· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > Cu si despre stangaci
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Cu si despre stangaci     
a1

Copii
Andrei: 17 ani
Ana-Maria: 12 ani, 5 luni

17.08.2010 9:09     citat 

nu stiu de ce nu apare in limba romana.La link-ul dat de mine la country in coltul de sus dreapta ,arata si Romania.Poti selecta Romania si iti apare site-ul in limba romana.Nu stiu daca au si optiune de cumparare produse.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

17.08.2010 9:40     citat 

----------
lord_lesy a scris:
Se uita astia din buzau la mine ca la masini straine cand ii intreb de foarfeca pt stangaci sau creion/ stilou stabilo ... peste tot acelasi raspuns: exista asa ceva? e copilul meu e stangaci a a folosit pe astea de dreptaci fara probleme......si tot asa.
----------

Nu e musai sa fie Lyra, Lyra nu sunt speciale pentru stangaci, insa avantajul lor este ca au asa niste adancituri in creion pe toata lungimea acestuia, incat sa il ajute pe copil sa tina degetele in pozitia corecta. Dar deja de foarte mare ajutor sunt si creioanele care au trei suprafete, "de sus" arata asa:

Exista si creioane normale, si creioane colorate, si sigur se gasesc si in Romania, numai ca nu stiu de la ce producator.

EDIT: Uite-aici, a gasit adelia: http://www.papet.ro/produse/85-instrume...jumbo.html si zice ca-s (si) la Kaufland unele asemanatoare, de la Staedler.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 15 ani, 3 luni
Denis Costin: 8 ani, 7 luni

17.08.2010 10:48     citat 

stiu am vazut de vineri siteul stabilo. Teoretic scriu ca se gasesc la Diverta dar in buzau a fost desfiintat.
Pe magazinele online nu sunt decat cele pentru dreptaci. Am trimis deja mail pentru detalii legate de cele pentru stangaci. Au undeva pe site pus magazinele unde se gasesc dar momentan nu erau.... nu e o graba
Multumesc.

Da stiu ca cele de la Lyra nu sunt speciale doar cele Grove au gropitele dar Bia are o problema cu pusul degetelelor corect si de aceea am cautat Lyra Grove.

La Kaufland am fost sambata din pacate nu am remarcat le voi cauta mai atent. Am gasit doar hexagonale si nu ajuta dealea am acasa 10 duzine.... o sa ma mai uit de astea cu 3 laturi.
Multumesc.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

17.08.2010 10:56     citat 

Asta am luat eu de la kaufland: http://picture.yatego.com/images/482c14...s-yaeb.jpg (anul trecut chiar inainte de inceperea gradinitei). Erau doua la set.

Acum chiar nu m-am uitat, insa la raionul de rechizite scolare (cel putin in Alba s-a deschis unul separat, separat de cel unde de regula gasesti rechizite in timpul anului scoloar): aveau creioane colorate triunghiulare groase (luasem anul trecut)... sigur gasesti si creioane grafice. La creioane accentua Christa ca pt inceput ar fi bine sa aiba mina B, mai moale. Nu HB. Insa te orientezi la fata locului. Staedtler (e HB) ii place Dianei, culoarea galbena e pe margini si chiar ea remarcase ca fiecare deget sta pe negru, pe cate o latura a creionului. Asta dupa ce a pus mana pe Lyra si accentuasem eu ca fiecare deget sta pe o latura. Dar in mod sigur te descurci si cu astea. Cheia e rabdarea la tine si sa o supraveghezi la scris macar 5 minute pe zi, insa zilnic. Deci nu mult, cat des zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

17.08.2010 12:20     citat 

----------
lord_lesy a scris:
Da stiu ca cele de la Lyra nu sunt speciale doar cele Grove au gropitele dar Bia are o problema cu pusul degetelelor corect si de aceea am cautat Lyra Grove.

La Kaufland am fost sambata din pacate nu am remarcat le voi cauta mai atent. Am gasit doar hexagonale si nu ajuta dealea am acasa 10 duzine.... o sa ma mai uit de astea cu 3 laturi.
----------

Da, de aia spuneam, alea cu gropite ar fi si mai bune, dar deja alea cu 3 laturi (si musai groase, ca exista si subtiri, dar alea nu-s bune) ajuta foarte mult la o pozitionare corecta a degetelor.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

27.08.2010 2:11     citat 

Aseara am gasit la carrefour Roller de la stabilo pentru stangaci (29 lei). Noroc ca am "sapat" adanc printre cele de dreptaci ca sunt puse la gramada. Nu am reusit sa gasesc insa creionul - o sa mai caut daca a aparut unul trebuie sa apara si altele.
Creioane Lyra slim simple sunt, cele groase si Grove - cu gaurele - nu sunt nicaieri. Cele triunghiulare nu am vazut. Mai caut caci acum se aprovizioneaza toti dar din pacate numai cu prostii cu ceva bun cum sunt astea de ajuta copii sa invete sa tina corect creionul nu.....mai grav este ca nici nu stiu ca exista raspunsul: pentru ca nu se cer!
Pai cum sa se ceara daca tu ca expert in domeniu nu stii sa le prezinti si sa le vinzi? surprins halal "profesionisti" avem....

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 13 ani, 10 luni
B: 13 ani, 10 luni

27.08.2010 3:02     citat 

Eu am gasit la carrefour acu vreo saptamana creioane triunghiulare groase(la fel dupa multe sapaturi), sunt f incatata de ele, amandoi copiii le prefera la colorat.
Acum imi pare rau ca nu m-am interesat de mai demult, creionele mergeau de la 2 ani

Foarfeca pt stangaci nu am gasit inca, astept sa am un drum la diverta daca nu gasesc voi comanda on line.
Le-am mai luat niste creioane multicolorate groase, si la fel sunt incantati copiii de ele; cam asa arata

Numai ca deja imi fac griji ca nu voi gasi ascutitoare pt ele, in ascutitoarele normale nu le incape nici varful scot limba

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

27.08.2010 3:06     citat 

da si eu am unele groase si le ascut cu "lama" jenat am descoperit insa o ascutitoare de creioane de ochi care este mai mare e dubla pentru creion subtire si gros. asa ca sa cauti si la raion cosmetice poate gasesti prostit O sa sap mai bine dupa alea triunghi. Trebuie sa fie si aici. sarut

sus

Denunta
adelia

Copii

27.08.2010 3:09     citat 

Lulu, sunt ascutitori pentru creioane groase. Eu am iara de la kaufland, din metal, dubla (merge atat pentru creioane groase, cat si pentru subtiri). Insa pentru dreptaci.

Am si din plastic, insa nu mai stiu de unde, parca una a venit in cutia de creioane colorate ....

M-am uitat recent la kaufland si am vazut si creioane grafice, triunghiulare (nu Staedtler; erau 2 la set si nevopsite ), si creioane colorate groase triunghiulare.

sus

Denunta
mihiab

Copii

27.08.2010 3:25     citat 

lord_lesy ........duminica am luat eu creioane triungiulare din kaufland la 1,1lei set de doua la raionul clasic cu rechizite ( sunt asezate primele pe stand imposibil sa le ratezi).

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

30.08.2010 8:31     citat 

am gasit la kaufland: foarfeca pt mana stanga, creion triunghiular si seturi de creioane colorate triunghiulare slim sarut de saptamana viitoare incepem lectiile. prostit

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 13 ani, 10 luni
B: 13 ani, 10 luni

30.08.2010 9:34     citat 

sar'mana de pont Adelia, am gasit ascutitoare dubla ieri, am rezolvat problema.
Dupa lungi cautari am gasit si foarfeca pt stangaci tot la carrefour, doar ca probabil eram prima persoana care o cumpara ca nu aveau cod de bare si pret pt ele scot limba
Am sa dau si eu o fuga in kaufland se pare ca-s mai aprovizionati in lucruri pt stangaci.
Oricum, noroc de subiectul ca altfel nu stiam la ce sa ma uit. zambet

sus

Denunta
adelia

Copii

30.08.2010 4:33     citat 

Lord_lesy, sigur e foarfeca de stangaci? Gasisem la Kaufland o data de stangaci si era de fapt de dreptaci... eticheta pusa aiurea.

Asa trebuie sa arate - nu te uiti la manere, te uiti la lame, la felul cum sunt puse una peste alta:

Puteti compara si cu celelate foarfece ce le aveti in casa. Asezarea lamelor trebuie sa fie invers.

Creioane colorate triunghiulare groase nu ai gasit? Erau mai bune alea. La gradinita eu am dus triunghiulare slim sa nu iasa chiar asa mult in evidenta fata de restul (toate creioanele de la gradinita se tin in pahare) si i-am sous sa-si aleaga de regula creion triunghiular. Insa sincer nu stiu ce face la gradinita, cu ce creioane coloreaza exact... tind sa cred ca e cu cine vine la mana. Doar la foarfece am pus semn si le-am rugat expres pe educatoare sa urmareasca sa-i dea foarfecele ei si nu pe altele de dreptaci.

Probabil ca anul acesta ii voi da creion grafic triunghiular si iara o sa le rog pe educatoare sa o urmareasca, respectiv o sa-i spun si Dianei ce sa foloseasca.

Ca si noutate, am inceput lucrul cu stiloul. Si merge bine, bine de tot. Sunt multumita, inca n-a reusit sa manjeasca randurile zambet. Stiloul respectiv a de incepatori, penita e stabila, groasa, special pentru cei care invata scrisul. A ajuns si pe mana unei stangace (adult) si a rams uimita de cat de usor se scrie cu el si de cat de intuitiv e. De fapt, daca nu are pozitie corecta, stiloul nu scrie foarte fericit. Ceea ce e bine, zic eu. zambet

sus

Denunta
adelia

Copii

30.08.2010 4:59     citat 

Ah da, si inca o noutate: Diana mananca morcovi curatati de ea, cu cutitul special de curatat legume.

Eu am de la Ikea (merge atat pentru dreptaci cat si pentru stangaci - au cutit pe ambele parti), asa ceva, practic curata morcovii ca si cum ar ascuti un bat cu cutitul:

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

31.08.2010 8:36     citat 

O sa mai verific o data foarfeca, parca totusi avea lamele de stangaci ca la ele ma uitasem initial. Creion gros negru am gasit nu si colorate dar nu e o problema important e ca am luat pe cele simple.
Azi am gasit site-ul asta poate ca voi il stiti deja http://www.handwritinghelpforkids.com/worksheets.html
lucrez la niste seturi de invatare a literelor pentru bianca sa le dau si educatoarei. aici am gasit pana la D, pe site mai e o sectiune ff interesanta in care iti faci singur paginile de lucru. ce ma deranjeaza este ca ei la stangaci incep pagina din partea dreapta ceea ce nu e corect http://www.handwritingforkids.com/handw.../index.htm

Atentie vad ca formarea literelor pentru stangaci este gresita pe site-ul asta adica sagetile sunt puse ca pt dreptaci dar pot fi folosite foile pentru exercitii totusi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: