· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009(142)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009(142)     
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 4 luni

17.11.2009 5:07     citat 

Ice am sa scriu exact schema care mi-a dat-o. POate mamicile cu bebei mari pot spune daca e ok si sa ma ajutati.

Deci treb sa avem 5 mese.

Dimineata ora 6 lapte.

Ora 10 -pulpa fructe + branza de vaci + 2 masuri de cereale.

Ora 14- supa legume + piure + carne( vita sau pui) Carnea se va fierbe separat.

Ora 18 - lapte

Ora 22 lapte + cereale.

Pulpa fructe poate avea: mar, o felie de portocala sau mandarina, un strop de gref si unul de kiwi( stiu despre kiwi)

Supa de leg poate contine 500ml apa: morcov, cartof, dovlecel, telina, albitura, ardei gras ceapa o lingura de orez.

Ma rog toate astea treptat. Orele sunt orientative. Supa o pot da zeama separat si fac piure din restul. Cam asa....

sus

Denunta
urschuletz

Copii

17.11.2009 5:08     citat 

Alexya, ce scupica e cum doarme ea ca brotacelul sarut
Sa mai caut si eu prin cartier crema petrini

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 12 ani, 7 luni

17.11.2009 5:14     citat 

urschuletz daca tu vrei sa-i dai la meli cat ai scris acolo e prea mult asa se da cand se obisnuiesc ei cu gustu
denis sa obisnuit greu cu lingurita acum sta cu gura cascata dar la inceput m-am chinuit cu el sa caste gurita
eu acum am ajuns acasa am foat la cumparturi iam luat la denis canita,2sticle ca celelalta sunt prea uzate si yupiiiiii am gasit suzeta ca a lui sper sa nu faca mofturi foarte fericit si iam luat si un treinig
urschuletz-am vazut la farmacia dona sudocrem 17 lei cutia mica si 27 cutia mare sarut sarut la meli sarut sarut

sus

Denunta
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
12 ani
DARIA CATALINA - fata lui tata
8 ani, 9 luni

17.11.2009 5:17     citat 

Buna fetele!
Ziua de azi nu stiu cum a trecut! surprins Si sunt super obosita , ca azi noapte l-a cam chinuit burtica si s-a cam scancit si am stat sa-l pazesc si cand dormea! De azi incerc si debridat, desi nu vroiam , sa vad daca are efect. Mi-a trimis ieri cineva din UK Infacol , dar nu stiu in cat timp ajunge. Acum doarme de la 3 , ca am fost afara , dar tot scancit e!
Pupam toti bebelusii frumosi!
Alexya , daca dr. ti-a zis ca e ok , cred ca nu trebuie sa-ti faci griji. E grasunica Diana , dar nu arata a copil bolnav. Cred ca tu stii cel mai bine daca e vreo problema!! sarut sarut
Ice Va pupam pe toti 3 si multa bafta la vaccin!
Biencut ne bucuram ca mai intri , sa mai auzim si noi cate ceva despre o burtica!! La toate cred ca ne e dor de burticile noastre!! sarut sarut
URSCU o pupam pe Meli cea curajoasa ! sarut Vaccin i l-ai facut pe cel gratuit sau pe cel cu bani? Trebuie sa ma gandesc si eu ce fel de vaccin voi face , dar deocamdata nu m-am documentat! sarut sarut
ELENA ce comoara frumoasa , cu ochi albastri ai !! Iti vine sa o mananci!! sarut sarut

Va pupam pe toate !! Ma cheama!! rad sarut sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii

17.11.2009 5:17     citat 

Bianca, cum sa-i dau atat? Stiu ca o vom lua treptat. Asta mi-a si zis. Pana vb ta se obisniuieste cu lingura....

Crysy, pe cel platit sarut

Ultima modificare efectuata de catre urschuletz la 17.11.2009 5:18, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 1 luna

17.11.2009 5:18     citat 

Si mai pun niste pozici de la o luna, ca atunci n-am avut timp sa le scot din aparat...

asa avem noi zgarieturi noi mereu pe fata...ca mami degeaba taie unghiutele la fiecare 3 zile

sus

Denunta
urschuletz

Copii

17.11.2009 5:20     citat 

De asta am si scris ce mi-a dat sa-mi spuneti din experientele voastre cu bebeii mai mari.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 8 luni
Zuza: 12 ani, 3 luni

17.11.2009 5:22     citat 

Eu as face asa:
- cereale- cateva zile in functie de cum le accepta si daca da crescand cant.- asta daca le faci crema si dai cu lingurita. De le pui in bibi la culcare e alta treaba.
- legume( la amiaza)- fierte la abur sau in apa- max 2 fierte impreuna- date cate unul pe rand. Tot asa cateva zile o leguma crescand usor cant. apoi incercat alta leguma tot asa treptat- cand le accepta amandoua se pot combina.
Se dau cant mici completand masa respectiva cu lapte.
Se introduc pe rand alte legume specifice varstei, cca o leg pe saptamana.
- fructe-( inainte de amiaza) eu as incepe cand deja accepta binisor legume- tot asa pe rand. Personal nu am sa-i dau citrice- lui Keane i-am dat dupa 1an. As merge pe: mar, piersica, para, banana etc.
Branza calcica nu i-am dat niciodata lui Keane, cand am intrebat aici pediatrul de ea m-a intrebat ce-i aia foarte fericit , asa ca am asteptat pana la iaurt in jurul varstei de 8 luni.
- galbenus de ou- 1/4 la inceput in piureul de legume, max de 2 ori pe sapt. dar dupa saptamani de la introdus legumele.
- carne slaba- pui pt inceput tot asa in piure- cca o lingurita si neaparat sa nu fie in ac zi si galbenus si carne ca-s prea multe proteine pt ei.
- carne de vita si apoi peste
Nu sunt reguli batute in cuie, e drept ca e important sa se respecte unele principii: nu se introduc mai multe alimente noi in ac timp, se creste in timp cant., se sisteaza orice aliment nou in caz de diaree, voma, nu se forteaza nimic, tot ce-i nou e cu lingurita etc. dar trebuie ascultat copilul: unii accepta orice si merge struna, altii insa au nevoie de mai mult timp sa se obisnuiasca cu gustul nou si e important sa-i respectam dorintele scot limba
La Keane prima masa completa de papica a fost undeva spre 8 luni- in conditiile in care la 4 luni si un pic am inceput diversificarea.

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 1 luna

17.11.2009 5:25     citat 

Le-am incarcat gresit, dar astea sunt mai recente.
Am mai gasit pe net si alti copii care nu vomitau la inceput si au inceput sa vomite mai tarziu, asa ca ...ghinionul nostru. De acum stau s-o pazesc, dar tot nu cred ca trec la ceaiuri- sper sa nu fiu inconstienta.
Ice sarut trimite-mi parerea macar prin mp... pun mare pret pe sfaturile tale.
Crysy... multumesc. Vor fi si nopti linistite. La noi o Zi e cu dureri de burtica, alta fara...si uite asa o s-o ducem pana pe la 4 luni sa zambim si noi mereu ca Alesia sarut E o printesica Alesia! Mie imi place ultima poza cu ea si a doua...e tare expresiva...

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

17.11.2009 5:28     citat 

Mie nu mi se pare Diana prea grasa, de obicei in poze ies iei mai rotofei asa mici.

sus

Denunta
urschuletz

Copii

17.11.2009 5:28     citat 

Asa e Ice, treptat. Asta cu branzica si mie mi se pare aiurea dar vad ca pe aici cam toata lumea face asa , chiar venind de la dr cu renume.
De ou nu mi-a zis nimic.

Si adica sa sar peste suc si sa-i dau direct supa?

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

17.11.2009 5:30     citat 

Eu asa as face foarte fericit . Plus de asta la supa/piure de legume poti adauga fainos dupa cateva legume de ex.

sus

Denunta
urschuletz

Copii

17.11.2009 5:31     citat 

Sunt un pic debusolata. Dar o iau incet incet si in functie de Meli o sa vad. Sa vedem ce e cu cerealele mai intai.

Ce am mai vb cu alte mamici prin parc si late prietene si lor tot cam asa le-a dat. Si vad ca bebei sunt ok. Ma rog acum au un an

sus

Denunta
urschuletz

Copii

17.11.2009 5:32     citat 

Si inseamna sa ii dau supica la ora 1 2 cum papa ea nu? Mai intai as incepe cu zeama. Sa nu-i dau si leg nu? Fainos inseamna orez?Orez normal de al nostru?

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 12 ani, 4 luni

17.11.2009 5:37     citat 

alexa e superba fata ta!!!!
sarut sarut sarut

Of noi maine mergem la vaccin!!! trist trebuie sa imi revin din frica asta de ace ca sigur o simte si Alesia si nu vreau trist

Chiar sunt curiosa daca ne zice si noua ceva de mancarica confuz

Sincer e cam greu cu diversificarea asta pana se obisnuesc ei!!! prostit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: