· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > ajutor! pete maronii pe dinti
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor ajutor! pete maronii pe dinti     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 5 luni
cea mica: 9 ani, 9 luni

29.01.2010 10:43     citat 

eu in momentul in care am observat petele an schimbat si pasta de dinti..foloseam colgate, am trecut la vademecum si nu a mai avut probleme cu petele, desi antibiotice a mai luat intre timp.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

29.01.2010 11:13     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
eu in momentul in care am observat petele an schimbat si pasta de dinti..foloseam colgate, am trecut la vademecum si nu a mai avut probleme cu petele, desi antibiotice a mai luat intre timp.
----------

Sunt ambele pentru copii?

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

29.01.2010 12:57     citat 

desigur, sunt ambele pt copii si pt varsta ei. zambet

sus

Denunta
Christa

Copii

29.01.2010 1:49     citat 

Atunci e ok. zambet Gasisem ca de la Colgate exista pasta de dinti pentru copii, dar de la Vademecum nu gasisem nimic pentru copii, de aceea am intrebat.

sus

Denunta
alissiaotilia

Copii
alissia otilia topan: 13 ani, 4 luni

30.01.2010 5:23     citat 

si noi avem probleme cu dintisorii,lui alissia i-au iesit dintii la 1an si 2 luni incisivii,si au durat pana acu doua luni ,la inceput au aparut niste pete de culoare maro de la jumatatea dintilor in sus ,nu am stiut ce este nici nu mi-am inchipuit ca ar putea fi carie si la prima lovitura ,care a avut loc in cada a ramas doar cu ciocolata ,adica ia puscat smaltul si a ramas doar partea maro,in rest toti dintii si maselele ii sunt in stare ff buna,nu avut nici un fel de probleme cand i-au iesit dintii foarte fericit nici macar la masele foarte fericit eu nici nu am stiut ca ii ies dintii.!daarrrr ..am ramas fara dintisorii din fata,. scot limba ce vreu sa spun este ca cel mai indicat este sa mergem cu piticii la dentist ,imediat ,cu cat mai repede cu atat mai bine pt. ei in cazul in care problema poate fi rezolvata pe aceasta cale!pupici si zambete frumoase la toti copii foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
lelutika

Copii
Matei: 14 ani, 7 luni
Stefan: 12 ani, 3 luni

10.03.2010 12:33     citat 

Noi avem probleme cu dintisorii "colorati". Dr a zis ca este vb de o bacterie in saliva unor copii si din cauza aceasta dintii se pateaza asa.
Pe Matei il duc la periaj cand se coloreaza, dupa care devin albi si frumosi, e foarte incantat.
Stefan este insa prea mic, s-au colorat rau de tot (nici nu are inca toti dintii). Cum sa-l duc la periaj, ca nu sta?
Vor disparea in timp. Dar e cam enervant.

sus

Denunta
IRMA-Matei

12.04.2010 4:12     citat 

buna,

al meu Matei, are 2 ani si 3 luni. am inceput acum cateva luni aceeasi problema ca si la voi: pete pe dinti.

prima data, a avut pe cei 4 dinti de jos, pete albe, ca de tartru. m-am agitat mult, pt ca ma lasa cu greu sa il spal pe dinti, nu reusesc sa o fac bine, si depunerile nu se duceau. am vazut ca dupa vre-o 2 luni de chin, au inceput sa mai dispara... si am incercat ceva inovativ zambet adica, i-am deschis gurita si am dat cu unghia pe depuneri. stiu, nu este prea igienic, dar am facut-o ca sa vad ce se intampla. rezultat? s-au dezlipit fara urma! a mai ramas f putin, exact intre dinti jos, pt ca acolo imi este frica sa nu il ranesc la gingie...

am fost linistita cateva luni pt ca nu i-au aparut unele noi iar cele vechi se duc incet dar sigur.

apoi, cosmar! cate una cate una, puncte mici si negre, pe dinti. am reintrodus tratamentul cu unghia... s-au dus... apoi iar! si acum, sunt peste tot, din ce in ce mai dese, punctulete mici si negre. pe care, nici o pasta sau un altfel de periaj nu le-a indepartat.

nu cunosc nici un dentist bun. vreau sa il duc, dar nu am unde, nu am incredere.

la noi, ca si cauza, cred ca este materialul genetic. pt ca de biberon am scapat de muuult timp, de suzeta abia la 2 ani - dar nu avea nimic pana atunci - dulciuri nu vede decat portie mica - si sunt multi alti copii care au mancat ciocolata de la 1 an si nu au nimic!

mai caut stomatolog. revin daca mai am noutati.

nu stiu voi, dar eu sunt disperata din aceasta cauza. u de partea estetica. dar eu de la 3 ani am fost pe scaunul stomatologului si.... nu ii doresc si lui. motiv pt care, de cand il stiu, l-am spalat pe gingii si dinti, cand i-au crescut. si nimic. ba chiar, sunt f stricta in ceea ce priveste dintii si spalatul, si desi el imi impune sa se spele singur, acest subiect nu este negociabil pt mine. de buna voie sau silit de mine, se lasa spalat. ma rog, eu, mai disperata...

va pup!

sus

Denunta
Christa

Copii

12.04.2010 7:15     citat 

----------
IRMA-Matei a scris:
sunt f stricta in ceea ce priveste dintii si spalatul, si desi el imi impune sa se spele singur, acest subiect nu este negociabil pt mine. de buna voie sau silit de mine, se lasa spalat. ma rog, eu, mai disperata...
----------

Eu l-as lasa si pe el. E clar ca "munca" principala tu o faci, dar il poti lasa si pe el sa invete, e important si pentru motorica fina, imi spusesera educatoarele de la cresa. zambet

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 9 luni

13.04.2010 7:30     citat 

pt petele maronii pe dintisori si pt prevenirea cariutelor este bine sa dam copiii cu fluor,fluorul este bun si pt dintisorii sensibili.Se da o data pe an la copii,este sub forma de gel si se ung dintisorii cu un betisor.
sotul meu i-a dat fetei fluor ieri pe dintisori,pe cei 6 care-i are rad
cum ii mai iese unul o s-o dea din nou,pe noul dintisor

sus

Denunta
IRMA-Matei

14.04.2010 10:47     citat 

Eu l-as lasa si pe el. E clar ca "munca" principala tu o faci, dar il poti lasa si pe el sa invete, e important si pentru motorica fina, imi spusesera educatoarele de la cresa. zambet[/quote]

da, il las, desigur... ma refeream la spalatul in sine... nu il las efectiv numai pe el.

dar imi cere sa ii pun si pasta pe periuta. acum, am schimbat pasta de dinti. problema este ca el o mai si inghite... si are obiceiul sa puna periuta prin apa si apoi sa suga apa cu pasta si sa o inghita. alta munca...uff...

ne-am reprofilat, de la Nenedent Baby, pe care il lasam sa o inghita. acum am cumparat un Colgate pt copiii si un Vademecum. Colgate-ul nu i-a placut deloc. ii ''place'' Vademecum - cred ca nu are menta deloc, sau pt ca il atrage mai mult poza cu crocodil de pe tub zambet

ideea este ca acum, pt ca are acest fluor, nu ii mai place gustul si a invatat sa scuipe! cam peste tot, ce-i drept, chiar si pe haine zambet dar macar a invatat gestul... acum urmeaza sa il invat sa si clateasca...

ne-am programat si la un stomatolog, nu este pediatru, dar astept sa vad ce ne zice. apoi, va zic si voua zambet

sus

Denunta
lelutika

Copii

14.04.2010 11:04     citat 

Crocodilul de la Vedemecum ne-a ajutat si pe noi.
Chiar si cand am fost la periaj la dentist, ne-am dus sa ne spele doctorul pe dinti cu crocodilul cel mare. A fost foarte incantat.
Noi mergem la periaj cam la trei-patru luni si se curata petele.Raman dintii albi complet.Si fratiorul lui a inceput sa aiba pete, l-am dus si pe el, nu ma asteptam sa stea cuminte, a mers chiar mai repede periajul, avand dintisorii mai mici.
Dr. ne spune ca va disparea cu timpul aceasta problema. Si cred ca asa este. Inainte dupa o luna de periaj se colorau deja, acum nu se mai coloreaza asa repede si nici asa de tare.

sus

Denunta
IRMA-Matei

16.04.2010 10:27     citat 

----------
lelutika a scris:
Crocodilul de la Vedemecum ne-a ajutat si pe noi.
Chiar si cand am fost la periaj la dentist, ne-am dus sa ne spele doctorul pe dinti cu crocodilul cel mare. A fost foarte incantat.
Noi mergem la periaj cam la trei-patru luni si se curata petele.Raman dintii albi complet.Si fratiorul lui a inceput sa aiba pete, l-am dus si pe el, nu ma asteptam sa stea cuminte, a mers chiar mai repede periajul, avand dintisorii mai mici.
Dr. ne spune ca va disparea cu timpul aceasta problema. Si cred ca asa este. Inainte dupa o luna de periaj se colorau deja, acum nu se mai coloreaza asa repede si nici asa de tare.
----------

ar fi super daca mi-ai putea spune si mie/noua, motivul pentru care apar aceste pete. mai ales ca tu i-ai dus pe cei mici la un stomatolog... eu am programare la un stomatolog abia in 10 mai, asa ca pana atunci, mai am de asteptat...

pe mine ma intereseaza, evident, si modul de tratare/eliminare al acestor pete, dar cel mai mult ma intereseaza cauza aparitiei.

mi-a mai spus cineva ca o cauza ar putea fi alimentatia si modul in care combina mancarurile. adica, la o mancare acida (rosii, mere, bors, etc) sa i se dea si un aliment bazic (telemea nesarata ca sarea provoaca suc gastric acid, biscuite, fainoase, etc). sincer, cred ca este si aici un mare adevar, si ca ar trebui sa respect asta, nu numai pentru dinti, cat si pentru stomacel, ca sa nu apara gastrita sau o forma de gastrita.

ma voi interesa pe net despre mancarurile acide si cele bazice (nu stiu daca este un termen corect gramatical sau nu, acest bazic, dar asta imi vine in minte). si ii voi gati in consecinta...

sus

Denunta
lelutika

Copii

16.04.2010 10:45     citat 

dr mi-a zis ca este o bacterie in saliva, care coloreaza dintisorii.dispare o data cu varsta. nu mi-a zis nimic de alimentatie.
se curata prin periaj la stomatolog. intr-adevar, dupa periaj, dintisorii se fac albi-albi.
mi-a mai zis ca exista si un avantaj: bacteria respectiva protejeaza impotriva cariilor. sper sa fie asa.
matei mananca echilibrat, n-am tinut cont de acru, sarat etc. Ce-i drept, nu mananca nici foarte acru, nici foarte sarat, in general combin si echilibrez.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

27.04.2010 9:01     citat 

noi nu am mai avut probleme cu petele. folosim in continuare vademecum.din pacate la gradinita nu ii spala pe dinti ochi peste cap nervos , d ece nu stiu, asta e politica gradinitei...(chiar nu inteleg,....probabil e prea mare efortul pt ele?!)..culmea eu tin minte cand eram eu la gradinita aveam in baie saculet cu periuta de dinti si pasta pe dinti si ne spalam (eram in grupa mare).dar eu o spal in fiecare seara pe dinti, cat de bine se poate...nu prea ii place pt ca dureaza prea mult ochi peste cap dar dupa ce o spal bine ii dau si ei periuta sa se spele..metode de convingere pt a se spala pe dinti, f simplu: daca nu te speli pe dinti se strica dintii, se fac negri si urati. stie ca dulciurile strica dintii, deci stie ca daca primeste ceva dulce, e musai sa spalam dintii.asa ca..e ok.

sus

Denunta
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 11 ani, 7 luni

10.06.2010 12:13     citat 

eu am avut dintotdeauna probleme cu petele negre pe dinti. pe cand eram acasa mergeam la 6 luni la periaj si dentistul nu intelegea de ce inca imi apar mai multe pete, de fumat nu fumez, cafea nu beau, sucuri acidulate nu... dar m-am bucurat ca a fost singurul care nu mi-a ranit smaltul dintilor, ca restul la care am fost... adica el facea doar prin periaj, dura vreo ora dar se vedea diferenta. ultima data cand am fost acum 2 luni mi-a pus si flour pe dinti si inca nu au aparut petele.. sper sa nici nu apara.
problema e ca bebele meu are 6 dinti (si o masea de 2 zile scot limba) si deja 2 dintisori de sus au pete negre pe ei trist nu stiu ce sa folosesc pt dintisorii lui, stiu ca normal periajul incepe la 18-24 luni cam cand ar avea majoritatea dintilor.
el acum sta incantat la bideu sa fie spalat pe maini si pe fata dimineata si cred ca o sa ma duc sa caut si o periuta de dinti ceva pt bebei + pasta.. asta daca nu mi-o va manca foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: