· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(127)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(127)     
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 12 ani, 9 luni
Erica-Teodora: 9 ani, 9 luni

22.10.2009 4:02     citat 

Eu am luat pampers nr 3,ca nr 2 erau mici,si tt timpul cand facea kk se murdarea pana deasupra pampersului....mereeu ii schimbam si hainutele...
Pana cand face cu seminte???E normal sa fie si asa un pic gelatinos?

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 10 luni

22.10.2009 4:04     citat 

Am venit si noi de afara.

Ice, ce ochisori frumosi are Ksenia sarut ! Cred ca vor ramane albastrii nu-i asa?

Loredana, pupam pe Rebe! sarut

Ionelak, noi am facut rotarixul. De prevnar nu ne-a spus nimic.Am dat 290 de lei lacabinet.

Rome, ce scump e cum tine balonul! Nu m-am gandit la balon zambet

Antu, tu ai facut cele gratuite nu? Probabil ca la 4 luni si noi o sa ajungem la ele ca se pare ca infarixul nu si-a reinoit licenta si cica nu s-ar mai gasi. Asa am auzit.

Loredana, zici ca e morisca a mea cand da din maine. Si isi da in burtica, si cand mananca da din picioare...Mai da si pe afara ca nu sta locului. Zvarluga asta e....

sus

Denunta
urschuletz

Copii

22.10.2009 4:06     citat 

Si noi am trecut la pampers nr 3. De vreo luna. Mi se parea ceva f indepartat acest nr 3....

Si eu am gasit seminte cu kk azi. Si stiam ca nu mai de la lapte de mama face asa. Probabil ca va face a ta asa pana va manca exclusiv laptele tau.

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
12 ani, 9 luni

22.10.2009 4:36     citat 

Am intrat si noi in casa, ma bucur ca am apucat sa pap si piciul nu s-a trezit, iar doarme imbracat scot limba

Ksenia esti o scumpa, iar ochii nu mai zic...

Loredana il conduce de mica pe taicasu, ori face ce zice el ori...pupam batausa foarte fericit; si noi dam in picioare si din manute fff mult si se loveste, asa se intampla pana isi descopera manutele si stie ce sa faca cu ele rad

Lucas are kk putin schimbat de cand nu mai mananc la regim, e mai inchis la culoare spre maro nu mai e galben, iar cu seminte face numai cateodata.
Cam de 3 saptamani folosim si noi nr.3, tot asa facea pe langa kk si il strangeau rau pe piciorus.
Si mie mi se parea foarte indepartat nr.3 Urschuletz rad

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 12 ani, 8 luni

22.10.2009 5:12     citat 

Fetelor vaccinul de la 2 luni se face intravenos sau intramuscular? Ca am o dilema mare...2 pediatri....2 pareri. Voi cum l-ati facut. Si in afara de vaccinul din maternitate si cel de la 2 luni mai trebuie sa mai fac vreun vaccin pana la 4 luni? Adica optional daca mai este ceva recomandat. Ca pediatri mei multi si prosti rad mi-au spus doar de asta pe care tre sa-l cumpar. Nu stiu cand am sa gasesc si eu un pediatru ok vreodata confuz

sus

Denunta
rome

Copii
12 ani, 9 luni

22.10.2009 5:13     citat 

Incep sa ma enervez pe doctorita; a zis ca ma suna ea cand sa-l duc pe Lucas la vaccin si pauza, la 3 luni are de gand sa il faca? si in al doilea rand nici macar nu mi-a zis ca exista si varianta de a le cumpara,eu am aflat de la voi surprins . Vreau sa ma mut si nu stiu incotro sa o iau , am impresia ca s-au tampit toti doctorii ochi peste cap

sus

Denunta
rome

Copii
12 ani, 9 luni

22.10.2009 5:15     citat 

Smiri suntem pe-o vorba zambet , bine macar ca ti-a zis ca il poti si cumpara spre deosebire de a mea care nici macar atat nu a facut nervos

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 12 ani, 9 luni

22.10.2009 5:35     citat 

Smiri nu ti-au dat carnet de vaccinari din maternitate? acolo sunt trecute vaccinurile obligatorii.
Urschu, da eu le-am facut pe cele de la stat, nu ca nu mi-as permite sa le cumpar pe celelate, nu asta a fost pb cand am ales pe celalat. Cumnata mea lucreaza la Cantacuzino si stiu cum se lucreaza acele vaccinuri. Am incredere mai multa in institutul nostru de cercatrai decat in institutele altora.
Spunea cineva pe aici ca nu le face pe cele de la stat pentru ca din aceeasi fiola fac vaccin la mai multi copii. Lui Andrei i-au facut doza unica, nu au luat din nici un borcan. Probabil asa era pe vremuri. Nu a facut nici o reactie la vaccin, multe mamici le prefera pe celalte pt ca nu dau reactii.
O alta convingere a mea legata de aceste vaccinuri produse de Cantacuzino este ca ele sunt lucrate pe tulpinile de virusi dezvoltate la noi. Plus ca anul trecut au fost imbunatatite /actualizate scot limba daca pot spune asa. Plus ca 3 pediatrii mi-au spus sa nu ma aventurez sa arunc banii aiurea.
Inca ma mai gandesc daca sa fac rotarixul si prevenarul. O sa ma documentez saptamana asta, pt ca saptamana viitoare Andrei face 3 luni si Rotarixul ar tb facut. Nasa i-a facut fetitei rotarixul si tot a facut o enterocolita cu rotavirus.
Smiri se face intramuscular, cum naiba sa faci un vaccin intravenos. Astia sunt tampiti? Ei chiar nu gandesc cand vb?

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 7 luni

22.10.2009 5:39     citat 

Rome, mie-mi spui? Fata mea nici n-are pediatru...ca ma ingrozesc toti cu ideile lor. Dar trebuie neaparat sa rezolvam sptamana asta.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 16 ani, 2 luni
Zuza: 12 ani, 9 luni

22.10.2009 5:46     citat 

Zvarluga sarut ce-mi place cum suna sarut Urschuletz nu stiu daca ii vor ramane asa ochii, speram ca da foarte fericit

Multumesc fetele! jenat

Smiri toate vaccinurile se fac IM in piciorus apoi in brat.

La noi schema de vaccinare e diferita asa ca nu ma bag foarte fericit , dar da! stiu si eu ca in tara se faceau vaccinari la mai multi copii din aceeasi doza- doza de n vaccinuri- am facut si eu destule la bebelici si de asta erau chemate mamele cu bebelinii exact in data "X" la ora "Y" pt ca acele doze o data deschise aveau un nr de ore valabilitate. Mai nou nu stiu ce si cum.Plus de asta nu stiu cum mai e cu antipolio. daca se mai dau la cele de stat cele cu administrare orala. Daca da care ati avut parte de asa ceva mare grija sa nu uitati exact cand i s-a administrat pt ca nu i se pot face bebelusului injectii IM cel putin timp de 1luna.

Anthu nu e totdeauna vorba doar de tulpinile utilizate ci mai degraba de restul continutului.

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 12 ani, 9 luni

22.10.2009 5:52     citat 

Ice, la ce te referi cand spui "prin restul continutului"?
Acum dozele sunt unice, lui Andrei asa i-a facut. La 2 luni se face asa:
DTPA-antidifterica, antitetanica, antipertussis;
VPI-antipolio;
HepB-hapatita B

Schema asta se repeta la 6 luni identic cu ce e descris sus, iar la 4 luni fara Hep B.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

22.10.2009 6:08     citat 

Ma refer la faptul ca vaccinurile pe langa componentele imunogene de interes, mai contin aditivi ca adjuvanti imunologici, conservanti, stabilizatori si substante reziduale a caror prezenta determina anumite contraindicatii si precautii de vaccinare.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

22.10.2009 6:21     citat 

Loredana ce mandru e tati langa printesa! ei si ce daca mai ia cate un pumn? scot limba sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 7 luni

22.10.2009 6:31     citat 

Vi s-a intamplat ca de la bonisan sa vomite copiii?

sus

Denunta
urschuletz

Copii

22.10.2009 6:33     citat 

Smiri, asa ti-au zis ca se face intravenos? Doamne dar chiar astia mai sunt normali? Mai e rotarixul si prevenarul de care eu nu am stiut, nici nu stiu pt ce e. Dar am sa intreb dr.ASstea sunt optionale.

Asa e Antu, ai dreptate ca sunt ok si cele gratuite, dar asa am apucat mergem inainte.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: