· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Ce sunt slingurile, wrapurile, mei tai-urile? V
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
Care este mai comod si practic?
Slingul cu inel
32%
 32%  [ 9 ]
Pouch-ul
7%
 7%  [ 2 ]
Wrap-ul
42%
 42%  [ 12 ]
Mei Taiul
17%
 17%  [ 5 ]
voturi totale : 28

autor Ce sunt slingurile, wrapurile, mei tai-urile? V     
Cupilu

05.10.2009 11:14     citat 

----------
citat:
"Am si eu o intrebare, clasicul portbebe nu mai e la moda? Intreb sincer pt. ca am unul si bebelusul e topit dupa el.."
----------

E-alice: bebelusul tau e sigur topit dupa purtat, dupa corpul tau, dupa a fi langa tine.

Nu dupa un anume portbebe sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 7 luni

05.10.2009 11:59     citat 

----------
Cupilu a scris:
Daca s-ar exprima vreodata cert impotriva unuia sau mai multor dispozitive proaste sau neoptime de purtat, ar avea o intreaga industrie pe urmele ei...
----------

Tocmai asta mi-a spus, daca ar afirma "marca asta e buna, cealalta e proasta" (asta face Ökotest rad) ar putea fi data in judecata, insa a enumerat mai multe criterii dupa care se poate evalua un dispozitiv de purtat. S-ar putea crede ca sunt clare criteriile alea, insa vad ca si asa lasa mult loc de interpretare (gresita). trist

----------
Cupilu a scris:
Risc sa ma repet mereu cu responsabilitatea de a te informa dar si cu constiinta parintilor de a purta daca simt ca vor, cu ce au la indemana. Nu oricine isi permite un wrap, sling mei etc.
----------

Te rog sa nu-i rastalmacesti (iar) cuvintele, ca de aia am tradus direct citatul. Tocmai aia a spus, ca mai bine NU il porti ci ii asiguri altfel contactul fizic de care are nevoie, decat sa il porti intr-un dispozitiv de purtat prost. Deci in niciun caz "cu ce ai la indemana"!

sus

Denunta
wrapmama

06.10.2009 8:17     citat 

Brish, legatura Front Wrap Cross Carry este una foarte buna, dar este recomandat sa se foloseasca numai pana la aproximativ 5-7 kilograme. Un copil de un an ar trebui sa fie purtat in spate sau pe sold. Nu este sanatos nici pentru perineu si nici pentru spatele mamei sa aiba o greutate mai mare de 5-7 kilograme legata in fata. In afara de aceasta, daca legi un copil in mod corect in fata, atunci nu vei vedea inainte de capul copilului, iar daca il legi prea jos, ii vei lovi picioarele la fiecare pas.

aici un video bun FWCC

http://www.youtube.com/watch?v=HZGHMPQj...r_embedded

sus

Denunta
Cupilu

06.10.2009 9:03     citat 

Christa, un dispozitiv de purtat prost (ex. nusce marsupii) egaleaza dupa mine si cu un sling sau wrap legat prost. Ca efect pe termen llung.

Perfectionismul asta ma deranjeaza personal atata timp cat nimeni si nimic, nici un Dr.dr. in nusce stiinte n-a fost in stare sa atesteze relevant prin studii ca are perfecta dreptate in mod pausal.

Totul suna plauzibil dar ramane iar, la nivelul deciziei (nu in ultima urma si bugetare, de ex, daca mostenesc sau primesc cadou balanganitorul de marsupiu) a parintilor. Atat
a tot.

Uite o mami care incepe cu marsupiu e mult mai plauzibil sa schimbe apoi pe wrap sling meitai etc. decat una care nu a purtat deloc. Asa ca marsupiul pentur mine personal nu prezinta o amenintare, mai repede un fel de "Einstiegdroge" (un drog de "inceput")

Eu am decis pentru noi sa port corect, sa nu port marsupii si sa alternez etcetc. Cand multi spun ca esti beat du-te si te culca. Dar cand alte mamici o fac, e tot impotriva main streamului de a-ti depune bebele in carucior, whatsoever. De ce sa le descurajez total? Poztia mea, cand sunt intrebata e sa aflu daca se simt bine in ce au la indemana. De cele mai multe ori e oricum incomod marsupiul pentru purtator (in BB de exemplu) . Si atunci pot argumenta ca e mai simplu in wrap sling etc.

Dar, de exemplu la ClauWi (scoala de consiliere de purtat) tot asa, concluzia e, mai bine purtat decat deloc.

Tot ce zic tantile astea stiintific sfatoase nu iau in calcul o cultra a purtatului aflata la inceput la noi in Romania, din pacate. Si in Ro exista deja destula informatie, lumea poate sa aleaga, sunt toti majori si vaccinati. foarte fericit

Dar inca o data, eu pentru mine (cu 5 wrapuri acasa si surse si posibilitati) pot decide sa fac dupa "stiinta". Nu toate mamele au accesul asta, degeaba zice tanti K. ca isi imprumuta wrapurile.

----------
citat:

Deci in niciun caz "cu ce ai la indemana"!
----------

Scuze Christa, dar aici am doar imaginile extraordinar de frumoase ale Claudiei cu podaegi din nusce tricou, imporvizat, purtat absolut exemplar, cu lianele, cu carpele africanelor etc. N-am timp sa pun acuma poze . Nu e numai o chestie de CU CE ci de CUM, in ce POZITIE.

Interesele comerciale lle-am mai amintit aici...

sus

Denunta
Cupilu

06.10.2009 9:10     citat 

Wrapmama, eu am purtat-o pe fetita mea aproape pana la trei ani in Kreuztrage (Cross) si Kanguru in fata (mai rar) , n-a fost nici o problema. In spate e bine pentru cine vrea, am facut-o partial dar sincera sa fiu, nu imi era totuna, pentru ca in fata mai tragea si din sursa de lapte. rad

N-am gasit ca ar fi vreo problema pentru perineul meu, nici ca m-a incurcat marimea copilului.

Cu Mei Tai in spate gasesc ca e mult mai confortabil decat in wrap.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 6 luni
Paul: 7 ani, 5 luni

06.10.2009 1:02     citat 

mersi Christa.
sunt pe urmele unui wrap... zambet

sus

Denunta
wrapmama

06.10.2009 1:28   purtarea in spate  citat 

Cupilu, bine ca tu nu ai avut probleme cu purtatul indelungat in fata. Eu am cunostinte, care au avut probleme de sanatate din aceasta cauza.

E interesant daca ne uitam la imagini cu popoare indigene care-si poarta copii, nu prea putem vedea copii purtati in fata. Purtatul in spate este mult mai usor pentru persoana purtatoare, si mult mai practic. Este adevarat, ca se invata putin mai greu, dar eu cred ca merita, pentru ca iti da o libertate imensa. Cat despre confort, si cu wrapul este foarte confortabil in spate daca este legat corect.
Stiu ca multi argumenteaza impotriva purtarii in spate spunand ca nu pot comunica bine cu copilul, dar nici aceasta nu este o problema dupa parerea mea. Copilul este lipit strans de tine, si simti fiecare miscare a lui.

sus

Denunta
Cupilu

06.10.2009 2:29   Re: purtarea in spate  citat 

----------
wrapmama a scris:
Cupilu, bine ca tu nu ai avut probleme cu purtatul indelungat in fata. Eu am cunostinte, care au avut probleme de sanatate din aceasta cauza.

E interesant daca ne uitam la imagini cu popoare indigene care-si poarta copii, nu prea putem vedea copii purtati in fata. Purtatul in spate este mult mai usor pentru persoana purtatoare, si mult mai practic. Este adevarat, ca se invata putin mai greu, dar eu cred ca merita, pentru ca iti da o libertate imensa. Cat despre confort, si cu wrapul este foarte confortabil in spate daca este legat corect.
Stiu ca multi argumenteaza impotriva purtarii in spate spunand ca nu pot comunica bine cu copilul, dar nici aceasta nu este o problema dupa parerea mea. Copilul este lipit strans de tine, si simti fiecare miscare a lui.
----------

Ca n-am avut probleme e relativ, ca dureri de spate/perineu am acuma (la sarcina), dar cine poate spune cu certitudine ca vine de la purtat? Ca norocul ca am un osteopat cu maini de aur.
Sigur joaca si factorul purtat prea lung in fata un rol, la asta nu m-am gandit deloc sa stii, pana nu ai punctat tu lucrul asta. Mersi.

Ai perfecta dreptate, wrapmama, si eu in teorie eram mereu promovatoare de purtat pe spate pe motiv de mai multa libertate. In practica purtam rucsacul cu cele necesare in spate si copilul in fata rad

Dar e absolut clar ca greuatatea pe spate e mult mai bine distribuita.

Ce am intalnit eu la sotul meu de exemplu dar si la alte mamis e ca le era "teama" sa isi azvarle copilul pe spate. E putin si ideea romantica de "comunicare" cu bebele care pare sa se deformeze avandu-l in spate. Ai dreptate ca nu e asa. Maimutzelele se simt perfect si in spatele nostru sarut

Nu stiu cum simti tu, dar eu kanguru pe spate am putut sa leg BINE, stabil si asa cum scrie la carte doar cu wrapuri de calitate foarte buna: cu didymos, storchenwiege si girasol.

Cu hoppediz de exemplu am avut problemele mele, sa nu mai vorbesc de natybaby cel mai recent (a fost singura pozitie pe care am putut sa o incerc de burta si e oribil), easycare, nesthäckchen si popolini (astea mi-au mai trecut prin mana si pentru spate mi s-au parut nepotrivite).

Stiu teoretic ca e si in functie de model la fiecare marca, didymos stiu mai multe modelle decat la nesthäckchen de exemplu.

As fi curioasa ce zici tu de asta.

Alta tema: SIDS, am intalnit la scurt interval de timp (circa la 2-3 luni diferenta), 2 cazuri de SIDS in wrap in Germania (prin net). Unul era purtat in spate alt bebe in fata. Expertii nu pot raspunde daca e vreo legatura cu purtatul, de obicei se spune invers si exemplele astea oribile contesta regula... trist

Wrapmama, ti-a cazut vreodata la urechi un asemenea caz?

sus

Denunta
wrapmama

06.10.2009 3:14     citat 

Eu folosesc wrap Storchenwiege si Didymos, si cu ambele ma descurc bine la purtatul in spate, dar am purtat-o pe fetita mea in spate si intr-un wrap elastic, cu o legatura numita double hammock. Aceasta este o legatura foarte interesanta cu mai multe straturi, care distribuie greutatea foarte bine, si se poate lega si cu wrapuri elastice.
Cu Hoppediz nu am incercat, dar am sa incerc neaparat. Dar stiu de multi care folosesc wrapuri Hoppediz si pentru purtatul in spate.

Eu am gasit ca legaturile cu mai multe straturi, cum ar fi si back wrap cross carry sunt mai confortabile decat cele cu numai un strat, ca si kanguru (rucksack) pe care l-ai mentionat.

Inca nu am auzit de nici un caz de SIDS, si imi pare foarte rau de ambele cazuri petrecute in Germania. trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 7 luni

06.10.2009 3:50     citat 

Cupilu, pe mine personal ma deranjeaza ca tu te invarti precum bate vantul si cum e curentul. Azi afirmi ceva, maine altceva, si poimaine altceva (ma refer la afirmatii contradictorii, desigur), si cineva care nu are timp sa citeasca toate subiectele cap-coada citeste concluzia care e actuala atunci cand intra la subiect, ca e buna sau nu ...

----------
Cupilu a scris:
Christa, un dispozitiv de purtat prost (ex. nusce marsupii) egaleaza dupa mine si cu un sling sau wrap legat prost. Ca efect pe termen llung.
----------

Parca se discutase cu putin timp in urma ca nu "exista" sling purtat prost, pentru ca pur si simplu nu poti purta mult timp copilul daca e legat prost slingul. Si daca e wrapul legat prost, acolo mai ai sansa sa te vada cineva macar si sa te corecteze. Dar cu un marsupiu prost, orice ai face, nu poti purta copilul bine. Si nu e asa ca marsupiile proaste costa 2 bani, ca sa zici ca nu-i bai, il arunci si iti iei ceva mai bun, ca si un BB costa la noi macar 45 euro (cel mai ieftin pe care l-am gasit, altele costa si dublu!).

----------
Cupilu a scris:
Perfectionismul asta ma deranjeaza personal atata timp cat nimeni si nimic, nici un Dr.dr. in nusce stiinte n-a fost in stare sa atesteze relevant prin studii ca are perfecta dreptate in mod pausal.
----------

Ah, ca sa o dai de exemplu si sa te servesti de dumneaei "citand-o" gresit (spusesei "PURTATUL e mai important decat PURTATUL PROST", si dupa cum am aratat in citatele traduse ieri, NU este de aceasta parere) a fost buna, dar cand iti servesc contraargumente direct de la sursa, deodata devine "un Dr.dr. in nusce stiinte". Acum te poti eschiva ca nu te refereai la dumneaei (desi deocamdata e singurul dr. in discutia de aici) ci vorbeai la modul general ...

----------
Cupilu a scris:
Uite o mami care incepe cu marsupiu e mult mai plauzibil sa schimbe apoi pe wrap sling meitai etc. decat una care nu a purtat deloc.
----------

Uite iti dau si aici un contraexemplu. Am fost foarte surprinsa intalnind acum cateva saptamani o cunostinta in oras, care se autodenumeste "Wrapmama" (nu cea de aici din forum!), cu fetita in cea mai nefericita pozitie in BB, cu fata la lume. Cand am intrebat-o a spus ca il ia cand merge in oras cu caruciorul, ca e mai usor de legat decat un wrap.

----------
Cupilu a scris:
Dar cand alte mamici o fac, e tot impotriva main streamului de a-ti depune bebele in carucior, whatsoever. De ce sa le descurajez total?
----------

De ce nu le incurajezi mai bine sa foloseasca un wrap, fie el si din panza ordinara? Indraznesc sa afirm ca un wrap din material "prost", dar in care bebelusul e legat corect, e mai sanatos decat un BB!

----------
Cupilu a scris:
Tot ce zic tantile astea stiintific sfatoase nu iau in calcul o cultra a purtatului aflata la inceput la noi in Romania, din pacate. Si in Ro exista deja destula informatie, lumea poate sa aleaga, sunt toti majori si vaccinati. foarte fericit
----------

Tocmai de aia ma zbat impotriva informatiilor eronate!

----------
Cupilu a scris:
Scuze Christa, dar aici am doar imaginile extraordinar de frumoase ale Claudiei cu podaegi din nusce tricou, imporvizat, purtat absolut exemplar, cu lianele, cu carpele africanelor etc.
----------

Iarta-mi sinceritatea, dar nu pot decat sa rad cand citesc asta. Imi permit sa-ti amintesc ca tu ai fost cea care o atentiona pe Claudia referitor la materialele folosite de ea ca "materialele alese nu imi par foarte stabile", ea iti raspunsese "N-am pretentii sofisticate, imi amintesc ca daca cineva vrea sa poarte copilasul, o poate face in multe feluri, nu neaparat in dispozitive complicate. Sa nu uitam de indienii care-i duc legati cu o liana", lucru pe care tu l-ai comentat cu "Liane bune si frumoase, dar aia merg desculti si au cu totul si cu totul o alta relatie cu scheletul si musculatura lor decat noi, copii degenerati ai lumii de oras."

Iar acum deodata e egal cum si in ce ii poarta, important e sa ii poarte.

----------
Cupilu a scris:
Interesele comerciale lle-am mai amintit aici...
----------

Sigur ca da, nu uita ca si tu te numeri printre vanzatori. rad

sus

Denunta
Cupilu

06.10.2009 9:32     citat 

----------
citat:
Iar acum deodata e egal cum si in ce ii poarta, important e sa ii poarte.

Sigur ca da, nu uita ca si tu te numeri printre vanzatori.
----------

Da, pentru ca Claudia cu nonsalanta asta si cu demonstratia ei cu podaegi improvizat, mi-a dat mult de gandit cat de cu nasul pe sus sunt eu, "vestica" care invata mereu numai ce e mai "bun" si mai scump si nu vad padurea de atatia pomi.

Gandirea ta diferentiata e absolut legitima, si sunt perfect de acord cu tine, nu iau nimi cin ras din ceea ce ai zis. Nu ma contrazic ci mi-am mai muiat vehementa si perfectionismul atunci cand am de a face cu mamici putin speriate de "a nu face cum trebuie".

Probabil hormonii mei si sarcina ma fac acuma sa gandesc mai repede practic si mai cu sufletul decat sa ma imratisez in idealisme care nu sunt intotdeauna de atins.

Ma gandeam la cazuri concrete in care mamicile isi imprumuta marsupiile intre ele, ca le mostenesc le primesc cadou etc. Cand una se decide sa cumpere, am grija sa ii dau peste degete daca sunt in apropiere

rad sau o faci tu, sau altii.

Nu rade Christa, dar nu gasesc o prostie sa imi schimb (nu parerea) ci atitudinea. Ca stiinta pe care o am e ok, imi mentin parerea si invat in plus. Dar nu e cazul sa fiu dogmatica. Atata tot despre mine.

Claudia mi-a aratat mult ce inseamna sa stii multe si sa faci putine.

Ca eu ma numar printre comercianti e un argument la care zambesc eu acuma, la volumul meu de vanzari si nonambitia pe care o am zambet spune-i mai repede hobbycomerciant. Daca ar trebui sa traiesc din asta am muri de foame. rad

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 6 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani, 4 luni

07.10.2009 10:43     citat 

wrapmama, o pozitie la fel de bine descrisa pentru sold imi poti gasi? Sau si pt spate. Imi fac curaj si incerc sarut

Lucas are 12 kg si azi maine 12 luni zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 6 luni
Teodora Maria: 13 ani, 6 luni

07.10.2009 11:01     citat 

----------
Cupilu a scris:

Nu rade Christa, dar nu gasesc o prostie sa imi schimb (nu parerea) ci atitudinea. Ca stiinta pe care o am e ok, imi mentin parerea si invat in plus. Dar nu e cazul sa fiu dogmatica. Atata tot despre mine.

Claudia mi-a aratat mult ce inseamna sa stii multe si sa faci putine.

----------

Lasa-ma sa inteleg rogu-te. Te duci acu cativa ani (sau anul acesta, nu stiu cand ai fost) la seminar la doamna Kirkilionis in care aceasta afirma ca mai bine iti porti copilul decat deloc (chiar si incorect).
Ma rog, nu asculti de ce spune doamna respectiva, vii si te legi de Claudia/Diana (nu mai stiu exact care) ca de ce foloseste stofe aiurea.
Intre timp datorita Claudiei iti schimbi parerea
Vine Christa cu ce spune acum d-na Kirkilionis in care zice ca totusi e important sa-ti porti copiii, insa corect, respectiv daca nu poti, asigura-i macar legatura corp-corp.
Dar nu conteaza ce spune d-na respectiva, parerea Claudiei e din nou, mai importanta.

Asa ca, concluzia mea de aci: ascultati de Claudia!! Claudia, bucura-te ca ai ajuns o persoana importanta!!! jenat sarut

sus

Denunta
wrapmama

07.10.2009 11:17     citat 

Brish, legatura mea de sold preferata este Huftschlinge sau Robin's Hip Carry.

Aici ai doua intructiuni video si una in imagini, de la Didymos:

http://s54.photobucket.com/albums/g90/m...MG2594.flv

http://www.youtube.com/watch?v=QnXkN3Hqkq0

http://www.didymos.de/html/bindeanleitu...eitung.htm

Aici ai un video cu legatura cea mai simpla in spate:(un strat peste copil, nu e preferatul meu, dar e usor de legat)

http://www.youtube.com/watch?v=uXGAhY00...re=channel

Aici legatura mea nr. 1, back wrap cross carry (cu diferenta ca eu nu il leg in fata, ci in stil rucsac,)

http://www.youtube.com/watch?v=kOmp_mkV...re=channel

Si aici e legatura double hammock:
http://www.youtube.com/watch?v=0h-QqZms9Qw

sus

Denunta
dianocica

07.10.2009 11:54     citat 

----------
Cupilu a scris:
Ca eu ma numar printre comercianti e un argument la care zambesc eu acuma, la volumul meu de vanzari si nonambitia pe care o am zambet spune-i mai repede hobbycomerciant. Daca ar trebui sa traiesc din asta am muri de foame. rad
----------
După 13 ani în babywearing busines surprins ?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: