· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > CAND si CAT lasam un copil sa planga?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor CAND si CAT lasam un copil sa planga?     
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 5 luni

20.10.2009 12:41     citat 

lasa vinovatia deoparte si bucura-te de ea
treburile le faci cind poti si vrei (daca nu, nu le faci deloc....ce se schimba?)
imi amintesc cum faceam toate cu Elouan pe linga mine, caci nu suporta sa nu fiu prin preajma; asadar il caram dupa mine cind dadeam cu aspiratorul, spalam vasele pe apucate, noroc cu mincarea ca sintem adeptii mincarurilor foarte simple si mai dadea si sotul o mina de ajutor seara (cind nu se ocupa el singur de masa rad )

si dupa patru luni eu tot nu cred ca au "notiunea" de a fi "invatati in brate"
si dupa patru luni au nevoie de brate, nu-i o virsta cheie la care toate se opresc zambet
dupa, cind cresc, si cresc, si le cresc aripi, si se indeparteaza din ce in ce mai mult, regretam cu toatele oarecum desprinderea asta
la un an jumate deja nu mai sta in brate cind vrei tu, ci cind vrea ea; nu te mai stringe cind vrei tu
si-apoi, cind iti zice "noapte buna" si te trimite la culcare, dupa ce luni multe ai tinut-o in brate sa adoarma...eu una m-am bucurat si intristat in acelasi timp, bucurat pentru independenta lui cistigata asa senin, mi-a lipsit micul corp strins in bratele mele
oricum ar fi, cu cit sint mai increzatori in noi, cu atit devin mai increzatori in ei insisi...si cu atit se detaseaza, cind vine vremea, mai usor

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 5 luni

20.10.2009 1:38     citat 

----------
irene6 a scris:
Eu sunt singura toata ziua, sotul meu ajunge de la servici seara.Fetita mea de 7 saptamani sta in patut sau in carucior doar cand doarme.Cand e treaza, sta in brate.Nu sunt convinsa ca e bine pentru coloana, pentru ca se cam foieste, eu ii tot schimb pozitiile.Voi ce ziceti?Totusi, plange cand sunt la baie (doar in cazuri urgente), inainte de a manca, cand imi spal eu sanii(trebuie sa ii spal, pentru ca curg mereu), cand o schimb si ii e foarte foame, dupa baie, cand ii fac masaj, tot pentru ca ii e foame.Mi se rupe sufletul in aceste momente si nu stiu cum sa procedez.Uneori o pun in patut, nu plange, dar scoate sunete, se vede ca nu ii place, atunci o mai las, dar nu intotdeauna prea mult.Bunicile spun ca am invatat-o in brate, dar, dupa cum am zis, lasand-o doar sa maraie, ma simt vinovata.De asemenea, cat sta treaza, ii vorbesc, ii cant, o plimb, insa ma mai doare gura.Nu sunt o persoana vorbareata.Nu tine de acest topic, dar vreau pareri, orientati-ma catre topicul potrivit.
----------

Sunt anumite operatiuni pe care ar trebui sa le faci in alta ordine.
Adica fetita are scutecul plin, dar tu stii ca plange de foame. Da-i sa suga pana trece criza de foame si apoi poti sa o schimbi. Nu pateste nimic daca mananca murdara la fund.

Dupa baie ar trebui sa manance imediat. De ce i-ai face masaj inainte sa manance? Masajul ar trebui sa fie ceva care sa o linisteasca, sa o faca sa se simta bine si in contact cu tine. Daca ea vrea mancare, crede-ma ca putin ii pasa ca tu esti constiincioasa si insisti sa-i faci masaj dupa baie.

Tu zici altundeva ca trebuie sa te speli pe maini inainte sa pui mana pe copil. In primul rand nici tie si nici ei nu va face bine aceasta atitudine. E un copil care traieste in atmosfera necontrolata, se descurca cu microbii.
In al doilea rand, pentru momentele in care chiar trebuie sa pui mana pe lucruri foarte murdare sau foarte toxice (scuturi aspiratorul, speli vase, freci faianta) de ce nu porti manusi de menaj? In 2 secunde le dai jos si iti iei puiul in brate.

In general, daca in mod evident ceva nu functioneaza si copilul nu e multumit, trebuie usor ajustat planul de lucru.

sus

Denunta
irene6

20.10.2009 4:21     citat 

Flish, multumesc mult, sunt sfaturi foarte practice.

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 11 ani, 8 luni

20.10.2009 5:04     citat 

Cand eram insarcinata cineva imi spunea(mamica cu experienta cool ), sa ai mare grija sa nu il ti in brate mult ca pe urma nu mai scapi de el, daca e mancat, e curat si plange sa il lasi ca se potoleste singur. Bun...la mom respectiv am zis ca stie femeia ce vb ca doar a crescut 2 copii.
Vine momentul in care Andrei mancat, schimbat de pampers urla, atentie urla nu plange. Cu gandul la vb mamicii, il las acolo spunandu-i: da ce ai domne, esti mancat, schimbat etc etc, nu inteleg ce ai. Cred ca avea 1 saptamana de cand era adus acasa. Urla copilul 1 min, 2 min si brusc imi vine in minte o chestie pe care o citisem: odata iesit din mediul in care traia(burta mamei), pana cand se acomodeaza cu noul mediu, se poate considera ca el sufera o trauma, nu mai primeste totul de-a gata, ci tb sa ceara. Va rog sa ma credeti ca mi-a fost rusine ca am fost capabila sa imi las copilul sa planga. Nu-s de acord cu asta, daca plange are ceva. De atunci nu l-am lasat o clipa sa mai planga. Cum spunea si Tei este foarte usor sa te joci cu mintea unui copil. Acum, desi Andrei nu are decat 2 luni si 3 saptamani, de cate ori vad ca are tendinta sa inceapa sa planga, il iau in brate, ii distrag atentia, ii vorbesc, ii cant si imediat incepe sa rada.
Cred ca solutia pentru crizele de plans, indiferent de varsta copilului, o are mama/tata: sa il linisteasca.
Copilul plange daca nu se simte in siguranta. Brish, poate lui Lucas ii este teama, se vede singur in scaunel, simte nevoia sa fie cineva langa el. Asa cum spune Christa, linisteste-l si pe urma continua drumul.
O zi buna va doresc!

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 8 luni
Paul: 8 ani, 7 luni

04.11.2009 12:33     citat 

tare interesant subiectul, acum l-am descoperit.
va rog sa nu va suparati, dar cat de ipocrit sa fi sa spui ca copilul tau n-a fost lasat sa planga nici macar un minutel...las-o naibii ca mie imi ia 2 minute sa fac un pishu si chiar daca il iau la baie cu mine, urletele sunt acolo. Daca sunt singura singurica, de dimineata pana seara, daca puiul meu plange nu ca vrea in brate, ci ca vrea in brate in cutare pozitie (exclus culcat), daca plange cat poate el de tare ca tzatza dreapta o vrea mai intai, nu cea stanga....ce super woman sa fiu sa pot sa nu il las sa planga mai mult de .."un minut"...
nu exista nimic mai gresit decat expresia "l-ai invatat in brate". Nu l-a invatat nimeni in brate, asa a lasat D-zeu pe pamant, nasol cateodata, e drept, copilul sa stea agatat de ma-sa, ce sa-i faci....
in acelasi timp, se intampla, mi se intampla sa-l las sa planga cateva minute....ca e vorba de o framantare mica inainte sa adoarma sau ca trebuie sa-mi fac nevoile...da, plange! De ce aruncati cu pietre din cauza asta, nu stiu, ca n-am vazut pe nimeni sa spuna ca-l lasa sa planga de-a dracu mama ce e....
hai sa nu ne impaunam ca sunt numai zambete la unele acasa...
trag cu ochiul
un singur amanunt mai face marea diferenta: sunt copii care plang foarte mult si foarte insistent la cel mai mic disconfort de orice natura, si sunt si copii care plang foarte putin. Poate asa s-ar explica cum unele dintre voi reusesc sa nu lase copiii sa planga nici '"un minut"
in concluzie, traiasca pouch-ul, as muri sigur fara el! rad

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
14 ani, 5 luni
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
12 ani, 7 luni

04.11.2009 12:55     citat 

Mai draga , era vorba de a lasa VOIT copilul sa urle....adicatelea el urla si tu stai si numeri pana la 200-300-400 sa vezi daca se potoleste singur....

Normal ca au mai urlat ai mei cand eram pe la nevoi si nu ajungeam la timp...dar nu pt ca vroiam eu sa se intample asa....ai inteles ? scot limba

Si sustin in continuare faptul ca un copil mic nu trebuie lasat sa planga in speranta ca se va invata sa se potoleasca singur.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 5 luni

04.11.2009 1:04     citat 

----------
e-alice a scris:
las-o naibii ca mie imi ia 2 minute sa fac un pishu si chiar daca il iau la baie cu mine, urletele sunt acolo. Daca sunt singura singurica, de dimineata pana seara, daca puiul meu plange nu ca vrea in brate, ci ca vrea in brate in cutare pozitie (exclus culcat), daca plange cat poate el de tare ca tzatza dreapta o vrea mai intai, nu cea stanga....ce super woman sa fiu sa pot sa nu il las sa planga mai mult de .."un minut"
----------

Asta nu inseamna ca il lasi sa planga. Normal ca plange, fiecare copil plange pentru ca asta e modul in care stie sa ceara diverse lucruri.

----------
e-alice a scris:
De ce aruncati cu pietre din cauza asta, nu stiu, ca n-am vazut pe nimeni sa spuna ca-l lasa sa planga de-a dracu mama ce e...
----------
.
Ba da, eu am vazut. Si mi-a si facut observatie respectiva doamna cu privire la modul in care eu imi cresc puiul.
Pentru ca ea le lasa sa planga pana adormeaua ca sa se invete sa adoama singure, le lasa sa planga inchise in camera sa se invete sa se joace singure si tot asa. Si asta s-a intamplat din primele zile de viata ale fetelor ei.
Si daca vrei stiu si povesti mai nasoale de atat trist

----------
e-alice a scris:
in concluzie, trasca pouch-ul, as muri sigur fara el! rad
----------

In concluzie, da! scot limba

sus

Denunta
angel_green

Copii
Andrei: 18 ani, 6 luni
Matyas: 11 ani, 7 luni
am nascut deja!

05.11.2009 1:52     citat 

fetelor, v-ati incins si nu e bine. si eu am primit sfaturi de astea cu nu il invata in brate ca nu o sa mai faci nimic. chiar de la mama mea. care, atunci cand isi aude nepotul ca plange ce credeti ca face. il ia in brate rad ba mai mult se plimba cu el in brate prin camera trag cu ochiul . mi-a trecut si mie prin cap varianta de a-l lasa sa planga cateva minute. si nu doar cand trebuie sa ma duc la baie. asa, sa vad ce face. la niciunul dintre piticii mei nu a functionat. un copil are nevoie de dragoste. voi cand aveti o problema, nu va simtiti mai bine cand e cineva langa voi, cand va stiti ocrotite? asa e si la ei. iubiti-va copilasii si nu va temeti ca ii rasfatati. cel mare are 7 ani, deja e independent. cat imi e de dor de momentele cand avea nevoie de mine sa il tin in brate. acum il alint cand ma lasa el. sau cand il doare ceva. sunt timpuri care nu se mai intorc. treburile casnice pot astepta, alea sunt mereu. bucurati-va de timpul asta, ca nu se mai intoarce.

sus

Denunta
e-alice

Copii

05.11.2009 2:42     citat 

Andreea, e barbar sa lasi un copil sa planga "ete-asa", dar ma amuzasera afirmatii cum a fost sa nu te speli pe maini dupa ce ai fost la baie ca-l auzi ca plange. Mie mi se pare exagerat. Fiecare face cum crede ca e mai bine in final.
Sunt tare frumusei baietii tai, poate o sa-i cunosc si eu curand zambet Ce faceti de Revelion? rad

sus

Denunta
andreea29

Copii
14 ani, 5 luni
12 ani, 7 luni

06.11.2009 10:55     citat 

Asa e...
(offtopic) De Rev probabil vom face ce am facut si anu' trecut....Horia la somn ,pazit de bunici si noi cu Iustin in centru sa urmarim artificiile.... trag cu ochiul

sus

Denunta
e-alice

Copii

06.11.2009 2:23     citat 

acuma on topic, raspundeti-mi si mie la o intrebare: cum stau copiii in brate la tatic? ma confrunt cu o problema care a devenit deja majora: cum il ia soatza in brate incepe sa planga sustinut. Tatal se frustreaza, mama se enerveaza, copilul continua sa planga pana la isterie, indiferent ca e mancat, schimbat, etc... Stiu ca poate suna stupid pt. cineva care nu s-a confruntat cu asa ceva, dar in cuplu chiar avem o problema. Daca incerc sa-i dau sfaturi cum sa-l tina zice ca oricum nu ajuta la nimic, ca cel mic pur si simplu nu il place, iar cel mic foloseste toate prilejurile sa demonstreze acest lucru- absurd de altfel. Nu stiu ce sa mai fac pt. ca am nevoie de ajutor, nu de stres care sa se adauge oboselii...trist trist

(nu postati va rog mesaje de genul "al meu il adora pe taica-su"....Nu ma ajuta!! rad

sus

Denunta
andreea29

Copii
14 ani, 5 luni
12 ani, 7 luni

06.11.2009 4:38     citat 

----------
e-alice a scris:
Tatal se frustreaza, mama se enerveaza, copilul continua sa planga pana la isterie.... Daca incerc sa-i dau sfaturi cum sa-l tina zice ca oricum nu ajuta la nimic, ca cel mic pur si simplu nu il place, iar cel mic foloseste toate prilejurile sa demonstreze acest lucru- absurd de altfel. Nu stiu ce sa mai fac pt. ca am nevoie de ajutor, nu de stres care sa se adauge oboselii ....
----------

Asa era si la noi ,la inceput....apoi ,incet s-a obisnuit...totul e sa fie calm si sigur pe el in miscari atunci cand il ia in brate....eventual tu sa stai langa ei sa-l mangai pe bebe , sa-i canti , sa fi si tu linistita , pt ca daca tie ti se pare ca sotu nu-l tine cum trebuie si te stresezi , bebe te simte si se sperie ...... sarut

sus

Denunta
e-alice

Copii

06.11.2009 4:54     citat 

da, el e foarte calm, atat de calm incat nu face mare lucru sa calmeze bebele si asta ma aduce pe mine la disperare!!! trist trist

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 5 luni

06.11.2009 4:59     citat 

e-alice, stii tu cum il "calma" al meu?? pur si simplu stind cu el pe pieptul lui...in unica noapte de infern pe care ne-a oferit-o Elouan (avea vreo trei saptamini), eu in culmea disperarii, nu mai stiam ce sa-i fac, el l-a luat....s-a asezat cu el pe canapea, deodata tacere (dupa un anume timp, desigur), adormisera amindoi asa...
il calma taman nefacind nimic, doar fiind acolo, ascultind
si-am invatat si eu asa ca e normal ca tatal sa nu-l tina ca mine, sa nu-i vorbeasca ca mine, sa nu-l mingiie ca mine...ca e normal si e bine, caci sintem amindoi doua persoane distincte

sus

Denunta
e-alice

Copii

06.11.2009 8:00     citat 

Teodora, (in primul rand, imi place foarte mult numele Elouan. zambet )
ai perfecta dreptate cu faptul ca suntem doi oameni, diferiti. Treaba e ca sotul tau l-a linistit pe cel mic in final. Sotul meu inca nu a gasit modalitatea, si nu asta ma deranjeaza, ci faptul ca* capituleaza prea repede...Daca eu pot sa fac fata 14 ore pe zi, el de ce nu poate jumatate de ora? E o intrebare retorica de acum...Cred ca trebuie pur si simplu sa ma resemnez trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: