· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > JOACA IN TIMPUL MESEI
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor JOACA IN TIMPUL MESEI     
smire2005

Copii
Mara Alexandra: 15 ani, 1 luna

11.09.2006 10:28     citat 

Si Mara mananca cu jucarii in fata. Cand ii e foame mananca foarte frumos, deschide gurita, nimic nu curge pe langa. In schimb cand nu vrea sa manance sau nu ii place ce-i dau, n-am ce-i face pentru ca nu deschide gura si da din cap "nu".
Mai nou se enerveaza si arunca jucariile pe jos. Asa ca am decis sa nu-i mai dau jucarii la masa, mai tare o agita. Acum e interesata sa se joace cu mancarea,. Ii dau voie, dar nu duce si la gura.
Ii mai dau un biscuite in mana si cand vrea sa muste din el mai bag o lingurita de mancare. trag cu ochiul
O vreme i-am dat sa manance in fata televizorului, dar acum mancam la bucatarie si nu va pot descrie cum arata bucataria dupa o masa cu peripetii. ochi peste cap

sus

Denunta
eln

Copii
Maria: 14 ani, 7 luni

01.02.2007 9:35   joaca la masa  citat 

Maria mea papa cateva lingurite-cum scrie la carte-si dupa aceea incepe joaca.Stim toate cum e cu teoria-ar fi bine sa fie asa-Important e ca mananca-in timp se mai schimba ingerasii nostri!
Inainte de Maria am avut o fetita patrupeda-o catea Airdale terrier-si tot fitoasa la mancare.Teoria prevedea -tot asa-sa-i iei castronul din fata dupa un sfert de ora daca nu mananca.Chestie pe care nu puteam sa o aplic-dar Mariei mele?!Cateaua are acum patru ani si mananca de rupe.Rabdare,rabdare-si pofta mare!

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

01.02.2007 10:59     citat 

Mai fetelor, fata prietenei mele mananca la ceas, fara jucarii, deschide gura si rade tot, nu se aude nici musca. Vazut cu ochii mei si nu o data.Maica-sa se supara pe ea daca se juca. Zice ca asta-i educatie ceheasca, la ei asa se face. da n-are probleme, nu stiu cum face. Zana mea la camin sta pe scaunel, mananca cu lingura, furculita, nu se ridica decat cand i se ia babetica de la gat, daca toti copii s-au ridicat si educatoarele au uitat sa-i ia si ei babetica, ea tot acolo sta cuminte si astepta.
Acasa insa......nu mai mananca micul dejun decat daca alearga de bezmetica de la usa din fata la usa din spate. De vreo doua ori i-am cerut sa stea jos si s-a asezat numai daca i-am dat o carte sa 'citeasca'. Acu s-a prins ca m-am prins si-i dau cartea si nu mai merge, ia cartea si-o ia la trap! Azi a vrut hranita numai 'din zbor', adica ea alearga cu gura deschisa spre lingura. N-aveam chef sa ma prezint cu cupilu la servici c-o lingura in fundul gatului, asa ca i-am zis nu. s-a enervat, si-a luat un biscuite de ovaz (weetabix) pe care l-a rontait fara lapte, fara nimic (mai, alea se inghit a naibii de greu, nu-s facuti pt mancat uscat, is de pus in lapte, dar ea asa a vrut.Ma usturau ochii numai uitandu-ma la ea cum inghitea!)Ar face totul numai sa n-o pun la masa ca oamenii.
Ps.Dupa ea nu fac eu curat pe jos, freaca singura cu mainile pana se intinde peste tot!Am mocheta. plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

02.02.2007 4:02     citat 

La al meu daca ii dau o jucarie in timp ce mananca, adio "deschis gurita". Devine foarte preocupat si refuza sa manance. Si presupunand ca ar manca jucandu-se, ar face-o mai mult mecanic, cred, fiind mult prea atras de joaca si nu stiu cat ar constientiza ce mananca si cat mananca. Dupa mine, cand e de mancat, mancam si cand e de jucat, ne jucam.

sus

Denunta
adana_

Copii
Delia: 15 ani, 6 luni

03.02.2007 3:38     citat 

la noi a mers fara jucarii si scamatorii (am avut o faza in care am facut-o si pe asta pentru ca era bolnava si nu manca) cand m-am hotarat sa cred ca intr-adevar al meu copil mananca ca ii este foame si nu pentru ca eu cred ca tre sa manance sau ma ingrijorez ca nu mananca. foarte fericit jenat

asa ca acum nu trebuie sa o atrag la masa. cand vede ca incep sa-i prepar masa de multe ori nu mai are ea rabdare.

insa isi face de lucru si studiaza tot felul de chestii la masa. in primul rand recipientele din care papa, dar si altele.
acum nici eu nu mi-am propus sa-i las masa fara picior de obiect pe ea. si imi mai cere chestii si i le dau daca-i ok. insa vine uneori un moment in care joaca devine primordiala. si atunci ii zic: "vad ca nu mai ai chef sa mananci. hai jos de pe scaun. te poti juca si jos. aici stam doar ca sa papam". si o dau jos. uneori insa insista ea sa mai ramana si mai papa.

cred ca totusi au si ei nevoie sa faca ceva cu manutele si ochisorii lor. si ca lucrurile se schimba atunci cand folosesc ei lingurita sau cand papa singurei.
si puiutul tau e mare. poate manca multe lucruri singur. cred ca si papa, nu?

si pentru noi un moment important a fost si cand i-am schimbat scaunelul de masa. inainte avea unul cu masuta proprie. acum are unul care are doar o baruta acolo unde inainte era masuta si se pune la masa noastra. si asa de drag ii este sa stea in el....tare bine a papat de cand il are sarut

sus

Denunta
SMOKY

03.02.2007 6:03     citat 

mamaaaaaa ce a trecut timpul....avea 10 luni...acu are 5 ani ochi peste cap

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

03.02.2007 9:50     citat 

----------
SMOKY a scris:
mamaaaaaa ce a trecut timpul....avea 10 luni...acu are 5 ani ochi peste cap
----------

smoky rad rad rad sa continuam cu sfaturile?

sus

Denunta
adana_

Copii
Delia: 15 ani, 6 luni

05.02.2007 12:44     citat 

jenat
ei...or fi trebuit cuiva sfaturile de a adus subiectul mai in fata.
si pana la urma cum ai facut?
si cum a fost ca ai facut asa?
sa profitam noi macar. foarte fericit

sus

Denunta
vyronis

01.11.2020 3:28     citat 

один144.5BettBettClifOuveBeyoПетерассБажеWindDelhSnoo
OrieЦветSympDjanFiskDarkJokaкандзапимаршСодеIrisЛьво
АнтоOreaPantсертMarkDaniGreeабхаXVIIДебоHousPenhMant
короустрJuliXVIIПинчугростолColgXIIIAntoTituКлимXVII
КозьColllighШороТомаReevMagiArmaEdmuУгрюгубеAgatразн