· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > 1-3 ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor 1-3 ani     
Deas

Copii
Andreas Lucian - E minunat!!!
12 ani, 6 luni

16.11.2009 11:43     citat 

[color=green]teodora eu cunosc profesori care predau intrun liceu bun si spun ca datorita faptului ca se dicteaza foarte repede de catre ei ,elevii au prescurtat cuvinte si ....au ajuns si ei sa le foloseasca.[/color]

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

17.11.2009 12:53     citat 

E offtopic, stiu, dar ...

----------
Deas a scris:
au ajuns si ei sa le foloseasca.
----------

... da-mi voie sa ma indoiesc de asta!

sus

Denunta
Onush

17.11.2009 6:40     citat 

Eu nu cred ca acei profesori se refera la utilizarea acestor prescurtari ca la un lucru pozitiv..
INSA ...
Diferenta dintre un caiet de notite in care se scrie dupa dictare, care este doar pentru ochii posesorului si un forum public unde o lume intreaga este obligata sa descifreze, este de la cer la pamant ...
Este ca si cum ai iesi cu bigudiurile in par, pe strada ... ca doar si acasa stai la fel prostit Ups! jenat sper ca nu am facut o gafa si faci si asta jenat

Si pentru ca tot suntem off topic, iti recomand sa intri in contul tau si sa schimbi setarile ca sa nu mai vedem"bigudiurile" texutului tau ... codul HTML, BBcode, zambaretele. zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

17.11.2009 8:22     citat 

----------
Onush a scris:
sper ca nu am facut o gafa si faci si asta jenat
----------

rad

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 1 luna

17.11.2009 9:42     citat 

in mod normal, se vorbeste si se scrie CORECT romaneste, nu limbaj sms
iaca, eu nici in notite nu scriu prescurtat, ca ma enerveaza sa citesc...si stii ce? la universitate profesorii vorbesc mult mai repede, nu dicteaza deloc, si cind mai e vorba si de ritmul sustinut al limbii franceze ... prostit
sintem complet off-topic,asa e ; insa problema asta tot ar trebui pusa o data pe tapet, caci greselile de exprimare si de scriere sint infioratoare
si pentru ca subiectul era despre limbajul copiilor, Deas, ce ii transmiti tu copilului tai, limbajul "tinerilor din ziua de azi"???? prostit

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
12 ani, 7 luni
ILINCA - SOFIA: 4 ani, 4 luni

17.11.2009 10:24     citat 

uffffff....macar sunt fericita ca e sanatos tun zambet
sunt sigura ca imi fac griji degeaba dar daca nu ne am face griji cred ca nu am mai fii mame nu????????? cool
multumesc pt raspuns Teo si incurajari :oops
ma asteptam sa vorbeasca foarte repede dat fiind ca s a grabit sa vina pe lumea dar nu a fost asa scot limba s a nascut la 7 lunite si a fost foarte precoce zic eu, primii dintisori au fost la 5 luni jumate, iar de mers la 1 an asa ca ma asteptam si sa vorbesca dar nah........daca nu vrea socat
are el timp, apai cand si o da drumu la gurta cred ca o sa mi doresc un moment de liniste la cate acumuleaza prostit

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
12 ani, 7 luni

17.11.2009 10:31     citat 

scuze pentru greselile mele dar sunt cu Stef calare sarut
ador cand ma face atenta ca fac altceva care nu il implica si pe el.................... rad deci trebuie sa stau numai in "ass_ul" lui prostit
de folosit cratima mie sincer mi- e lene dar nu m -am gandit ca poate deranjeaza pe cineva asa ca ..............o sa incerc jenat
Parol sarut sarut

sus

Denunta
Teodora29

Copii

17.11.2009 10:34     citat 

blondeana, ei dezvolta in general o singura achizitie, nu mai multe in acelasi timp
a mers repede, deci limbajul intirzie; sint altii care vorbesc repede si achizitiile motorii sint mai lente
(desigur, sint si exceptiile, care se dezvolta extrem de rapid pe toate planurile)

eu ce sa zic, Elouan a fost centrat pe motricitate excesiv aproape; la 11 luni mergea, la 12 luni alerga, la 8 luni facea turnuri de cuburi, la 18 luni lua foarfeca in mina etc etc
deci limbajul pentru el a fost accesoriu, mai ales ca reusea sa se faca inteles prin gesturi, mimica, expresivitate
apoi incet-incet a achizitionat si cuvintele, le-a stocat, le-a scos o data, de doua ori, apoi iar nimic, si tot asa in salturi; astazi, la trei ani, e infometat de cuvinte (m-am linistit si eu, aproape), ii ramin inca dificultati de pronuntie de corectat; insa o gramatica primara se formeaza, frazele devin ample, a adaugat verbele in sfirsit (el era mai mult cunoscator de nume si de calificative), ba a prins deja ceva cuvinte in engleza si in romana (fara insistente)...deci as zice ca azi intram intr-un ritm normal

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
12 ani, 7 luni

17.11.2009 10:53     citat 

da, asa este Teo . intai ne-am bazat si noi pe motricitate . am facut kineto de la 6 luni pana la 1 an aproape. adevarat este ca si Stef aproape de 7 luni a zis ceva care semana a "mama"dar si -a pierdut repede interesul. se face inteles prin gesturi, mai nou arata ce vrea cu degetelele lui micute.eu il inteleg de multe ori si vad ca este frustrat ca nu poate vorbi si de asta zic ca poate are vre-o problema ca de chinuit se chinuie sa zica ceva, imi explica/arata....poate exagerez eu dar vorba ta , toate pe rand.
oi fii eu grabita prostit
am gresit mult comparand pe verisoara lui cu el( Erika are 1 an si 3 luni)si este mai "iute" ca sa zic asa trist vorbeste frumos, mananca aproape singurica, intelege tot etc. dar cum zici si tu, sunt unici si isi fac achizitiile in ritmul lor .
acum nu imi mai ramande decat sa am rabdare si sa vorbesc mult cu el(ca o moara stricata rad ) prostit

sus

Denunta
Teodora29

Copii

17.11.2009 11:12     citat 

----------
citat:
sa vorbesc mult cu el(ca o moara stricata
----------

asta nu iti garanteaza nimic
fii naturala, vorbeste-i despre tot, dar fara sa te fortezi, priveste-l senina si lasa-i timp
(cit am mai panicat si eu in anume perioade!!!)
nu-l compara cu nimeni, al tau e unic oricum
despre frustrari, ca sint legate de (in)capacitatea lor de exprimare sau de alte aspecte, oricum le au, ramine doar sa ii intelegem

sus

Denunta
Deas

Copii
12 ani, 6 luni

17.11.2009 12:08   1-3ani  citat 

Imi cer scuze mamicilor daca v-am deranjat ca am scris prescurtat.
nu mi se pare corect sa abordam un subiect despre cum scriem fiecare.Unii au culturi mai multe despre calculator,altii mai putin trist . jenat
Iar daca ma poate ajuta cineva sa imi explice cum folosesc si eu emoticoanele,si cand las codurile activate si cand nu?,caci nu stiu,de aceea mi se vad BIGUDIURILE .
Si la urma urmei vorbim despre copiii nostrii nu despre altceva.Eu sunt mamica pentru prima data si astept MULTE sfaturi din partea celor care au experienta. ochi peste cap foarte fericit
nu pre stiu cand intrati caci eu pot doar putin dimineata intre 10-12 restul seara dupa ce doarme cel mic.Va pup

sus

Denunta
Teodora29

Copii

17.11.2009 12:18     citat 

nu e vorba de culturi mai multe despre calculator, ci despre ortografierea corecta (ca scri pe-o hirtie sau pe calculator, unde-i diferenta???)
si nu e vorba de a-ti cere scuze, eu una nu ma simt lezata
doar ca nu inteleg aceasta imposibilitate de a scrie corect ochi peste cap
si cum spuneam, are legatura cu copilul exclamatie pentru ca tu ii oferi modelul de vorbire, de scriere, de exprimare

sus

Denunta
Onush

17.11.2009 12:20     citat 

Pentru bigudiurile din mesaj ...
Intri aici:
http://www.parinti.com/modules.php?name...p=edituser

Si bifezi:
Folosesc intotdeauna emoticoane
Folosesc intotdeauna cod HTML
Folosesc intotdeauna cod BB

Si apoi salvezi modificarile. zambet

sus

Denunta
Deas

Copii
12 ani, 6 luni

17.11.2009 12:27   1-3 ani  citat 

Teodora a zis:
Citat: "Deas tu ce ii transmiti copilului tau?"limbajul tineriilor de azi?"
NU mi se pare ca scrisul are vreo legatura cum imi cresc copilul,dar in fine!!! plang sau sunt foarte trist
Eu incerc din toate puteriile sa il educ normal,sa il invat de pe acum sa deosebeasca binele de rau.Ce ii face bine si ce nu,ce are voie si ce nu.Cu privire la vorbit eu vorbesc intruna cu el orice fac ,vorbesc cu el ca si cum e om mare doar ca tot repet ca papagalul foarte fericit sa inteleaga.Si de cand il am pt mine nu mai exista "timp liber"cum aveam inainte caci tot timpul mi-l dedic lui. Ne jucam,citim povesti caci ii plac foarte fericit mai ales ca i-am cumparat tot carti cu multe ilustratii,tot timpul gasim ceva.
Eu invat in rand cu el cum e sa fi mamica si sa fiu responsabila avand in vadere ca am cea mai mare comoara de pe pamant,la fel ca si voi mamicilor!!!

sus

Denunta
Deas

Copii
12 ani, 6 luni

17.11.2009 12:32   1-3ani  citat 

Mersi Onush!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore