· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > somn agitat
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor somn agitat     
kylina

Copii
: 11 ani
: 6 ani, 9 luni
am nascut deja!

06.01.2010 2:28   somn agitat  citat 

am si eu o "problema".am o fetita de 11 luni si cam de 2 saptamani nu mai doarme noaptea cum trebuie,mentionez ca din pacate am invatat-o sa doarma pe picioare pt ca a fost un copil foarte plangacios pana la 4 luni,plangea cam 20h din 24 si pe urma am zis sa ne fie mai usor sa o culcam pe picioare pt ca pana la 4 luni o culcam numai in brate .Eh,cam de 2 saptamani o culcam pe la 9-10-11,depinde si se scoala in 2-3 ore plangand,se ridica in picioare in patut si plange de mama focului pana o iei in brate si o bagi iar la somn,adoarme si daca o pun in patut incepe iar sa urle,asa ca de ceva nopti doarme numai cu noi in pat.nu asta e problema,problema este ca e f agitata in somn,uneori plange in somn si se foieste foarte mult,nu-si gaseste locul,se ridica in fund si se arunca la celalalt capat si tot asa,se "plimba" pur si simplu prin pat si cate 3 ore,ne-a terminat.Ce ar putea fi?Doctora imi zice mreu sa incerc sai dau peritol inainte de culcare da eu stau cu flaconu in casa de luni de zile si nu ma-ndur sa-i dau asa ceva la copil,am zs ca mai bine ne sacrificam noi noptile dar nu mai putem nici noi.Cam de 2 saptamani ii dau fier(ferum hausmman),e posibil sa fie agitata de la fier?Lapte seara nu vrea s amanance,mai nou nici noaptea nu prea mai mananca mai mult de 100-150 ml.nu stiu ce sa mai fac.ziua mananca bine.Va rog,vreau o parere ca simt ca o iau razna de oboseala.va multumesc!

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

06.01.2010 2:41     citat 

fiecare bebelus are perioade si perioade,nici fata mea nu mai doarme ziua decar o ora si inainte dormea cam 5 ore per total pe zi,mentionez ca fata mea are 9 luni si 2 saptamani.si a mea se trezea noaptea si plangea de mama focului si pana nu-i dadeam biberonul nu se culca si ne termina si pe mine si pe sotul meu,eram a doua zi rupti de oboseala.in privinta leganatului da este adevarat,s-ar putea a ta sa se scoale si sa vrea in brate la voi sau leganat,depinde cum a inveti.si eu pe a mea seara o culc la mine in brate ca altfel nu vrea dar nu se mai trezeste acuma.
eu am cerut sfatul unui medic dar f greu m-am convis sa aplic ce mi-a zis adica s-o las sa planga intr-o seara pana se calmeaza ea si se culca si mi-au trebuit luni de zile ca sa fac asta,dar n-am mai putut si intr-o noapte am lsat-o sa planga,statea in genunchi in pat si striga mama in hohote.mi s-a rupt inima da stiam ca daca n-o las se va repeta la nesfarsit si am lasat-o si dupa max 20-30 min s-a oprit,a bolborosit ceva imbufnata si s-a culcat si de atunci doarme toata noaptea pt ca stie ca daca se scoala nu primeste nimic.poate alte mamici ma vor critica si vor spune ca sunt sadica sau cum am putut s-o las sa planga sau poate ca nu mi-a fost mila,dar nu e asa,mi s-a rupt sufletul cand plangea dar nu mai putea si am incercat si ultima speranta ramasa si-a mers.este fffff greu dar totul depinde de cum iti inveti copilul.

sus

Denunta
kylina

Copii
am nascut deja!

06.01.2010 2:46     citat 

si noi am incercat sa o lasam sa planga,dar dupa 3-4 min nu rezist si o iau in brate pt ca sta in picioare in patut si intinde mainile dupa mine si-mi dau lacrimile si o iau in brate ca deja incepe sa suspine si simt ca mor.am zis ca noi trebuie sa ne sacrificam pt ea sa-i fie bine dar nu mai putem,suntem rupti de oboseala,am ajuns sa tremur dimineata de oboseala,dar am sa incerc sa o las mai mult sa planga sa vedem ce iese

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 12 ani, 5 luni
Paula-Maria: 11 ani, 1 luna

06.01.2010 3:05     citat 

----------
kylina a scris:
si noi am incercat sa o lasam sa planga,dar dupa 3-4 min nu rezist si o iau in brate pt ca sta in picioare in patut si intinde mainile dupa mine si-mi dau lacrimile si o iau in brate ca deja incepe sa suspine si simt ca mor.am zis ca noi trebuie sa ne sacrificam pt ea sa-i fie bine dar nu mai putem,suntem rupti de oboseala,am ajuns sa tremur dimineata de oboseala,dar am sa incerc sa o las mai mult sa planga sa vedem ce iese
----------

Sfatul meu este...sa te sacrifici in continuare...N.o sa dureze mult timp...ca o sa.ti doresti sa mai vina la tine in brate sau sa doarma langa tine...si te v.a refuza...
Anii zboara...bebelusii nu se mai intorc,... trist

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 8 luni

06.01.2010 3:40     citat 

[...]

kylina, ma bucur ca ati ramas la stadiul de a "incerca" sa o lasati sa planga zambet
peritolul - somnifer brrrr nu mai zic nimic

de ce ii dai fier?

sus

Denunta
duke_meadows

06.01.2010 3:46   Re: somn agitat  citat 

----------
kylina a scris:
Doctora imi zice mreu sa incerc sai dau peritol inainte de culcare da eu stau cu flaconu in casa de luni de zile si nu ma-ndur sa-i dau asa ceva la copil,!
----------

ghini ca nu ti-o zis sa-i dai valium. ochi peste cap

Ultima modificare efectuata de catre duke_meadows la 06.01.2010 3:46, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

06.01.2010 3:46     citat 

chiar fac niste lucruri iesite din comun cu fetita mea?va rog spuneti-mi atunci ce sa fac?
de exemplu are o saptamana de cand nu vrea sa pape nici laptic nici mancarica,ia 2 guri si gata si cum sa fac?in rest se joaca toata ziua,rade dar nici un chef de mancare,oare ma intreb cum de nu i se face foame?vai care aveti copii mai mari si ati trecut prin toate etapele spuneti-mi cum sa procedez.ea cand vede biberonul mi-l indeparteaza cu mana si la fel face daca vede lingurita,nu mai am idei cum sa fac.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

06.01.2010 3:55     citat 

----------
citat:
chiar fac niste lucruri iesite din comun cu fetita mea?va rog spuneti-mi atunci ce sa fac?
----------

din pacate nu. nu faci nimic "iesit din comun" pentru ca practicile astea sunt ceva
la ordinea zilei si chiar recomandate de medici nervos
ce sa faci? sa o tratezi cu rabdare si respect

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

06.01.2010 3:58     citat 

am inteles dar cum sa fac cu mancarea?daca nu vrea ,s-o las asa?ea poate sta si 5 ore fara sa pape,care e sfatul atunci??tot rabdare si respect?

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

06.01.2010 4:00     citat 

da zambet

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 12 ani, 5 luni
Paula-Maria: 11 ani, 1 luna

06.01.2010 4:00     citat 

----------
sarah2009 a scris:
am inteles dar cum sa fac cu mancarea?daca nu vrea ,s-o las asa?ea poate sta si 5 ore fara sa pape,care e sfatul atunci??tot rabdare si respect?
----------

Tu mananci cand iti este foame sau cand te forteaza altii? confuz

sus

Denunta
duke_meadows

06.01.2010 4:03     citat 

sarahhhh nu stiu ce sfaturi ai putea sa primesti pt ca nu exista 2 copii la fel si ce mere la unu, la altu nu-i bun.
da logic sa o luam , daca tie iti indeasa cineva furculita sub nas si tie nu ti-e foame [ ete ca si io muiere in tata firea uneori ma satur cu 2 fire de mancare] ce ai face? iti zic io ca i-ai pune borsu'n breton. sau daca modul cum e prezentata mancarea nu-i pe placul tau [io-s ciufuta si nu mananc decat daca arata intr-un anume fel farfuria] o mananci? asa fortat?
de ce un bebelus ar reactiona altfel? da-i un colt de paine si cand i-o fi foame [ei, nu dupa cum si cand crezi tu ca i-ar fi ei foame] o sa roada la el. cu totii avem instinctul de conservare adanc inradacinat si nu o sa moara de foame si daca a ta copila e vesela si activa inseamna ca nu-i trebe ce ii bagi tu sub nas.

sus

Denunta
kylina

Copii
am nascut deja!

06.01.2010 5:13     citat 

micutza 25,nu am zis ca vreau un copil(sau as vi vrut)care sa stea numai in patut si sa nu-l aud,ideea era ca pana acum noaptea,dar numai noaptea dormea la ea in patut si dintr-o data a inceput sa faca nazuri ca am zis eu ca poate ii e frig cand a venit iarna si am mai luat-o la noi in pat.Numai eu stiu cat am tras cu ea din cauza plansului ei si a altor proleme minore care au trecut,este de datoria mea de mama sa fac asta si o fac cu placere,numai ca uneori simt si eu ca nu mai pot si mai cer pareri in legatura cu anumite "probleme".cum e asta acum cu somnu;.

vanilla,crede-ma ca am citit si recitit prospectu' la peritol si nu m-am indurat sa-l desfac,chiar daca uneori imi vine mie sa beau toata sticla la cat sunt de obosita foarte fericit..fier ii dau pt ca ia iesit sideremia f mica,adica nu are fier mai de loc,hemoglobina e ok dar sideremia 19.hmmmmmm,nu e de glumit.

sarah:fetta mea nu mai bea lapte inainte de culcare de ceva vreme,il dau in gris cu lapte ziua,orez cu lapte,lapte cu biscuiti numai sa stiu ca isi papa lapticul sub orice forma numai in biberon nu,ca prefera sa roada biberonu'.Din experienta iti spun ca si copilul tau ca toti ceilalti are perioade si perioade,a mea acum nu-mi bea laptele,poate peste 2 saptamani il bea,am mai patit-o pana acum cand era mai micuta sa faca nazuri o vreme si pe urma sa0si revina.eu ii schimb laptele cand vad ca nu il mai papa,merg pe aptamil/milupa.altceva n-am incercat.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

06.01.2010 6:05     citat 

si eu ii mai schimb laptele,aici in israel sunt numai 3 firme si n-am o gama asa larga de incercat,nu ca m-ar tenta cine stie ce.dar si euu ii dau lapte cu gris,lapte cu orez si in plus si-a mea roade biberonul de o saptamana dar rozand tot inghite lapte,dureaza mai mult dar astept,n-am ce face,altfel nu vrea deloc.i l=am schimbat si tot la fel face asa ca ma chinui ca vad ca nici o mamica nu-mi da nici un sfat decat respect si rabdare,ma rog....fiecare cat poate,vad ac tu esti mai sociabila si mai draguta ca altele si merci ca mi-ai raspuns frumos,de obicei primesc numai critici, oi fi eu vreun .... nervos si nu stiu,oricum copilul meu e crescut f bine,eu doar impartasesc pe forum ce fac,cum fac cu copilul meu si daca cineva ma critica critic si eu.cand dai un sfat atunci il dai dar nu incepi cu....vai doamne ....sau cum poti asa ceva?....etc,niste rautacioase care cu siguranta au facut si fac la fel dar se ascund sub o masca bine formata sa para ele mamici bune si destepte.
te apreciez pt raspunsurile date,bravo!!!

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 4 luni

06.01.2010 6:12     citat 

discutii despre somn/nesomn au fost (si vor fi)
uite, sarah, numai una din multele care vorbesc despre metoda asta cu lasatul sa plinga
(care de fapt a fost rupta dintr-un subiect ce privea strict somnul)
http://www.parinti.com/modules.php?name...highlight=
n-are nici un rost sa repet, cele 20-30 de minute n-or fi nimic pentru tine, pentru un copil de un an si ceva e o eternitate, e un timp ce nu stie cind se va incheia si cum trist
iar despre mincat, daca ai citi macar subiectele de pe forum....dar deja a fost punctat esentialul: respect pentru copil, pur si simplu, apetitul lui nu cred ca avem dreptul sa il sucim si rasucim cum vrem noi, si cu ce folos?

kylina, nu vrea biberonul, incearca o cana, o cana cu pai, un pahar, altceva
(al meu a renuntat la biberon singur, undeva pe la un an jumate, dar a continuat sa bea lapte)
despre somnul agitat....poate avea atitea si atitea cauze, dar pe acestea doar impreuna cu copilul le vei gasi
e in functie de ce face ziua, de ce traieste, de ce sentimente o incearca, de atmosfera din familie, de activitatea de peste zi, de somnul sau nesomnul dupa-amiaza, de starea de oboseala , de frica, de cosmaruri....nu le trata drept nazuri, ci incearca sa le intelegi, de unde vin si de ce

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: