· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(127)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(127)     
sunshineme

Copii
A mare: 13 ani
Al mic: 9 ani, 4 luni

24.10.2009 8:53     citat 

Buna dimineata,

nasol cu preotii astia.. chiar nasii Emei cand au botezat copilul lor acum 2 ani si ceva au patit-o. A bagat preotul copilul in apa si a inghitit si cand l-au scos se invinetise, nu mai respira. Noroc ca l-au tinut cu capul in jos si a scos apa.. A, iar slujba a tinut-o preotul si in romana si in engleza..ca asa a vrut el. ochi peste cap si copilul inghetase acolo.
Cat despre preoti, m-am dus acum cateva saptamani la biserica sa o impartasesc pe Ema si dupa ce i-a dat pastite, mi-a deschis popa o carte si zice: "hai pune banii aici" surprins a trebuit sa ma cotrobai prin portofel de marunt si cea mai mica bancnota o aveam de 10 lei.. i-am pus-o acolo si-am plecat cu un dezgust total. A si inainte sa ajung cu Ema la altar, babele: "copilul nu trebuia sa manance nimic".. imi venea sa le zic cate ceva... nervos

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 8 luni

24.10.2009 9:34     citat 

Yubi... am vb cu al meu si a zis ca depinde de tv...in mod normal daca e la mai mult de un metru iar tv ul este bun, nu sunt radiatii doar un camp magnetic si nu stie cum un camp magnetic afecteaza un bebelus. Dar el zicea sa nu cada tv ul de pe perete, Doamne fereste! Nu aveti alta varianta? Eu nucred in deochi...nu de asta nu-l duc in magazin....mi-e teama de viroze, virusi si altele... eu sunt f credincioasa si sunt convinsa ca botezul o poate apara de aceste lucruri.
Acum referitor la filmulet... am vazut ceva botezuri si nu cred ca acel copil a fost bagat cum trebuie in apa. Din pacate la teologie nu-i invata si cum sa bage copiii in apa si cum sa-i resusciteze in caz de ceva... asta e partea proasta. Preotul la care vom face botezul e un prieten de fam... si voi vorbi deschis despre chestiile astea... ca a inceput si mie sa-mi fie teama. Dar copilul se baga vertical aplecat in fata, cu nasul si gura astupate de mana preotului...intai se baga numai pana la mijloc pt a-i da timp copilului sa reactioneze-ei au instinctul de a-si tine respiratia in apa... dar sa si stie ca va intra in apa... chiar daca tipa...in apa isi tin respiratia-asta e valabil in primele luni de la nastere-nu stiu exact cate. Asta de la preotul nostru o stiu... Din pacate nu multi stiu asta. Iar in privinta resuscitarii chiar sunt curioasa cum se face...asa sa stiu, Doamne fereste sa am nevoie!
Tamy...imi pare tare rau pt ce ati patit.Salvarea? surprins Bine ca si-a revenit si e mai bine. Incet incet cresteti si o sa fie mai usor. Sanatate multa!

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 16 ani, 2 luni
Zuza: 12 ani, 9 luni

24.10.2009 9:34     citat 

Tamy sanatate multa!

mai fetele ma crucesc de ce aud- si nu doar aici sau legat doar de botez- a devenit si biserica o afacere trist - Doamne iarta-ma...

Noi suntem catolici- romano-catolici, eu inainte de nunta am trecut la catolici, dar am impresia ca preotii ortodoxi tot aduc "innoiri" pe an ce trece si creste vad ca si nesimtirea si mai ales numarul de 0 -uri, cer fara rusine trist

Lui Keane la botez nici nu l-au dezbracat- si asta nu pt ca era frig ca doar era mijlocul lui august- iar apa sfintita i-au turnat doar un pic pe cap.

sus

Denunta
alexxya

Copii

24.10.2009 9:47     citat 

Si sotul meu e greco-catolic iar bunicul lui a fost preot greco-catolic... dar ne-am hotarat sa botezam fata ortodoxa ca mine pt ca e mai des intalnit la noi. Ice ai dreptate...preotii au luat-o razna in ultima vreme- majoritatea lor... dar nu toti. Ce i s-a intamplat lui sunshineme e de neiertat. Daca s-a intamplat dupa botez eu ii spuneam cateva asa sa vad daca macar constiinta mai are... Preotul nostru nu cere, si la parohia lui a construit cu oamenii de aici, care s-au oferit o casuta din lemn si a adus copii de 18 ani din orfelinate care riscau sa ajunga pe drumuri si ei il ajuta cat de cat si preotul din banii pe care-i primeste in buzunar le mai da sa-si ia mancare, haine... ei lucreaza cu ziua pe unde apuca si mai ajuta si la parohie. Conteaza mult sa fii om... ca si preot responsabilitatea in fata lui Dumnezeu e mult mai mare decat la oamenii obisnuiti...iar timpul trece asa de repede...
Niko... nu pot sa ma mulg decat max 50ml si bb al meu mananca mai mult de 90 la o masa. Ca a avut 50ml de la mine 90 de lp si in 2 ore urla de foame...asta intr-o duminica cand am lasat-o la mama...eu am ajuns dupa 2 ore dupa de mancase si a inceput sa manance de parce nu mai mancase de un an. Iar pompa nu o suport-am incercat 2 si degeaba...imi fac niste rani si imi provoaca o sensibilitate de nu mai suport sa-i ating dupa. Oricum, miam propus nu mai mult de un bibe /sapt si ma bucur ca aseara nu s-a trezit pana ne-am intors, deci nu a fost cazul de lp. Asta inseamna ca sapt asta numai san. zambet

sus

Denunta
alexxya

Copii

24.10.2009 9:49     citat 

----------
citat:
Oricum, miam propus
----------

Scuze...mi-am...tastatura asta jenat

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

24.10.2009 10:10     citat 

Intr-adevar sunt si preoti care poarta cu cinste aceasta vocatie. Stiu insa cazuri in care au ajuns la Teologie la insistentele parintilor sau doar pt ca si tatal e preot fara a avea inclinatie sau vocatie si asta se "simte".

Alexxya nu ai putea sa te mulgi in mai multe zile si sa-l pastrezi? ar putea apoi sa-l incalzeasca si sa-i dea cu biberonul.

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 13 ani
Al mic: 9 ani, 4 luni

24.10.2009 10:24     citat 

Am avut un meci cu Ema acum. Nu vrea absolut deloc sucul ala afurisit. Acum e-n elementul ei, la san.

sus

Denunta
alexxya

Copii

24.10.2009 10:24     citat 

Da Ice..o idee f buna. De unde iau recipiente in care se pastreaza? il pastrez la frigider sau congelator?

sus

Denunta
alexxya

Copii

24.10.2009 10:30     citat 

Niko, Lore... printesele voastre au o luna. Cat stau treze in timpul zilei?

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

24.10.2009 10:44     citat 

Alexxya nu stiu de unde se cumpara pungulitele respective- intreaba la topicul cu alaptarea, eu nu am cumparat pt ca nu am la cine sa o las si nici nu reusesc sa scot cu pompa decat foarte putin.

Suns nu mai insista daca nu ii place, incearca cu altceva poate ai mai mult succes sau renunta de tot rad , nu te sfatuiesc sa minti dar sta cineva cu tine sa vada ca i-ai dat sau nu? jenat

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

24.10.2009 10:47     citat 

Legat de somn Ksenia daca suntem acasa are acum 2 reprize mai lungi de cate 1-2-3h si mai mult uneori si printre mai atipeste. Afara doarme bine la fel si cu masina.
Pe la 1 luna avea mai multe reprize de somn.

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 10 luni

24.10.2009 11:31     citat 

Neata!

Ptiu, ce ati mai scris, dar am recuoperat foarte fericit

La multe lunite, Emma! sarut

Alexya, eu am luat e la avent niste recipiente in care poti depozita si lapte si mai tarziu su mancarica. Laptele tau poate sta fara frigider apropae 8 ore. Il poti tine in frigider 2 zile si la congelator 4 luni. Eu il tineam intr-un bibe pt o zi la frigider.

Tamy, stiu prin ce sperietura ai trecut! Noi am fugit cu ea la Budimex. Bine ca sunt doar muci, chiar daca e greu cu scosul. Nici la noi nu mai suporta nu mai daca o tin un pic de cap se maraie. Nici vigantolul nu il mai lua asa usor, acum si-a mai revenit. Sanatate! sarut

Anka, sanatate multa. Dr mi-a rec sa porto masca pe fata cand tusesc mai mult sau sunt racita. E imp sa o poti proteja. Se gaseste la farma si e 1 leu sarut

Lorelay, petrecere frumoasa! Sa profiti si sa te distrezi ,asteptam poze! Si casa de piatara mirilor!

Rome, e f buna ideea cu tinut la frigidr. Si cu o jumatate de ora inainte de folosire il scoti afara. Eu nu am luat ca are la dispensar.

Legat de stirea cu botezul am evitat sa ma uit. Am vazut doar titlul. Nu am putut. Sunt f sesnsibila acum si ce tine de bebei mi-e imposibil sa vad sau sa ud.Imi vine sa plang instant.

Dar intr-adevar nu s-ar fi intamplat nimic daca ar fi stiut sa-l tina. Si oricum mi se pare barbar gestul. Imi pare rau dar asta e parerea mea. O stropeala mica pe caput ar fi fost de-ajuns. Cat despre preoti sunt dezgustatata. Sunt convinsa ca or mai fi si unii ok dar nu i-am intalnit eu. La botezul nsotru , nasu s-a dus cu banii in plic tocmai pt a evita ridicolul si l-a intrebat cat a pus si dupa ce i-a zis , preotul l-a pus sa-i mai dea 100 de lei.
Daca as fi vazut povestea inainte de botezul M refuzam sa o bage in apa.

va pup sarut , eu am stare tare proasta. Iar am zile grele cu M. E agiatata, nu doarme. Nu stiu ce sa ma fac cu ea, dar eu sunt varza.

sus

Denunta
alexxya

Copii

24.10.2009 11:48     citat 

Si a mea e agitata... Ma bucur ca si azi-noapte a dormit binisor... se pare ca isi cam face program de noapte zambet daca nu vorbesc eu inainte. Dar ziua a inceput sa stea prea mult treaza si se maraie non-stop... numai in brate vrea...si uneori si asa maraie... mai sta cu ochii fixati pe un perete apoi o ia de la capat iar. Nu tipa nu plange tare...doar un marait asa..sa fie si s-o innebunim pe mama de cap...

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 12 ani, 10 luni

24.10.2009 12:12     citat 

Neata fetelor!!!

Mai dar aveti niste copii superbi, minunati, nu exista termen de comparatie!!!! II pupacesc asa de mult ca ii albesc... sarut sarut sarut sarut sarut

Noi astazi plecam la buni (tata-socru) avem programat un gratar...yamiii abia astept PORC.... nu vreau sa mai vad pui rad rad rad rad

Va saluta Alesia....

http://www.youtube.com/watch?v=uK2q8Lk4Wks
http://www.youtube.com/watch?v=2ejIZx1ZqDo

va pupam...... sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 10 luni

24.10.2009 12:50     citat 

Vai Elena ce scumpa e cum vb ea! O pupam! sarut sarut sarut sarut Si noi o albim sarut

Nu se deschide cea cu masajul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: