· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > fara mami?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor fara mami?     
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 20 ani, 10 luni
Adelina: 12 ani, 7 luni

27.05.2004 10:10   fara mami?  citat 

Soacra-mea are niste rude indepartate care stau undeva intr-un sat de munte pe langa Valeni... verisoara sotului meu este medic si s-a vreo doi ani... de atunci Mia s-a au stat aproape toata vara... azi m-a descurc o luna... sa-mi iau alternativ concediu eu si sotul... sa o chem pe mama sa stea cu ea... noi n-am stat despartite niciodata mai mult de 10 ore... nu mai spun ca n-am dormit niciodata departe una de alta... si daca uneori mai doarme cu mama si se trezeste peste noapte incepe sa urla dupa mine si trebuie sa ma duc la ea... in plus nu stiu daca as rezista EU atat... seara abia astept sa ajung acasa la galusca mea...

pe de alta parte ma gandesc ca i-ar prinde bine aerul de munte... plus ca nu as avea absolut nici o grija ca s-ar putea intampla ceva cu ea.. Mia are mare grija de ea, plus ca medicul e non stop langa ea...

dati-va si voi cu parerea, ca eu chiar nu stiu ce sa fac!

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 21 ani
Luca Gabriel: 13 ani, 9 luni
am nascut deja!

27.05.2004 10:24     citat 

Avand in vedere cata grija are Mia de ea si cat o iubeste, eu zic s-o lasi fara sa-ti faci probleme. Este aproape de Bucuresti sa puteti merge in fiecare week sa o vedeti. O sa-i prinda bine sa iasa si ea din Bucuresti si sa mai ia o gura de aer de munte, ca la cata poluare e aici...
Pupici si incredere...o sa-i fie bine sarut

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 2 luni
Hanna: 17 ani, 9 luni

27.05.2004 10:43     citat 

anne, daca tu zici ca micuta va fi in siguranta, sa vezi ce schimbari o sa fie de la o sapt. la alta! si ma gandesc ca poti sa vorbesti cu ea la tel. si daca vezi ca ceva nu merge, poate o sa poti sa aranjezi atunci ceva concediu, daca chiar va fi nevoie. distractie placuta!

sus

Denunta
Cora

28.05.2004 1:12     citat 

Anne, daca tu crezi ca poti sta fara ea in aceasta perioada, las-o, caci sint sigura ca-i pe "miini bune". Sa stii ca si eu am avut curaj doar cind am fost in tara, in iarna, sa-l las pe Alex 3 zile cu ai mei la tara. Eu m-am dus la plimbare in Rm. Valcea si desi m-am simtit tare bine cu citiva prieteni, tot ma trezeam noaptea si in timpul zilei il cautam pe Alex pe linga mine. Nu stiam de ce nu mai e la capatul celalalt al cordonului ombilical pe care astia au uitat sa-l taie la nastere. rad

sus

Denunta
cristinasabau

28.05.2004 6:19     citat 

Anne e destul de aproape , daca zici aproape de Valeni este maxim 120-130 de km , este o zona superba , si o sa aiba fata loc si aer curat unde o sa stea .
Daca este pe maine bune , si se intelege bine cu cei de acolo , cu siguranta ii va place zambet

sus

Denunta
SMOKY

28.05.2004 6:31     citat 

..anne daca nu ti-e dor de ea las-o caci cu ana fiind n-o sa plinga dupa voi..dar faceti altceva..plecati cu totii si seara lasati-o cu mia si ana...dormiti si voi pe undeva si vedeti ce face daca plinge dupa voi sau ba...incercati in week end ca sa puteti sa ramineti la valeni..in cel mai rau caz luati fata acasa.....
....de aia am stat si eu in dubiu...dar distanta e mai mare...dar de pe la 3-4 ma gindeam si eu s-o las pe andreea o luna in romania....

sus

Denunta
iniMioara

28.05.2004 7:38     citat 

... mandra, dak nu mai potzi shi nu mai potzi de doru' puiutzei........cautzi o pretenutza de pe parinti.com shi-i dai o mana de ajutorrr trag cu ochiul jenat ...eu asha am facut cand a mutasem la prietena mea care avea puiul mai mic cu o luna scot limba

... acu' serios, chiar e fff bine ca ai unde sa o lashi in siguranzta, la aer curat shi.... fara grija matale poa' prea exagerata(scuze dak greshesc,dar.....io eram prea din cale'afara,parol jenat )

... inceputu-i greu,apoi......cand o s-o ai acasa, o sa va mai doritzi din cand in cand sa statzi shi singurei....... jenat ( greu ie pana prindetzi gustu' scot limba jenat )

sus

Denunta
Onush

28.05.2004 9:06   Re: fara mami?  citat 

----------
Anne-Marie a daca uneori mai doarme cu mama si se trezeste peste noapte incepe sa urla dupa mine si trebuie sa ma duc la ea... in plus nu stiu daca as rezista EU atat... seara abia astept sa ajung acasa la galusca mea...
----------

Evident ca aerul i-ar face bine, compania altor copii si un pic de independenta de voi. trag cu ochiul Dar... din ce zici tu nu stiu ce sorti de izbanda aveti. jenat
Ati puntea sa incercati dar sa fiti pregatit sa dati o fuga dupa ea sau sa va luati concediul in cazul in care nu reuseste sa se obisnuiasca fara voi.
Incearca sa o intrebi si pe ea ce parere are. zambet

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani, 9 luni

28.05.2004 9:52     citat 

eu zic sa o lasi Anne, ea sigur se va simti bine, iti spun din experienta, numai noi vom fi tot timpul cu gandul la ea...
si stii si tu, nu le face bine copiilor sa stea tot timpul numa cu mama, mai trebuie si o mica desprindere din can in cand...

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii

28.05.2004 10:16     citat 

inca stau in dubii... desi aproape ca m-ati convins... ieri am stat de vorba cu ea si i-am explicat.. a ana rad ... l-am intrebat si pe taica-su ce parere are si a o sa ma duc la ea in week-end... are copii acolo: pe verisoara-sa Ana, doctorita are si ea un baietel infiat... si ca sa fie mai usoara despartirea m-am gandit sa incerc sa o las sa doarma la Mia o noapte sa vedem cum reactioneaza...

tot gandindu-ma am ajuns la concluzia ca ne-ar prinde si noua (lui adi si mie) bine o perioada in care sa ne redescoperim, ca de cand cu maimuta intre noi... stiti voi cum e!

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 10 luni
Cristiana: 16 ani, 8 luni

28.05.2004 10:24     citat 

Ai cumva senzatia ca daca o lasi o luna fara tine esti o mama rea?
Nu iti ma fa atatea probleme si lasa fata in vacanta; nici o grija ca nu o sa pateasca nimic rau, chiar daca o sa raceasca putin sau o sa scanceasca dupa voi o vreme, cu siguranta ii va trece.
Gandeste-te ca nu vei putea fi langa ea toata viata; si apoi nu vrei sa devina dependenta de tine; am o cunostinta care are o fetita in clasa I si ii cere aprobare mamei si cand sa zambeasca la o poza; este un copil stresat de prezenta mamei, nu se poate bucura de copilarie pe deplin si de prostioarele acesteia, urmarita fara incetare de privirile dezaprobatoare ale mamei.
Copii trebuie lasati se se dezvolte, sa se formeze, cu supraveghere normal, insa acolo dupa cum inteleg eu supravegherea nu-i va lipsi.
si apoi puteti sa va luati o saptamana de concediu amandoi, dar obligatoriu minim trei zile stati impreuna, doar voi, cu siguranta ca lipsesc aceste clipe de cand s-a voi dreptul la putina intimitate, doar oameni sunteti. trag cu ochiul

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 10 luni
Cristiana: 16 ani, 8 luni

28.05.2004 10:28     citat 

----------
Anne-Marie a am ajuns la concluzia ca ne-ar prinde si noua (lui adi si mie) bine o perioada in care sa ne redescoperim, ca de cand cu maimuta intre noi... stiti voi cum e!
----------

Tocmai ce spuneam! Esti o mama buna Anne-Marie si o femeie normala!
Eu va doresc tuturor vacanta placuta si redescoperire inflacarata trag cu ochiul

sus

Denunta
SMOKY

28.05.2004 7:41     citat 

...ANNE...si poate se dezvata de nanica cu tine...cind vine o pui deja in patutz......asa asa ....baga-l si pe matees in drepturi...c-o uri canapeaua aia.... rad

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii

28.05.2004 11:02     citat 

Nu cred ca daca o las o luna fara mine sunt mama rea... numai ca mi-ar fi tare tare dor de ea... si oricum pana la urma o sa fie vorba doar de doua saptamani...

pe de alta parte nu vreau sa devina dependenta de mine... si nu o stresez... eu chiar am lasat-o sa incerce sa se descurce singurica si nu i-am interzis niciodata decat lucrurile care trebuiau interzise (gen catarat pe geam, jucat cu cutitul sau cu focul)... chiar am observat in parc mamici care daca se impiedica puiul lor faceau o tragedie din asta... se uitau ciudat la mine ca nu saream daca o vedeam ca plonjeaza... o lasam intai sa vad ce face si doar daca era cazul (julituri, sange) ma duceam la ea... oricum are foarte multa personalitate...

cu patul e complicat... adi sforaie foarteeee tare... si nu stiu daca ma pot obisnui sa dorm iar cu tractorul langa mine (asa avem doua usi intre noi... si tot il mai aud din cand in cand rad )

sus

Denunta
SMOKY

28.05.2004 11:06     citat 

..anne maica..mai impinge-l sa doarma si pe partea cealalta..si la urma urmei tu ce faci il pazesti sau dormi?......na ca tin cu adi...dormi si tu...nu-l mai pazi rad
.....stringe-l de nas..impinge-l din pat...da cu apa peste ochi......acu tin cu tine si te invat la prostii......... rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: