· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Ce faci cand sotul nu se intelege cu soacra?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Ce faci cand sotul nu se intelege cu soacra?     
iulia_marina

Copii
David Alexandru: 13 ani, 9 luni

05.10.2009 9:25   Ce faci cand sotul nu se intelege cu soacra?  citat 

Fetelor, eu chiar nu stiu ca sa mai fac?
Noi locuim in prezent cu mama. Am locuit de cand ne-am cunoscut. Toate bune si frumoase pana a aparut Bubu mic. De atunci nu am liniste... Mama si sotzul meu sunt precum soarecele si pisisca. Iar eu sunt intre ciocan si nicovala, si nu stiu cum sa mai procedez ca sa fie totul bine. Urasc certurile si scandalurile si fac tot posibilul sa nu fie iscate, insa cei doi sunt amandoi tari de cap si un pic "recalcitranti" iar su sunt la mijloc incercand sa mediez situatia. Am decis intr-un final sa ne mutam la ai lui, casa este si mai mare, pentru ca momentat in garsoniera sta cumnata-mea si oricum, cu micul print nu prea avem alternativa. Trebuie sa stea cineva peste zi cu el!
Nici nu stiu de unde sa incep si unde sa termin insa voi cum ati proceda in stiuatia in care mama ma bate la cap si imi face creierii tandari ca al tau e ciufut nu-i convine nik, imi face aia, imi raspunde nush cum..etc iar pe partea cealalta el care incepe cu Maicata iar a facut, iar a dres, nu face nik in casa, iar a lasat usile deschise, etc si tot felul de tampenii. AM nervii intansi la maxim si nu stiu daca mai rezist inca o luna!
V-ati confruntat cu asa ceva?

sus

Denunta
gogolea

05.10.2009 10:22     citat 

iulia, sfatul meu este sa-i lasi sa se inteleaga sau nu intre ei; iar cand vine unul sau altul la tine, sa le raspunzi ca este strict problema lor si ca nu ai nevoie sa te incarce pe tine cu nemultumirile lor;
ideal ar fi sa locuiti separat- si de parintii tai si ai lui; sa poti lasa copilul peste zi cu mama ta, dar doar atat.

sus

Denunta
iulia_marina

Copii

05.10.2009 10:27     citat 

[quote="gogolea"]iulia, sfatul meu este sa-i lasi sa se inteleaga sau nu intre ei; iar cand vine unul sau altul la tine, sa le raspunzi ca este strict problema lor si ca nu ai nevoie sa te incarce pe tine cu nemultumirile lor;
ideal ar fi sa locuiti separat- si de parintii tai si ai lui; sa poti lasa copilul peste zi cu mama ta, dar doar atat.[/quote

Dea accord cu tine insa amandoi plecam foarte devreme dimineata pe. El la 6 iar eu pe la 6:45. Sa imi trezesc copilul la ora aia sub nici o forma, iar mama nu se va trezii cu siguranta. Asa ca singura alternativ ne mutam la socrii mei. Si mai e si faza cu ... cumnata-mea. Ce le faci, ca afara nu-i poti da?

sus

Denunta
monica77

Copii
VIP: 15 ani, 2 luni
D-P: 8 ani, 3 luni

05.10.2009 10:47     citat 

iulia, si eu ti-as da acelasi sfat, ca-s patita, stam cu maica-mea...: pe cat posibil sa faceti in asa fel sa locuiti singuri, fara mama ta sau mama lui!!!!! Daca mama ta tine la bubu si la tine, o sa se trezeasca dimineata si o sa stea cu el, parerea mea ca asta inseamna ca te ajuta...cand e acolo cand ai tu nevoie. Iar in privinta relatiei dintre sot si soacra lui...eu cred ca mama ta ar trebui sa se abtina de la comentarii...iar pe sotul tau il inteleg. Si eu cand am probleme cu soacra mea, ii zic sotului, ca altcuiva cui ii pot spune? nu pot s-o trantesc pe soacra-mea sau sa ii zic ce imi vine pe limba atunci, asa ca....Crede-ma ca mamele si soacrele pot fi foaaarte insuportabile...doar din dorinta de a-ti face un bine iti fac rau.

sus

Denunta
gogolea

05.10.2009 10:48     citat 

iulia, stii cum e la un moment dat trebuie sa alegi, din mai multe rele, care e cel mai putin rau.
tu nu prea ai cum sa mediezi problema decat sa-i pui, poate, fata in fata, sa isi spuna unul si altul nemultumirile si sa incerce sa ajunga la un inteles comun; insa e destul de dificil de facut si asta.
pana la urma, e foarte des intalnit ca doi oameni sa nu se placa; ce poti face? tu doar te consumi in aceasta disputa, si probabil ca nici unul nu intelege de vorba buna.
cand ii auzi ca se plang la tine, intreaba-i si pe unul si pe celalalt cum vad rezolvarea problemei; poate-asa ii pui sa si judece asupra ceea ce fac. asta e un razboi care nu se va sfarsit niciodata decat daca ei reusesc sa ajunga la un compromis: mama ta sa-l accepte asa cum e, sotul tau sa o accepte asa cum e.
vezi si tu cum e mai bine; daca te muti la socrii, sa nu apara problema invers: sa nu cumva sa nu te intelegi de data asta tu cu ei zambet

sus

Denunta
Carmella

05.10.2009 10:54   Re: Ce faci cand sotul nu se intelege cu soacra?  citat 

----------
iulia_marina a scris:
nu stiu cum sa mai procedez ca sa fie totul bine. Urasc certurile si scandalurile si fac tot posibilul sa nu fie iscate
----------

Eu ti-as recomanda sa uiti putin cum esti tu de fapt si sa nu ocolesti ci chiar sa initiezi un "scandal" in care fiecare sa spuna ce are de spus. Incercind sa ascunzi ce se intimpla de fapt in dedesubturile relatiilor dintre ei nu faci decit sa amini momentul unui scandal inevitabil. Oricit ar parea de ciudat certurile nu sint ceva rau, cu conditia sa vina in momentul oportun si sa fie folosite cu chibzuinta. Si mai ales sa trageti invatamintele utile din ele. Si vedeti sa nu speriati copilul zambet .
Ei intre ei n-or sa-si spuna foarte curind ce au de impartit, mai ales ca te au pe tine care le faci probabil serviciul de a-si transmite unul altuia diverse mesaje. Pe care tu le mai cosmetizezi si astfel ei nu au impresia unei crize, numai ca tu acumulezi tensiunea dintre ei si o sa izbucnesti cind le-o fi lumea mai draga, de la un nimic. Si tot tu o sa fii vinovata ca te superi asa ... pe nimic prostit
Mutatul dupa parerea mea nu o sa faca decit sa schimbe sensul mesajelor, probabil vor circula soacra-sot-tu si tu-sot-soacra zambet

sus

Denunta
amamaria

Copii
Lavinia: 22 ani, 2 luni
Andrea Alexandra: 8 ani, 6 luni

05.10.2009 12:48     citat 

sfatul dat de carmella este f bun cu conditia sa il poti aplica.
de exemplu si eu sunt in situatia ta si asa ce m-am saturat sa fiu mereu intre ciocan si nicovalaaa plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
insa eu nu ma vad in stare de ai provoca fata in fata ....intotdeauna incerc sa aplanez lucrurile cu cel care e nemultumit.de ex atunci cind imi incepe sotu cu x,y si z incerc sa-i explic ca stiu ca are in mare partedreptate (atunci cind are)insa ca sunt parintii mei si bun -rai trebuie sa ii accepte macar din respect pt mine cum si eu ii accept parintii fara ai reprosa lui vreodata ceva.
al meu are scaieti si pt sora mea insa si aici ii explic ca stiu ca e mai directa si mai taioasa ea insa asa cum e trebuie sa o pretuiesc pt ca doar pe ea o am dupa ce ne-a decedat fratele acum 2 ani.
asta nu inseamna ca as accepta ca cineva din familia mea sau a lui sa isi bata joc de bunatatea mea insa atita vreme cit nemultumirile domnului se nasc din tonterii ii spun ca nu ar trebui sa le bage in seama

sus

Denunta
iulia_marina

Copii

05.10.2009 2:18     citat 

Multumesc mult fetelor pentru sfaturi, sunteti niste drague ca de obicei si incercati sa fiti alaturi mereu de cei pusi in dificultate.
Carmella; Gogolea; Monica 77 ma gandeam la asa ceva insa amandoi din punctul asta de vedere sunt imposibili. Ca sinte ma gandesc ca daca se "intalnesc" amandoi intr-o confruntare face to face eu ar trebui sa imi iau copilul si sa ma carambesc de acasa rad Iar la intoarcere sa chem o firma de curatenie sa spele sangele rad . Rad ca sa fac haz de necaz. Ei doi nu se iubesc si pace si nu va fi trai daca stau in aceeasi casa neam. Mama ne-a crescut singura iar grseala ei imensa este ca este o mama posesiva. Sotzul meu intodeauna s-a crezut buricul pamantului foarte fericit . Ca sa iti exemplific cand am iesit din maternitate am venit frumusel acasa..... Mama calare pe noi, incepuse sa ma streseze si pe mine la un moment dat. I-am spus cu frumosul ca ma axfisiaza, intr-un final mai cu bot mai cu bombaneala a inteles. Stii cum e, in momentul in care nasti se naste si instictul matern. In fine, eu cu laptele am stat prost, si cel mic urla de foame in incapatanarea mea de ai da san. Tensiune ca peste tot, mama cu gura, sotzul cu nervi ca deh.... eu si cu depresia mea postnatala, cert e i-am lasat sa se "boscorodeasca" si a iesit scantei. Si-au strigat vrute si nevreute, ce a iesit : mama nu mi-a vorbit mie o saptamana (ca vezi Doamne nu stiu sa ma impun) sotzul a dormit in seara aia in masina rad , iar eu m-am reapucat de fumat! Deci nimic bun.
Mama nu intelege ca barbatul e facut sa se creada cocos, zic ca el si fac ca mine, ca fiecare om are un mod al sau de viata. Si ca am 35 de ani si imi vad de viatza mea, nu accepta neam ca nu mai sunt copila de 12 ani pe care o domina ca sa zic asa.
Iar sotzul meu cateodata are dreptate si el, sunt chestii pe care le decidem impreuna iar interventia mamei mele si a lui sau a tatiilor nostri nu isi are rostul. Insa ce nu intelege el asa cum a spus si Anamaria, este ca indiferent de cum sunt, sunt parinti nostri si trebuie sa ii respectam.
In privinta soacrei mele sincer e o femeie de nota 10, pana la proba contrarie, iar cu socramiu vb si ce nu vb cu mama in privinta asa ziselor probleme de cuplu ce se ivesc intre mine si al meu. Cateodata facem chiar front comun.
Mutatul la ei mi se pare unica solutie momentan pentru ca asa cum ti-am spus in garsoniera noastra acum sta cumnata-mea pe care nu o pot da afara acum.
Mai demult inainte sa nasc ne-a rugat sa stea ea acolo cu sotzul care tre' sa isi termine casa, sa nu mai plateasca chirie, cu bani de chirie sa faca una alta la casa. Cum noi trebuia sa mai strangem un pic bugetul ca trebuia sa nasc, am acceptat pentru ca mai trebuia mobilata. Acum na cu criza, perioada s-a prelungit si ce pot sa fac?Nu ii poti da afara. Oricum am sa va tin la curent indiferent de situatie. Poate mai ajuta pe cineva povestea asta.

sus

Denunta
monica77

Copii
VIP: 15 ani, 2 luni
D-P: 8 ani, 3 luni

05.10.2009 2:52     citat 

of... parca vorbesti de maica-mea, iulia...si ea m-a crescut singura si la fel nu pricepe ca am 32 de ani si ca nu mai e nevoie sa ma toace la cap...In privinta garsonierei voastre - acu abia am inteles ca voi aveti casa voastra, dar ca momentan sta cumnata ta - teoretic, cumnata ar trebui sa se mute in alta parte pana le e gata casa... Adica eu i-as prezenta situatia cumnatei - eu sunt adepta spusului lucrurilor pe nume cand se umple paharul... Si poate ca e fata cu bun simt si gasesc ei alta solutie si voi va puteti muta in casa voastra...nu?

sus

Denunta
iulia_marina

Copii

05.10.2009 3:06     citat 

Monica, dragutzo, am zis ca pentru inceput sa incerc sa fac mutarea la socrii, si de nu merge pana la sfarsitul anului o sa vb cu al meu si sa vedem cum ne teleportam singurei.

Anamaria mama, stai linistita ca si al meu are ce are cu frati-miu dar pe buna dreptate, in casa aia nu contribuie nimeni cu nimic, el nu da un ban in casa, in schimb... consuma. Acu na ii vin si lu' al meu crizele pe buna dreptate pe fratimiu, dar e precum ursul ... poti sa ii zici de nenumarate ori ca tot ce-i convine lui face.

Poate si de aiai nu mai rezist, ca io tre' sa aud nemultumirile tuturor.

Carmella in privinta cu vinovatia stai linistita ca sunt convinsa, pentru ca deja mama imi spune ca el se poarta asa cu ea nu pentru ca ea e zuzu ci pentru ca eu i-am bagat in cap lui diverse chestii.
Stii cum sant cand nu vor sa isi recunoasca greselile.

Unde mai pui ca toata ziua sta cu cel mic si are motiv sa nu faca nimic, iar eu cand vin acasa in afara de faptul ca sunt franta (acu e mai bine ca am schimbat jobul si ajung mai devreme) tre sa mai si smotruiesc ca dupa vine acasa el si vede si incepe sa ma toace la cap " Da ca tu esti Isaura, ca esti fraiera, nu vezi ca profita de bunatatea ta? Ce nu ami tu esti in casa asta, toti fac jec si tu tu tre' sa cureti." Si blablabla....

Imi vine sa rad, ca mai toate femeile au probleme cu soacrele, insa uite ca uneori au probleme chiar cu mamele.
prostit

Pup fetele si vb mai tarziu caci ma car spre minunata "casutza".

sus

Denunta
junioru

Copii
bogdan alexandru - 10 ani
daria andreea - 3 ani si 5 luni

06.10.2009 7:26     citat 

Iulia am citit necazul tau si eu cred ca daca te impaci mult mai bine cu parintii lui ar fi mult mai bine sa va mutati acolo .Sunt multe cazuri in care fetele se impaca mai bine cu soacrele decat cu mamele.Ei nu pot sta cu bubu mic?Stiu ca bunicii sunt topiti dupa nepoti in general zambet

sus

Denunta
iulia_marina

Copii

06.10.2009 8:05     citat 

----------
junioru a scris:
Iulia am citit necazul tau si eu cred ca daca te impaci mult mai bine cu parintii lui ar fi mult mai bine sa va mutati acolo .Sunt multe cazuri in care fetele se impaca mai bine cu soacrele decat cu mamele.Ei nu pot sta cu bubu mic?Stiu ca bunicii sunt topiti dupa nepoti in general zambet
----------

Ba da iubita, asta si vrem sa facem, sa ne mutam la ai lui. Dealtfel, soacramea lucra 4 ore (este pensionata pe caz de boala) si a renuntat la contract ca sa aiba grija de Bubu.Acum suntem in amenajari trist. A doua ca prima am facut-o la garsoniera. O sa ajung sa muncesc numa pentru zugraveli, parchet, canapele, mobila si etc rad .
Fetele ma sfatuiau, si ma sfatuiau bine, ca cel mai indicat ar fi sa stam fara niciun parinte, insa din pacate nu se poate, cel putin acum.
In privinta impacatului, asa e pana la proba contrarie, insa stii cum e pana nu stai cu ei in casa sa vezi ce si cum.......Eu insa sunt optimista si sper sa fie totul ok.
Mama asa a fost mereu, eu o cunosc si m-am obisnuit cu ea, ii suport toanele, mai putin in privinta copilului. In privinta asta si eu ma cert cu ea, caci de vb buna nu prea intelege. De exemplu i-am explicat ca copilului nu trebuie sa ii dea carne de porc neam, prajit, fasole boabe sau varza. Asta o stie si cel idiot om ca unui copil mic pentru binele lui nu are voie aceste alimente. Zici ca vorbesc nemteste. Imi spune cand vin acasa, si asta pentru ca ii e teama ca poate doamne fereste reactioneaza urat burtica lui :" Ia spunei lui mami ce-am papat noi azi! Am papat o lingura de sarmale!" Iti dai seama ca am facut un scandal monstru. Raspunsul ei : De aia nu manca fractu fasole si sarmale la 2 ani". Nu ca nu intelege dar face cred ca intentionat.sa ma umple de nervi. Iti dai seama ca daca aude al meu il apuca spumele marii si pe buna dreptate. Si uite asa se isca discutii.
Sau imi zice: Ce-i dai brocolii ca mie nu imi plac? De parca tre' sa ii placa ei ca sa manance sanatos. Daca copilul maninca ce treaba ai tu.
Eu ii multumesc ca are grija de copilul meu, ii multumesc ca mi-a dat nastere si ca s-a chinuit sa ne creasca, insa ea nu accepta ca vremurile s-au schimbat ca lumea si universul numai sunt ca acu 30 de ani.
Dar ce ma mai enerveaza este ca are si momente de luciditate ca sa zic asa. Atunci e piinea lui Dumnezeu. Insa o minune nu tine mai mult de 3 zile.
Si iti dai seama ca dupa nshpe faze de genul asta lui tati nu-i mai intra la suflet nici daca minunea ar tine trei luni. Si indiferent ce-ar face mama pentru el nu-i bine, si iata alte discutii inutile.
Asta e, sa speram ca intr-o luna scapam. Mai avem de pus parchet si de luat un coltar extensibil nou, perdele, covor si gata ne mutam.
Incepem aventura "Departe de lumea dezlantuita a mamei mele! " foarte fericit si Aproape de ...jungla socrilor rad Sper sa nu.. sa fie ca pana acum. foarte fericit

sus

Denunta
puimihai

06.10.2009 9:29     citat 

draga iulia, eu personal dupa cateva reprize identice celor descrise de tine, de-a lungul anilor , am hotarat ca locul "intre ciocan si nicovala" mi-l alesesem eu, tot eu am hotarat la un moment dat ca e timpul sa-i las sa-si discute problemele daca vor, fara amestecul meu. Cand ma intreba sotul daca eu sunt multumita de situatie evident ca ii spuneam ca nu, dar nu cu repros, cu cu duhul blandetii ii explicam unde a gresit si el unde a gresit si ea, mentionandu-i non stop ca nu e problema mea, eu le vreau binele amandurora si atat, restul trebuie sa-l descurce ei, ca niste oameni maturi de care sunt si care trebuie sa dovedeasca acest lucru.Este f. importanta "distanta" de ambii parinti, daca nu eposibil altcumva, macar chiria e o solutie, sa nu crezi ca soacra iti va fi vre-o data aliatul de incredere maxima, nici nu zic nu, dar nici nu prea cred in mitul asta. Singurul tau aliat in primul rand e sotul tau! desi acum ti-e greu sa vezi asa, adu-ti aminte de ce v-ati casatorit, de ce aveti un copil impreuna si ai sa vezi ca am dreptate. familia trebuie sa insemne in primul rand sotul si copilul abia apoi restul, parinti, cumnati etc. Stii vorba aceea: Zi ca ei si faci ca tine ! ?! pune-o in aplicare.!! Si desi stiu ca nu toata lumea poate gandi si actiona asemeni mie iti voi mai spune si rezolvarea pe care am gasit-o eu din privinta baiatului cand era mic si nu m-am putut baza pe ajutorul nici al mamei si nici al soacrei, apoi nici nu l-am mai dorit: cresa de zi. Ei bine, da! am fost, am privit, am discutat si hotararea luata nu am regretat-o, desi pare greu de crezut , dar este adevarat! mihaitza a mers la cresa de la varsta de 1 an si 8 luni ...si a fost bine, isi iubea educatoarele si ingrijitoarele, a fost perioada, pana a terminat gradinita, cand de 8 martie imi cerea flori si cutii de bomboane sa mearga la doamnele de la cresa. Le-a iubit. deci se poate, pare greu la inceput, pana isi face copilul noul program, somn mai devreme seara si trezirea mai dimineata, dar se merita. Si in felul asta eviti sa ceri ajutorul cuiva care iti poate reprosa ulterior ca se sacrifica pt tine, iar tu ingrata, nu faci nimic pentru a o ridica in slavi. zambet Bafta multa, incerca tot timpul sa-ti aduci aminte ca toti sunteti majori si vaccinati, fiecare sa-si rezolve problema !

sus

Denunta
junioru

Copii
bogdan alexandru - 10 ani
daria andreea - 3 ani si 5 luni

06.10.2009 4:04     citat 

IULIA stiu ca cel mai bine e singur noi asa stam la inceput cu chirie apoi ne-am luat ap noi ne certam noi ne impacam ,soacra-mea vine f rar pe la noi dar ma gandisem la solutia asta pana vi se elibereaza casa voi oricum aveti ceva al vostru . Cum e mama ta in privinta mancarii cu cel mic asa e soacra mea partea asta o inteleg cel mai bine in privinta datului copilului la cresa ramane la latitudinea voastra eu l-am dat pe B la 1 an si 4 luni toate bune si frumoase pana la un moment dat nu e locul si nici cazul sa povestesc ce mi s-a intamplat
Oricum cumnata ar trebui sa va elibereze casa asa ar fi frumos din partea ei
Multa bafta in convietuirea alaturi de socrella sarut sarut

sus

Denunta
iulia_marina

Copii

07.10.2009 11:46     citat 

Fetele saru' mana pentru sfaturi si pentru ca m-ati ascultat, e greu asa insa vb cu voi aici ma simt mai bine. Sper sa fie totul ok, adoptam aceasta situatie iar de nu merge bine adoptam plan B. Singurei iar cu Bubu vom cauta o solutie. Oricum am sa va tin la curent, iar de ma vor umple de nervii imi descar oful aici la voi. Va pup si sanatate maxima la toate si liniste sufleteasca.

Puimihai sarcina usoara si sanatate maxima!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: