· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de iarna-primavara 2009 (23)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de iarna-primavara 2009 (23)     
alinutza_s

14.09.2009 11:22     citat 

Ma bag si eu putin foarte fericit zambet
Eu fac parte dintre mamicile ce nu dorm noaptea de .... acusica face 7 luni ochi peste cap , am incercat si eu sa-i dau lapte praf intr-o seara, pe la 3 luni cred (nu mai stiu exact) si nici nu a vrut sa guste ... s-a culcat flamand dar n-a pus gura pe el, dupa jumatate de ora s-a trezit si a papat tzatzi foarte fericit . Am mai incercat in alta zi si a papat dar putin tare dar i-a ajuns pana sa stau putin cu Denissa inainte de somn si sa ii dau apoi tzatzi ... de ce am facut asta? dar numai in anumite zile si apoi gata ... pentru ca nu am mai putut amana sa raspund rugamintilor Denissei care seara de seara ma intreba daca nu o adorm eu ... am tot amagit-o cateva luni dar apoi am zis ca o noapte doua pe saptamana e ok. Nu voiam sa stric sentimentele frumoase ce le avea pentru Edi, sa risc o gelozie in urma refuzurilor repetate, ca asta faceam de fapt o refuzam.
Dar repet a fost o perioada scurta si gata. Si acum se trezeste noaptea, uneori de 2-3 ori, alteori de .. n ori ca nici eu nu mai numar.
Un bibe de lapte praf nu garanteaza somnul mai lung, la noi cel putin asa a fost, nici LP nu-l facea sa renunte la trezirile din timpul noptii. Uneori chiar ia o " dusca" (vorba unei prietene) si se culca la loc, de parca ar vrea doar sa ma simta, uneori spre dimineata il vad ca ma cauta cu privirea, se taraste pana la mine, se lipeste si adoarme. Asa sunt unii bebelushi zambet nu le stricati placerea asta zambet
Acum recent am avut o suparare foarte mare si era cat pe ce sa raman fara lapte, s-a redus cantitativ brusc si am insistat destul, am scos si mesele solide abia introduse pentru a reveni cat de cat la "productia" initiala. De ce spun toate astea? Biberonul introdus cu regularitate va scade lactatia, iar cand nu va mai fi s-ar putea sa va para rau.

Am mai citit putin si despre suzeta vs. deget. Eu una prefer suzeta .. e o documetare facuta la primul copil. De suzeta se scapa usor de deget mai greu sau foarte greu (sotul si la scoala isi sugea degetul prostit ), asta pe de o parte, pe de alta parte degetul in gura dauzeaza dintilor si anume celor de sus .... intrebati si un medic stomatolog si vedeti ce spune.
Ideal ar fi sa nu foloseasca nici una nici alta dar daca e sa aleg intre cele doua aleg suzeta. Am folosit-o si la primul si acum numai la somn.

sus

Denunta
mtl

14.09.2009 11:22     citat 

vioelena, ceva poze cu Timeea? sarut
eu sunt multumita de cum merge combinatia noastra intre diversificare si autodiversificare. doar ca noi ne indeletnicim numai cu fructe si legume deocamdata. si nici nu ne grabim.
ce iaurt ii dai lui Timeea? si pe langa iaurt, ce alimente i-ai mai introdus?
nu as fi crezut ca voi avea atata rabdare vreodata .... rad scot limba

sus

Denunta
mtl

14.09.2009 11:34     citat 

----------
alinutza_s a scris:

Ideal ar fi sa nu foloseasca nici una nici alta dar daca e sa aleg intre cele doua aleg suzeta. Am folosit-o si la primul si acum numai la somn.
----------

Numai gandul ca bebe-ii care folosesc suzeta sunt mult mai predispusi la otite (brrrr ce dureri!!!!!), ma face sa fiu multumita de hotararea pe care am luat-o la 3 luni, cand nu i-am mai dat suzeta (daca aveam putin mai multa informatie la momentul respectiv, nu i-o dadeam deloc).

Nu ca as fi de acord cu degetul, dar parca il prefer suzetei zambet

Alinutza, scuza-mi "indiscretia", o intrebare total off-topic (pentru a-mi forma o idee sau poate mai bine spus pentru a-mi construi o teorie): sotul tau a fost alaptat? jenat

sus

Denunta
alinutza_s

15.09.2009 12:26     citat 

Mtl da sotul a fost alaptat. zambet
Daca ai mei nu ar fi supt efectiv degetul nu le-as fi dat suzeta. Bagatul degetului in gura sau manutza este altceva ... eu ma refer la supt efectiv.
Si iata ca daca tot vorbeam aseara de alaptat ... asta noapte de fapt (faceam niste ardei umpluti de aceea eram asa tarziu foarte fericit ) .. Eid a racit ieri .. pentru prima data in viata lui ... si azi toata ziua mi-a refuzat sanul i-am dat doar mancare la lingurita, deocamdata nu-i dau lapte praf, sper sa nu il refuze de tot. Denissa a facut la fel la 10 luni, dupa mai bine de 3 zile de incercat am renuntat, am stors cat s-a mai putut si gata.

sus

Denunta
GEORGY26

Copii
EDUARD GABRIEL: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

15.09.2009 12:27     citat 

Buna ziua,incep prin a ura
LA MULTE LUNITZE Ema!!!! sa cresti mare si voinica!!!
V-am citit de aseara dar n-am apucat sa scriu nimic,am un baietel cam agitat de cateva zile incoace prostit ...Eu zic ca nu a vrut nimeni sa deranjeze ci fiecare si-a spus parerea Nu trebuie sa ne aprindem asa tare ci sa lasam pe fiecare sa-si exprime punctul de vedere,iar noi sa tragem concluzia si sa luam decizia cea mai buna ptr copilasul nostru.
Eu sunt o mamica care din motive medicale nu a putut alapta, si va spun sincer ca daca ar fi fost posibil as fi ales alaptatul exclusiv,ptr ca e sanatos ptr copil in primul rand.Nu-i asa usor sa hranesti un copil cu Lp..

sus

Denunta
diutza

Copii
Lucas - ingerasul meu
11 ani, 7 luni

15.09.2009 1:30     citat 

LA MULTE LUNITZE Ema

sus

Denunta
mtl

15.09.2009 1:37     citat 

La multe lunite Ema! sarut

sus

Denunta
ourBaby

Copii
Carla Alexia: 11 ani, 5 luni
Emma Lara: 9 ani, 4 luni

15.09.2009 1:59     citat 

la multe lunite ema!!! sarut sarut sarut
suns mai dai concediu la ema ca munceste tare mult rad rad rad rad sarut sarut sarut sarut sarut sarut
va pupam scot limba

sus

Denunta
alinutza_s

15.09.2009 2:12     citat 

Multe lunitze Ema sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
vladislava

15.09.2009 2:28     citat 

Buna ziua fetelor,sunt noua pe acest forum ,sper sa ma primiti si pe mine :oops:

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 4 luni
Radu Stefan: 8 ani, 1 luna

15.09.2009 3:24     citat 

La multe lunite Ema si un buchetel de flori din partea noastra

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

15.09.2009 4:14     citat 

vladislava bine ai venit. Sa inteleg ca esti proaspata mamica sau viitoare mamica?

sus

Denunta
mf13

Copii
Mihnea Mihail: 11 ani, 4 luni

15.09.2009 4:19     citat 

Buna mamici...si bebici....
La multe lunite Ema !!!
V-am promis cateva poze.........

LA biserica.....ce-mi mai place apa... rad rad rad

LA mami in brate la petrecere....

Noi suntem bine;Mihnea a inceput sa-si intre in normal caci tare agitat a fost si el zilele acestea;a plecat si tati ...deci iarasi singurei, singurei...
Va pupam sarut sarut sarut .

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

15.09.2009 4:25     citat 

mf13 felicitari pentru increstinare. Sunteti doi scumpi.

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 1 luna
Paula-Maria: 11 ani, 9 luni

15.09.2009 5:04     citat 

De noi va mai amintiti? prostit

Am avut un virus de mi/a distrus tot ce aveam in pc plang sau sunt foarte trist , Nici sa tastez nu ma lasa nervos nervos nervos

Noi am crescut. Avem 2 dintisori. De cand cu dintisorii se trezeste noaptea n ori....Cred ca am s.o trec pe lapte praf foarte fericit foarte fericit foarte fericit ca sa pot dormi linistita foarte fericit

Despre diversificare....fructele.i plac doar daca le mananca ea...iar supuica,,,cand vede kingurita e toata numai zambet. fructele nu mi le accepta decat bucatele...daca.i fac suculet nu/l vrea si pace.

Suzeta nu folosim....Am folosit la cea mare vreo luna apoi n/am mai vut sa i.o dau ....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: