· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(133)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Burtici si mamici de mai-decembrie 2009(133)     
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 12 ani, 4 luni
Erica-Teodora: 9 ani, 5 luni

04.11.2009 8:55     citat 

Asa vrem si noi sa facem la bebe 2...doar rudele.

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 3 luni

04.11.2009 8:58     citat 

eu nu faceam greseala asta! cand l-am cunoscut pe sot, se pregatea pt renovare si avea de gand sa scoata cada sa puna cabina...ca el nu foloseste cada si nu-i la moda... i-am tinut un discurs atunci de 30 de minute referitor la avantajele cazii in baie... si uite asa am eu cada...si acum imi mai zice ca daca stia cata apa o sa consum desfiinta baia cu totul rad

sus

Denunta
alexxya

Copii

04.11.2009 8:59     citat 

am reusit sa desprind fata de mine... am fugit la baie...

sus

Denunta
Loredana023

Copii

04.11.2009 9:00     citat 

rad stiu cat e de relaxanta o baie in cada...eh asta e la noi.
oricum nu as avea timp sa ma balacesc mai mult de 15 min,decat dupa 00:00 rad rad cand doarme rebeca

sus

Denunta
Loredana023

Copii

04.11.2009 9:01     citat 

dushuletz placut sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 6 luni

04.11.2009 9:11     citat 

Alexya, pupam falcoasa cea scumpa! sarut

Loredana, sunteti frumosi, iar tu ai o privire asa de calda si de senina. sarut

Am terminat baizta si am obs acum la dezbracare ca are o sumedenie de bubitze mici sub gusita si pe obrajorul stg. Ati patit? Am data-o cu o crema de la mustela. Dar de la ce sa fie?

sus

Denunta
ankkka

Copii
Antonia Maria : 12 ani, 6 luni

04.11.2009 9:21     citat 

Ursuletz ,posibil de la caldura , incearca sa pui in apa de baie putin amidon alimentar ,sau pune intr-un pahar si tamponeaza zona respectiva ,la noi a functionat de fiecare data rad

Maine mergem la vaccinul de 4 luni ,ufff am emotii mari ,sper sa nu faca febra prostit
De ziua ei ,eu ma gasesc sa ii fac vaccin ,ce mama rea sunt scot limba
Acum doarme ca un ingeras ,am facut baita si ne-am cantarit ,avem 6 kg si 68 cm surprins ,se lungeste pe zi ce trece ,bine ca nu e marunta ca mine rad

sus

Denunta
urschuletz

Copii

04.11.2009 9:26     citat 

Bafta la vaccin! Felicitari pt masuratori avem si noi 5300. Va ajungem incet incet zambet

sus

Denunta
anthurium

Copii
Andrei Cristian: 12 ani, 5 luni

04.11.2009 9:48     citat 

Buna seara la toata lumea!
Am citit din urma, amvazut toate frumusetile si felicit parintii comorilor:Crysy, Iuby, Alexxya,Loredana23,Roxy! sarut
Iar am intrat pe fuga, ca deh dupa ce vin de la sv stau numai cu Andrei. Dar sambata va dau mai multe detalii despre noul meu job foarte fericit
Seara placuta va doresc!

sus

Denunta
urschuletz

Copii

04.11.2009 10:02     citat 

Antu, ma bucur ac esti ok si sper multumita de job. Te pup si ami ales pe Andrei sarut

Profit ca cineva s-a culcat si ma duc si eu la patutz poate vad si eu film si adorm.

O noapte linistita! sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii

04.11.2009 10:13     citat 

Ankkka... bafta la vaccin!
Anthu... te asteptam cand ai timp.
Noapte buna si cat mai multe ore de somn!

sus

Denunta
Loredana023

Copii

04.11.2009 11:40     citat 

Asa facem noi baitza singurele foarte fericit am acoperit putza ca nu avem voie s-o aratam scot limba

Dupa baitza

Noapte buna fetelor!!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 15 ani, 3 luni
mara: 12 ani, 6 luni

05.11.2009 8:35     citat 

Sa nu o iei personal, dar parerea mea, dupa indelungi lecturi este:
----------
biencut a scris:
Alexxya, la fel facea si Bianca numai ca nu vomita din laptic. In timp m-am lamurit ca ea se trezea dupa cateva minute si cerea sanul caci instinctiv stia ca atata timp cat suge eu stau langa ea! Deci nu cred ca e foamea ci te foloseste pe post de suzeta. Si cu cat ii dai mai des sa pape cu atat risti sa aibe colici pt ca lapticul proaspat vine peste cel in curs de digerare si iti imaginezi ce se intampla tunci in burtica ei!
Ideal ar fi sa incerci sa faci o pauza de min 1,5 chiar min 2 ore intre 2 supturi!
----------

atunci ar fi alaptare la program, nu la cerere, iar ceea ce nu e ok cu programul, e ca nevoia creierasului lor de glucide nu e satisffacuta in momentul in care are nevoie. adica pana vine zaharelul de la papa... sta si asteapta. plus ca in functie de metabolism instinctiv ei regleaza calitatea si cantitatea de care au nevoie. asta ii ajuta si mai tarziu, cand cresc sa manance adecvat.

----------
citat:
Imi pare rau ca la Bia m-am prins tarziu de poanta. Nici ea n-a acceptat suzeta si biberonul nici pe-atat! Pana la 9 luni n-a baut nici apa nici ceai din acest motiv si apoi f greu a inceput sa mai bea cate ceva din canita/biberon nicigand!
Deci tot ce face ea e instinctiv si normal ca daca ii dai sanul suge.
----------

stiu ei cate lichide le trebuie. ceaiul si apa nu sunt obligatorii, nici dupa diversificare., nu in cantitatile care nui se par noua adecvate.
biberon sau suzeta nici a mea nu a acceptat, dar la 9 luni bea orice din pahar.

----------
citat:
Apropo cand o alaptezi unde o faci in pat? Daca da...nu mai scapi de intrus rad si te va foi asa atata timp cat o vei alapta. Bia pana la 1 an si o luna se trezea sa-i dau sa suga (chiar daca mai rar) numai ca sa o aduc cu noi in pat si nici pana acum nu am scapat de ea chiar daca nu o mai alaptezi de 2 ani si jumatete! nervos rad
----------

cred ca suptul de noapte era si de sete si de linistire. pe noi ne tulbura intunericul si visele d-apoi pe ei! revin cu pareri despre co sleeping.
mie imi place sa dorm cu fetele. daca nu ar fi macar una nu as putea sa dorm scot limba cand sunt pregatiti, pleaca ei in camera lor!

Si nu zic sa faca nimeni ca mine, numai cine vrea scot limba

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 15 ani, 3 luni
mara: 12 ani, 6 luni

05.11.2009 9:19     citat 

alexxya, ai o familie frumoasa si o dulceata de fetita. cum o strigati?
lore, asa fain e avatarul! tu esti asa de frumoasa... imi plac si pozele cu baita.
noi am facut botezul cu rudele apropiate si prietenii apropiati.
roxy, e expresiv, vladut. o sa fie mare crai.
anthu, bafta cu jobul. asteptam sa ne povestesti.
anca, sa rezistati cu galagia. praf nu aveti?
elena si eu ma framant cu vaccinul, cu gripa... si as vrea sa stiu mai multe, nu isteria si panica asta generala, alimentata de hau-hau-uri electorale.
So. Ankka, bafta cu vaccinul, sa nu aveti probleme!
urschuletz, asa face si mara, ii prinde mana lui tati, si o duce la gura. la membrele inferioare scot limba trag cu ochiul a ajuns deja la picior. imediat o vad cu ele in gura...

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.11.2009 9:51     citat 

Ralus, fiecare isi stie mai bine situatia. Si eu sunt pro suptului lacerere dar cand bb sta cu sanul in gurita non stop (si 40 de minute uneori!) si ii da drumul doar pt ca adorme...In fine nu stau sa detaliez situatia caci ar fi dificil. Si fiecare stie cum e mai bine pt puiul ei. eu stiu ca pt Bia ar fi fost mai bine sa o fi obisnuit sa facem o pauza macar de o ora jumatate dar ca si voi nu puteam sa o las sa planga si n-am facut asta si ca atare a tras rau de tot cu colicii caci nimic nu-i alinau nici macar un pic suferinta.
Vroiam doar sa mai zic ca asa cum sunt oameni care ciugulesc tot timpul cate ceva fara a simti ca de fapt le e foame la fel e si cu unii bebelusi.
Cat despre dormitul cu ea...Mi-e drag dar totul bine si frumos pana sa tb din acest motiv sa schimbe sotul patul...Pana sa avem burtica puteam dormi in 3 dar acum nu. Si nu mi se pare normal ca sotii sa doarma separat. De fapt, nu mi se pare normal ca un copil de aproape 4 ani inca sa doarma cu parintii. Sotii au nevoie si ei de intimitate. Cand sa o aibe daca noatea dorm cu copilul si ziua la fel? Pun copilul la tv si-i spun ca sunt ocupati un pic? Eu nu pot face asa ceva!
Pana la 1-2 ani ok doarme cu parintii dar apoi e timpul sa aibe camera lor.
Nu ma intereseaza ce scrie in carti. Conteaza ce simte familia. Si familia e formata in momentul de fata din 3 membrii nu doar dintr-unul! Deci conteaza parerea si simtamintele tuturor.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: