· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009(142)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009(142)     
smiri

Copii
eduard teodor: 12 ani, 2 luni

17.11.2009 6:43     citat 

alexxya, fata ta e o frumoasa....eu nu am avut probleme cu varsaturile dar lui bebe al meu nu-i place absolut deloc nici bonisanul nici infacolul...plange cand i-l pun in guritza trist

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 12 ani, 8 luni

17.11.2009 6:49     citat 

urschuletz-mie mi sa zis asa : iaurt de la 6 luni si altcineva mia zis ca de la 8 zambet eu iam dat de la 6 si mananca ii place
se pare ca am dat bani aiurea pe canuta ca nu stie sa traga din ea rad)

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 4 luni

17.11.2009 6:51     citat 

Si de care iaurt e mai ok?

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 12 ani, 8 luni

17.11.2009 6:52     citat 

facut acasa

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 8 luni
Zuza: 12 ani, 4 luni

17.11.2009 6:58     citat 

Urschuletz in functie de cum are ea programul de masa- intre 12 si 15 cand e masa. Ce sa zic de supa-la Keane si eu i-am dat cateva zile, dar acum am sa trec direct la legume pasate, care de fapt sunt un fel de supa crema ca si consistenta.

Tamy galbenusul merge dupa cateva sapt de legume. Eu i-am dat cam la o luna de cand incepusem cu legumele.

Suns imi pare rau, dar bine totusi ca ai aflat la timp asa poti lua masuri.
Deci nu totdeauna alaptatul inseamna 100% rezerve de de toate.

sus

Denunta
katya

Copii
Laurentiu - Andrei: 12 ani, 7 luni

17.11.2009 7:01     citat 

urschuletz morcov o bucatica de cativa cm ,eu i-am fier morcov cu pastarnac si le-am dat pe amandoaua , iaurt de la 6 luni, branzica eu o fac cu lapte din comert din ala la punga grasime 1.5 +1 paharel de iaurt campina, iaurt ii dau tot campina 1 paharel

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 8 luni
Zuza: 12 ani, 4 luni

17.11.2009 7:05     citat 

si eu zic ca si Katya- morcov+ albitura la fiert. Fara sare! fierte pana sunt usor de pasat, fierte sub capac si nu multa apa.
Eu pt aromatizare am pus verdeturi si mai apoi si cate o lingurita de ulei de masline dupa ce stingeam focul.

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 12 ani, 4 luni

17.11.2009 7:06     citat 

fetelor care aveti copii mai mari de 5 luni si care ati inceput deja diversificarea, voi ati alaptat sau alaptati si de la cate luni ati inceput diversificarea? confuz

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 12 ani, 6 luni
David : 10 ani, 11 luni

17.11.2009 7:13     citat 

Elena noi am inceput dupa ce a implinit 6 luni. Dupa fiecare masa de legume ( una/zi) papa si titi.
Katya eu stiam ca ar trebui folosit lapte integral.

sus

Denunta
mitaloli

Copii
Alexia Maria: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

17.11.2009 7:14     citat 

buna seara!
fetelor, eu am imbatranit cu cativa ani inainte de a incepe diversificarea. nu vreau sa intru foarte mult in detalii, cert este ca am intrebat in cele 4 vanturi. si am primit...n raspunsuri.
eu am facut asa: pentru cateva zile am dat si eu suc de morcov. pe urma am revenit si am trecut la supa de legume, plecand de la pastarnac. acum avem pastarnac, patrunjel(vb de radacina), dovlecel, morcov, fasole verde, ardei gras, rosie, cartof. apoi am inceput cu piureul de fructe. nu intru iar in detalii, ca sigur vine cineva si-mi spune ceva nervos .macar de ar face-o cu un ton pacifist...as spune: da, ai dreptate si-ti multumesc de atentionari.
de cateva zile avem si iaurt, facut in casa, dupa urmatoarea reteta, daca va intereseaza: 1 litru lapte de vaca, foarte bine strecurat. il fierb si cand se mai raceste, adaug o lingura de smantana. se lasa intr-un loc cald.
branzica de casa am gustat-o si ne place. ea este facuta asa: din iaurtul de casa, il incalzesc putin si pe urma pun in strecuratoare.
saptamana asta incercam galbenusul:1/4 la 2 zile. sapt viitoare crestem la o jumate, sapt a 3-a 3/4, ca dupa o luna sa avem un galbenus intreg.
apoi cred ca intra ficatelul si pe urma...mai vedem. trag cu ochiul
ursch, nu-ti fa probleme de greutate: si a mea lua foarte greu in greutate, desi parea f falcoasa in poze. cam pe la 5 luni a inceput sa ia mai bine. nici ea nu a fost o mancacioasa. eu si acum notez cat si la ce ora mananca. abia acum pot spune ca poate manca undeva intre 150-200 la o masa. cand am introdus si piureul d fructe, desi nu am vrut, si-a inlocuit singura o masa de lapte. de la 5 biberoane am ramas la 4.
diversificare lenta si placuta fetelor!
ah..expertele in tot sunt rugate sa se abtina de la comentarii rautacioase daca ideile mele deranjeaza. accept doar sfaturi!

ps: scuze daca nu am fost f coerenta in exprimare! am o terorista mofturoaa, ca azi ne-a pleznit gingia pentru primul dinte!

Ultima modificare efectuata de catre mitaloli la 17.11.2009 7:17, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
katya

Copii

17.11.2009 7:16     citat 

Tamy cu lapte de la cutie nu iese branzica ,bine acum nu stiu poate ca daca este facuta cu calciu iese ,eu nu fac cu calciu ci cu iaurt , si nu se imbranzeste de la cel integral

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 12 ani, 6 luni
Al mic: 8 ani, 11 luni

17.11.2009 7:18     citat 

Tamy nu mi-am facut analizele, poimaine ma duc sa le fac. Insa cu siguranta am pb cu fierul si eu. Cand eram gravi nu stateam grozav cu el.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca am depistat cand inca se poate face tratament, altfel riscam sa ajung cu ea la perfuzii. trist
Elena - alaptez. La 5 luni cica am inceput diversificarea, dar de mancat propriu zis....mai nimic. Am inceput cu suc de morcov, nu i-a placut. Am continuat cu suc de mar; i-a placut dar ii facea aciditate. Le-am combinat si nu i-a placut nici asa. Am incercat si piure de mar si morcov tot nimic. Supita azi - nu. Mar copt - nu. Deci...m-ai nimic. Nici nu am fortat-o. N-a vrut si nu vrea. zambet

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
12 ani, 3 luni

17.11.2009 7:20     citat 

Fetele voi ma puneti ceai de musestel, galbenele sau alte chestii in apa de baie ? eu de vreo cateva zile ii fac cu apa simpla

sus

Denunta
katya

Copii

17.11.2009 7:20     citat 

Mitaloli sarut sarut ,dar o intrebare este recomandat iaurtu de casa? ,si intreb asa pt ca se tot zice ca lapte de vaca dupa 1 an
Felicitari pt.dintisor zambet

Ultima modificare efectuata de catre katya la 17.11.2009 7:21, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 12 ani, 6 luni
Al mic: 8 ani, 11 luni

17.11.2009 7:21     citat 

Rome, eu nu i-am pus niciodata nimic in apa de baita.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: