· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(122)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(122)     
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 2 luni

08.10.2009 7:27     citat 

Si ca o incepatoare ce sunt pe aici... sa va mai pun o intrebare. Da voi ce faceti? Pe unde sunteti? E tare liniste pe aici.
Nu , nu asta era intrebarea.
Dupa ce bb suge la un san si nu-l goleste, ca nu-l goleste, cica eu trebuie sa ma mulg pana se termina laptele, nu? Dar eu cred ca la mine nu se termina. Oricat as mulge laptele curge cate putin, cate o picatura...si tot asa... Cum iti dai seama ca ai golit sanul? Ce se intampla daca nu-i golesc? l pun pe bb cand la unul cand la altul si nu-i golesc. Echiar asa rau? Nu mi s-au inflamat pana acum.

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 12 ani, 4 luni

08.10.2009 8:10     citat 

Ma bag si eu in discutie repede ca sunt cam pe fuga, sambata ne crestinam si deh..
In alta oridne de idei, Roxy imi pare rau sa aud ca aveti probleme.
Alexxya hai sa iti spun cum am procedat eu si a fost ok. Cand bebe are colici isi freaca piciorusele. Andrei a avut cam 5-6 crize puternice de colici in rest majoritatea starilor lui de indispozitie au fost cauzate de chinul de a face caca, care se manifesta in felul urmator:se inroseste, plange foarte tare si ascutit si intinde si ridica piciorusele. Nu este constipat, insa asa se manifesta. Ii dau Debridat 0.5 ml*3/zi si e mult mai bine.
Privind alimentatia, eu am tinut regim strict 3 saptamani, dupa care sor am inceput sa introduc cate un aliment nou. Ca sa pot urmari reactia, mancam imediat dupa ce alaptam.Alimentul nou nu trecea in primul lapte, ci in urmatorul, in cond in care A.papa la3 ore.Eu am mancat inclusiv rosii, fara coaja si fara seminte.Sapatamanile trecute am papat si peste cu mujdei de usturoi, pestele fiind prajit, ieri am mancat varza calita. Portiile atunci cand incercam alimentul era mici.Am mancat fructe crude, cate putin din fiecare, dupa care am crescut treptat cantitatea, ca la diversificare. Reactie urataafacut la ardei crud si atat. Nici acum nu ma incumet sa pap, desi el nu mai are colici, de fapt nici nu prea a avut.
Echilibrul este cheia secretului. Cel putin la mine asa a fost, nu e neaparat regula sa fie si la tine asa, desi ti-as dori sarut sarut

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 12 ani, 6 luni
Radu Stefan: 9 ani, 2 luni

08.10.2009 8:33     citat 

Asa sper si eu sa fie bine pana la urma.

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 12 ani, 2 luni

08.10.2009 9:14     citat 

eu am baut lapte, dar am renuntat...ca mi se parea cam balonat bebe. mierea nu mi-a fost recomandata ca e alergena.

roxy_xyz, imi pare tare rau, dar sincer eu zic sa mai cauti si o alta parere. ce fel de secretie are bebe al tau la ochisor, ca n-am citit anterior. si al meu are o secretie la ochisori. la prima opinie mi s-a spus sa nu ma alarmez. urmeaza sa caut si alte opinii. sanatate multa la bebe sarut

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

08.10.2009 9:23     citat 

smiri are un stafilococ. Sfatul meu este sa te duci la oftalmolog indiferent ce-ti zice medicul de familie. Mie chiar daca mi-a spus doctorita ca nu are legatura cu infectia, eu tot imi reprosez ca m-am luat dupa doctorita de familie si nu m-am dus mai repede la oftalmolog. Pentru linistea ta eu zic sa te duci si sa vezi ce-ti zice. Mai bine tratezi din timp.
Eu sunt asa de suparata acum ca imi vine sa plang tot timpul cand ma gandesc.

sus

Denunta
smiri

Copii

08.10.2009 9:37     citat 

Am fost la oftalmolog, dupa ce ma luasem dupa o drita pediatru care mi-a spus sa bag in ochi la copil Tobradex mult mai mult timp decat este recomandat. plang sau sunt foarte trist Si mie oftalmologul mi-a spus sa ma duc sa-i iau secretie din ochisor sa vedem exact ce are, dar dat fiind ca am facut tratament cu antibiotic, trebuie sa astept o saptamana dupa ce am intrerupt tratamentul sa treaca efectul ca sa imi iasa analizele relevante. trist Eu i-am pus Tobradex in ochisor 13 zile ( cam mult, stiu plang sau sunt foarte trist ) si acum am facut si un tratament pentru infectie urinara cu un antibiotic destul de puternic. Dar vad ca nu a trecut, din contra...se agraveaza. Iar dupa 10 zile a trecut si la celalalt ochisor...acum ii are pe amandoi saracutul. trist Eu il sterg cu ser fiziologic deocamdata. Luni ma duc sa iau secretie din ochisori sa vad despre ce e vorba, ca sunt sanse mari sa fie stafilococul din spital. trist Of, tare e greu trist Si eu am plans intr-una de cand l-am nascut pe eduard...din diverse motive legate de problemele lui de sanatate, dar sincer chiar mi se pare improbabil ca stafilococul sa ii afecteze vederea lui bebe.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii

08.10.2009 9:49     citat 

nu smiri, mie mi-a spus ca asa s-a nascut si ca nu e vina nimanui si faptul ca a facut aceasta conjunctivita a fost, daca se poate spune asa, un noroc pentru ca altfel nu s-ar fi descoperit trist. Oricum eu o sa ma mai duc la un doctor ca vreau o a doua opinie. Sanatate multa puiutului si sa va faceti bine.

sus

Denunta
smiri

Copii

08.10.2009 10:05     citat 

Sa iei neaparat si a doua opinie. Sanatate multa va doresc si sa dea Doamne Doamne sa fie bine pt ingerasii nostri. Tu gandeste pozitiv sarut , (stiu ca e usor de spus si greu de facut ...din propria experienta)...daca ar fi sa aiba o dioptrie- ele sunt corectabile pana la urma urmei.Sanatate inca o data sarut

Vestea buna e ca urocultura lui bebe al meu a iesit negativa sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 4 luni

09.10.2009 9:07     citat 

Neata!

Doamne ce de probleme trist

Roxy, mai cere o parere. Si daca e vb de dioptrie se corecteaza in timp nu? Sanatate multa lui Vladutz si pupici tie! sarut

Smiri, bine ca macar urocultura e ok. Cat despre ochisor... trist Stai sa vezi ce iese la analiza. Pupici si voua si sanatate multa! sarut

Alexya, cum sa nu scoti pe Diana atat timp? mergi linistita afara cat mai e frumos ca o sa vina zile negre si atunci chiar ca ai sa inebunesti in casa. Mie in spital a venit un preot si ne-a facut la amandoua molifta, cica de 7 zile. Asta ar fi pt iesit din casa. Daca esti mai linistita asa cheama un preot acasa.
Nu goli sanul de tot(ai sa vezi ca va curge cate un strop atunci cand cica s-ar goli) ca ai sa tot stimulezi lactatia. Goleste un pic cat sa nu dai tu de belele cu sanul. Si in felul asta se va regla in functie de Diana sarut sarut

Noi tot fonfanite suntem. Dar macar nu face febra sper. Din experienta voastra cam cat tin mucii astia?Vreo sapt asa-i?
Dar multumesc lui D ca doarme fetelor toata noaptea. Deci schimbare mare dupa Botez. Se culca pe la 9 si se mai trezeste pe la 5. E o treaba.

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 12 ani, 6 luni
Al mic: 8 ani, 11 luni

09.10.2009 10:09     citat 

Roxy imi pare asa de rau.. trist trist Neaparat cereti cel putin inca o parere. sarut sarut
Urschu felicitari pentru marea realizare. sarut
Alexxya, eu primele saptamani am mancat numai supa de pui si piept de pui la gratar + 1l de lapte pe zi, ca mi se luase. rad Dar am introdus apoi de toate si intr-adevar rosiile, vinetele, ciupercile nu i-au priit. Si acum am observat ca ii provoaca crampe ciupercile. Usor usor. Si iesiti cat mai e frumos afara. Apoi o sa te rogi sa iesi si n-ai sa poti din cauza vremii.

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.10.2009 10:49     citat 

Anthu... nu m-am gandit ca poate plange cand face kk... mai degraba asa... se inroseste isi intinde picioarele se incordeaza... dar cum spuneai si tu nu e constipata, il face chiar moale. Azi-dimineata pe la 5- a doua masa dupa ce am gustat din spaghetele cu rosii a facut asa si nu am mai dormit pana la 7. Atunci a adormit intr-un final... Nu mai mananc nimic din ce are legatura cu rosiile... Iar, Smiri, nu stiam ca mierea e alergena. Am mancat miere din prima zi, zilnic. Uite, o s-o scot putin si peste o sapt mananc o singura data sa vad cum reactioneaza. Problema e ca sunt si eu slabita, am ameteli si tulburari de vedere, cred ca din cauza complicatiilor care au fost la cezariana si a sangelui pierdut, si trebuie sa ma refac si eu. Iar lapte, la fel , am baut zilnic, dar nu mi se pare ca e balonata.

Azi iesim afara, uraa! Pe la 1, sa fie mai cald, dar cu masina, ca noi stam chiar la bulevard si nu am unde s-o plimb cu caruciorul pe aici, decat pe strada, si mi-e teama. Asa ca iau scoica si mergem pe la tati pe la firma sa-l salutam, apoi stam pe o banca in parc. O sa-i iau si o paturica, in caz de curent. Ce sa fac? Poate vine totusi tati pana atunci sa ne pregteasca si caruciorul ca nu intra altfel in masina mea.

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.10.2009 10:52     citat 

Smiri, Roxy, Urschuletz... sanatate multa pentru puiutii vostri! E atat de greu sa-i vezi pe ei bolnavi... trist Trebuie sa treaca toate cu bine...
Anthu.. succes cu pregatirile pt botez si va urez vreme frumoasa! sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 4 luni

09.10.2009 10:57     citat 

Alexya, plimbare placuta!

Am uitat sa va zic ca ieri mi-au venit musafirii. Si sunt cam varza, ametita ma doare burta, spatele. Ma simt ca in primele zile dupa ce am nascut. Dar trece

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.10.2009 10:59     citat 

Fetlor, voi nu faceti baita zilnica bebelusilor? Nu asa e recomandat? Acum am dat peste un articol care m-a cam uimit. Nu mai stiu ce sa cred. Ia uitati-va si voi.

http://www.gds.ro/Util%20si%20placut/20...u+bebelusi

sus

Denunta
smiri

Copii

09.10.2009 12:17     citat 

Eu ii fac baie zilnic...mi se pare exagerat articolul. Nu pentru a-l curata neaparat de mudarie ci pentru a se relaxa bebe...poate doarme mai bine. II fac cu apa fiarta si musetel plus galbenele. Am sa introduc si coada soricelului.

Voi ce fel de ceai dati la bebeii vostri? Eu ii dau de musetel, dar am auzit ca ar fi bun si de coada soricelului si sovarf...ce spuneti?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: