· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Nazdravanii Iernii 2005-2006 ( cap6)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Nazdravanii Iernii 2005-2006 ( cap6)     
danielle13

Copii
H: 16 ani, 6 luni
R: 15 ani

10.11.2009 12:58     citat 

la multi ani pentru mihail si gavirl ! sarut
simona refacere grabica. sarut
ei monica si ai facut prajitura? zambet
fetele cercelatele sunt dulci foc. sarut
cam asta am facut noi ieri . i-am promis ca ii cumpar caiete. isi doreste foarte mult sa fie copil de scoala . bineteles ca nu a cerculete 2 de ixuri si 2 de bastonase. am mai facut si niste cornulete din coca ca sa terminat stocul din congelator si le mananca cu placere la gradi .
azi sunt iar singura cu ele pana tarziu in noapte si sa vedem ce mai prestam prin casa. dupa vizita la bunica e racita ca ia dat 2 inghetate .

legat de jucari o trusa de doctor asteapta in beci
pentru pitica asa ceva ca e inebunita si cel vechi si-a . asta sa nu mai iasa neintelegeri ca sa intamplat sa cumpere jucarele de beblus ceea ce fetele nu se mai joaca cu asa ceva
/catalog/show/KID/de-mt.to.ca02.08.01.03/1788986" target="_blank">http://www.mytoys.de/catalog/show/KID/d...03/1788986
pentru mos nicolae le iau o olita pentru papusa si un set de ustensile pentru bucatarioara si ceva dulce asta cu olita ca sa nu mai arunce papusa in wc
iar marea dorinta a/catalog/show/KID/de-mt.to.ca02.08.02.01/1645035" target="_blank">http://www.mytoys.de/catalog/show/KID/d...01/1645035
nasa ei a cum e traditie aici ca copii sa aibe asa ceva eu si oma trebuie sa aducem complectarile adica alimentele , casa de marcat, cosul de cumparaturi si balanta . cam asta este tema noastra
/catalog/show/KID/de-mt.to.ca02.08.02.03/" target="_blank">http://www.mytoys.de/catalog/show/KID/d....08.02.03/
/catalog/show/KID/de-mt.to.ca02.08.02.02/" target="_blank">http://www.mytoys.de/catalog/show/KID/d....08.02.02/

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 3 luni
Horea: 16 ani, 5 luni

10.11.2009 2:52     citat 

Va multumesc din suflet pentru primirea voastra calduroasa dupa fiecare absenta. sarut
Legat de cadouri, David isi doreste un ceas foarte fericit , am fost impreuna la un magazin si (desi ocolim raionul de jucarii) a balerina prostit si m-a sa-l luam din timp.
Iar Horea, ce isi poate dori altceva decit o racheta...acelasi lucru in fiecare an rad , ca doar el cind e mare se face racheta... zambet . si noi ne straduim sa-i indeplinim dorinta. Sint in general copii cumpatati si nu cer foarte multe, David anul trecut a teme, am tot stat si ne-am gindit, e putin prea devreme, dar aud tot felul de lucruri in jur, coleg care are fetita in clasa 1 si e printre singuri copii care nu stia sa scrie si sa citeasca. Colegul meu imi spune ca e de-a se simte data la o parte. Pentru invatatoare e mai usor sa lucreze cu cei care stiu, desi mi se pare absurd, in clasa 1 asta trebuie sa invete. Ne-am gindit ca umilita ei o accepta mai greu, pentru ca nu sa se exteriorizeze si sa inteleaga asemenea lucruri, asa ca ne dorim macar liniute si sa recunoasca toate literele sa reusim pina merge la scoala, dar cu masura fara sa-l fortam in sensul asta. Deocamdata o facem in joaca mai mult.
Tot aici avem o problema cu Horea, care in dorinta lui vesnica de a David vrea si el sa invete sa scrie, sa citeasca...e greu, nu vreau sa sara peste etape de copilarie doar ca sa fie ca si fratiorul lui. Oricit ii spunem ca el e mai mic dar asta nu e un lucru rau sau bun, nu intelege. Asa ca in timp ce unul din noi lucreaza cu David, celalat se ocupa de Horea si invatam cifrele, sau invatam o poezioara, sau desenam, sau ne jucam pur si simplu.
Oricum o urgenta e sa luam un birou pentru studiu, deocamdata o facem la masa din bucatarie, dar mi se pare ca nici lumina naturala si nici locatia nu e potrivita.
Apropo de jucat, placerea lui Horea deosebita e sa intre in cutia de jucarii si sa "scormoneasca" in cautare de comori. In general jucarii de care a mai aduce aminte. si se joaca citeva zile cu "noua" cucerire si cauta iar in cutia de comori. zambet
a o alta placere a clatite. Ca ingredinete ma refer, dar ma bucur mult ca e interesat, stie deja toate unde le tinem, ma vede ca am inceput sa curat usturoi, imi aduce atomat presa, vede ca separ oua vine cu telul. II place si se vede ca o face din placere. Il implic de cite ori pot, din pacate peste saptamina programul lor de somn incepe la 8 si atunci nu prea avem cum, dar tinind cont ca dimineata ne trezim la 6 si ei la 6:20 e necesar sa doarma din timp seara.
Dar abia dupa ce Horea a sa se manifeste ne-am dat seama ca abia atunci a a mai ales de a modelat, accepta mai usor sfaturi, accepta parerea noastra si intelepciunea pe care pretindem ca o avem in anumite privinte.
La Horea inca invatam, cere mai multe explicatii, nu-ti accepta sfatul decit daca reusesti sa-l convingi cu argumente, de aceea am inceput sa eliminam simplul "nu-i voie, sau nu-i bine" si lasam totul la alegerea lui "daca faci asa se intimpla asta, daca faci asa se intimpla asta". Iar daca alege ce nu vreau, dau si mai multe explicatii foarte fericit , dar intotdeauna la sfirsit adaug "dar este alegerea ta".
Noi le cladim personalitatea, noi le indrumam in mare parte pasii si vrem sa o facem bine si temeinic. Din cauza asta ne ramine putin timp pentru noi, si uite din pacate una din renuntarile mele e forumul, pe care scriu rar, dar ma consolez de fiecare data cu una din vorbele mele "intelepte": "lasa ca mai au un pic si se insoara" rad .

sus

Denunta
pupy

Copii
Anna: 16 ani, 4 luni
am nascut deja!

10.11.2009 2:59     citat 

Va invit la un nou capitol http://www.parinti.com/modules.php?name...902#999902

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: