· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > indragostita de un barbat insurat
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor indragostita de un barbat insurat     
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

27.10.2009 7:19     citat 

Cred ca in loc de "Indragostita de un barbat insurat" titlul corect pentru subiectul asta ar fi " Maritata ,indragostita de un barbat insurat(care va avea un copil) cunoscut pe net,vorbe dulci,amor nebun,ce ma fac,va rog sfaturi dar daca nu sunteti de acord cu mine va rog sa nu ma criticati,caci dragostea noastra e pura"

sus

Denunta
duke_meadows

27.10.2009 7:22     citat 

mamistef io nu pricep si gata ce-i cu atata puritism , cred ca nici budda n-o iubit asa de pur foarte fericit

sus

Denunta
mamistef

Copii

27.10.2009 7:25     citat 

hehe,nici nu vei pricepe,vad ca Florena s-a suparat si nu vrea sa dea definitia de dragoste pura in context greco-romano-virtual cool poate mai intra miine.....sau poate nu trag cu ochiul

sus

Denunta
gogolea

27.10.2009 7:41     citat 

pe de o parte este de-nteles aceasta nebunie; traim in alt mileniu iar acest soi de "indragostiri" si "pete" au fost de cand lumea, dar sub alte forme;
pe vremuri fete de pension sau sotii, a caror casnicie era doar pe hartie, traiau patimas viata amoroasa din romane si ajungeau in pragul nebuniei "traind" prin viata personajelor din carti; nu demult si poate chiar si-acum, vedeam femei isterizate de aparitia beatles-ilor sau indragostite lulea de cate-un actor , care jucand vreun june prim reprezenta idealul lor masculin; la fel barbati indragostiti de o marilene monroe sau greta garbo etc. exemple pot fi cu nemiluita.
acum tentatia este mai mare- o lume virtuala care iti aduce eroul- personajul ideal chiar in carne si oase aproape. aproape ajungi sa crezi ca e real fiindca poti comunica direct cu el sau ea. ce poate fi mai tentant si totodata mai tulburator ? nervos
zambet

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 1 luna

27.10.2009 7:47     citat 

----------
florena a scris:
AdrianaSimion se pare ca nu ai citit cu atentie ceea ce eu am scris ....scuze pentru remarca ......nu vreau sa fiu rautacioasa......dupa 2 saptamani l-am vazut pe camera web sa vad cu cine vorbesc .....dragostea a venit dupa vreo 2 luni de discutii......nu am afirmat nicaieri ca el ma iubeste.......mi-a spus o singura data...dar a facut gesturi pe care doar o persoana care tine la cineva le-ar face....si in momentul in care ne-am cunoscut online, mi-a spus ca incearca de cateva luni sa aiba un bebe cu sotia lui....discutiile erau limitate la anumite subiecte, mai mult legate de job.....niciodata nu mi-am "desfiintat " sotul din convorbirile cu el......
Sotul meu stie ca iubesc alta persoana pentru ca vede in ochii mei, simte,.....el mi-a spus asta, dar accepta din cauza ca stie ca el m-a adus in situatia asta.......as fi facut orice pentru el........si eu cand vorbesc cu acest grec nu ma feresc de sotul meu......nu pot sa-l mint....mai mult decat atat si el mai vorbeste cateodata cu el....mai ales ca el lucreaza la randul sau la o firma greceasca.....
Stiu ca gresesc foarte mult, ma vad ca o persoana foarte rea acum, dar il iubesc pe acest barbat ....el e mai mare decat mine cu 6 ani......si continui sa afirm ca dragostea pe care o am pentru el e pura pentru ca oricat de mult l-as iubi nu as accepta niciodata sa fiu cu el.....pentru ca va avea un copil si sunt sigura ca atunci cand ne vom intalni nu voi putea face nimic cu el de care sa-mi fie rusine dupa....pentru ca eu nu pot sa-mi mint sotul si nu vreau sa-l fac sa sufere.......
----------

ia de mai citeste o data ce ai scris, trage aer in piept si revino-ti din euforie, parol prostit

sus

Denunta
papusa1

27.10.2009 8:51     citat 

Ce nu inteleg eu este cum de la astfel de subiecte delicate isi dau cu parerea numai persoane care mie imi par foarte tinere (cer scuze, n-am stat sa verific datele din profil, dar si felul de exprimare indica o varsta si o mentalitate), aparent bine in pielea lor de proaspete sau macar tinere sotii si mamici?!? Si cum de moderatorii permit si mentin replici care aduc cu linsajul public, nereamintind nevoia de moderatie si respect al dreptului de exprimare al fiecaruia?
Eu cred ca uitam cat de mobila si supusa evolutiilor de tot felul este constiinta, mintea, viata omului. Ceea ce este bun, frumos si potrivit la un moment determinat al vietii noastre nu e musai sa ramana asa. Nimeni nu ne garanteaza asta. Unii au "curajul",fie si numai sub un pdeudonim pe un forum,sa-si puna intrebari. Este,poate fi un inceput. Avem dreptul sa ne interogam, sa aflam, avem dreptul sa gresim, avem dreptul sa traim cu entuziasm. Nimeni nu detine adevarul suprem si reteta fericirii sigure, ca de-ar fi asa, s-ar sti si am fi fericiti cu totii.
Un dialog poate aduce lamuriri, poate readuce lucrurile la adevarata lor dimensiune. Poate invata intelegerea si acceptarea diferentei. Dupa o asemenea "primire" , nu e greu de inteles de ce florena ar putea alege sa vina mai rar.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

27.10.2009 8:59     citat 

papusa1 sarut sarut sarut

sus

Denunta
mamistef

Copii

27.10.2009 9:03     citat 

Ma simt oarecum vizata trist Eu una implinesc acusa 33 de ani,iar pe la 20 de ani intram si eu pe mirc si intilneam virtual tot felul de feti frumosi.Si am primit o lectie tare de tot cind am acceptat odata sa ma intilnesc cu un minunat partener de discutie, simpatic,amuzant si civilizat,si norocul meu a fost ca am mers insotita de doua prietene,"in caz de ceva".Ei,Fat-Frumosul era un individ cu figura de recuperator,pimp,orice numai a baiat cumsecade nu arata.Si nu am stiut cum sa dispar mai repede de acolo,mi-am dat instant telefonul pe silentios si numai eu stiu ce mesaje am primit de la fat frumosul furios ca n-am aparut.Si nu mi-a mai trebuit niciodata sa ma las pacalita de ce vad pe monitor.

Pe mine ma intristeaza naivitatea si graba de a da cu piciorul unei casnicii care pina in urma cu citeva luni mergea "mai mult decit ok",atita tot.

As baga si eu niste inimioare,da'nu vreau.

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

27.10.2009 9:10     citat 

nici eu nu bag inimioare, din acelasi motiv
si da, si eu ma simt vizata, desi fac 35 si imi cer scuze ca mentalitatea mea nu e la inaltimea povestii.
nu vad pe nicaieri replici care aduc a linsaj public si nici lipsa de respect fata de initiatoarea acestui topic. prin simplul motiv ca a deschis un subiect "sensibil" trebuie sa fie constienta ca nu vor raspunde numai persoane care o vor incuraja in ceea ce face si o vor mangaia pe crestet.
si pentru ca eu "imi permit" sa-i dau "o palma virtuala" nu inseamna ca o iau la misto sau ca sunt lipsita de respect.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

27.10.2009 9:20     citat 

apropo...off topic, insa pentu cele care nu au inteles, sarut sunt pentru o persoana care stie sa citeasca dincolo de cuvinte, fara sa judece...(sau cel putin nu prea aspru)
pentru aceasta, papusa ai tot respectul meu sarut

sus

Denunta
papusa1

27.10.2009 9:32     citat 

Desigur ca fiecare isi exprima parerea, in conformitate cu experienta proprie. Eu, una, imi pun insa intrebarea urmatoare: daca in casnicia / relatia / viata mea totul este atat de roz si minunat, daca am aceasta putere de "obiectivizare" sa vad naivitatea si imprudenta si greseala celuilalt, de ce nu sunt in stare sa imi exprim gandurile intr-un mod mai constructiv si mai pozitiv?
Fapt e ca da, florena este casatorita si afirma ca iubeste un alt barbat, casatorit si el, ba inca asteptand un copil. Strict moral, suna absolut gresit. O oarecare experienta a vietii ne invata sa fim prudenti cu persoanele / intalnirile virtuale. Inca o data, avem de ce s-o condamnam. In plus, nu vorbeste decat despre noua iubire virtuala, parand sa nesocoteasca suferinta sotului ei.
Mie toate acestea insa imi spun ca, intai si intai, florena trece printr-o etapa bulversanta a vietii ei, foarte probabil este dezorientata si nu stie unde se afla. Nu mai stie care sunt prioritatile firesti, asa cum noi, din exterior, le putem numi. De ce sa nu luam totul ca pe o experienta de viata, sa o ajutam sa-si clarifice lucrurile, decat sa sarim cu invataturile noastre negativiste? In fond, ea este cea care traieste / sufera/ isi vede rasturnate valorile si certitudinile pe care le-a crezut infailibile pana acum. Pur si simplu i se intampla prea multe si nu cred ca poate sa astearna totul aici, din cauza multitudinii de lucruri implicate. Nu trebuie sa-i fie usor. In loc sa o constrangem sa se apere sau sa se retraga, de ce sa nu o determinam sa-si puna intrebarile juste?

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 2 luni

27.10.2009 9:42     citat 

Yap...si eu pt papusa sarut
Ideea e asa... cred ca-s cea mai mica...adica mai apropiata de 20 de ani aia cand si eu eram numai pe mirc... de...varsta! Iar sotul meu e cules de pe acolo. Nu intalnire pe nevazute...dar nici prea departe n-am fost. Eu cred -poate-s si eu naiva- ca da...dragostea adev se poate gasi pe net. Daaaar... nu casatorita si cu copii pe drum. Daca respectivul a vrut copil si are o sotie acasa nervos Nu doar ca e incredibil ca el sa se fi indragostit de altcineva, dar si din partea ta - scuza-ma, te rog, e doar parerea mea- ar fi cea mai mare magarie pe care ai putea sa o faci. De ce? durerea unei femei care-si "poate pierde" sotul, durerea unei mame care nu stie cu ce a gresit copilul sa ramana fara tata, durerea unui copil ca nu stie de ce el n-are tata... pt o singura probabila fericire...care nici nu se stie cum s-ar termina. Bine... astea toate cu conditia ca respectivul sa fie sincer- foarte putin probabil-iarasi parerea mea.
Poate primul pas ar fi despartirea ta de sot si implicarea intr-o activitate...oricare din lumea asta reala. Iti vei gasi perechea intr-un final si at vei intelege ca at cand iubesti nu te poti gandi la un sarut cu alt barbat. Sau iar sunt naiva confuz

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

27.10.2009 9:54     citat 

ma bucur ca subiectul a devenit unul de respect si sarut sarut sarut pentru papusa
bun asa, suntem pe drumul cel drept

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

27.10.2009 10:08     citat 

nu am apucat sa scriu pana acum, vad ca s-au spus multe.
Nu cred ca o sa gasesc cuvitne mai potrivite decat cele scrise de papusa (mai putin partea cu varstele noastre care nu cred ca e foarte relevata). In rest...asa gandesc si eu.
si gogo spune ceva real.
naivitatea nu e neaparat un cuvant urat...si daca sa o elimini de tot nu sti udaca e reteta succesului. Eu recunosc...inca mai cred in povesti...daca nu mi se intampla mie nu inseamna ca nu exista.

cat despre relatiile...virtuale...sunt si eu in sinea mea sceptica, insa sunt constienta ca probabil asta e viitorul - mai vedem la copiii nostri peste 10-20 de ani.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

27.10.2009 10:21     citat 

Ei... nu cred ca trebuie asteptat 10-20 de ani, unii o traiesc fericiti si in zilele noastre foarte fericit trag cu ochiul
Pe mine nu ma mira faptul ca se stiu doar virtual, pe mine ca femeia si mama ma dezgusta o femeie care face voit rau unei alte femei. Poate relatia individului cu nevasta nu e ok, poate nu o iubeste, dar eu una nu as fi in stare sa stiu ca am contribuit cu ceva la destramarea unei familii.
Sau poate sunt eu prea traditionalista si vad o casnicie doar cu 1+1 si copii( oare am inteles bine: sotul tau si amorezul se converseaza?), fara a fi fascinata de triunghiuri sau alte forme geometrice prostit , sau poate de fapt de atatea nopti nedormite nu am citit bine ce si cum... poate de as avea si eu atata timp la indemana as mai lasa atata moralitate... socat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: