· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > cate limbi poate invata un copil?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor cate limbi poate invata un copil?     
amoodia

Copii
Omar: 17 ani, 8 luni
Dalya: 15 ani, 9 luni

15.07.2004 1:52   cate limbi poate invata un copil?  citat 

buna ziua
eu sunt romanca si tatal copilului este de alta nationalitate.asteptam un bebe peste 3 luni si deja sunt presiuni din partea familiei sotului: ca ar trebui sa vorbim cu copilul la inceput numai limba sotului meu si cand s-o face copilul de vreo 5 ani sa-l invat si romana, ceea pe mine nu prea incanta deoarece eu nu vorbesc atat de bine limba sotului meu inca, iar noi locuim in alta tara (eu si sotul meu suntem amandoi departe de tarile noastre natale).spuneti-mi daca eu vorbesc cu copilul de cand il nasc romana si sotul meu limba lui, nu poate copilul invata ambele limbi?
multumesc anticipat

sus

Denunta
janette

Copii
Ota Rion: 17 ani, 4 luni
Ota Stefania-Cristina: 26 ani, 1 luna

15.07.2004 2:46     citat 

Eu sint casatorita cu un japonez si sint insarcinata in patru luni . Binenteles ca si la mine s-a parintii mei sint ca si ei si asteapta cu nerabdare primul lor nepot si cum s-ar simtii ei daca ar fi in locul parintilor mei sa nu se inteleaga cu nepotul lor?si sa-ti spun drept de la socru,soacra ,sotul si cumnatii s-au pus pe invatat romineste,binenteles de gura soacrei,de m-au capiat in fiecare zi:cum se zice la asta ,cum se zice la ailalta....... Eu sint sigura ca nu vor fii asa mari probleme sa vorbeasca doua limbi.Apropo,alinta-l pe bebe in romaneste de pe acum.

sus

Denunta
cami_alex

Copii
Alexander: 18 ani, 7 luni
Verena: 16 ani, 5 luni
Daniela: 12 ani, 9 luni

15.07.2004 3:07     citat 

Am o cunostinta cu un copil de 1 an si 6 luni aici in Germania casatorita cu neamt.a la inceput cu copilul romaneste .Sotul a vorbesti romana cu copilul.Limba sotului o invata de la sot.
Esti chiar avantajata prin situatie sa invete copilul din start doua limbi.

sus

Denunta
andreeeea

Copii
Patrick: 18 ani, 8 luni

15.07.2004 8:42     citat 

va invata romaneste doar daca vorbesti de la inceput romaneste cu el.

la 5 ani nu vei convinge nici un copil sa se chinuie sa vorbeasca o limba noua cind ii e foarte bine cu cea care o stie.

nu-ti fa griji, va vorbi atitea limbi cite se vor vorbi in jurul lui, 2,3 nu sint o problema.

in ceea ce priveste rudele, exista o singura varianta //ignor// trag cu ochiul
bafta!

sus

Denunta
Cora

15.07.2004 9:41     citat 

citeva subiecte mai vechi despre cite limbi poate vorbi un copil gasesti aici:
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=230
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=340
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=426
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=656
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=1108
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=2133

sus

Denunta
amoodia

Copii
Omar: 17 ani, 8 luni
Dalya: 15 ani, 9 luni

16.07.2004 11:35     citat 

salutare iarasi
multumesc foarte mult pentru raspunsuri, m-am mai lamurit si eu putin cum ar trebui sa procedez.noi locuim in norvegia si sotul meu este arab, asa ca la inceput vrem sa invatam copilul araba si romana, numai ca mi-au spus ca o sa fie confuz daca am sa vorbesc cu el 2 limbi. acum cu cele 2 limbi m-am lamurit dar ce fac cu a mi-au spus DAR VAI CUM SA NU-L INVETI NORVEGIANA? VREI SA FIE COPILUL TAU CEL MAI PROST IN CLASA? surprins asa ca m-am gandit pana la vreo 3 ani sa vorbim cu el numai araba si romana si de la 3 ani sa-l pun in contact cu copii norvegieni sa invete si norvegiana. voi ce spuneti ? confuz
va pup pe toate si sa va traiasca bebeiii

sus

Denunta
Cora

17.07.2004 12:16     citat 

----------
amoodia a romana si de la 3 ani sa-l pun in contact cu copii norvegieni sa invete si norvegiana. voi ce spuneti ? confuz
...
----------

ideea ta este foarte buna... si probabil o sa ai surpriza cind, desi va intelege si poate va si vorbi pina pe la 5 ani araba si romana... sa va traduca direct din norvegiana... cu gramatica ei. rad .. nu excludeti nici o limba oricum, nimic nu-i prea mult pt. un copil... poate va invata sa vorbeasca, sa se faca inteles mai tirziu (cum a altii trag cu ochiul ... asta conteaza. zambet

sus

Denunta
Cora

17.07.2004 12:26     citat 

----------
andreeeea a copii care stiau doar romana, chineza, araba etc. si au inceput aici gradinita sau scoala in engleza si in 3-4 luni maxim turuiau in engleza de numa-numa... ba mai rau, majoritatea astora refuza categoric sa mai vorbeasca in limba materna trist ... si numai in engleza ii auzi... pe mine una ma-ntristeaza fenomenul... Slava Domnului! ca Alex a a bune ambele limbi si acasa e romana, in afara ei engleza. zambet

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani
Hanna: 17 ani, 8 luni

17.07.2004 1:10     citat 

scuza-ma, nu m-am putut abtine: sigur nu va fi cel mai prost din clasa din cauza asta :p foarte fericit
si acum serios zambet
cand va merge in colectivitate va invata si norvegiana, probabil nu va avea incotro daca va vroi sa comunice cu restul copiilor, nu? inceputul nu va fi usor pentru el, dar daca va stii cateva cuvinte de baza de acasa, se va descurca. in ardeal de ex. e multa lume care vorbeste de acasa 3 limbi si nu a gandesc ca probabil vom accentua asa de pe la 5 ani limba in care va invata copilul la scoala, pentru usurarea invatarii cititului si scrisului. sigur mai tarziu va invata si alte alfabete, mai ales din curiozitate cred la o anumita varsta. pe urma poti sa gasesti o carte f. interesanta in limba respectiva care "nu a va avea si curiozitatea de a societate, nu au invatat numai asa, de buna voie.

sus

Denunta
Cora

17.07.2004 1:13     citat 

----------
mamaluieric a societate, nu au invatat numai asa, de buna voie.
----------

Pai e discutabil deja cit de nevoiti au fost daca refuza sa mai vorbeasca limba materna... lasind gluma la o parte... stiu ca nu aveau de ales, dar am vrut sa dau exemplu, referitor la ce spunea andreeeea ca un copil dupa 5 ani nu mai accepta alta limba... scot limba

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 19 ani, 5 luni
Richard: 17 ani, 11 luni

17.07.2004 4:18     citat 

Amoodia uite la mine un exemplu bun. Eu romanca , sotul englez si eu vorbesc 80% romaneste iar sotul 98% restul procentelor eu engleza , sotul romana. Alex rupe din amandoua si le intelege perfect . Eu nu-mi fac nici o problema. Eu zic sa vorbesti romana cu el cat poti tu de mult , sotul araba si bineinteles cand aveti musafiri , sau mergeti in vizite , sau la cumparaturi el va auzi si norvegiana deci nu va fi complet neutru. E foarte bine ca este expus la trei limbi din primele zile. Ai sa vezi ce bine o sa fie... nu-ti face griji!

sus

Denunta
andreeeea

Copii

17.07.2004 9:36     citat 

----------
Cora a copii care stiau doar romana, chineza, araba etc. si au inceput aici gradinita sau scoala in engleza si in 3-4 luni maxim turuiau in engleza de numa-numa... ba mai rau, majoritatea astora refuza categoric sa mai vorbeasca in limba materna trist ...
----------

cred ca undeva nu ne refeream la acelasi lucru trag cu ochiul
eu am inteles ca ea ar dori sa vorbeasca o limba cu copilul vreo 3-4-5 ani (araba de ex.) si pe urma tot ea sa inceapa cu romana.

ramin in continuare la parerea ca dupa ce copilul s-a complet necunoscuta asa dintr-o data (in condittile in care n-a nici nu va auzi prea des altundeva decit acasa).

mersul la gradi, joaca in parc, televizorul sau orice alt context unde aud si sint nevoiti sa vorbeasca o alta limba e complet altceva - in mod sigur va invata norvegiana fara nici o problema chiar daca ei nu vorbesc o boaba acasa.

asta e parerea mea zambet

sus

Denunta
andreeeea

Copii

17.07.2004 9:55     citat 

Hai sa va intreb si eu ceva:
Parintii care vorbiti o limba cu copilul si alta cu sotul (sotia), cum va descurcati?

Cum ati reusit sa treceti peste impulsul de a ce (avantajele de a sigur ca trebuie sa vorbeasca si limba materna....) dar practic nu e greu?

Noi am fost invatati sa vorbim, pe cit posibil, limba pe care o inteleg toti (sau majoritatea) celor de fata si e un reflex destul de bine inradacinat.

si e greu cumva sa vorbesti cu bebele sa faci glume si celalat sa nu inteleaga nimic si automat sa nu poata participa la joaca voastra, sau nu?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

18.07.2004 9:16     citat 

----------
andreeeea a complet necunoscuta asa dintr-o data (in condittile in care n-a nici nu va auzi prea des altundeva decit acasa).

----------

corect! Sora-mea a asa nu stie sa vorbeasca, si cand s-a in romaneste, s-a precum vitelu' la poarta noua! Asa ca sora-mea a cand s-a 15 ani) acum inteleg in mare despre ce e vorba (mai ales cand e vorba despre ei!), dar nu vorbesc o boaba romaneste. trist

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani
Hanna: 17 ani, 8 luni

18.07.2004 10:34     citat 

----------
andreeeea a eu ceva:
Parintii care vorbiti o limba cu copilul si alta cu sotul (sotia), cum va descurcati?
Cum ati reusit sa treceti peste impulsul de a ce (avantajele de a sigur ca trebuie sa vorbeasca si limba materna....) dar practic nu e greu?
Noi am fost invatati sa vorbim, pe cit posibil, limba pe care o inteleg toti (sau majoritatea) celor de fata si e un reflex destul de bine inradacinat.
si e greu cumva sa vorbesti cu bebele sa faci glume si celalat sa nu inteleaga nimic si automat sa nu poata participa la joaca voastra, sau nu?
----------

ba da, sigur ca e greu. imi schimb meseria in traducatoare trag cu ochiul
noroc ca sotul meu are rabdare pana ce ii explic si jocurile de cuvinte...
si eu asa am fost crescuta, numai ca la inceput nu am prea stiut germana, pe urma educatoarea la gradi mi-a chinui cu germana acasa, numai incurc copilul. si am ascultat.
cum am inceput? asa a inainte. acum isi da si el silinta sa invete si chiar mai spune copilului pe limba mea (ce socata am fost cand am surprins primele cuvinte!).
si mai am si experienta ca bunicii mei vorbeau si germana bine, parintii mai balbait, dar eu inca ma mai chinui cu ea ca adult si chiar am nevoie de ea.
sigur, si faze ciudate se intampla, cea mai de pomina ramane totusi aceea cu mancarea de la pranz: copilul nu a eu i-am spus ca "imi pare rau, altceva nu avem, asta e si gata." la care sotul, deschide frigiderul si spune: "eeeriic, poate vrei altceva?"

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: