zi(de la nastere pana la 2 ani)
-scutece happy nr 3(dar o sa trecem la nr 4)
-servetele happy sau nivea(cand plecam de acasa)
-crema de fundulet nivea(doar seara)
-crema galbenele (ocazional)
- sampon si lotiune baie johnson's,nivea sau penaten
-ulei penaten pt masaj
Va pupam si va dorim multa sanatate.

sus

Denunta
alexandraS

16.09.2009 3:57     citat 

roxy cea mai buna e aia care are cele mai putine ingrediente. dr Baciu are pe langa galbenele si ceara, lanolina, vaselina, lanolina, lavanda. la un mom dat nu avea Baciu si mi-a recomandat alta, care nu are decat galbenele si ceara de albine, atat. deci cauta unu cu minim de ingrediente, si cat mai naturale

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

16.09.2009 7:37     citat 

cea de la Maria contine vaselina, flori de galbenele, b-caroten, ulei de levantica, deci nu are lanolina. Merci de raspuns.

sus

Denunta
dianamitrut

Copii
Mihai Victor: 11 ani, 7 luni

17.09.2009 6:59   5 luni si jumatate  citat 

Lapte "marca Tzitzi" ca sa citeze un raspuns din paginile anterioare
Fructe date prin razatoarea de sticla care ne plac enorm (am luat-o mai devreme cu fructele din cauza problemelor de tranzit)

Scutece de la Pampers inca de la inceput. Servetelele sunt de la Huggies pentru ca sunt din bumbac si pentru ca funduletul lui bebe se usuca mai repde decat dupa alte marci. Plus ca noi nu folosim un servetel odata si pe acestea de la huggies le pot rupe...de..vreme de criza zambet

Pentru iritatiile de scutec sau eritemul fesier Sudocrem, Mustela, Ungunet de galbenele dar numai atunci cand este foarte necesar si le rotesc in functie de inspiratie. Cicalfate pentru iritatiile de pe restul corpului. Pentru zona fetei nu mai folosesc nimic pentru ca este in permanent iritat de la cate degetele papa zilnic. Il las "murdarici" de laptic dupa ce suge si trec imediat...dupa care apar din nou pentru ca ne dau dintii si asta e...n-ai ce-i face.

Pentru nasuc folosim ser fiziologic (cumparati flacon pefuzabil pentru ca e mai ieftin si scoateti serul cu o seringa de 5 ml), Sterimar si cu foarte mare succes dar si cu urlete, batista bebelusului.

Pentru baita am mers pe Nivea pentru ca a cumparat mami un rucsac promo cu o gramada de produse dar am folosit numai sapunul lichid. La sampon am renuntat pentru ca aparusera cojile. Si pentru ca nu l-am m-ai spalat cu sampon pe cap si i-am dat doar cu apa din baliutza au trecut foarte repede.

Hainute de bumbac. Cu sosetele avem probleme pentru ca pedalam nevoie mare si zboara de urgenta din picioare.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: