· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Ghioceii primaverii 2008 (8)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ghioceii primaverii 2008 (8)     
relly

Copii
Eric Alexandru: 12 ani, 9 luni

22.09.2009 12:58   Ghioceii primaverii 2008 (8)  citat 

eli78.............................................domnisoara Alexia Ioana...............1.03.2008
the_pretty_nurse.......................domnisoara Iulia Alexandra..........3.03.2008
apalada......................................domnisorul Mihnea Gabriel.........4.03.2008
elena83......................................domnisoara Carla Maria................8.03.2008
Emilia2006................................domnisorul Vlad.............................10.03.2008
Mxshk..........................................domnisorul Vladone......................14.03.2008
Iliutza...........................................domnisoara Marie Elizabeth..........15.03.2008
Leelloo.......................................domnisorul Matei Cristian............16.03.2008
IrinicaR…...................................domnisorul Paul Razvan..............17.03.2008
fanuca.........................................domnisorul Radu.........................19.03.2008
Biencutza...................................domnisoara Ingrid Anna.................20.03.2008
Cobrata......................................domnisoara Francesca Ana..........31.03.2008

Connie_drg..............................domnisoara Bianca Antonia...............03.04.2008
blondeana24...........................domnisorul Stefan Ioan......................04.04.2008
Ilicutz..........................................domnisorul Alexandre Tiberiu...........08.04.2008
Rorabebeloi.............................domnisoara Sara Sofia........................09.04.2008
Galactic.....................................domnisorul Akos..................................12.04.2008
gatlanalina...............................domnisorul Rares Alexandru.............12.04.2008
Relly..........................................domnisorul Eric Alexandru.................13.04.2008
gina_d......................................domnisorul Robert Constantin..........13.04.2008
Bebe_lusi................................domnisoara Sarah Angelina...............14.04.2008
Camilili.....................................domnisorul Cezar Andrei....................14.04.2008
Manam.....................................domnisorul Marius...............................14.04.2008
mishk........................................domnisoara Irina..................................15.04.2008
roxy27.......................................domnisoara Natalia Nicoleta..............16.04.2008
Bjmaryo...................................domnisoara Bianca Maria.....................18.04.2008
alp.............................................domnisoara Anna...................................22.04.2008
Cotuca......................................domnisorul Cristian.............................23.04.2008
ari_adna...................................domnisoara Mara..................................29.04.2008

dflavia.......................................domnisoara Stefania..............................11.05.2008
jakueline..................................domnisorul Darius-Andrei....................11.05.2008
ioanab81.................................domnisoara Maia Alessia......................12.05.2008
Alinagr31.................................domnisorul Razvan Mihai Catalin ......15.05.2008
mamik_monik........................domnisorul Raul-Adrian ......................16.05.2008
Sorinadaniela........................domnisoara Giulia Anna........................19.05.2008
Petit_coeur.............................domnisorul Patrick Alexandru .............19.05.2008
untaticfericit............................domnisorul Eric Andrei...........................20.05.2008
redroserou.............................domnisoara Delia.....................................22.05.2008
bitzulache...............................domnisorul Gabriel..................................23.05.2008
ari05........................................domnisorul Darius..................................26.05.2008
Tania3.....................................domnisoara Claudia-Teodora...............28.05.2008
Danutza07..............................domnisorul Mark Andreas.....................29.05.2008

Avem 42 de copilasi, 23 si 19!! Sa ne traiasca!!!!!

Si mai avem si 3 burticute, Ildi, Ileana si Marcela.Felicitari si Sarcina usoara!!!!!

Aici am fost bebelusi:
Capitolul 77,(76),(75),(74),(73),(72),(71),(70),(69),(68 ),(67),(66),(65),(64),(63),(62),(61),(60),(59),(58 ),(57),(56),(55),(54),(53),(52),(51),(50),(49),(48 ),(47),(46),(45),(44),(43),(42),(41),(40),(39),(38 ),(37),(33),(32),(31),(30),(29),(28 ),(27),(26),(25),(24),(23),(22),(21),(20),(19),(18 ),(17),(16),(15),(14),(13),(12),(11),(10),(9),(8 ),(7),(6),(5),(4),(3),(2),(1)

Aici suntem ghiocei:
Capitolul 7,(6),(5),(4),(3),(2),(1)

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
Bianca Antonia: 12 ani, 9 luni
am nascut deja!

22.09.2009 1:32     citat 

ia uite mai, s-a intors anca zambet ff frumoase pozele si filmuletele, hai ca va simteam lipsa, nu mai aveam si noi cu cine vorbi scot limba
io de cateva zile n-am mai primit nici o notificare, am crezut ca n-a scris nimeni.....

sambata seara am iesit in oras, iar sotul a facut pe dadacul.... dupa discutii aprige, vaicareli ca el munceste de nu mai poate si eu nu-l inteleg.... ochi peste cap i-am zis ca si eu muncesc, sa fac mancare, sa tin casa curata, sa am grija de copil, dc i se pare ca e atat de simplu de ce nu vrea sa stea cu ea? in fine....
mai e putin ragusita dar n-a facut febra, n-a avut muci si tuse, oricum joi vreau sa merg cu ea la consult... se vedem ce zice si doca....

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 9 luni

22.09.2009 1:46     citat 

Multumim Relly sarut
pai Connie, lor li se pare zero treaba ce o facem noi rad doar ce fac ei e greu, stresant socat eu nu ma prea cert cu S. dar stiu ca asta e si parerea lui, mi-a expus-o in cateva randuri si prefer sa nu mai aduc in discutie subiectul. socat
bine ca ai iesit si te-ai distrat trag cu ochiul

sus

Denunta
leelloo

Copii
Matei Cristian: 12 ani, 10 luni

22.09.2009 1:59     citat 

Connie, sa-ti fie de bine iesirea, mi se pare normal sa putem face si noi cate ceva singure din cand in cand, e nevoie sa schimbi atmosfera, sa poti avea o conversatie de adult cu cineva, nu doar despre copil... prostit nici eu nu am mai facut nimic singura de ff mult timp...nici nu prea mai am cu cine, de fapt.. ochi peste cap

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

22.09.2009 2:35     citat 

cum ma anca n-ai cu cine? eu am iesit cu prietena mea si cu un cuplu de prieteni casatoriti care au si ei copil si l-au lasat la parinti...., si mai am prietene necasatorite cu care mai ies...., am si casatorite dar oricum ne vedem cu copii cu barbati si nu mai avem chef de iesiri singure....

am o intrebare la voi ff serioasa cool legat de educatia prichindeilor nostri, am vazut ca si maty e nazdravan, si bianca, si eric...., voi aplicati vreun sistem de pedepse si recompense? sau e prea devreme (mie asa mi se pare) dar am o prietena care l-a dresat bine pe copil inca dinainte de 1 an si jumate, cum face ceva ce nu-i convine ei, il trimite la el in camera si el o asculta si se duce plangand in camera...., sau dc are crize la fel, ii spune sa planga, sa urle la el in camera si cand se va linsiti sa vina la ea...., uneori mi se pare cam drastica, alteori o admir pt faptul ca stie cum sa gestioneze crizele si rabufnirile si prostioarele lui, voi ce parere aveti ca eu nu prea am taria s-o pedepsesc pe bianca dc tot face ceva gresit, ii spun ca nu e bine si ea continua sa faca, eu ma enervez, ridic tonul si nu ajungem nicaieri...
astept parerile voastre sincere, cum procedati?

sus

Denunta
leelloo

Copii

22.09.2009 2:40     citat 

eu inhca nu aplic nimic, mi se pare prea devreme, atata timp cat nu ne intelegem...intelege el, dar limitat, pot sda fac eu teoria chibritului infinita cu paraexplicatii despre ce si cat a gresit, dar consider ca e prea mic sa inteleaga tot...evident ca ii spun ce nu e voie si ii explic simplu, unele le intelege, altele nu...dar incet asa, o sa-l scot in time out si eu, mi se pare o metoda buna..cateva minute sa stea pe bara intr-un loc stabilit, dar ptr asta, trebuie sa inteleaga! copilul pretenei e mai mare in mod sigur si de aceea executa, ca intelege...ai nostri sunt mici inca..oricum, metoda ei mi se pare ok, am tot citit si eu despre asta, ma uit si la 'take home nanny' pe travel si 'fur' si de pe acolo..

sus

Denunta
manam

Copii

22.09.2009 3:09     citat 

nici eu nu am aplicat niciodata. ptr ca nu am avut de ce. ce face nu sunt prostii, faptul ca e iute, energic nu mi se pare de pedepsit. mie mi se pare un copil cuminte. nu cunoaste nici macar tonul ridicat ptr ca nimeni nu il aplica la noi in familie.
de ex a avut cateva tentative sa se urce pe mobila si i-am explicat eu de 1000 de ori, tasu de mai multe ori si nu se mai urca. il luam jos si ii explicam. am vazut ca daca vorbesc cu el si ii explic intelege sau ii place ca vorbsc mult, nu stiu rad Exemplu: nu stiu cum a apucat pila mea de unghii (chiar o pun bine, a gasit-o, ma rog n-am scuza stiu). cand l-am vazut m-a luat transpiratia. am incercat sa i-o iau, a inceput un plans teribil. i-am dat-o in manuta inapoi in ideea ca o sa il supraveghez. i-am zis atunci sa mi-o dea ca imi trebuie si mi-o intins-o surprins surprins si alte astfel de cazuri au fost. da orice daca vorbesc cu el, daca ii explic. crize de aruncat pe jos sau de lovit omul de langa el nu face niciodata.
poate va fi nevoie mai incolo, oricum consider ca dupa 3 - 4 ani au rost pedepsele. eu nu sunt in stare sa il pedepsesc nici atunci sunt convinsa. mizez pe tasu ca va fi mai dur rad
tu la ce situatii te referi Connie? in care situatii crezi ca ar trebui aplicata pedeapsa??

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

22.09.2009 3:16     citat 

da si eu am mai prins emisiunea aia anca,
pai asta ziceam ca mi se pare un pic cam devreme, desi prietena asta a mea a inceput cu asta cand era mai mic decat sunt ai nostri acum..., intr-adevar intelegerea lor e limitata, inteleg ei ceva dar nu exact ce vrem de la ei...., ma gandeam ca sunt eu prea toleranta si ca o sa mi se urce in cap bianca mai incolo....

acum depinde ce intelegem fiecare prin educatie...., poate eu ii permit sa faca ceva ce altuia i se pare de neconceput..., e discutabila chestiunea oricum....

sa va dau un exemplu de cum isi educa unii oamenii copiii.... m-am dus la cineva in vizita care are copil si dupa vreo 2 ore de stat pe acolo, am scos pachetul de biscuiti sa-i dau biancai si am oferit si copilului respectiv, a luat bucuros, a mancat impreuna cu bianca...., dupa al 4-lea biscuite, parintele i-a interzis sa mai manance, ca e calic si ca e proasta crestere, ca la mancare gatita nu se inghesuie asa (copilul de fel fiind cam mofturos la mancare), eu ma gandeam ca se va bucura ca papa totusi si biscuitii aia...., si m-a luat apoi cu teoria lu' peste, ca o sa vad eu cand o sa mai creasca bianca si o sa ma faca de ras..., cand o sa manance niste biscuiti impreuna cu alt copil???

sus

Denunta
leelloo

Copii

22.09.2009 6:08     citat 

rad Connie, asta e chiar dusa la extrem, ca a facut-o de ras copilul ca a mancat niste amarati de biscuiti..in rest, ce ai spus tu sunt de acord si eu...
Ana, al meui copchil mai face 'rautati' tocmai in ciuda mea, ca-i spun ca nu e voie, ei bine, rade si o face, sa ma incerce, e clar...dar asta e, deocamdata...plus ca el chiar face nazbatii, dar nu a facut nimic asa nasol inca...sunt copii si copii, unii pot intelege mai devreme ce vrei de la ei, altii ceva mai tarziu, au ritmurid e dezvoltare diferita...
Stiti cum e, toate la timpul lor...intre timp, rabdare si...altceva decat tutun rad

sus

Denunta
manam

Copii

22.09.2009 6:35     citat 

----------
leelloo a scris:
:...altceva decat tutun rad
----------

voi chiar niciuna nu fumati??? pe mine ma tenteaza plang sau sunt foarte trist sigur cand ma intorc la lucru ma apuc iar foarte fericit
de parintele cu biscuitii, no comment socat prostit

sus

Denunta
ilicutz

Copii
Alexandre Tiberiu: 12 ani, 9 luni
Jonathan Bogdan: 11 ani, 1 luna

22.09.2009 9:03     citat 

Eu l-am mai pedepsit pe Tibi. Isi luase la un moment dat obiceiul sa muste cand nu-i convenea ceva. L-a muscat si pe un coleg de la dadaca (mai mare decat el) pt ca-i luase jucaria din mana. Avea dreptate, dar oricum... Il muscase asa de rau pe baiat ca ii facuse semn. A trebuit dadaca sa-i spuna mamei copilului ca sa nu se mire de semn. Si mai da cu palmele, sau ne agatza de fatza cand nu-i convenea ceva. Asa ca ori ii schitzam o palma peste manutza, ori peste gura, ca sa inteleaga ca nu are voie... fara sa-i dau palme adevarate... n-a plans nicodata, dar la inceput era surprins. Oricum, partea buna e ca a incetat.
Faza cu pusu' intr-o camera si eu o mai faceam. Cand au fost socrii aici a fost razgaiala mare de nu ne mai intelegeam cu el. O tinea din capriciu in capriciu; nu vroia sa manance decat ce avea el chef, desi el e gurmand din fire si mananca f bine mancarea gatita... Asa ca atunci cand il apuca ori il lasam unde se trantea pe jos, pana isi facea criza, ori il puneam la el in patutz. Incercam sa evit sa-l pun in patutz ca sa nu asocieze apoi cu pedeapsa si sa aiba tulburari de adormire ... dar e locul cel mai sigur din casa, daca vreau sa-l las singur.
Acum imi mai face unele faze, fara sa fie cu adevarat capricii. Uneori nu vrea sa intre in casa decat dupa nu stiu cate curse pe culoar acompaniate de chiote, bineinteles (saracii vecini prostit ... toti pensionari) asa ca il las sa alerge un pic si apoi ii spun ca mama a plecat si inchid usa... si vine si el apoi. scot limba
Hmmm, se pare ca sunt cea mai drastica dintre voi. Faza e ca mie mi-e cam tarsa ca or sa mi se urce in cap... mai ales 2 baieti. Asa ca nu vreau sa fiu depasita de situatie cand oi avea 2. Oare sunt cam severa? confuz M-ati cam pus pe ganduri...

sus

Denunta
leelloo

Copii

22.09.2009 9:12     citat 

Ilicutz, pai si eu l-am pus in pat de vreo 2 ori, cand era in crize de urlete, dar la fel ca tine, am renuntat ptr ca mi-am dat seama de greseala, ca ar asocia patul cu pedeapsa and so...la crize, la fel, il las sa si-o termine, cateodata e chiar mai rau daca incerc sa-l consolez...nu cred ca esti drastica, pana la urma, tu stii cum e mai bine...
Insa eu evit maxim si sa schitez ceva gen bataie, palma, mai ales peste fata, cap...se sperie si mi se pare inutil, pararea mea este ca nu va merge asa, ca nu-i ramane nimic...nu doare, deci e indiferent..si eu am o problema cu plesnitul in general...ca mi le mai luam si eu in copilarie, peste fata, si mi-a ramas pe creier, asa ca nu voi face asta niciodata...sper sa gasesc alte solutii si nu cafteala, nici macar in gluma sau ca atentionare, nu as vrea sa faca nimic de frica, ci ptr ca a inteles ca asa e bine, normal si i s-a explicat de ce...acuma, sper sa-mi si iasa toate planurile astea
scot limba

sus

Denunta
manam

Copii

22.09.2009 9:39     citat 

alta treaba ce vroiam sa zic e ca am o vecina care a "atins" ambii copii de mici. dar ii atinge destul de bine (zic eu). bine, nu au copiii urme sau ce stiu io ce dar oricum stiu de frica ei. cu cel mic a inceput asa cum zicea connie, poate inainte de 1 an. daca copilul se trezea la 10 dimineata si ea la 12 vroia sa-l culce putea, ptr ca se culca copilul de frica oarecum. o palma peste fund sau chiar doua si se culca surprins
acum cel mare e mare, cel mic are 2 ani jumate dar sunt ffff cuminti, cel mare f politicos si niciodata nu o face de rusine undeva. opus cu alti copii (va povesteam odata de genul care devasteaza casa cand merg in vizita) care au fost lasati prea libertini.
nu stiu, cred ca varianata cea mai buna e undeva la mijloc si cred ca fiecarui copil i se potriveste alta "metoda"
de batut (si aici ma refer la o palma ca altceva iasa total din discutie) eu nu cred ca voi putea vreodata, nu ma vad in stare
chiar Ileana, vei avea 3 barbati de stapanit ochi peste cap

sus

Denunta
ilicutz

Copii
Alexandre Tiberiu: 12 ani, 9 luni
Jonathan Bogdan: 11 ani, 1 luna

22.09.2009 9:43     citat 

Ai dreptate. As vrea sa nu-i bat nici eu vreodata. Si eu mi-am incasat-o ca si tine si ce-i drept si acu le tin minte. Tibi cred ca asociaza gestul si cu mimica noastra si cu tonul ca pare destul de trist cand ne supara. Ii dau peste manutza sau guritza in ideea ca o sa faca asociatii.
Oricum, cred ca Ana are dreptate: trebuie sa le si explicam la greu. Eu stiu ca asta imi lipsea cel mai mult cand eram mica si nu pricepeam de ce trebuia sa fac o chestie sau era pedepsita pt alta.

sus

Denunta
sorinadaniela

Copii
mara madalina: 15 ani, 7 luni
giulia anna: 12 ani, 8 luni

22.09.2009 10:01     citat 

Cred ca eu sunt cea mai dura dintre voi... cu toate ca cu Giulia nu prea functioneaza. Oricum o palmuta peste pampers (adica zero) a luat. Intelege totusi destul de bine de vorba buna... ea cred ca invata din pedepsele aplicate Marei. Aici, da, am greu de tras... avem un scaunel pe terasa unde doar o trimit, stie imediat despre ce e vorba. Maaaaaaaaaaama, ce de plansete, suspine si promisiuni... biata Giulia se uita asa contrariata la Mara. Vecinele (tot pensionate) la inceput erau speriate nu stiau despre ce e vorba... acum s-au invatat si vorbesc cu ea, o sfatuiesc sa fie cuminte. Sper sa functioneze ac metoda in timp... ca acum taaaaare ma mai doare capul.
Oricum, nu trebuie sa-mi spuna nimeni, stiu ca sunt dura cu ele... dar asta nu inseamna ca le bat. Maximum o palma sau doua peste fundulet... dar asta cand efectiv am epuizat orice alta metoda.
Preferata mea in cazul Marei este taierea portiei de desene animate... sincer in cazul Marei este singura metoda eficace.... si va asigur ca nu-mi place, dar chiar nu mai stiu ce sa mai fac uneori cu ea.
Va pup! Sorina

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: