· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de iarna-primavara 2009 (23)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de iarna-primavara 2009 (23)     
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 11 ani, 5 luni

15.09.2009 8:53     citat 

mdaaa
in alta ordine de idei tin sa va anunt ca in 10 septembrie (azi am vazut doar) mi-au intrat banii pe card, indemnizatia pe lunile septembrie, august si jumatate din iulie... actele le-am depus in 13 iulie. eu zic ca s-au miscat destul de repede
zilele astea sper sa vina si alocatia lui dinu, ar trebui pe iunie, iulie, august si nu stiu daca se da si pe septembrie sau septembrie se da in octombrie
cu ocazia asta am mai facut comanda la un dulap pt hainele lu' piciu ca nu mai incapeau in ce aveam noi.. dar si ala vine cam intr-o luna
maine ridic pasaportul lui bebe si o sa ne luam bilete de concediu pt sarbatori

sus

Denunta
mtl

15.09.2009 9:33     citat 

alinutza deci nu e buna teoria potrivit careia numai cei care nu au fost alaptati sug degetul! scot limba trag cu ochiul

frumoasa mami mf! zambet felicitari pentru crestinarea micului Mihnea! sarut

micutza bine ati revenit! sarut
felicitari pentru dintisori! zambet dar daca de la doi dintisori te-ai hotarat sa-i dai biberon, ca sa dormi tu linistita, ce vei face cand ii vor iesi maselutele? scot limba

bine ai venit vladislava! sarut

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 5 luni
David : 9 ani, 10 luni

16.09.2009 7:53     citat 

Buna!
Mf sunteti frumosi sarut De data asta cat stati singuri? Parca ziceai ca e ultima tura?
Bianca a iesit dintisorul? sarut
Ourbaby si mie mi s-a parut groaznic puseul de crestere de la 4 luni. Urmatorul vine peste 2 luni prostit
Mihaela sarut
Fetele care sunteti mai documentate la diversificare, lamuriti-ma si pe mine ceva: iaurt si branzica de la 7-8 luni si lapte de vaca de la 1 an? Pai iaurtul si branza nu sunt tot cu lapte de vaca?
Pupici si va rog, haideti cu pareri. De-asta suntem aici sa ne spunem parerea sarut

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 1 luna
Paula-Maria: 11 ani, 9 luni

16.09.2009 8:08     citat 

----------
mtl a scris:
alinutza

micutza bine ati revenit! sarut
felicitari pentru dintisori! zambet dar daca de la doi dintisori te-ai hotarat sa-i dai biberon, ca sa dormi tu linistita, ce vei face cand ii vor iesi maselutele? scot limba

----------

O duc sa suga de la vaca! foarte fericit rad rad rad rad
Era o gluma cu biberonul....nu m/am gandit nici macar o clipa sa fac asta...Mi.a parut tare rau si cand am intarcat/o pe cea mare....am fost nevoita s.o fac din cauza sarcinii ....ma durea burta f tare ca altfel...eram predispusa la avort....Cu toate ca dr mi.a interzis alaptarea inca de la inceput eu am alaptat pana pe la 24 de saptamani...

sus

Denunta
mtl

16.09.2009 9:23     citat 

in viitorul apropiat, nu voi introduce in alimentatia ei nici branza, nici iaurt, cu atat mai putin laptele de vaca. si poate gresesc ... jenat
deocamdata ne limitam la fructe si legume, chiar daca stiu ca majoritatea bebe-ilor "servesc" destul de repede dupa inceperea diversificarii, atat iaurt cat si branzica calcica prostit apoi carnita si ficatei, la indicatia medicului (daca era sa pun in practica indicatiile doctorei noastre de familie, Maia manca deja cot la cot cu noi).
azi o vizitam pe doctora pediatra (inca nu ne-a vazut de cand am inceput diversificarea), sa vedem cat am gresit si cat am facut bine, in diversificare, pana acum scot limba
instinctul imi spune ca nu am gresit foarte mult! trag cu ochiul foarte fericit

mamicile cu experienta, cum procedati si cum ati procedat cu diversificarea? vioelena, alinutza, micutza, diana, cris?

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 5 luni
Maria: 12 ani

16.09.2009 9:46     citat 

poate deranjez ca ma bag,dar...asta e.

Fiica-mea nici acum nu stie ce-i ala iaurt.Consider ca alaptind-o ii ofer ce-i mai bun.Maninca ocazional brinza cu smintina,atita tot.
Cu diversificarea nu am urmat nici o schema,citind si eu prin alte parti am ajuns la concluzia ca ea oarecum s-a autodivesificat.Adica a vrut sa manince de la noi( iar noi mincam in fata ei chestii sanatoase).
Doar la inceput i-am dat mar copt citeva zile,apoi lapte vreo saptamina,si tot asa,pina spre 7 luni si un pic,cind a vret cartofi natur vazuti la no si i-am dat cartofi zdrobiti cu furculita,a mincat gratar de pui rupt in bucatele ff mici,a inceput sa rontaie ceapa verde care o ajuta fff mult in perioadele de eruptie dentara...si tot asa.Dar tot timpul laptele a fost si este alimentul principal.

Pe mine una ma obosesc si ma irita f tare schemele(ma refer la faptul ca nu sunt o buna executanta a unor liste,programe de alimentatie etc) si am facut cum a dorit fata,gatind f sanatos pt toata familia si lasind-o sa guste de la noi.

Mamicile tinere au tendinta sa-si complice singure viata,stresindu-se in legatura cu ce sa mai introduca in alimentatia copiilor, tot felul de "retete de papica" etc. si au tendinta sa intre in p[anica daca puiul nu accepta vreun fel de mincare "din cartea cu retete pt bebelusi"Pe cind totul poate fi atit de simplu si de distractiv!

Va pup si va urez diversificare lina si fara stres zambet

sus

Denunta
alinutza_s

16.09.2009 10:13     citat 

Buna dimineata zambet ... noi am fost, si suntem inca, ocupati cu gradi zambet
Micutza eu m-am prins din prima ca ai glumit, nu v-am uitat, va asteptam mai des sarut

Mtl chiar voiam sa te intreb cum e cu teoria, dar ai scris deja .. da alaptat si a supt degetul pana la scoala, chiar el imi povestea ca de rusine se ascundea sub banca prostit ... iti dai seama cad am vazut pe Denissa ca suge degetul am introdus imediat suzeta rad . Am folosit-o doar cand era vremea de somn, in nici un caz si intre, si am scapat la un an, foarte repede fara multa suferinta.
Astiu o fetita ai carei parinti i-au lasat suzeta mai tot timpul si cand vorbea vorbea cu tot cu suzeta, la 3 ani eu nu reuseam sa inteleg ce spune .... asa nu.

Acum ca am mai spicuit din urma ... nu are rost sa ne suparam daca cineva comenteaza cele spuse de noi ... in orice fel. Trebuie sa ne asumam din start ca vor fi reactii de toate felurile la cele scrise de noi, totul e sa ne spunem clar pozitia nu sa lasam cuvintele ambiguu, frazele cu lacune si loc de intrepretare.
Eu am inceput diversificarea la 5 luni ... cu cereale seara. Asta a fost optiunea mea in urma situatiei ce am mai expus-o deja, cel ami important a fost si copilul ..... era pregatit. Cu siguranta am fost comentata in diverse moduri, poate chiar s-a inteles ca a fost pentru confortul meu ... la Denissa asa am patit ... e un adevar si aici, dar decat sa lesin pe strada (asa eram sa patesc la Denissa de la oboseala) sau sa nu fiu in stare sa am grija de copii o zi intreaga .. asta a fost cazul acum, am preferat diversificare mai devreme de 6 luni cat se recomanda acum ... si dupa luni de nesomn ..... nici nu atipeam bine ca iar se trezea sa pape .... am dormit si eu cateva seri la rand cu treziri la 3-4 ore ... pentru mine a fost suficient sa imi refac cat de cat fortele.

Cu diversificarea ... cum stam sau cum am procedat/cum procedam ... Avem suc intre 9 si 11 ... depinde de zi, morcov amestecat in cate o zi cu un fruct, la pranz legume ... am mai introdus una, patrunjel radacina, pana acum aveam morcov, pastrarnac, dovlecel .... de saptamana asta e si branzica facuta cu LP si iaurt, cu ca lactic nu mi-a placut, .... pe saptamana viitoare vedem si de carne .... iaurt ii voi da dupa 8 luni.

sus

Denunta
alinutza_s

16.09.2009 10:19     citat 

A durat ceva pana am trimis ... mesajul ... desi l-am inceput pe la 10 foarte fericit
Mamistef ia zi la Tudor nu te-ai agitat? foarte fericit

Eu chiar am fost si sunt adepta unei alimentatii echilibrate. Pana la un an de introdus cate putin alimentele si de la un an ii faceam Denissei meniu saptamanal ... incepusem si serviciul cand ea avea 6 luni si chiar nu voiam sa ii dau de mancare asa pe ... apucate. Cand realizam meniul aveam grija cand carne, cand ou, cand ficat, cand branza ... etc. Nu puteam lasa in grija altcuiva sa ii faca un meniu ... desi a stat mama cu ea, dar a respectat intocmai cele indicate de mine. Mai erau si modificari la meniul zilnic dar nu foarte mari. SI chiar ma bucur ca am facut asa, avea aportul necesar din toate per saptamana, drept urmare nu ne-am confruntat la analizele anuale cu lipsa din ceva, plus un sistem imunitar ce a facut fata anului trecut la gradi zambet
Asa voi face si la Edi. zambet
Asta e ceea ce am facut eu .... fiecare face cum crede, cum poate. zambet

sus

Denunta
mtl

16.09.2009 10:32     citat 

----------
alinutza_s a scris:

Acum ca am mai spicuit din urma ... nu are rost sa ne suparam daca cineva comenteaza cele spuse de noi ... in orice fel. Trebuie sa ne asumam din start ca vor fi reactii de toate felurile la cele scrise de noi, totul e sa ne spunem clar pozitia nu sa lasam cuvintele ambiguu, frazele cu lacune si loc de intrepretare.

----------

eu sper sa putem ajunge sa "dialogam" constructiv pentru fiecare dintre noi.

ah, micutza, gluma a fost foarte bine plasata! sarut

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 5 luni
Maria: 12 ani

16.09.2009 11:11     citat 

----------
alinutza_s a scris:

Mamistef ia zi la Tudor nu te-ai agitat? foarte fericit

----------

rad
ohohoooo si inca cum prostit jenat
Dar pe el l-am diversificat la 4 luni jumate(deci...tragesti singure concluziile trist ) si i-am dat lapte de-al meu pina la aproape de zece luni.Foarte putin,dupa ceea ce cunosc acum trist

sus

Denunta
mf13

Copii
Mihnea Mihail: 11 ani, 4 luni

16.09.2009 2:29     citat 

Buna....
Va multumim frumos pentru urari si laude...;nu mai stiu cum sa setez pozele ceva mai mari pe photobucket;tot bifez ce trebuie dar nu se salveaza in marimea pe care o doresc eu;
Tamy teoretic tati ar trebui sa vina acasa pe 2 noiembrie dar pana nu-mi spune ca are biletele de avion nu cred.
Cred ca saptamana asta reusesc si eu sa depun actele pentru indemnizatie....azi am luat banii pe trusou si prima de nastere;greu se misca ..
Ma incearca o raceala....tat iau pastilute si nimic;ma dor amigdalele si le am si inflamate si capul greu ca dupa bautura.
Cristianka unde mergeti de sarbatori???Noi mergem de Craciun la Viena dar nu am curaj sa-l iau pe Mihnea cu noi;o sa-l las la mama mea.

sarut sarut sarut

sus

Denunta
ourBaby

Copii
Carla Alexia: 11 ani, 5 luni
Emma Lara: 9 ani, 4 luni

16.09.2009 4:41     citat 

tamy asa-i ca a fost GROAZNIC????nu stiu de ce...
am zis ca murim incet si eu si a meu ca nu reuseam sa o linistim!!
bine ca a trecut!! da crezi ca peste 2luni e urmatorul?? la 5 luni nu e??
prostit
legat de diversificare noi o sa incepem dupa 7luni poate chiar 8 mai vedem!
si cred ca mult mai ok e autodiversificarea!!

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 21 ani, 4 luni
Patricia-Osana: 19 ani, 7 luni
Dorothea Maria: 11 ani, 8 luni

16.09.2009 7:28     citat 

salutare

am citit si eu cate putin din ce ati scris, si vreau sa spun doar ca e ok sa iti sustii parerea dar de unde atata inversunare? e clar ca ne streseaza tare puisorii nostri...

ma intreba cineva cum e cu diversificarea, eu sincer uitasem total cum si ce am facut la cei mari, asa ca am inceput dupa cum zicea o mamica ceva mai proaspata, cu pastarnac, apioi am mai introdus morcov, dovlecel, cartof, rosie, conopida, cam ce aveam prin casa. deja am folosit si carnita de pui, i/am dat si un sfert de galbenus intr/o zi, oricum ea mananca ORICE. si mama, cu ce pofta!
eu la pranz ii dau legumele pasate (mamica rea, o data la doua zile i le fierb, pun blenderul in functiune, si a doua zi ii dau acelasi lucru, cu mici exceptii), apoi pe la 5, 6 mar cu biscuite. mar care e combinat cu ce fructe mai avem prin casa, piersica, para, pruna, azi i/am pus strugure.
si am mai inceput sa ii dau in mana biscuite din acela de la milupa, care se topeste in lapte, si se poate da de la 4 luni. e tare mandra de ea cand papa din manuta ei.

dar si la noi, cum spunea mamistef, daca e ceva ce mancam noi vrea si ea, si copiii sunt tare bucurosi sa o serveasca. daca era dupa ei dodo manca deja pop/corn.

in concluzie, si la noi laptele e de baza, si ziua si noaptea. dodo nu prea se mai trezea noaptea de la o luna, doua, dar acum ca o chinuie dintisorii suge mult si noaptea. o iau in pat cu mine si adormim amandoua.

a invatat domnisoara sa faca ploicica, scuipa de zor la indemnul fartilor ei, asta e prima prostioara pe care au invatat/o, dintr/un lungsir care ne asteapta... a doua a fost sa faca plici plici la comanda, asa ca bate cu palmita in tot ce apuca. o bate pe sora/sa peste fata de 4/5 ori, apoi se pleaca la ea cu gurita si o pupa, e asa de scumpa! eu la inceput ziceam ca nu poate sa o pupe asa de repede, dar prea s/a repetat miscarea!

nu scriu, dar si cand ma apuc... va pupam dulce!
diana

sus

Denunta
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 11 ani, 5 luni

16.09.2009 9:03     citat 

mf noi am luat biletele pt italia, mergem in vizita la nasi toti 3, din 20 decembrie pana in 10 ianuarie foarte fericit deci... avem timp sa ne plimbam si bucuram impreuna si de sarbatori si de primul craciun a lui dinu si de ziua mea si a nasului, si de revelion si de sf. ion, iar ziua mea.. si uite.asa

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 11 ani, 5 luni
Al mic: 7 ani, 9 luni

16.09.2009 9:41     citat 

Buna fetelor,

am intrat sa va multumim pentru urari. Sunteti niste dragute. sarut

OurBaby i-as da concediu Emei dar nu se prea poate. In schimb cred ca o sa ii fac carte de munca. rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: