· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > Cu si despre stangaci
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Cu si despre stangaci     
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 8 ani, 7 luni

15.08.2010 1:16     citat 

N-am citit de mai sus, ca n-am avut nevoie pana acum. Iar voi vorbiti de copii mai mari. Dar vreau sa impartasesc ceva cu voi. cred ca Ayan e stangaci, deoarece coordoneaza mai bine membrele de pe respectiva parte a corpului. Am remarcat asta inca de cand a inceput sa prinda obiecte in mana. Acum se observa si la "mers". Cu piciorul stang paseste bine, in timp ce se impiedica aproape mereu cu cel drept. Credeti ca e devreme sa-mi dau seama de mana/piciorul dominant?
Daca se va dovedi a fi stangaci, ce e de facut? Care sunt implicatiile? Cum ar trebui sa procedez?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 13 ani, 10 luni
Teodora Maria: 11 ani, 10 luni

16.08.2010 9:31     citat 

----------
citat:
Daca se va dovedi a fi stangaci, ce e de facut? Care sunt implicatiile? Cum ar trebui sa procedez?
----------

D3lia, inainte de toate, eu zic sa citesti tot topicul, inclusiv capitolul anterior trag cu ochiul.
Si a doua chestie... sa astepti sa mai creasca trag cu ochiul.

A1 faine ideile. La hasurarile acelea cum proceda? Doar pe o directie? Adica mergea cu creionul tot de sus in jos, stanga->dreapta de ex sau se si intorcea colorand in directie inversa (jos-> sus, dreapta->stanga)?

M-am uitat la litere. vad ca se foloseste exact ca la dreptaci, inclusiv la linia orizontala de la "A" de ex. Eu am unele exemple de la Christa in care liniile orizontale de la A, t, T se pot face si in directia dreapta->stanga, asa cum le vine lor mai bine....

sus

Denunta
a1

Copii
Andrei: 14 ani, 7 luni
Ana-Maria: 10 ani

16.08.2010 10:05     citat 

Hasurarile puteau fi facute si de sus in jos si de jos in sus,Adelia.Iar la litere e important sa le faca exact ca la dreptaci.La cursul lui Andrei,el era cel mai mic,ceilalti 2 copii fiind deja in clasa a doua.Ei aveau probleme la scris din cauza directiei de scriere a literelor.
In alta ordine de idei,am cumparat un caiet special de care sunt foarte multumita si Andrei face lucrurile cu placere.
http://www.lafueliki.de/2-703-Uebungshe...schulkinde

sus

Denunta
a1

Copii

16.08.2010 12:03     citat 

http://www.lafueliki.de/2-703-Uebungshe...inder.html
Era gresit prima data.Acum sper sa mearga.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 11 ani, 11 luni

16.08.2010 12:52     citat 

Nici macar nu e ieftin. surprins

sus

Denunta
a1

Copii

16.08.2010 1:04     citat 

crede-ma ca merita fiecare cent dat. zambet

sus

Denunta
Christa

Copii

16.08.2010 1:30     citat 

Bine, Andrei are aproape 7 ani, Mona are abia patru (si ma intreaba aproape zilnic "wann bin ich ein Schulkind?" ochi peste cap), la varsta asta ma gandesc ca ar fi prea devreme, cel mult la cursul pregatitor, daca vom putea merge la unul.
Cand incepe la voi scoala? Prin septembrie parca, nu? La noi a inceput deja pe 5 august. prostit

sus

Denunta
a1

Copii

16.08.2010 1:38     citat 

Da incepe pe 14 septembrie si deja am emotii.
Cursul e indicat doar copiilor din grupa pregatitoare ptr scoala si scolarilor.In mod normal sunt maxim 5 in grupa.
Eu am cumparat acum pentru scoala si rechizite .M-am grabit si le-am cumparat de la magazinele specializate,iar sambata am gasit la Woolworth mult mai ieftine inclusiv creioane speciale pentru stangaci.Acum nu stiu daca le gasesti oricand aici,sau se gasesc doar inainte de inceperea scolii.

sus

Denunta
Christa

Copii

16.08.2010 4:45     citat 

----------
a1 a scris:
Cursul e indicat doar copiilor din grupa pregatitoare ptr scoala si scolarilor.
----------

Da, stiu, de aceea ziceam.

----------
a1 a scris:
Eu am cumparat acum pentru scoala si rechizite .
----------

Hmm, ati primit deja lista de la scoala? Ca daca nu e foarte probabil, mai ales daca ai cumparat si caiete, sa le fi cumparat degeaba.

Cu Woolworth e posibil ca le vand in stil mare acum, la inceputul scolii, dar apoi sa reduca oferta. Dar cum sunt creioanele alea speciale pentru stangaci? Ca eu nu le cunosc ...

sus

Denunta
a1

Copii

16.08.2010 4:51     citat 

Asa arata:
http://www.stabilo.com/pages-de/product...syergo.php
Ne-au fost recomandate la curs.Sunt cu mina.Exista si pentru stangaci si pentru dreptaci.
Si da lista de rechizite am primit-o din iunie.Nu stiu cum se procedeaza aici cu formarea claselor.Sunt doar 2 clase de a-1-a.Si nu stiu la care va fi.banuiesc ca voi afla in prima zi.

sus

Denunta
adelia

Copii

16.08.2010 4:54     citat 

Am si eu Stabilo astea (atat varianta de stangaci cat si de dreptaci). Mina e cam moale, trebuie ascutite f des. In rest sunt multumita zambet

sus

Denunta
Christa

Copii

16.08.2010 5:04     citat 

----------
a1 a scris:
Sunt cu mina.Exista si pentru stangaci si pentru dreptaci.
----------

Aaaa, cu mina! Spune asa! foarte fericit Eu i-am luat de la Lamy, dar inca nu i l-am dat, deocamdata i-am dat doar creioane din alea de lemn, ori cu 3 "fete", ori din alea de la Lyra.

Si da lista de rechizite am primit-o din iunie.Nu stiu cum se procedeaza aici cu formarea claselor.Sunt doar 2 clase de a-1-a.Si nu stiu la care va fi.banuiesc ca voi afla in prima zi.[/quote]
Cu siguranta. trag cu ochiul La noi e cam nasol, inca nu stiu ce va fi peste 2 ani, cand va merge Mona la scoala. Anul trecut au fost clasa I si a II-a impreuna, precum si a III-a cu a IV-a, pe motiv de prea putini elevi. Anul asta sunt doar clasa I si a II-a separate, a III-a e iar impreuna cu a IV-a. Dar in clasa I sunt de ex. doar 11 elevi, nici nu stiu cum au reusit sa nu ii puna impreuna cu cei de a II-a, cred ca erau prea multi in a II-a (18, si in total nu au voie sa fie decat 28 intr-o clasa).

ade, sigur gasesti si mina mai tare, e mina B sau eventual chiar B cu ceva cifra? In orice caz cred ca pentru incepatori sunt cu intentie minele moi, ca sa nu fie nevoiti sa apese prea tare ca sa se vada bine.

sus

Denunta
adelia

Copii

16.08.2010 5:35     citat 

----------
Christa a scris:

ade, sigur gasesti si mina mai tare, e mina B sau eventual chiar B cu ceva cifra? In orice caz cred ca pentru incepatori sunt cu intentie minele moi, ca sa nu fie nevoiti sa apese prea tare ca sa se vada bine.
----------

Mai, nu stiu ce fel de mina era, ca am aruncat ambalajul si e mina originala. Am luat insa acum din Viena rezerve si astea din intamplare sunt HB foarte fericit Deci dpdv al ascutitului va fi mai bine. sa vedem daca vor apasa, sa nu trebuiasca sa caut alte rezerve foarte fericit

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 12 ani, 10 luni
Denis Costin: 6 ani, 2 luni

17.08.2010 8:10     citat 

Se uita astia din buzau la mine ca la masini straine cand ii intreb de foarfeca pt stangaci sau creion/ stilou stabilo ... peste tot acelasi raspuns: exista asa ceva? e copilul meu e stangaci a a folosit pe astea de dreptaci fara probleme......si tot asa. Am gasit si ceva Lyra dar numai gume de sters imi venea sa mor de ras....auzi ce pot ei aduce guma de sters... sunt criminali unii.
Se pare totusi ca plecam la mare maine asa ca sper ca in Constanta sa gasesc ceva....

sus

Denunta
a1

Copii

17.08.2010 8:16     citat 

Lord_lesy uite site in limba romana:
http://www.stabilo.com/pages-de/product...syergo.php
Poate cauti tu.Eu nu am avut timp sa vad daca au ceva pentru stangaci.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: