· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista gravidutelor (332)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista gravidutelor (332)     
ket

Copii
Alex: 12 ani, 6 luni

09.10.2009 8:18   Lista gravidutelor (332)  citat 

Polin, Deitza, Patratzel, Cristinush si mamicutzelor din top!

Lenamicu, Bubulina77, Ramona79, Alexxya, sa va traiasca puiutzii !

Bun venit karina_swe, sarcina usoara si bebe sanatos zambet

(17)

Polin 39------------------------------------------- Bucuresti, DPN 20.10.2009 , fetitza Maria, 15.07.1982
Deitza 38------------------------------------------- DPN 24.10.2009 , baietzel Cristian, 25.06.1981
Patratzel 38------------------------------------------- Timisoara, DPN 21.10.2009, 27.07.1984
Cristinush 38------------------------------------------- Timisoara, DPN 28.10.2009, fetitza Maria Alexandra, 20.06.1978
Kimberly 37------------------------------------------- Italia, 2 baietei, DPN 3.11.2009
Crysy_m 37------------------------------------------- Braila , DPN 8.11.2009, baietel, 24.01.1977
Yubi 35------------------------------------------- Galati, DPN 18.11.2009, baietzel, 24.07.1982
andismom 34-------------------------------------------- DPN 20.11.2009
Ket 34-------------------------------------------- Bucuresti, DPN 26.11.2009, baietzel
D3lia 33------------------------------------------- Onesti, dr. Velescu, DPN 3.12.2009, baietzel Ayan Gabriel, 25.12.1982
Ticulici 33-------------------------------------------Ploiesti, DPN 4.12.2009, 05.07.1982
Abramburica 32------------------------------------- Bucuresti, DPN 09.12.2009, baietzel Marius Daniel Laurentiu, 28.08.1979
SiminaB 32------------------------------------------- DPN 10.12.2009, 20.03.1981
Mamiyasmi 31------------------------------------------- Iasi, DPN 12.12.2009, fetitza Ariana Georgiana, 24.02.1980
Ilicutz 29------------------------------------------- DPN 20.12.2009
Biencut 29------------------------------------------- Bucuresti, DPN 25.12.2009,baietzel Mihai, 31.10.1978
Bjulika 28------------------------------------------- DPN 05.01.2010,baietzel, 21.11.1981

(10)

Madalinacret 27------------------------------------------- DPN 13.01.2010, baietzel,13.07.1978
Angelll 22------------------------------------------- Italia, DPN 16.02.2010, fetitza Annamaria, 26.06.1983
Roxanne 21------------------------------------------- DPN 22.02.2010, fetitza
hermine 20------------------------------------------- Timisoara, DPN 25.02.2010
nicom2002 20............................................................Brasov, DPN 03.03.2010, 02.02.1981
Ana_348 20------------------------------------------- Bucuresti, DPN 04.03.2010, 25.09.1979
freedelia 19............................................................DPN 08.03.2010, 19.07.1978
Vipera 17............................................................DPN 20.03.2010, Dr Mitran, Sp. Giulesti
ferre 16............................................................DPN 26.03.2010
mimosita 16............................................................Timisoara, DPN 27.03.2010

(6)

ionelita 15............................................................Vaslui, DPN 08.04.2010, 18.02.1984
krmnn 14............................................................DPN 09.04.2010
cristina79 10............................................................DPN 12.05.2010
ralu_rx 8............................................................Arad, DPN 23.05.2010, 17.05.1978
karina_swe 8............................................................Sweden, DPN 25.05.2010
anika29 6............................................................Iasi, DPN 03.06.2010

11 baietzei 5 fetitze

Sarcina usoara tuturor celor 33 de burticutze, mici si mari, care sunt pe listuta!!!

Sarbatorita lunii octombrie:
Biencut 31.10.1978

----------------------------------------------------------------------------------------------------
exclamatie ===IMPORTANT=== exclamatie
Fetelor, va reamintesc: pentru o mai buna vizualizare in vederea efectuarii noii listute sa scrieti tot ceea ce tine de aceasta cu verde (ex. DPN = xx.yy.2009). Nu postati imagini care latesc pagina! (apasati intai butonul “vizualizare”, inainte de a apasa butonul "trimite"). Stiu ca ma intelegeti si ca o sa fiti atente la aceste aspecte, de aceea va multumesc din suflet! sarut sarut sarut
exclamatie===UTIL=== exclamatie Cum sa postez poze
---------------------------------------------------------------------------------------------------

sageata sageata Capitolul anterior: Lista gravidutelor (331)

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 14 ani, 7 luni
Emilia-Maria: 12 ani, 7 luni

09.10.2009 10:43     citat 

Multumesc tuturor pentru galerie! sarut
Bebelina mai vrea sa stea la caldurica..Sambata viitoare ma asteapta doca ca e de garda si atunci voi fi si la termen, plus ca am inceput sa pierd si din dop asa ca mai am nevoie de putina rabdare.
Yubi ai grija cu efortul..stai mai cumintica trag cu ochiul
Alexxya e greu pana te acomodezi cu bb si cu viata de dupa nastere..si eu am fost singura, sotul si-a luat 3 zile de CO dar a fost suficient..eu chiar nu am vrut sa vina mama sau soacra sa ma ajute ca mai rau ma incurcau trag cu ochiul Afara e inca frumos poti iesi cu bb la o plimbarica o sa vezi ca te mai relaxezi trag cu ochiul Ai grija de tine sa nu pierzi lapticul..tu si bb sunteti cei mai importanti acum si e pacat sa nu te bucuri de perioada asta trag cu ochiul
Deitza in timpul contractiilor false pur si simplu se intareste burtica doar ca nu simti durere..dar in acelasi timp nu ai cum sa nu le simti trag cu ochiul Posibil sa ai de acum inainte.
Iar de miscarile bebelusului stai linistita atat timp cat il simti chiar si putin e ok..eu abia acum am simtit ce sunt alea miscari ale bebelusului..la prima sarcina Stef abia misca avea program un pic dimi si un pic seara in rest nimik.Cand mergeam la doc sa-mi faca monitorizarile alea pe burtica ma punea sa mananc cicolata si sa beau ceva rece ca sa-l trezesc.Acum in schimb nu poate sa o prinda pe pitica deloc mai linistita ca e toata o agitatie, la fiecare monitorizare a dat curelele jos de pe burta scot limba
Pup gravidutzele! sarut

sus

Denunta
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
12 ani, 6 luni
DARIA CATALINA - fata lui tata
9 ani, 3 luni

10.10.2009 2:18     citat 

Buna fetele!! sarut sarut
Acum am terminat si eu treaba prin casa , ca la mine sambata e program administrativ! scot limba rad Din pacate e din ce in ce mai greu cu burta mare , dar macar mancare sa fac si la curatenie am pe cineva , eu doar mai fac mici retusuri intre timp.
Aseara am calcat hainutele pt. BB si mi-a fost asa de drag!! Am facut si bagajelul ,mai am de luat doar paturici absorbante! Sunt pregatita , ce mai!! scot limba rad rad

ALEXYA tu esti o luptatoare si sigur o sa te descurci . E mai greu la inceput pt. ca toata viata e dat complet peste cap , adar in timp o sa fie mai usor. Cel putin asta am vazut la fetele care au nascut mai inainte si sunt pe listuta de la mamici. Incearca sa rezisti zilele astea si daca e frumos afara iesi mai mult si o sa fie mai bine cred! Te imbratisez si sunt alaturi de tine!!

YUBI acum tu ma sperii pe mine! Ai grija de voi ! Chiar daca Bb e mai mare decat varsta sarcinii , zic eu ca macar 2 sapt. e bine sa mai stea in burtica. Si apoi , poate ne intalnim la maternitate , sa fim colege de salon! rad sarut sarut Am si eu uneori dureri in zona pelviana dar sunt scurte si nu foarte dureroase , deci cred ca mai am putin , nu nasc chiar acum!! scot limba
sa ne pui si noua poze cu patutul! Si eu abia astept sa-l luam! sarut sarut

POLIN ne bucuram ca sunteti bine si mai facem o data galerie , nu e problema!! sarut sarut

DEITZA cu contractiile e cum a spus si Polin: se intareste burtica . E posibil sa le ai si sa nu le simti! stai linistita ca mai e putin si e totul bine , nu ai de ce sa-ti faci griji! sarut sarut

KET Multumim de listuta!! Prompta , ca de obicei!! sarut sarut Poate vrea una din burticile mai mici sa ne ajute cu listuta , ca sa ai inlocuitor! Si cred ca si Urschu ne mai poate ajuta , in caz de nevoie!! sarut sarut sarut

Pupam toate burticile!! sa aveti grija de voi!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
crysy_m

Copii
12 ani, 6 luni
9 ani, 3 luni

10.10.2009 2:19     citat 

OOOoooo , acum am vazut: am 4 stelute!! rad foarte fericit rad

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 8 luni
D: 12 ani, 2 luni

10.10.2009 2:44     citat 

crysy, nu-s stelutze, sunt omuleti de turta dulce scot limba ...asa mi-au explicat si mie fetele acum vreo 3-4 ani cand am ajuns la 5 omuleti zambet E pe undeva povestit ce e cu omuletii dar nu-mi amitnesc unde prostit

sus

Denunta
crysy_m

Copii
12 ani, 6 luni
9 ani, 3 luni

10.10.2009 2:52     citat 

ANA sarut rad rad puteam sa jur ca sunt stelute!! rad sarut sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii

10.10.2009 2:53     citat 

da, si eu la fel, dar atunci mi-a explicat onush sau cora, daac te uiti mai bine...sunt omuleti.... foarte fericit

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 12 ani, 6 luni
Albert Stefan: 10 ani, 10 luni

10.10.2009 3:17     citat 

buna fetele! cam liniste azi pe aici!
crysy si eu sper sa mai stea 2 sapt, macar sa fiu sigura ca are 36 de sapt...oricum mi-am mai revenit putin, ma simt mai bine,vred ca a fost si de la efort prostit acum am terminat si treaba la bucatarie,ca ne vin nasii in vizita si am pregatit papa bun trag cu ochiul o sa fac si poze la patut dar cred ca maine ca azi nu mai am timp,imi fac un dusch si sa ma aranjez si eu putin ca pe la 17.30 trebuie sa vina
rad rad rad si eu am fost convinsa ca sunt stelute trag cu ochiul
va pup sarut

sus

Denunta
georgette

Copii
Jessica Maria: 10 ani, 7 luni
Eric Andrei: 7 ani, 6 luni

10.10.2009 4:58     citat 

Buna ziua gravidute sarut
Sunt si eu o proaspata graviduta si as vrea sa ma alatur voua daca ma primiti;noi suntem mici,maine avem 5 saptamani si daca imi permiteti,am si eu o intrebare:
Ce dureri sunt normale?Va intreb pentru ca am zile cand ma doare jos(asta stiu ca e normal),ba intr-o parte ,ba deloc confuz
Va pup! sarut sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

10.10.2009 7:44     citat 

buna seara burtici sarut

noi am venit de la plimbarica ,facem acusi un dus si in pat la tv sarut
ket multumim pentru listutza sarut sarut ,daca vrei ,pot sa ma ocup eu de listutza ( cu ajutorul tau sper sa ma descurc scot limba )

georgette, bine ai venit la gravidute,sarcina usoara iti doresc sarut

si eu puteam sa jur ca-s stelutze rad rad

pupicei sarut

sus

Denunta
crysy_m

Copii
12 ani, 6 luni
9 ani, 3 luni

10.10.2009 8:43     citat 

GEORGETE sarut sarut sarut bine ai venit!!
ma bucur enorm ca cineva de la Viitoarele burtoase vine la gravidute! Sarcina usoara si la termen iti doresc!!
Cat despre dureri , la varsta asta a sarcinii cam toate sunt normale. Totul e sa nu fie sangerari abundente! te pup si sa ai grija de tine!! sarut sarut

IONELITA sunt sigura ca o sa te descurci cu listuta!! Oricum te ajuta fetele!! sarut sarut sarut

YUBI distractie placuta si sa nu te obosesti prea tare!! sarut sarut

sus

Denunta
georgette

Copii
Jessica Maria: 10 ani, 7 luni
Eric Andrei: 7 ani, 6 luni

10.10.2009 8:59     citat 

CRYSY,multumesc mult sarut sarut

sus

Denunta
andismom

Copii
Andi: 16 ani, 3 luni
Maria Cezara: 12 ani, 6 luni

11.10.2009 8:33     citat 

salutare fetelor! iar ati scris mult si am avut ceva de citit! zambet

bun venit Georgette, sarcina usoara!

Alexxya, draga mea as vrea sa iti impartasesc din experienta mea de la nasterea lui Andrei. am patit exact ca tine: singura, cu cezariana (diferenta ca eu m-am refacut mai greu si am avut dureri mari), extenuata, nu puteam dormi ziua si noaptea ma trezea copilul din ora in ora...am facut o depresie groaznica (eu, care am terminat psihologie ochi peste cap ) careia m-am impotrivit cat am putut dar degeaba. nu am avut nici un fel de ajutor, mama si soacra au avut altele de facut si oricum, vorba cuiva de aici, mai rau ma incurcau, nu tu prietene, nu nimic.
nu vreau sa te dezamagesc dar nu primele 3 saptamani sunt grele...cam primii 3 ani dar depinde si de copil, de parinti. desigur, fiecare varsta are problemele ei. cel mai greu cred ca este in primele luni, pana bebe isi face cat de cat un program si tu stii cum poti sa iti organizezi viata in functie de el. apoi devine mai usor desi, cum spuneam, fiecare etapa are provocarile ei. acum de ex. ne uitam la Andrei si ne dam seama ce bine e ca a crescut, e comoara noastra si este incredibil ca e un barbatel in miniatura si este independent. sunt mandra cand ma uit la el si stiu prin ce chinuri am trecut sa il cresc dar pot sa spun ca a merita 1000%! sarut

ca o concluzie, uite ce ti-as sugera eu sa faci:
1. invata-te sa dormi ziua chiar daca organismul tau nu iti cere asta. este esential sa te odihnesti cat mai mult. te ajuta sa produci lapte si sa judeci "limpede", deprivarea de somn este principala sursa din care se "hraneste" depresia (crede-ma, eu nu am dormit ca lumea aproape 3 ani cu Andi si stiu ce efecte poate avea lipsa somnului).
2. ia-ti un ajutor platit. stiu ca este un efort financiar dar daca iti gasesti o persoana de incredere va fi mana cereasca. acest ajutor este esential pentru menaj si pentru ca tu sa poti uita de grijnile casei, micile cumparaturi, calcat, spalat. sa te poti plimba cu fetita in liniste sau, de ce nu, singurica, sa te linistesti. eu mi-am luat deja pe cineva care face toate astea, ma ajuta cu Andrei si va sta cu Maria dupa nastere. prefer sa fac un efort financiar si sa stiu ca ma pot ocupa de copiii mei in liniste si de alte treburi.
3. cheama-ti prietene la tine, iesi din casa, ia fetita la plimbare, inca e vreme buna, nu pateste nimic. si te poti vedea fara probleme cu prietena cu bebe mic. chiar face bine. eu am avut mult timp o astfel de prietena, vecina de cartier, copiii de aceeasi varsta si faceam totul impreuna, ne sfatuiam , ne ajutam cu copiii. conteaza foarte mult.

si nu in ultimul rand iti spun ca perioada aceasta va trece. este o perioada de acomodare, fireasca. viata ti se schimba 180 grade si socul uneori este foarte puternic. been there, done that. trag cu ochiul dar lucrurile vor intra incet-incet pe un fagas normal, vei vedea. trebuie sa te mentii optimista si daca ai nevoie de un umar, noi suntem aici. pupici multi tie si micutei printese. sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii

11.10.2009 10:10     citat 

Georgette sarut bine ai venit!

andismom, ai mare dreptate cu ce povestesti, si la mine a fost aproximativ la fel...ma putin cu perioada de acomodare...la mine primele 3 luni au fost mai grele, pana am acceptat faptul ca viata mi s-a schimbat la 180g, si ca de acum inainte nimic nu va mai fi la fel ca inainte de bb. Dupa ce am acceptat acest elucruri, am fost capabila sa imi reorganizez viata si prioritatile, sa imi stabilesc un program si sa imi dau seama ca pot avea in continuare o viata personala trag cu ochiul

Si eu cred ca un ajutor platit e o solutie buna....sper sa reusesc sa imi permit la al doilea bb.

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 12 ani, 6 luni
Albert Stefan: 10 ani, 10 luni

11.10.2009 11:21     citat 

Neata fetele! Iar am fost puturosi si ne-am trezit la 11 trist dar iar am stat la tv pana la 3.30 azi noapte,e tare agitat bebe,si m-a durut burta cam toata noaptea in orice pozitie stateam plang sau sunt foarte trist ma doare de la buric in sus,banuiesc ca durerile de nastere is mai jos....si cele contractii ma termina, se face burta ca un pietroi...
nu va mai plictisesc cu probleme ca e duminica...va poftesc la ceva bun trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: