· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Ce produse/marci folositi zilnic pentru ingrijire / hranire?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Ce produse/marci folositi zilnic pentru ingrijire / hranire?     
adastero

Copii
stefan: 21 ani, 2 luni
robert: 12 ani, 2 luni

22.09.2009 11:05     citat 

La 1 an folosim Pampers nr 4, lapte NAN Junior 1+, apa numai fiarta, iar ca si produse cosmetice doar sampon pt copii, sapun fara detergent de la farmacie si Propoderm de la plafar. In rest nimic, are pielea prea fina si moale ca sa ii bag in ea chimicale. Sanatate

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 3 luni
Paul: 8 ani, 2 luni

25.09.2009 8:36     citat 

Noi am avut o experienta foarte neplacuta cu sampon/gel de dus Nivea (2 in 1). Am luat nivea pt. ca si eu am folos. creme, alte produse de la ei si auzisem de iritatii provocate de Jonhson's...in fine. Cert e ca a facut bebele o iritatie care s-ar traduce in eczeme pe toata fata, bube supurande, coji, etc. Nu il mai recunosteam, eram super deprimata iar el ce sa mai zic....
L-am tratat cu apa termala si crema Ducray (A-Derma), tratament care costa cam un milion. "Multumim Nivea"!
(nu dati acum cei care folositi Nivea fara probl., dar uite ca exista si astfel de cazuri...)
crema Melkfet e super pt, funduletz
acum folosim Klorane pt. spalat, iar de uleiul de masaj Sanosan cumparat mi-e frica sa ma ating , cred ca o sa-l folosesc eu cu succes. zambet
Numai sanatate si atentie mare la ce produse "pt. copii" folositi

sus

Denunta
Lumi_B

Copii
Medeea: 11 ani, 10 luni

01.10.2009 2:25     citat 

Salut toate mamicile de aici! zambet Fetita mea, Medeea, are 8 luni si 1 saptamana. Noi folosim urmatoarele:
- Pampers Active 3
- lapte Nan 2 cu cereale de la Nestle etapa a -3a
- 2 Biberoane - unul pentru lapte, ceai, sucuri si altul pentru cereale+lapte (Avent)
- cand era mai micuta, cam pana pe la 6 luni, am folosit produse de la Mustela (de care am fost extrem de multumita), dar acum pe cele de la Boots (sunt mai ieftine, dar sunt bune!...)
- pentru iritatii la fundulet, zgarieturi provocate de unghiute etc. -> Bepanthen
- servetele umede de la Sano, sunt foarte bune calitativ; sunt incomparabile cu cele de la Pampers, pe care le-am folosit o perioada scurta de timp.
- pentru a-i curata nasucul cu usurinta, ii pun 1-2 picaturi ser fiziolofic in fiecare nara, dupa care folosesc pompita (noi avem una de la Chicco)

Pana pe la 3 luni si jumatate, chiar 4 luni, pentru colici, ii administram Medeei Sab Simplex si ceai Baby Calm (nu prea il accepta...)

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 3 luni
Paul: 8 ani, 2 luni

01.10.2009 2:33     citat 

dati-mi voie sa corectez ceva: spusesem mai sus ca a facut bebele iritatie de la 2 in 1, sampon + gel de dush Nivea, asta e ceea ce ne-a spus doctoritza...
evident ca nu l-am mai spalat pe bebe de o luna cu acel produs iar acum, la cateva zile cand in sfarsit i se curatase fata, se pare ca ii apar din nou... plang sau sunt foarte trist
ma indoiesc deja clar ca ar fi de la Nivea...
asta ca sa nu va panicati si sa aruncati cu produsul, daca cumva l-ati cumparat...

sus

Denunta
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 11 ani, 5 luni

03.10.2009 4:54     citat 

Ne înscriem şi noi cu bebe Dinu, 4 luni
- Pampers nr. 3
- şerveţele umede Pampers (portocalii - le-am găsit rezonabile şi ca preţ 11 lei 2 pachete de 64 cred)
- LP Humana 1 (asta se administra în maternitate, eu încă alăptez dar are o masă de LP / zi)
- ceai foloseam Baby Drink dar acum ne-am dat pe ceai de muşeţel+tei
- şampon Bubchen
- ulei de corp Sanosan (îmi place cum miroase) - de la Nivea se umple de bubiţe.. cel puţin aşa am tras concluzia că de la ulei ar fi
- biberoane Nuk cu tetine Baby Nova că nu am găsit tetine Nuk din latex cu cap rotund
- pt colici am fol Sab Simplex
- Vigantol
- n-am avut iritaţii.. sper să nu avem nevoie, dar am o cremă de gălbenele la îndemână
- la năsuc folosim ser... şi pompiţa stă sigilată
-

sus

Denunta
Pasunica

Copii
Mihai - Cristian: 11 ani, 5 luni
Vlad - Alexandru - vesel, cel mai vesel!
9 ani, 9 luni

05.10.2009 9:12     citat 

Bebe Mihaita (aproape 4 luni) foloseste:
- Pampers nr 3 (cred ca trecem la nr 4 curand)
- sampon, sapun, creme de corp / fata, sapun lichid, etc... de la Mustela
- servetele umede TIP (le iau din real si sunt si foarte ieftine si mi se par si foarte bune. Am folosit de la Sanosan odata..Era putin iritat la fundulet si tot stergand cu ele am ramas cu sange pe servetel... Am renuntat imediat la ele si nu le recomand. Sunt foarte tari ... parca zgarie pielea bebelusului nu alta.
- pentru iritatiile de scutec eu dadeam cu bepanten, la sfatul pediatrei. Nu treceau sub nici o forma. Asa ca am dat cu crema speciala pentru asa ceva, de la mustela. A trecut ca prin minune. Apoi am renuntat sa il mai sterg la fundulet si il spal de fiecare data cand am posibilitatea. De atunci nu s-a mai iritat la fundulet.
- biberoane de la NUK, la fel si suzetele.
- pt colici Sab Simplex
- LP am incercat Humana 1 si Nan 1, doar la nevoie. Le refuza pe amandoua, inca nu stiu daca nu ii place sau nu stie sa bea cu biberonul.
- detergent pentru rufe folosim pe cel normal, pentru adulti. Pun putin. Nu s-a iritat pana acum de la el.

sus

Denunta
alexa_bebe

12.10.2009 2:17   buna fetelor am si eu cateva lucrusoare de bebei de vanzare  citat 

buna fetelor am si eu cateva lucrusoare de bebei de vanzare
cine vrea sa le vada ...

In orice caz,pentru doua anunturi de acest gen,primesti avertisment pentru reclama.

sus

Denunta
wrapmama

14.10.2009 7:02     citat 

scutece refolosibile Bummis, Pop-in, Wonderoos
sapun natural Galador Baby Soap
pasta Petrini cu balsam peru de la farmacie, foarte rar
servetele umede, biberoane nu folosim

sus

Denunta
cikita

Copii
Ozcan: 11 ani, 4 luni

23.11.2009 7:37     citat 

pampers premium nr.3
servetele umede happy
unguent de galbenele
spumant de baie nivesampon dalin
ulei jhonson baby aloe vera
sapun nivea baby
lapte de corp nivea baby
apa de mare +pompita

vigantol
lapte NAN1
ceai de tei

sus

Denunta
Cris2512

Copii
Diana C: 11 ani, 8 luni

28.11.2009 6:31     citat 

buna noi folosim
pampers nr 4
servetele umede pampers
Sapun Chicco am avut probleme cu alte produse iar ptr corp ca ulei sau de dat la fundulet ulei pur de masline.Vreau sa va zic ca decand folosec uleiul de masline (ca am patit-o cu unele produse nu stiu daca e bine sa spun firma )nu am mai avut nici o bubita ,iritatie etc.Bepanthen chiar nu ia facut bine si din cate stiu se da decat la iritatii si nu mereu.Dar fiecare bebeu are pielea mai mult sau mai putin sensibila sau chiar deloc.
Iar papica
Nan 2
Iaurt
Branzica de casa
Fructele normale
Supe
Mancarica legume,peste,puiut,etc
Ceiut nu mai vrea nici de tei nici hipp nici humanna asa ca bea apa

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 11 ani, 5 luni

04.12.2009 10:44     citat 

Noi am inceput cu Klorane ,insa avand pielea fff sensibila(dermatita atopica) am luat Mustela care e ff ok.deci:
Toata gama Mustela(gel de dus/sampon/crema hidratanta/crema pt schimbarea scutecului)
Bepathen(rar)
Nan 1
Vigantol(2 pic/zi)
Pampers active baby/sleep and play
Servetele umede Pampers
cred ca nu am sarit nimic...

sus

Denunta
luura

19.12.2009 6:39     citat 

Salutare

Pentru Emilie, 7 luni, avem urmatoarea "trusa"
- scutece lavabile Popolini, Wonderoos, Pop-in si Bummis
- spalat la poponet: apa - o pun intr-o sticla cu pompita si o tin pe calorifer, sa nu fie rece. De fiecare data cand am folosit servetele umede s-a iritat.
- pentru baie: intai Sanosan, acum un sampon de la EcoCosmetics
- iritatii: crema de galbenele, crema cu propolis si zinc, mitosyl (cu ulei de peste)
- biberoane de sticla, lapte praf Lactogen cu apa de la robinet fiarta, legume si fructe preparate in casa.
- ser fiziologic pentru ochi si pentru nas.
- pentru spalat rufe: nucile de sapun in combinatie cu gel din fiere bovina sau inalbitor pe baza de oxigen, insa nu dau intotdeauna rezultate. Otet in loc de balsam de rufe.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

28.12.2009 3:39   produse ingrijire bebe  citat 

Eu pt bebita mea folosesc:
-are 9 luni, iar primele 5 luni am folosit scutece pampers si nu mi-au placut ,aici in israel sunt subtiri si dupa 1 ora jumate trebuie schimbat bebelul asa ca am trecut pe o firma de aici se numeste titulim
-la servetele umede am folosit johnson's si am trecut acuma pe aceeasi firma ca scutecele si sunt mai bune
-cremuta de fund folosesc adenol,simplu si bun ca din spital
-ca sampon de par folosesc johnson's si pt corp la fel
-iar pt corp folosesc ulei tot johnsons dar nu o dau zilnic acuma ca e mai racoare si nu stau cu ea mult dezbracata dupa baie
-pt fata o dau cu Avene,mi-a trimis-o mama mea din romania si e f buna si e buna daca are bebe si iritatii,ii trec imediat
in rest dimineata o spal cu ceai de musetel pe unde are cute si la fundulet ,asa fac de cand am nascut-o,ceaiul e f bun si e si dezinfectant si nu mi-a facut nici o iritatie niciodata la fundulet
iar daca bebe al vostru are dintisorii cu are bebita mea de 9 luni,are 4,trebuie stersi dimineta cu putina vata cu apa,sotul meu e stomatolog si el se ocupa,ca trebuie si ei asa mici cum sunt curatati ca sa nu fie probleme mai tarziu

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 5 luni

30.12.2009 10:30     citat 

luura, mi-a placut lista ta zambet

noi, la aproape 7 luni:

schimbat:
scutecele pampers 4
crema de galbenele d. baciu
carpa umeda sau servetele umede nivea sensitive (pana acum, nu am avut niciodata iritatii)

baita
sapun din plante cu lavanda Sonnet

hainute
detergent din masline Sonnet sau nuci pentru spalat

alimentatie
tzitzi la discretie
legume si fructe

vigantol

sus

Denunta
nykk

Copii
Alexandru Matei: 11 ani, 7 luni

31.12.2009 10:59     citat 

pustiu meu are aproape 9 luni si este foarte bine "legat". folosesc:

Scutecele pampers nr 4
Servetele umede babyish, de obicei cele cu capac, sunt mult mai umede
Crema de galbenele melkfett
ulei de masline pentru masajul de dupa baita
sampon nivea sau sanosan
sapun nivea, sanosan, dali.....tot ce este pt copii numai ca le rulez sa nu il sensibilizez. este stiut ca la un moment dat corpul se obisnuieste cu un anumit produs si nu mai reactioneaza pozitiv la proprietatiile produsului.

si cam atat.
nu incerc sa il bombardez cu multe

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: