· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(125)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(125)     
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 4 luni

17.10.2009 12:51   Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(125)  citat 

----------------------- ------- -----------

-------------------------------

-------------------------------------------

---------------------------------------
________________________ _____________________

polin.......................................DPN 20.10.2009 **fetita**Maria
deitza----------------------------DPN 24.10.2009 **baietel**Cristian
Crisyangeleu----------------------------DPN 31.10.2009 **baietel**

______________________ ______________________

crysy_m..................................DPN 07.11.2009 **baietel**
yubi..........................................DPN 18.11.2009 **baietel**
andreeameme.....................DPN 19.11.2009

----------------------------------------------

abramburica.........................DPN 14.12.2009 **baietel**Marius Daniel Laurentiu
biencut....................................DPN 25.12.2009 **baietel**

Avem 1 burtica

Avem 6 burtici

---------------------------------------

--------------

sunshineme......................Ema 15.05.2009-3280gr
ourBaby......................Carla-Alexia 19.05.2009-3050gr

--------------

Roxy_xyz..........................Vlad Andrei 06.06.2009-4200gr
alexandraS......................Lia -Sophie 07.06.2009-3550gr
SSimona..........................Albert 26.06.2009-3500 gr

---------------

Ankkka......................Antonia Maria 05.07.2009-2800gr
Anklichk...........................fetita 07.07.2009
Ralus...........................Mara 10.07.2009 3000gr
Urschuletz....................Melania -Alexandra10.07.2009-2850gr
Elena-Raluca....................Alesia-Alexandra16.07.2009- 3700 gr
Mirumati..........................Patrick-Elias 19.07.2009-3600gr
Vero-ioana..........................Catalin Stefan 19.07.2009-3900 gr
Jojo-Miha....................Larisa Gabriela 22.07.2009
Anthurium.......................Andrei 31.07.2009 3150gr

-----------------

AdinaG.......................Andrei 02.08.2009
corybalan....................Carina Maria 03.08.2009 3200gr
ICEMOON.................................Ksenia Maria 05.08.2009-3610 gr
Bubu_stefi................................Teodora 07.08.2009
rome..........................................Lucas-Rafael 16.08.2009-3650gr
lorellayy.....................................Natalia Maria 19.08.2009-3650gr
ionelak.................................fetita
Loredana023...........................Rebeca 27.082009-3400gr
Crisugelu..................................baietel 27.08.2009

-----------------

Smiri..................................Eduard Teodor 10.09.2009-3600 gr
Nikodumi....................Aiyana Maria16.09.2009-3100gr
Alexya....................Diana Maria28.09.2009-3200gr
Bubulina77.................... Patric 29.09.2009
Ramona79........................Denis 29.09.2009

Luna ianuarie
16.01.1981-S Simona
24.01.1977- crysy_m- Cristina Florentina

Luna februarie
04.02.1981- mirumati- Teodoru Raluca

Luna martie
02.03.1980-ICEMOON- Mizzi Alina-Maria
08.03.1982-AlexandraS
12.03.1988-vero-ioana

Luna aprilie

Luna mai
23.05.1982- smiri- Mititelu Smaranda

Luna iunie
09.06.1981-Roxy_xyz - Ilinca Roxana Maria
21.06.1982-Alexxya
24.06.1980- lorellayy- Dan Andreea Monica
29.06.1984- Loredana023- Stoica Paula Loredana

Luna iulie
24.07.1982 - yubi

Luna august
04.08.1970- nikodumi- Dumitrescu Nicoleta
08.08.1983- bubu_stefi- Coseru Ana
28.08.1979- abramburica- Tanase Alberta
28.08.1980- urschuletz- Motorga Irina

Luna septembrie

Luna octombrie
20.10.1987-Sunshineme
18.10.1981-ourBaby

Luna noiembrie
03.11.1986- elena_raluca- Iordan Elena Raluca
11.11.1983- anthurium- Ilina Cristina
19.11.1982- rome- Butulescu Romelia

Luna decembrie
19.12.1985- cristyangeleu-Oana Anamaria
26.12.1984- AdinaGr- Koutzohionis Adina

------------------------------------------------------------------------------------
Capitolul anterior

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 4 luni

17.10.2009 12:55     citat 

Plec sa ma tund ca nu mai suport claia care a inceput sa cada. rad

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani, 2 luni

17.10.2009 12:57     citat 

Adina...ii scot aerul. adica si-l scoate ea intr-una. Ragaie si la orizontala si cand o ridic...ragaie intr-una si face kk intr-una si scoate parturi de aerisesc la fiecare 2 ore. Omut dintr-o camera in alta. Chiar nu stiu de ce se chinuie atata sa fa kk daca oricum iese f moale si des. Am ajuns si eu la concluzia ca si gazele astea tot colici sunt. Cum spunea si URsuletz... au un inteles mai larg.
URSCHU... mi-e teama sa iau asa infacol...ca nu stiu de unde vine si cum a fost pastrat...
crysy...mie toata lumea imi spunea ca frumos o sa fie... dar au omis si partea mai putin buna...ca-ti schimba viata cu toul... iar eu nici nu ma documentasem ininte sa raman insarcinata ca nu mi-am propus sa am un copil acum...asa ca toate astea la un loc ma fac sa am depresiile astea...dar nu e obligatoriu sa fie asa. tuesi de mult timp pe aici si ai aflat multe lucruri. odihneste-te cat poti acum

sus

Denunta
alexxya

Copii

17.10.2009 2:19     citat 

Fetele din Bucuresti... spuneti-mi si mie un dr bun pediatru, de fapt nici nu stiu daca pediatru...mai curand un ......Am o problema cu fetita si in cta drii imi spun sa astept...dar eu nu am inimasa astept. Are o problema cu degetelele...cand am vz prima oaea nu am bagat prea mult in seama ca nu stiam...apoi am vz diagnosticulpe biletul de iesire din spital-clinodactilie.Am vb cuun neonatolog si un pediatru care mi-au spus ca nu se poate stii nimik. e o deficienta care apare in cadrul sindromului Down sau Poland sau ... Ideea e ca nu-mi pot spune nimik pana nu creste fetita sa o poata examina/ Dar daca e ceva de facut acum... si nu fac? Sotul meu nici nu vrea sa auda...imi spune ca el nu concepe ca ea saaiba ceva... si mie mi se pare un copil perfect normal... dar nu are nici o luna... si daca as stiiun nume de dr...poate l-as convinge sa mergem. Aveti idee de asa ceva?

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

17.10.2009 3:32     citat 

Urschuletz, faza la noi e ca chiar mersesem la un dr cunoscut in toata tara si care nu ma indoiesc ca e f bun. E chirurg ortoped parca. Dar uite ca si ei se inseala. Iar Jianu e expert in displazi. Scirsese si o carte pe tema asta iar varsta lui isi zice cuvantul in sensul ca are o experienta f mare si-si da seama si doar dintr-un examen clinic, fara eco sau radiografie si e in stare sa iti garanteze cu orice ca nu se inseala.

Ice, din pacate si noi am trecut prin probleme medicale. Vinerea trecuta, noaptea mi-a facut temperatura mare care abia daca ceda si revenea imediat iar. Sambata a fost si mai rau. Am fost si la spital cu ea la dr pe care obisnuim acolo sa o vedem. Nu era decat un pic rosioara in gat dar era pe dinauntru plina de secretii. La ea secretiile au fost mereu mare probleme si din asta dadea in altele mai nasoale. Am trecut-o pe antibiotic dar tot ne-am luptat sambata noaptea la greu cu temperatura: 39.5 care dupa sirop nurofen, dupa 40 minute i-am pus supozitor cu algocalmin dupa care dupa inca vreo ora la spital pt ca inca avea 38.4 i-a mai pus un supozitor cu paracetamol. Si in loc sa scada dadea iar sa creasca. Abia abia a scazut ca apoi a revenit in forta. Si da-i iar cu sirop, supozitor si pt ca nu ceda am fost nevoiti sa o bagam sub dus cu apa aproape rece ca sa ii scadem temperatura. Mitica a cam plans caci nu-i de loc placut, dupa ce ca e frig parca e inceput de iarna sa mai faci dus si cu apa aproape rece. Dar asta pare ca a ajutat-o caci din acel moment a reactionat mai bine la antitermice iar de a doua zi nu a mai facut temperatura.
Acum e mai bine dar vad ca-i mai revine tusea incarcata ceea ce ma ingrijoreaza. Sa vedem cum o dregem caci n-am nici o tragere de inima sa mai mergem la dr. Si singurul dr in care imi pun baza e dr de la spital care il frecventam. Restul mereu ne-au dat tratamente aiurea de-i puneam si o tratam eu mai bine ca ei. Chiar ma intreb ce-or fi facut atia ani in scoala caci mai buna medicina fac eu documentandu-ma nitel pe internet. nervos
Multa sanatate si refacere grabnica! sarut

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 12 ani, 4 luni
Patric: 10 ani, 2 luni

17.10.2009 5:04     citat 

Alexxya sotul meu zice ca nu are rost sa cumparam Infacol ptr ca are aceeasi compozitie ca si sab Simplexul(el lucreaza in domeniu).

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 8 luni
Zuza: 10 ani, 4 luni

17.10.2009 5:11     citat 

Ligia ce nasol, saracuta Bia! Si avand in vedere problemele avute te cred ca esti mereu cu frica in san. Sanatate multa! sarut sarut sarut

sus

Denunta
EmmaT

Copii
Nepotica: Maria Alexia: 11 ani, 10 luni
Nepotica: Iris Miruna: 9 ani, 11 luni

17.10.2009 5:26     citat 

Alexxya poti incerca la Medlife la domnul doctor Spataru Radu ( este si la un spital dar imi scapa acum)... este medic in chirurgie si ortopedie pediatrica
Sora mea a fost cu fetita la el, are foarte multa rabdare si controleaza copilul cu f mare atentie!
sanatate multa

Poate te ajuta asta ca este trecut si un program
http://www.medlife.ro/index.php?show=hy...=132&med=5

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 8 luni
Zuza: 10 ani, 4 luni

17.10.2009 5:37     citat 

Alexxya sunt animte teste care pot evidentia daca este vb de boala genetica. Intr-adevar sunt unele forme de SD de ex in care semnele pot fi discrete la nou-nascut.
Eu nu cred ca e cazul la voi, dar decat sa continui sa iti pui 1000 de intrebari si sa fii nelinistita mai bine cauti un medic de seama care dupa o consultatie amanuntita sa iti spuna daca e cazul sau nu sa faci cariotipul.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

17.10.2009 5:53     citat 

Alina, din fericire probleme asa nasoale gen bronsite astmatiforme sau pneumonii n-am mai avut de vreun an. Cat am criticat medici care dau una doua antibiotic si uite ca am ajuns la concluzia ca unii copii daca nu-i iei din timp si nu anticipezi chiar sa intervii cu antibiotic chiar daca pare viral, ajung sa dea in altele nasoale care devin din virale bcteriene... prostit

Alexxya una din fete a pus un linc cu o poza pt boala sau cum s-o numi descrisa de tine. Hai sa-i zicem anomalie. In poza arata mana unui bebe u degetul mic indreptat spre interior...Asa am si eu la ambele maini dar nu m-am gandit nici o clipa ca e o malformatie sau altceva... surprins Tata are la fel si pur si simplu am considerat-o mostenire genetica, ca ceva aparte asa cum unii se nasc cu diverse semne.
Oricum eu avand la mani nu ma derajeaza decat uneori imi parea inestetic. Dar din ce descrii tu la voi la picioruse pare mai vizibil.
Eu cred ca voi in primul rand tb sa consultati un dr pediatru ortoped, nu un simplu pediatru.
Ca in cazul Elenei iti recomand tot pe dr Jianu care am gasit ca lucreaza si la clinica asta: http://www.mediclass.ro/mjianu.php. Consultatia am aflat ca este vreo 110 ron.

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 6 luni
Radu Stefan: 7 ani, 2 luni

17.10.2009 6:30     citat 

alexxya asa sa faci, sa te linistesti si sa vorbesti cu cine poti despre ce simti pentru ca o sa te ajute mult, eu incercam sa tin in mine sa nu zica cineva ca sunt nebuna si dupa ce am discutat cu mama si apoi cu sotul a fost mult mai bine. Sanatate si mult curaj, o sa treaca si o sa uiti.

sus

Denunta
alexxya

Copii

17.10.2009 9:09     citat 

Acum am venit si eu acasa. Am fost, am lasat-o la parinti si ne-am plimbat 2 ore prin magazine.
Ne-am programat azi pt 28 la un dr aici in Cta. Si vedem dupa... Emma multumesc... probabil ca dupa vom merge si la dr Spataru, dar adevarul e ca sotul are dreptate, e cam micuta sa o ducem atata drum cu masina deocamdata. Biencut nu mi se deschide link ul, dar daca va fi cazul va mai intreb eu inainte de plecare. Adevarul e ca mi-e teama sa ma gandesc ca poate fi cazul sa plecam pana in Buc.
Biencut...spuneai ca a pus cineva un link cu poza...unde? Pai nu are nimic la degetele de la maini, doar la picioruse si sper sa fie doar ceva inestetic. Cu asta putem lupta!

sus

Denunta
alexxya

Copii

17.10.2009 9:13     citat 

Asa e Roxy... au trecut 2 sapt...si am evitat sa ma gandesc. Ma gandeam ca n-a avut loc in burtica mea... asa imi spuneau asistentele... chestia e ca la morfo totul era mereu normal... Apoi la nastere ne-am trezit cu dubla circulara de cordon, cu cordonul prea mic, acum asta... pai pt ce s-au mai facut atatea teste? Si eu nu stiam de ce ma simtisem asa rau in timpul operatiei...si cand m-am uitat mai bine in fisa de externare-dezlipire placenta praevia...pai asta nu-i de joaca... nici eu nu m-am gandit la toate astea... si nici nu vreau sa ma mai gandesc pana pe 28. Vom vedea atunci...

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

17.10.2009 9:19     citat 

Alexxya, link-ul fusese pe topicul deschis de tine cu denumirea bolii. am uitat cum se numeste.

sus

Denunta
alexxya

Copii

17.10.2009 9:23     citat 

Vai, Biencut, ce-ati patit! Bine ca e mai sanatoasa acum. Pai nu-i de joaca cu temperatura asta...bine ca ati trecut peste. Imi imginez ca nu-i usor.
Urschu...cum a iesit tunsoarea...? Si mie a inceput sa-mi cada parul, cred ca trebuie sa ma duc si eu sa ma tund. O mai pun pe fata pe umar sa ragaie si ma enervez cando vad cu cate un fir de par in gura.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: